Jump to content

Pocnesc Scaunele La Denivelari Sau In Curbe


mmbank
 Share

Postare recomandată

si mie imi zdrancane scunul din dreapta

problema am vazut k vine de la sina din mijloc

akolo are un fel de delimitatoare din plastic, pe sina pe care ruleaza scaunul La mine de exemplu nu mai sunt piesele,Nu am idee unde gasesc asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu m_am lovit de aceeasi problema la scaunul din dreapta fata dar a disparut dupa ce am umblat un pic la reglajul lombar !

;)...e doar o idee dar cine stie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...
johnny erasure

Buna. Imi pocneste scaunul din fata de la pasager. L-am desfacut si am observat ca in mijloc, unde este mecanismul de culisare, pe marginea din stanga nu mai am o bucata de plastic cu rol de ghidare (nr. 1 din poza). In partea cealalta o am (nr. 2 din poza, nu se vede prea bine). Am incercat sa desfac boltul nr. 3 pentru a scoate tot mecanismul de culisare afara si a putea avea acces la acel ghidaj de plastic, dar nu am reusit. Rog explicatii cum pot scoate acel bolt si unde gasesc acel ghidaj de plastic. Multumesc.

P.S. Rog pe cineva daca are o schema cu toate elementele componente ale scaunelor din fata (in special mecanismul de culisare din mijloc).

post-65895-0-36593700-1338309833_thumb.j

Modificat de johnny erasure
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Vezi poate te vor ajuta informatiile astea.

Elemente de schimb pentru scaun nu gasesti, decat burete, tapiterie si role.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

johnny erasure

Multumesc Cosmin. Dupa acel DIY am avut curajul si am demontat scaunul fata pasager. Dupa lungi cautari am gasit despre ce este vorba: ghidaj de platic, unul in partea dreapta, cod 1j0881204A, iar celalalt in stanga, cod 1j0881203A, pret aprox. 5 lei fiecare ghidaj. Boltul cred ca este 1j0881229 impreuna cu mansonul de metal care vine peste acesta, cod: 1j0881277A, insa nu sunt sigur deoarece nu le-am gasit la reprezentanta.

post-65895-0-60045600-1338462815_thumb.j

Modificat de johnny erasure
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

E bine ca ai gasit. Ma si mir ca aduc asa piese marunte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

johnny erasure

Tot eu. Am gasit tot mecanismul de culisare de la scaunul pasager fata, aflat pe mijlocul scaunului. Cod 1J0881614A. In poza se vad mai bine partile componente ale acestuia.

post-65895-0-73153500-1338535887_thumb.j

Modificat de johnny erasure
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ai idee si cat costa tot mecanismul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

johnny erasure

In jur de 120 euro. Cam mult asa ca recomand schimbarea doar a pieselor din plastic de ghidare care au costat 5 lei buc. Se schimba destul de usor. Dupa ce se demonteaza scaunul, se taie boltul de blocare (cel care impiedica sa iasa mecanismul de culisare) si se scoate mecanismul afara. Atentie: a nu se taia si mansonul de metal deoarece ne trebuie. Se schimba cele doua piese de ghidare dupa care se monteaza la loc mecanismul de culisare. In locul boltului taiat, se pune un surub cu piulita, impreuna cu mansonul de metal care vine peste surub (mansonul are rol si de distantier), se pot vedea si in poza de mai sus. Se monteaza scaunele si asta-i tot. Dupa treaba asta mi s-a aprins martorul airbag din bord insa am fost la service la cineva cu VCDS si mi-a resetat computerul de bord. A durat 1 minut. Spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!