Jump to content

Costuri Si Service-uri Revizie Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

Salut. As dori sa stiu daca s-a confruntat cineva cu acesta problema si as dori sa stiu cat va costat interventia! problema se manifesta in felul urmator: instalatia de climatizare nu baga rece/cald pana cand motorul nu ajunge la 90grade, doar ventileaza aerul de afara! Dupa incalzirea motorului, situatia se schimba radical in schimb, baga cald/rece, dar parca nu suficient de rece vara asa cum ar trebui.

Sa fie oare nevoie de o completare cu freon? Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce legatura are Fabia cu Passatul sau incalzirea cu revizia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. Intrebarea este la subiect dupa parerea mea, ma refer la revizia instalatiei de climatronic bineinteles pentru un Passat B6, nu are nici o legatura cu Fabia, multumesc pentru intelegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
passat3c-bkp

salut,unde trebuie sa intru in vcds sa deschid etrierul...vreau sa schimb placutele de frana pe spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta in aria DIY!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 53-Parking brake. Procedura o ai aici. Data viitoare vezi ca este sectiune dedicata pentru procedurile VCDS. Acolo este postata si aceasta. Spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passat3c-bkp

Multumesc Pronet,a mers brici,in 20 minute am rezolvat la ambele roti...grup 007 deschide si 006 inchide,sper ca asta a fost toata operatiunea.Urez paste fericit tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo, bine ca ai rezolvat. Paste fericit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare..3 revizii la rand a fost bagat ulei Mobil 1 (si din cate stiu este unul bun), iar cei de la vw recomanda castrol edge, are vreo importanta? masina mea s-a comportat absolut normal pe toata perioada acestor revizii. sa schimb acum la urmatoarea revizie si sa bag Castrol? o sa vad vreo dif la ceva anume? sau nu are importanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca ar putea fi vreo diferenta atata timp cat ai folosit Mobil 1 Turbo Diesel . Tot ce stiu este ca cei de la VW recomanda Castrol Edge Turbo Diesel 5w40 Full Synthetic Oil ! Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sarbu Mihai

Am facut si eu revizia la 2.0 CBAB

Ulei Vapsoil

Filtre aer, ulei, motorina, habitaclu cu carbon marca Knecht.

420 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

550 ron revizia la Norauto Militari

 

filtre originale cum am pus si pana acum si acelasi ulei Mobil 1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtru de aer MANN C35154
Filtru de ulei MANN HU719/7x
Filtru de combustibil MANN PU825x
Filtru de habitaclu MANN CUK2939
Castrol EDGE 5W-30 5 L

 

Ce ziceti de astea, sunt bune?

Ma costa in jur de 350 de lei...iar manodopera gratis ca o fac acasa :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la fel am pus si eu pe masina toate man.. cu exceptia uleiului..!



Filtru de aer MANN C35154
Filtru de ulei MANN HU719/7x
Filtru de combustibil MANN PU825x
Filtru de habitaclu MANN CUK2939
Castrol EDGE 5W-30 5 L

 

Ce ziceti de astea, sunt bune?

Ma costa in jur de 350 de lei...iar manodopera gratis ca o fac acasa :D

 deci sunt bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ma apropii de 80.000 km si masina din semnatura are 7 ani deja. Anul trecut, cf cartii de service, a fost schimbata "distributia" la PBN ( doar cureaua din ce stiu.. si una din role, nu vreau sa vorbesc aiurea). Pentru 1000 ron cat m-ar costa si restul de piese, parca-parca as vrea sa schimb tot kitul. Are insa sens? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi bine sa inlocuiti intreg kitul daca tot vreti sa faceti o treaba buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ma gandesc si eu; mecanicul insa a fost complet impotriva; nu e ca si cum n-ar avea de castigat de pe urma acestei revizii mai scumpe, deci nu are vreun interes ascuns...omul e foarte ok si cu mult bun simt. Pur si simplu mi-a zis clar ca nr de km conteaza pt restul de piese din kit, NU ANII . Nu stiu ce sa fac :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu va recomand sa schimbati tot, are o mare importanta si perioada care a trecut peste componente/nu doar numarul de km, sper totusi ca vorbeste in urma unei verificari a distributiei, nu doar uitandu-se la km din bord. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Am si eu o intrebare .

Cat lichid de racire intra in instalatie la un motor BKP ?

Se poate scoate si cel din blocul motor ?

Multumesc .

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,

Am si eu o intrebare , la cati km se face schimbarea distributiei pe un volkswagen passat 1.6 tdi bluemotion din 2010 ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Daca ma puteti ajuta cu un service cu preturi normale pentru schimbarea distributiei la un passat b6 din 2008 1.9 tdi si cam cat m-ar costa ?Masina are 170 000 aproape o am de anu trecut din noiembrie avea 150 000 cand am luat-o nu am avut carte de service am luat-o din germania i-am schimbat doar uleiul si filtrele acum cam o luna .Am citit la voi ca cele mai bune curele sant contitech role ina si pompe hepu parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi aria de Service-uri- colegul volksman are service+magazin de piese. Eu la el am schimbat-o si am fost f.multumit.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am facut revizia, filtre Mann (de combustibil, polen, aer, ulei), ulei Castrol Edge 5W-30, solutie curatare AC - 500 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica solutie curat ac? Ce ai curat, traseul pe interior sau in habitaclu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!