Jump to content

Pocnesc Scaunele La Denivelari Sau In Curbe


mmbank
 Share

Postare recomandată

salut!

am o mare problema.a ajuns sa ma enerveze fiecare drum pe care il fac cu masina.scaunul din dreapta fata scartaie rau pe drumuri denivelate, pot sa fac ceva sa scap de zgomotele astea?

multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

la scaune am avut niste pocnituri... am scapat de ele prin inlocuirea rolelor... sunt 3 bucati pe scaun, 5 euro si 7 euro cele din spatele scaunului, cele din fata nu le-am schimbat... scaune "ne-pocnitoare" acum...

asta daca pocneste cand te misti in el sau la curbe, daca doar scartzaie... n-am idee

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a scirtiit scaunul de cind am luat masina de la Porsche. Numai ca atunci eram atit de fericit incit am crezut ca e de vina sticla de sampanie (cadou de la Porsche) care se plimba pe jos in spatele scaunului.

Cind conduce sotia mea scaunul scirtie mai putin. Probabil pt ca e mai usoara :)

Partea proasta e ca am fost la Porsche cu problema asta si consultantul de service mi-a spus ca imi trebuie programare. Si nu am avut chef sa astept 3 saptamani + sa pierd o zi in service pentru un scirtiit. Poate se va rezolva la revizie.

Scaunul scirtie atit cind trec cu masina pesete denivelari cit si cind ma misc in scaun. Vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact aceeasi problema am avut-o si eu pana zilele trecute cand n-am mai rezistat, la mine se intampla doar la scaunul soferului. dupa un drum cu un alt sofer si eu gramada in spate la un fin consult al scaunului :D , am gasit scartaitul cu pricina la sistemul care ridica scaunul (sezutul) in inaltime. Dupa ceva spray direct pe role si niste vaselina e ca nou.

bafta si voua si sper sa fie aceeasi situatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfat. Am sa incerc si eu. Poate fi aceeasi cauza si la mine. Scartie numai scaunul soferului (numai asta are reglaj pe verticala :) )

Ce spray ai folosit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ceva vreme a inceput sa se miste scaunul soferului cand iau curbe,cande se apleaca mai tare masina intr-o denivelare sau cand pun frana sau plec de pe loc. Se manifesta prin niste pocnituri si se nisca scaunul cu totul evident foarte putin dat sunt deranjante pocniturile alea.

A mai patit cineva asa ceva si a reusit sa remedieze situatia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am patit exact aceeasi chestie. Am remarcat acum vreo saptamana. Da n-am idee cum se remediaza. Oricum, inca e bine, ca la Vento-ul pe care l-am avut inainte miscarea scaunului era mult mai ampla si mai enervanta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi prb o am si eu.. s-a uzat o rola de teflon pe care ruleaza scaunul..astept sa se incalzeasca si o sa-l demontez...poate reusesc sa fac alta rola la strung..

Atentie la demontat ..scoateti cheia din contact..si apoi sa incepeti treaba..si nu mai puneti cheia decat dupa ce ati terminat de montat scaunul si atentie..de pus mufa de la airbag..

Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Same here! Am schimbat toate rolele... problema persista.

Mai exact sunetele/pocniturile erau de la ambele scaune, la cel al pasagerului s-a remediat, dar la cel de la sofer continua sa pocneasca, banuiesc uzura sinei si nu am avut curaj sa o mai strang, riscul era miscarea scaunului in fata/spate greoaie. Alte solutii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rolele cumparate originale, cam 5 euro bucata (din Tg.Mures)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
C o s m i n

De mult timp ma freaca scaunele la creieri, mai ales in curbe. Pocnesc foarte tare. Ieri, uitandu-ma la el si tot miscandu-l, am constatat ca se misca stanga dreapta intr-o veselie - cam 1cm :ceuameni:

Cei care ati schimbat rolele, la fel se manifesta si la voi inainte?

Ma gandesc ca, oare daca dau jos scaunul si sinele, si le strang putin, poate rezolv problema...

Am dat cu vaselina peste tot, dar... degeaba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat rolele din spate, am incercat sa strang putin sinele insa tot deagaba. Nu am reusit sa scap de pocnituri. Fac zgomot si cel din stanga si dreapta, la fiecare franare sau demarare de pe loc, chiar si cand ma misc in scaun.

Eu m-am resemnat, chiar nu mai stiu ce sa le fac, cred ca este ceva bolt uzat de la mecanismul din interiorul lor.

Sper sa reusesc sa le schimb, am un prieten cu un Golf 4 care vrea sa o vanda si mi-a promis ca imi da el scaunele la schimb. Oare potrivesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Din cater stiu eu, sant putin diferite. Dar rolele banuiesc ca sant la fel. Un coleg, mai sus a schimbat rolele. Nu sant chiar asa o avere. Daca zici ca nu merg stranse sinele, probabil o sa ajung sa cumpar alte role...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, rolele nu au fost mai mult de 30 RON. Insa la mine nu a tinut faza cu rolele, pocniturile continua. Am incercat sa bag saibe distantele inainte de role, pentr a le deplasa spre exterior ca sa culce mai bine pe sine.... Deagaba. aceleasi pocnituri, ba chiar mai intense.

Tind sa cred ca nu provin de la role ci de la mecanismul scaunului, din interior. Eu m-am resemnat, desi nu-mi place :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
R_a_z_v_a_n
Tind sa cred ca nu provin de la role ci de la mecanismul scaunului, din interior.

Eu m-am resemnat, desi nu-mi place :(

Iezact. :beerchug:

De la mecanismul scaunului cred ca provin pocniturile. Au inceput sa se faca auzite si la mine astfel de zgomote.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Ma, cum eu is mai perfectionist, nu ma las pana nu rezolv problema. Pana la urma tot dibuiesc sursa de pocnituri. Am tinut mana pe diferitele subansambluri ale scaunului si se pare ca vine de undeva de la sina din mijloc, nu de la role sau sinele de pe margini. Mai studiez... :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa simteam si eu ca vine si de la sina din mijloc. Si am dat scaunul jos, am pus un adaos confectionat dintr-o tablita de 0.5 sau 0.7 mm (nu mai stiu exact) si am aplicat-o pe zona pe care se plimba rola din mijloc. Am lipit-o cu silicon si la margini am prins-o cu cate un holsurub. Rezultatul: deagaba, scaunul tot pocneste.

nu vreau sa te descurajez, cred ca eu am dat scaunuele jos cel putin de vreo 15 ori si tot nu i-am dat de cap ;) .

Sa-ti ajute Al de Sus sa le dai de cap si sa ne anunti si pe noi cum ai rezolvat problema, vin in Zalau si dau beri multe :P .

Si imi sterg automat anuntul cu schimbatul scaunelor din profil. Doamne da !!! :)

Modificat de FLORO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Si la masina mea se aud acele pocnituri la plecare si la oprire. Aceste zgomote le am de cand a picat acel arc de sub scaun. Este vb de arcul acela foarte dur imbracat intr-o bucata de cauciuc. rolul lui este sa se ridice scaunul foarte usor. Dupa ce am reusit sa montez acel arc (refacut bolt pe strung, sudat) pocniturile nu s-au mai auzit pentru vreme de 6 luni. De ceva vreme le aud din ce in ce mai des si ma enerveaza foarte tare, imi vine sa imi vand masina.

S-a reusit identificarea sureselor de zgomot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate e vreun coleg binevoitor caruia nu-i pocneste scaunul, sa puna o poza de sub scaun, sa se vada clar unde vine agatat arcul ala. Chiar sant curios daca vor disparea pocniturile. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie imi scartaie scaunul de la sofer. Proprietarul anterior a avut >100kg, eu aproape 100 kg, asa ca a rezistat bine zic eu. In orice caz, cum de cand am jantele de 17" au aparut hoarde de greieri solutia de "da muzica tare" se aplica si aici, la fel ca pentru scartaitul cotierei, fetei de usi (seamana f. bine intre ele) etc ;)

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

In sfarsit am rezolvat-o si pe asta. Vedeti aici mai multe. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Bravos Domnule. :D

Bun articolul, simplu si la obiect, asa inginereste.

Apropo, l-ai bagat si tu in topicul ala centralizator? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In curand trebuie sa le demontez si eu, pe ambele

Multumim Cosmine, esti un geniu :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu rezolvarea problemelor cu scaunele, dupa gresarea in locurile indicate de Cosmin.

Este o operatie destul de simpla care nu dureaza mai mult de 1 h pt un scaun. (partea mai grea a fost cu arcul acela de la sistemul de reglaj pe inaltime care se pune la loc foarte greu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!