Jump to content

Ce Tip De Probleme Aveti? Doar B6!


bogdancu24
 Share

Ce tip de probleme aveti ? doar B6 !!!  

885 voturi

  1. 1. Selectati problemele pe care le-ati avut la Passatul B6

    • Probleme de motor
      354
    • Probleme de caroserie
      36
    • Probleme de vopsea
      129
    • Probleme de butoane
      116
    • Probleme de suporturi
      22
    • Probleme de suspensie
      85
    • Probleme de directie
      68
    • Probleme la sistemul de franare
      51
    • Probleme la sistemul de iluminare
      58
    • Probleme de confort
      58
    • Probleme la sistemul de sigurantza
      26
    • Probleme la sistemul de climatizare
      85
    • Nu am nici o problema
      234


Postare recomandată

Contactele din blocul de manete sunt aurite. Daca stratul de aur s-a tocit din uzura, poti sa dai cu spray contact (cel care nu lasa reziduuri, fara ulei) dar dupa un timp o sa ai probleme iar (functie de umezeala din aer).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Boon. Manerul usii soferului a cedat cu totul, in sensul in care e blocat, cred ca e cablul cu probleme, merge maine la desfacut. E priceless sa deschzi usa soferului din interior, bagand mana prin usa stanga spate. Noroc ca sunt inalt si ajung relativ lejer.

De cand < -7grade afara la orice denivelare pocneste tapiteria tavanului de am senzatia ca se va rupe planoful masinii. In special in zona din fata - suport ochelari, imbinare cu parbrizul sunt niste pocnituri si tronsnituri de astept in orice moment sa ma trezesc cu parbrizul in brate. Toate astea doar pana se face cald bine in masina.

Habar n-am ce poate fi si cum/daca o pot rezolva. Ceva idei ? Daca e de dat jos toata tapiteria planofului....ma las pagubas din start :(

Up-date:

1. Dat jos manerul usii soferului, caci mai mergea doar daca afara erau peste 0 Grade. Totul ok mecanic inauntru. Am lubrifiat tot pe acolo. Montat si momentan merge. Vad maine dimineata, se anunta -15 in BV

2. Ref la pocnituri, miscat de carcasa senzorilor ploaie si lumina. Tot mai pocneste mocheta plafonului, e clar, sunt clemele. Imi bag picioarele si le las asa, in 2 luni da caldura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in 2 luni da caldura.

..... ori 2 cel putin.

.....nu m-am putut abtine :winter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat aseara la capacul/carcasa de la senzorii de ploaie, dar nu mi s-a parut sa fie desfacut capacul. Totul era imbinat acolo ok.

De 3-4zile nu am mai auzit pocnituri in masina, dar nu sunt sigur ca am si scapat de ele, pot "aparea" oricand...si la Pitesti s-a anuntat deperaturi foarte scazute in seara aceasta, aproximativ -15C0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum a dat frigul, vad ca uneori senzorii de parcare de pe bot ( OEM ) incep sa faca fitze, desi sunt perfect curati. Fitze = bipaie ca si cum ai fi ajuns langa un obstacol, desi nu este nimic in jurul masinii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problema o am si eu ... e valabila mereu cind e umiditate ... nu e etansata bine mufa unde sta senzorul cred

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si unde ar fi mufa asta, sau cum se scoate.. sa o etansam, ce mama ei ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt elextrixian si nici nu ma pricep f bine ... dar nu cred ca ai ce sa ai faci deoarece sunt facute din materiale care la frig se contracta si la caldura se dilata ... el fiind senzor simte imediat ca ceva s-a miscat sau s-a modificat in jurul lui. eu am dat jos odata spoilerul fata si nu am reusit sa fac nimic ... dupa ce sta 5 min la caldura sau intr-un mediu fara umezeala merge.. Problema e ca de ce nu fac toate asa ?.... Solutia este sa schimbi senzorul respectiv cu unu nou sau sh .. eu personal dezactivez functia asta cind parchez pe timp de iarna sau ploaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... adica fix cand ai mai mare nevoie de ea :) O sa studiez buba, poate chiar merita schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum a dat frigul, vad ca uneori senzorii de parcare de pe bot ( OEM ) incep sa faca fitze, desi sunt perfect curati. Fitze = bipaie ca si cum ai fi ajuns langa un obstacol, desi nu este nimic in jurul masinii...

si ai mei fac la fel si sunt tot OEM

Aseara cand am scos masina din garaj, senzorii incepusera sa detecteze obstacole aiurea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subscriu. si senzorii mei detecteaza diferite obstacole si nu numai unu ci si cei pe fata si cei pe spate. dar e cat se poate de explicabil, condens sau lichid care se plimmba intre cele doua bacuri ale senzorilor. chiar daca noi ii vedem curati, in interiorul senzorului, acolo intre cei doi cilindri nu putem vedea daca e curat.

acelasi lucru am patit iarna trecuta si vara asta nu a mai fost nici o problema, deci nu e o problema hardware.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit la fel si iarna trecuta... Cand ii aud ca incep sa piuie aiurea, ii dezactivez si gata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteti incerca sa utilizati din exterior un spray cu alcool izopropilic. Un jet directionat catre senzorul buclucas ar trebui sa il curete chiar si de pelicula inghetata. Se usuca foarte repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu jurnalul nervilor:

- 18 grade azi, asa ca manerul vietii iar n-a mai mers. Iar m-am urcat prin dreapta in masina. Mama ei :( Azi se demoleaza fata de usa, tot, sper sa gaseasca ceva nefunctional. E foarte enervant sa ai o problema dependenta de temperatura. M-am saturat sa ma urc prin alte parti in masina. Nu putea sa cedeze alta usa ? :(

- Partea buna cu -18 e ca nu mai pocneste mocheta de pe plafon, cred ca s-au pietrificat clemele alea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, dar iar o sa inghete... se topeste zapada si zoaiele de pe strada... o lasi cateva ore si iar ingheata.

Asta-i o problema.... dar mie imi ingheata yalele pe spate... deja incep tratamentul la ele, cred ca brevetam o solutie curand...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu jurnalul nervilor:

- Partea buna cu -18 e ca nu mai pocneste mocheta de pe plafon, cred ca s-au pietrificat clemele alea.

Ti-am zis ca nici eu nu am mai auzit pocnituri de cateva zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, dar iar o sa inghete... se topeste zapada si zoaiele de pe strada... o lasi cateva ore si iar ingheata.

Asta-i o problema.... dar mie imi ingheata yalele pe spate... deja incep tratamentul la ele, cred ca brevetam o solutie curand...

Am dat jos fata de usa la sofer.

Facut bucati tot, demolat tot

Bagat antigel pur in toate camasile de cabluri, umplut cu vaselina toate imbinarile cablurilor cu camasile, bagat vaselina pe la toate parghiile, am uns tot !

Pus la loc difuzoare, comenzi de geamuri si oglinzi, pus la loc fata de usa.

Daca nici acum nu merge, nu stiu ce sa-i mai fac. Efectiv si la capatul ideilor, nervilor..... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa mearga asa.... pana se spala antigelul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello,

Am si eu o problema cu stropitorile de faruri, mi s-a blocat cel din dreapta, nu mai sta in locasul sau corect si cand il actionez evident nu pleaca , ideea este ca el totusi stropeste cand eu ii dau comanda desi el nu iese si sta blocat in interior...

Se poate intampla ceva nasol daca continui sa il folosesc asa? Nu ma pricep si de abia pe sapt viitoare as putea sa merg sa rezolv problema si intre timp o sa ies din oras... si pe vremea asta mai greu fara stropitori...

8271499171_e7bee4fc6d_z.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa vezi daca il poti debloca, cu o lamela de plastic sau lemn, sa nu deteriorezi plasticul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca nu m-as risca sa fac vreo inginerie ca ma gandesc ca eventual chiar dc reusesc sa il repun in pozitia normala poate sa sara din ea exact cum s-a intamplat in momentul de fata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Încarcă cu niște WD–40, că trebuie să meargă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca va combin ideile si incerc cu WD40 si apoi sa il readuc cumva la locul initial:) sper sa mearga...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se mai deschie clapeta de la rezervor. trag de buton si nu se aude acel sunet care elibera clapeta...astept vara sau e posibil sa fie ceva la acel mecanism?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!