Jump to content

compatibilitate punte golf 2 pe golf 3


Ahiile
 Share

Postare recomandată

Salut tuturor.

Am ocazia sa cumpar o punte pe spate de la un golf 2 GTI din 89 cu discuri.

Intrebare: este compatibila puntea de la golf 2 cu masina mea, merge schimbata? Pe masina am tambure.

Masina mea a fost lovita sad.gif , inainte sa o cumpar, si are puntea un pic strimba deci vreau sa schimb toata puntea.

Daca este compatibila ce ar mai trebui sa iau pe linga punte? Limitatorul de frina ( sper ca am scris corect ) merge al meu sau trebuie schimbat si el? Daca nu merge schimbat toata puntea ce altceva se poate face?

Va multumesc anticipat tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din aspect si din ce da ETKA (cod rear axle beam 111 611 998 ) se potrivesc 100%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e nevoie de alt limitator de frina?

poate sa-mi raspunda cineva la intrebarile mele postate mai sus?

Mersi anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio

Salutare, puntile sunt identice, limitatorul nu trebuie schimbat insa vei avea nevoie de cablurile de frana de mana si de furtunasul care intra in etrier!

Sa auzim de bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din aspect si din ce da ETKA (cod rear axle beam 111 611 998 ) se potrivesc 100%

sigur e bun codul tau de "rear axle beam" ?

mie imi apare altceva pe reperul respectiv (colac de conducta frana de 5 m)

care e la fel intr-adevar pe mai multe masini.

Cred ca cel mai bine se vede la fata locului, cu cele doua punti fata in fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Gata am schimbat puntea. este 99 % compatibila.

topicul poate fi inchis daca altcineva nu are aceeasi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PRIETENE AI GRIJA,

PUNTILE SINT LA FEL LA PRINDERE, DAR CEA DE MK2 ESTE MAI INGUSTA CU 2 CM, O SA-TI STEA ROTILE MAI IN INTERIOR

AI GRIJA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
PRIETENE AI GRIJA,

PUNTILE SINT LA FEL LA PRINDERE, DAR CEA DE MK2 ESTE MAI INGUSTA CU 2 CM, O SA-TI STEA ROTILE MAI IN INTERIOR

AI GRIJA

Daca este asa atunci e foaste simplu se vor monta 2 flanse distantiere si se vor inlocui prezoanele jantelor cu unele mai lungi.

Ahiile, astept rezultatul de la reglajul geometriei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TU AI FACE LA MASINA TA ASA

AI PUNE DISTANTIERE,

POTI INLOCUI NUMAI TAMBURII CU DISCURI,

SI ESTE OK,

DAR DACA PUNTEA ESTE STRIMBA INLOCUIESTE-O,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
TU AI FACE LA MASINA TA ASA

AI PUNE DISTANTIERE,

POTI INLOCUI NUMAI TAMBURII CU DISCURI,

SI ESTE OK,

DAR DACA PUNTEA ESTE STRIMBA INLOCUIESTE-O,

Bineinteles ca mai simplu si mai usor erau de inlocuit fuzeta cu totul, dar daca puntea e stramba...

Sa stii ca exista distantiere facute de firme de renume si care au si certificat TUV (daca stii ce inseamna), deci te poti baza pe ele. Bineinteles daca te duci la nea gheorghe strungar de meserie si-i spui ce vrei, te va rezolva el dar nu se stie cat de sigure sunt flansele facute de el! ! !

Si inca o intrebare pt tine prietene: in ce masura crezi tu ca afecteaza sistemul de rulaj al respectivei masini faptul ca distanta intre rotile din spate ar fi mai mica cu 2 cm?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK

ITI RASPUND, CIT COSTA ACELE DISTANTIERE DE CARE VB TU SI EU HABAR NU AM SI CIT AR COSTA O ALTA PUNTE DE G 3,

SI LA INTREBAREA TA SUPLIMENTARA,

1 O SA-TI ATINGA ROTILE, CHIAR DE ARC

2 ESTE VORBA DE STABILITATEA MASINII

3 ARATA FOARTE URIT CIND O PRIVESTI DIN SPATE

4 ACELA DISTANTIERE DE CARE VORBESTI TU SINT TOCMAI PT. A SCOATE ROTILE MAI IN EXTERIOR SI A MARI ECARTAMENTUL ACELUI VEHICUL

CRED CA SINT DEAJUNS ACESTE MOTIVE,

CU RESPECT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@golfistul: Mai scoate si tu Caps-ul ala ca ne dor ochii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Sorin Golf 3 cabrio
OK

ITI RASPUND, CIT COSTA ACELE DISTANTIERE DE CARE VB TU SI EU HABAR NU AM SI CIT AR COSTA O ALTA PUNTE DE G 3,

SI LA INTREBAREA TA SUPLIMENTARA,

1 O SA-TI ATINGA ROTILE, CHIAR DE ARC

2 ESTE VORBA DE STABILITATEA MASINII

3 ARATA FOARTE URIT CIND O PRIVESTI DIN SPATE

4 ACELA DISTANTIERE DE CARE VORBESTI TU SINT TOCMAI PT. A SCOATE ROTILE MAI IN EXTERIOR SI A MARI ECARTAMENTUL ACELUI VEHICUL

CRED CA SINT DEAJUNS ACESTE MOTIVE,

CU RESPECT

Domnul "GOLFIST",

Respect pt cei cativa ani de desmembrat golfuri 2 si vandut componente in targul Autovit, scuza-ma ca-ti zic dar la faza ca rotile ar atinge in arc esti chiar varza (rog moderatorii daca se poate sa-mi scuze expresia, dar asta mi se pare cel mai potrivit termen)

Vezi ca ahiile are montata deja puntea de golf 2 pe golful lui care parca e 3 si daca vrei sa o vezi cu ochii tai du-te intalneste-te cu el si convinge-te singur cat de bine te pricepi tu la golfuri draga domnule "GOLFIST"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnul "GOLFIST",

Respect pt cei cativa ani de desmembrat golfuri 2 si vandut componente in targul Autovit, scuza-ma ca-ti zic dar la faza ca rotile ar atinge in arc esti chiar varza (rog moderatorii daca se poate sa-mi scuze expresia, dar asta mi se pare cel mai potrivit termen)

Vezi ca ahiile are montata deja puntea de golf 2 pe golful lui care parca e 3 si daca vrei sa o vezi cu ochii tai du-te intalneste-te cu el si convinge-te singur cat de bine te pricepi tu la golfuri draga domnule "GOLFIST"

no coment

o singura intrebare: puntile sint la fel?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca putem sa ne intelegem si fara sa ne aprindem, nu-i asa?

Gata am schimbat puntea. este 99 % compatibila.

topicul poate fi inchis daca altcineva nu are aceeasi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
no coment

o singura intrebare: puntile sint la fel?

multumesc

In proportie de 99% sunt lafel!

Modificat de Sorin Golf 3 cabrio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In proportie de 99% sunt lafel!

gresit, mai incearca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
gresit, mai incearca

Nu inteleg de ce unii dintre noi cand sunt pusi in fata faptului implinit tot nu sunt convinsi!

Intreaba-l pe ahiile daca s-a potrivit sau nu si mai vorbim dupa aceea, ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa va rog sa opriti polemica aici. Daca mai aveti ceva de spus legat de subiect OK, daca nu, am sa va rog sa va abtineti.

Din ce am citit aici reiese ca puntea s-a potrivit la Ahiile asa ca nu vad rostul altor comentarii inutile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut ! aproape aceeasi operatiune am facut-o eu ieri la golful meu 3 ! vroiam frane cu discuri pe spate si avand in vedere faptul ca punte cu discuri de golf 3 gasesc numai in 5 prezoane am optat pentru puntea de golf 2 gti ! era prea costisitor sa schimb puntea cu una de gti sau vr 6 care au 5 prezoane si obligat trebuia sa fac opeatiunea si pe fata tot cu 5 prezoane ca sa fie treaba treaba ! asa ca am cumparat din cta puntea de golf 2 gti completa cu fuzete cabluri de frana de mana etrieri furtunasele la etrieri placute de frana absolut tot tot la 2,5 milioane ! montajul mi-a luat aprox 5 ore deoarece mi-au dat bataie de cap 2 din cele 8 suruburi de 15 pe care trebuie sa le desfaci pentru a da jos fuzeta ! am pastrat puntea mea de golf 3 si am montat fuzetele cu toate cele de pe puntea de golf 2 gti ! franarea este cu mult superioara fata de sistemul de frana pe tambure si se simte mai ales la viteza mare ! bafta si spor la lucru la golfurile voastre !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

De citit am citit de 3 ori tot ce s-a scris aici.

Acuma ... am si eu ocazia sa iau o punte spate de G2 GTI la 100 Eur.

Sau pot sa iau doar fuzetele si etrierii si cablul de la frana de mana.

Va mai fi bun distribuitorul de franare pentru puntea spate? Cat e de sigura chestia?

Si intrebarea 2 : G2 are si ABS. Ce implica montarea ABS la mine ? Cat e de lucru si cat de bine va iesi?

Adica e compatibil ABS de pe G2 pe G3? Rog cine stie sa detalieze un pic.

Nu dew alta dar sunt in concediu si in o luna vine si vremea inspectiei periodice...

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai poti lua doar fuzetele echipate cu etrieri placute si cabluri de frana de mana ! nu are rost sa schimbi puntea cu totul ! cam asa arata fuzetele si etrierii ! vezi sa iei si suportul de prindere al etrierului pe fuzeta ! la faza cu abs-ul poti lua o pompa de servofrana care are si abs cu instalatia de abs senzorii de abs si calculatorul de abs ! cred ca merge daca iei toate instalatia de pe un golf 2 ! dar te complici zic eu ! dupa ce montezi discurile spate fa aerisirea ffff bine si sa-ti regleze din repartitor forta de franare pt ca la mine dupa ce am schimbat tamburii cu discuri frana spatele de parca trageam frana de mana ! am fost la un mecanic priceput si totul este ok acum ! iar la cablurile de frana de mana vezi ca cele de tambure sunt prea scurte cu aproximativ 2cm iar cele de gti daca le pui pe sub masina pe acelasi traseu cu cele pt tambure sunt mai lungi cu 10cm ! asta inca nu am rezolvat-o ! o sa iau cabluri noi ! bafta si spor la lucru ! iti pun poze cu fuzetele pt puntea spate cu discuri si cu etrierii !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

negasind alt topic am decis sa postez aicia, astazi am schimbat butucu rulmenti si saboti pe spale la un golf 1, bun toate bune motivul schimbului butucului cel vechi era atat de varza nu stiu cum am reusit dar nu mai prindea nici un prezon in el si asa am luat altu de la rabla am fost la m rectificat la strung si am schimbat sabotii cu alti noi la m pus sus am franat si am incercat sa intorc de roata era ok, roata se invartea dar se auzea un frecat usor ... la m lasat asa ca am zis ca o fi de la saboti ca is noi si am zis ca ii las sa se uzeze un picdar surpriza dupa ce am facut 5 km prin oras cand am ajuns acasa vopseaua de pe butuc era toata scorojita janta foarte fierbinte si pe deasupra iesea si fum, probabil rulmentul este deja calit si eu nu stiu care e problema:(( totusi banuiesc ca ar fi pana ala ingusta la baza si lata sus care are un arc, am inpresia ca aia e o prostie idioata si tampita care nu isi are rostu acolo o tampenie dar daca o prind aia cu sarma sa stea unde trebuie poate nu e bine nici asa deci ce sa fac?... in viziunea mea cred ca in momentul in care franez brusc pana e trasa de arc si tine blocati saboti pe butuc asa cred eu . am mai avut odata probleme cu ea dupa ce am schimbat un pistonas si nu am mai reusit sa fac saboti sa functioneze ok si am duso la service acuma am descoperit ca ea era legata cu sarma la o anumita inaltime si atuncia sabotu revenea la loc nu mai era blocat de pana... ajutor ca imi ia foc butucu:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana aceia este pentru reglajul automat al sabotilor. Coboara doar cand sabotii se tocesc, distanta dintre parghii se mareste permitandu-i sa coboare. Vezi sa nu ai cilindrul sau cablu franei de mana blocate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!