Jump to content

Ce Tip De Probleme Aveti? Doar B6!


bogdancu24
 Share

Ce tip de probleme aveti ? doar B6 !!!  

885 voturi

  1. 1. Selectati problemele pe care le-ati avut la Passatul B6

    • Probleme de motor
      354
    • Probleme de caroserie
      36
    • Probleme de vopsea
      129
    • Probleme de butoane
      116
    • Probleme de suporturi
      22
    • Probleme de suspensie
      85
    • Probleme de directie
      68
    • Probleme la sistemul de franare
      51
    • Probleme la sistemul de iluminare
      58
    • Probleme de confort
      58
    • Probleme la sistemul de sigurantza
      26
    • Probleme la sistemul de climatizare
      85
    • Nu am nici o problema
      234


Postare recomandată

Fa diagnoza si posteaza eroarea.Nu putem ghici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa fac luni o diagnoza si revin...pot merge asa cu masina pana luni ce pot face o diagnoza? Am martorul motor aprins in bord si maina nu mai trage doar pana in 3000 abia ajunge..! BKP e cel mai rau motor de pe passat? Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e rau deloc. Daca ai rezolvat pb cu injectoarele, pompa de ulei si cea de combustibil nu mai ai de ce sa te temi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Injectoarele au fost schimbate anul trecut de reprezentanta! Pompa de ulei nu stiu nimic de ea si nici de cea de combustibil am luat masina de cateva luni!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e rau deloc. In afara de injectoare si ca mananca ulei si ca toti fug de el...e bun. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am bkp si nu am avut nici o pb cu el. Depinde mult si modul in care a fost/este exploatat si intretinut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum a fost exploatat acuma are 303715 de km nu stiu cat o sa o duca ... Numa de rau am auzit despre motorul asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

Va salut si vin cu vesti bune...zic eu. Butonand PC-ul si masina cateva zile, am constatat ca de fapt functioneaza CH si LH, doar ca:

-LH e pe senzor (European)

-CH e pe flash din maneta de lumini (Scandinavian shit) si functioneaza doar dupa ce scot cheia din contact si doar dupa deschiderea usii apoi flash si se aprind farurile atat cat sunt setate in BC+ . Am avut un Vectra C Z10DTH din scandinavia si era la fel!

Sa fie asta o cauza pentru care cand dau flash in mers sa imi dea semnul exclamarii pe tempomat?

Se poate modifica cu vcds sa mearga ambele pe senzor...fara flash?

Cu respect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ai senzor de lumina sau nu? Flash-ul nu are treaba cu semnul exclamarii la tempomat-acel semn indica o pb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum a fost exploatat acuma are 303715 de km nu stiu cat o sa o duca ... Numa de rau am auzit despre motorul asta...

sincer la km astia 303715 mii e normal sa mai dea semne de oboseala turbina,cea ce pare a fi in cazul tau,sau alte probleme...tinand cont de combustibilul foarte prost,uleiurile contrafacute din tara noastra si alte chesti....dupa cum spune colegul mai sus,depinde cum a fost intretinuta pana acum...si eu am tot bkp,si in afara de turbina care sunt nevoit s-o schimb,nu am mai avut nici-o problema...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

Senzor de lumina si de ploaie am! LH functioneaza pe senzor, cum ziceam si mai sus, pe cand CH merge pe flash...nu pe senzor. Chestia asta se poate modifica cu vcds, nu? Sa fie ambele pe senzor si sa nu am treaba cu niciun flash :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine au fost modificate. Dar, CH e setat pe 10 sec. Daca nu inchui masina sta 30...daca o incui, 10.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate normal. Seteaza-l pe senzor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

Ok! Dau comanda maine de vcds din Romania si sper sa ajunga saptamana asta... apoi o sa vad ce si cum. Problema e ca masina are garantie de concesionar...un an si le-am bagat pe gat ca nu merge CH. Ei habar nu au ca el merge, cum nici eu nu am stiut. A ramas ca o sa ma trimita la VW sa ii dea update de soft la ECU de la coloana. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce treaba are update-ul de ECU? Ce vrei sa spui cu ECU de la coloana??? Setarile ptr ch/lh le faci pe 09 -centr.electr.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

Imi cer scuze daca nu ma fac inteles, dar eu denumesc unitatile electrice ECU (Electronic Control Unit). Cat despre update, va fi facut pentru problema de la tempomat in principal, la VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si aia o sa faca update de soft asa fara sa stie nimica... o sa faca un test o sa vada ok poate o sa ii arate unitatea nu areupdate ai gata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

Problema cu diagnoza anterioara in service a fost ca idiotii nu au facut proba in mers :grrrrrr: ....spanioli, ce sa le ceri? Update-ul in schimb, se va face la VW, cred ca pe astia ii duce capul la un log in mers, nu? :rules:

De aceea vreau sa imi ajunga saptamana asta un vcds sa ma apuc eu de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu inteleg ce treaba au setarile alea de coding cu update de soft si cu log in mers... pt ce?

Proba de mers pentru ce sa faca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

Cauzele intrarii in service au fost tempomatul, care arata semnul exclamarii cand dau flash si nu mai functioneaza pana la oprirea motorului si a doua: CH nefunctional. Cei din service au facut o diagnoza pentru asta, dar nu a aparut niciun cod de eroare si asa s-a decis ca sunt incapabili si ca o sa ii faca cei de la VW un update de soft, in ideea ca se va rezolva. Dar ieri am descoperit ca CH este de fapt functional, doar ca este setat sa mearga pe flash, nu pe senzor.

Log in mers ar trebui facut cu tempomat activ si apoi dat flash...sa vada de ce intrerupe.

PS: Cei din service nu fac programare in diagnoza si nici nu am de gand sa le zic nimic.

Ceea ce e de programat, voi face eu, in curand...

Modificat de svg_gabriel10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Programare cu vcds? Nu prea cred :)

De unde esti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara!am si eu o problema,gasesc apa pe mocheta din dreapta fata dupa ploaie.fleasca.

ma puteti indruma catre un topic dedicat(nu l gasesc decat pe cel de b5.5 nu si b6) sau catre o solutie?

multumesc!

 

masina in cauza: b6 2008

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curata / desfunda scurgerile.

Vezi si sub grila de la stergatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari 

Haionul cu deschidere/inchidere electrica la inceput a functionat perfect.Dupa ce unii care au avut acces si nu au stiut cum se deschide si cum se inchide,tragind de haion sa-l deschida si impingind de el sa-l inchida,cam am probleme.Uneori se deschide si se inchide normal,alteori nu poate,trebuie ajutat.Citeodata caraie....

Banuiesc ca mecanismul se afla pe plafon,deasupra portbagajului.

Aveti ceva sugestii pt a ajunge la mecanism si ce ar trebui sa caut,care ar fi eventualele remedieri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

@Gabriel, sunt din Roman, dar locuiesc în Madrid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!