Jump to content

Costuri Si Service-uri Revizie Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

As vrea sa imi cumpar niste placute pe fata si nu stiu ce model ar fi mai ok pret calitate.OEM sun prea scumpe parearea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TRW si discuri si placute :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
mirceamihai1988

Va salut. Am un passat b6 2006 2.0 tdi bmp. Aseara mi.a aparut eroarea PARKING BRAKE FAULT SEE OWNERS MANUAL SI IMI CLIPESTE BECUL ROSU D LA FRANA D MANA SI P.UL GALBEN TAIAT PLUS K TZIUIE FOARTE TARE. GEN CA SI CAND NU AI CENTURA. AM IMPRESIA K FRANA D MANA CAND E "TRASA" MAI TINE DOAR PE PARTEA STANGA. CE poate fi? Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut. Am un passat b6 2006 2.0 tdi bmp. Aseara mi.a aparut eroarea PARKING BRAKE FAULT SEE OWNERS MANUAL SI IMI CLIPESTE BECUL ROSU D LA FRANA D MANA SI P.UL GALBEN TAIAT PLUS K TZIUIE FOARTE TARE. GEN CA SI CAND NU AI CENTURA. AM IMPRESIA K FRANA D MANA CAND E "TRASA" MAI TINE DOAR PE PARTEA STANGA. CE poate fi? Va multumesc.

 

Salut,   problema e clasica.

 

1. poate sa fie de la  butonul de actionare frana de mana , demonteaza-l prin lateral pe la sigurante si curata-i contactele

2. ai o eroare la unul din etrierii spate ( ceva scurt acolo sau s-a blocat motorasul/mecanismul si nu s-a eliberat complet frana) Asta se intampla in doua cazuri: 

   - ai capacul de plastic de la etirer fisurat si ti-a ajuns apa cu mizerie la motoras 

   - placutele+disc frana sunt prea uzate si motorasul de la etrier  impinge mai mult axul in afara si mai agata , nu e calibrat corect)

 

 

Sterge eroare cu VAG COM-ul si dupa fa-le o calibrare la etrieri.

Modificat de gh3pard
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, cam cat ma duce sa schimb kitul de distributie cu pompa de apa cu tot la motorul 2.0 tdi cod cbbb?

La avia motors a facut cineva operatiunea asta?sau alt service care sa ofere garantie din bucuresti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mirceamihai1988

Fa o scanare si posteaza erorile. Pare sa ai probleme cu motoresele de la frana spate care se pot inlocui sau repara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

 

Pentru un Passat B6 cod motor CBAB 2.0 TDI 140 cp o recomandare producator filtre (ulei, motorina, aer, polejn)? Vreau sa mi le comand, dar greu de ales.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dupa ultima revizie in fata scaunului din dreapta, unde au lasat si cartusul filtrului de polen, am gasit garnitura de cauciuc care apare in poza de mai jos. Stie cineva de unde provine, si daca au uitat cei de la service sa o monteze sau au schimbat garnitura si asta e cea uzata? Mie nu-mi pare uzata. Daca au uitat s-o monteze la loc ce probleme pot aparea?

OMBKqxS.jpg

Modificat de zacc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Habar nu am. Dar daca era de acolo de ce au lasat-o in masina? Si daca era uzata nu trebuia sa fie plina de ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, imi poate confirma cine a mai facut schimbul de filtru ulei motor 2.0 tdi cod cbbb daca filtrul este ca cel din pozele mele ca sa nu ma apuc sa dau drumu la ulei si sa nu se potriveasca filtrul... codul oem al filtrului este: 071 115 562 C

http://s23.postimg.org/qhavtf2hn/IMG012.jpg

 

http://s12.postimg.org/rd1e9eskt/IMG007.jpg

 

http://s16.postimg.org/red390rtx/IMG008.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din câte știu, filtrul este identic la toate motoarele de 2.0 TDI. Așa arata la CBAB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca recent am schimbat la avia pantelimon filtru ulei plus ulei castrol  cu tot cu manopera 390 de lei, mi se pare ok la pret

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Astazi am facut revizia la colegul de forum COEXIST. Multumit de baietii de acolo. Toate filtrele de origine, ulei longlife si manopera la un pret decent. Nu vreau sa fac reclama dar baietii au fost de treaba. In alte parti as fi platit dublu (stiu ce zic). O zi excelenta tuturor si apelati cu incredere.

Modificat de teal_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cost revizie: 5L ulei original- 68 euro; filtru original (purflux)- 8 euro; inchiriat elevator, trusa de scule si colectare ulei- 10 euro; Manopera proprie- nepretuita  :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cost revizie: 5L ulei original- 68 euro; filtru original (purflux)- 8 euro; inchiriat elevator, trusa de scule si colectare ulei- 10 euro; Manopera proprie- nepretuita  :)

 

Salut, spune-mi te rog ce inseamna ulei original...?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari,

 

     Am atasat o poza cu ultima revizie facuta (247.000) unde gasiti piesele schimbate si pretul manoperei.

 

     Revizia a fost facuta in Timisoara, PitStop Service pe Str. Liviu Rebreanu, in spate la Billa.

 

Daca aveti opinii, comentarii, le astept cu placere.

 

Multumesc.

post-145084-0-83001700-1430289668_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ulei original sau piese originale(OEM- Original Equipment Manufacturer) sunt acelea care se vând în ambalaje personalizate VAG și sunt folosite de fabrica. Pe ulei nu scrie de cine e produs, dar filtrul e făcut de Purflux.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ulei original sau piese originale(OEM- Original Equipment Manufacturer) sunt acelea care se vând în ambalaje personalizate VAG și sunt folosite de fabrica. Pe ulei nu scrie de cine e produs, dar filtrul e făcut de Purflux.

 

Stiu ce inseamna original dar eram curios ca ulei ce inseamna, de care este.

Ai cumva o poza cu sticla/cutia de ulei sau macar o informatie legat de ce fel de ulei este, 5w30 ?

 

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti la reprezentanta si pe comanda la orice magazin de piese auto

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e, se gaseste la orice reprezentanta, doar ca pe unde am intrebat costa 120 euro.Nu stiu in Ro pe la ce pret mai este. Acel site este al unei reprezentante care vinde online. Am ramas cu un litru iar la urmatorul schimb am sa cumpar doar 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!