Jump to content

Costuri Si Service-uri Revizie Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

Salut, a schimbat careva de curand ulei+ filtru la DSG 6 ? ca trebuie sa-l schimb si sa stiu la cat ma astept. De preferat sa-mi raspunda din bucuresti si cine a facut la reprezentanta Porsche... Avia

PS. O diagnoza tot la porsche sau avia cat costa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai ploiesti

Uleiul si filtrul se schimba la un interval de 60.000km. Filtru ulei OEM 125 lei/buc, ulei OEM pt cutie DSG 120 lei/litru si intra 5,7 litri, iar manopera 60 lei.Daca dispuneti de un capital de investit mai mare puteti merge la reprezentanta. Dar aceeasi operatie o puteti face si la un service, dar cu remuneratie mai mica, vorbind de manopera.

Si la pretul de achizitie al filtrului si uleiului pt DSG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca e o operatiune ceva mai complicata si nu face toata lumea schimbul. As prefera reprezentantele pentru garantie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai ploiesti

nu e deloc complicata. eu am fost la reprezentanta si cand am auzit cat imi cer am zis ca ma las pagubas. plus de alta ca m.au mintit spunandu.mi ca intra 9 litri ulei. iar pretul de 198 lei si filtru 215 lei plus manopera 180 lei. faceti o simpla socoteala si vedeti cam cat v.ar duce. aceeasi operatie o face si un "service" si reprezentanta. aceeasi garantie dau amandoua, ca sa iesiti mai ieftin mergeti dvs si va cautati uleiul si filtru OEM,iar service.uricare sa schimbe uleiul se gasesc. acum depinde de dvs cum,cat si unde vreti sa faceti operatia. bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi iese schimbul de ulei + filtru DSG in jur de 800 ron la reprezentanta, in provincie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam atât am plătit și eu la Robot Baia Mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am sunat azi la Porsche Bucuresti Vest ptr o programare.vreau sa fac schimbul de ulei.

mi-au dat cu pretul in ochi,1190 lei schimb ulei,filtre plus schimb lichid frana.

m-am dus la Augsburg,430 lei schimb ulei plus toate filtrele...fara lichid frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Urmeaza sa fac si eu o revizie pentru schimbul de ulei,filtru aer,polen,diesel si ulei!As vrea sa stiu si eu daca pentru filtre se simte diferenta intre cele OEM si de exemplu MANN cumparate de la magazine de piese autorizate!Cele OEM costa mai mult si as vrea sa stiu daca merita sau este acelasi produs cu o culoare a ambalajului diversa si atat pe care dai bani mai multi.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune linistit AM, gen Knecht, Mahle, Mann pentru ulei, motorina, aer. Iar filtrul de polen: cel mai ieftin cu carbon activ.

Knecht/Mahle sunt fabricate in Austria si/sau in Franta, Mann nu mai stiu pe unde (acum 4-5 ani erau fabricate in Germania).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfaturi,Mann tot "Made in Germany"este,cred ca am sa optez pentru AM!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Original pentru aer vine facut de Mahle, polen este Valeo, cauta facute in Austria sau Germania, sunt mai stricti la calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva ce producator face radiatorul de pe passat B6 si cam cat ar costa? pierd antigel si s-ar putea sa fie din cauza radiatorului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Am un passat B6 la mana a 2-a de curand si este prima data cand i-am facut service-ul ( am zis sa fiu eu linistit ca sunt toate schimbate ) . Intrebarea mea este urmatoarea : Pe bord este un buton de service pe care daca il apas spune " Service sience 0 miles or 0 days " . Mentionez insa ca asa scria si inainte de a face service-ul. Mie mi se pare normal ca dupa ce se face service-ul acolo sa apara alte valori care zi dupa zi se modifica astfel incat sa stii cand ai facut ultimul service .Voi ce stiti , in mod normal se seteaza cu VAG COM- ul dupa ce se face service ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ce stiu?

Stiu ca atunci cand schimbi piese mecanice, nu se poate face resetare electronica de la sine.

De unde stie pistonul tau cau ai schimbat filtrul?

Sau uleiul?

Resetarea se face cu vag com sau scule simulare.

Da, e normal ca cel ce face servisarea sa reseteze, dar asta tine de cat de bine se pricep sau cat isi dau interesu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se reseteaza intervalul de service si din buton. E trecuta procedura in cartea de service sau in paginile din sectiunea B6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

     Eu stiu ca resetarea se face din buton sau cu VAG COM , dar va intrebam , cand apas pe butonul de service este normal ca dupa ce am facut service-ul sa imi arate  " 0 miles sience service or 0 days " ?  sau trebuia sa presupunem sa imi arate alte valori ?

Modificat de Supervisor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valoarea invepe sa se modifice dupa ce ai mers ceva cu masina, nu dupa 50 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
marian_nicolae1970

Buna ziua,

Sunt nou posesor de Passat B6 si as dori sa stiu si eu cat costa aproximativ un kit complet de distributie pentru el.

VIN: WVWZZZ3CZAE165060.

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cu pompa de apa cu tot cam intre 650-1200. Depinde ce vei alege dintre multele marci disponibile. Cam toti recomanda Conti si Hepu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut! poate cineva sa-mi spuna daca a schimbat geometria variabila la passat 2006 1.9 tdi 105 cp si cat la costat? urgent va rog . multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In jur de 150 ron geometria. Manopera-depinde de service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am facut distributia acum 5 luni la un passat b6 din 2010 la Tess Brasov si impreuna cu pompa de apa...filtre..ulei...etc...tot pachetul adica...m-a costat 3200 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atat am dat...dar inainte ma mai interesasem si la alt service....si cu piese aftermarket imi cerea I jur de 15 dar cu piese originale mi-au cerut 2700+ manopera...adica in jur de 3000-3100 si am preferat sa o fac la tess brasov

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!