Jump to content

Costuri Si Service-uri Revizie Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

Exceptand faptul ca procesul de imbatranire al cauciucului incepe de la suprafata spre interior, iar atunci cand isi pierde proprietatile de elasticitate, ca rezultat al imbatranirii, cauciucul crapa, devenind rigid, crezi ca nu s-ar fi scris in carte limita de timp pentru cureaua de distributie, daca era cazul? Mai ales la cat profita cei de la vw de asa-numitele ''conditii grele de utilizare'', cum sunt la noi in tara, unde revizia se face la 15 000 km, fata de 30 000km in vest, sa nu mai zic de filtre..in vest schimbandu-se filtrul de motorina (parca, nu am cartea la indemana acum) la 60 000 km.

 

ps; desigur ca acum depinde si de perspectiva fiecaruia de a evalua daca ''arata ok'' sau nu. :lol:

Modificat de FlorinC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am ajuns la 133k km cu un passat variant 2.0 td 140cp din 2006 si m-am interesat, la un service destul de incredere din Focsani, de preturile la distributie.

 

kit distributie original  780ron

pompa apa  originala  220ron

manopera                   200ron

total                          1200ron

 

Nu am intrebat marca, dar cea originala ar trebui sa fie Contitech? Kitul de distributie ce ar trebui sa contina? As vrea aceste informatii pentru ai intreba toate detaliile pe cei de la service.

 

In plus am intrebat si de shimbul de ulei (castrol edge td 5x40) + filtre (ulei, aer, polen, motorina). Care mi-au zis ca ma costa 335 + 50 manopera.

 

Pompa de apa trebuie schimbata impreuna cu distributia? Schimbul de ulei nu cred ca este colegat cu cel al distributie, corect?

 

Ultima intrebare :D , preturile cum vi se par?

 

Va multumesc pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu stii firmele nu avem asupra a ce sa ne pronuntam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2000 RON am dat pe distributie completa cu pompa apa, curea accesorii si manopera la service VW in Iasi cu piese originale VW (ca sa ai termen de comparatie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La service Vw cred ca sunt oricum mai scumpi mai ales la manopera.

Presupunand ca sunt originale, cum mi-a repetat de mai multe ori vanzatorul, preturile vi se par ok?

Filtrele ar trebui sa fie Mann dar o sa-l mai intreb ca sa fiu sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 am platit aprox 1800 lei la scorpion focsani pentru distributie cu pompa de apa si tot ce trebuie.am impresia ca ofera 20% discount la manopera la masinile mai vechi de 5 ani.

asta a fost acum 1 an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce discount practica la masinile mai vechi ?

In functie de model ?

 

Noroc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, este vorba doar de vechime, peste 5 ani!

Reducerea este intre 10 si 25%, in fc de operatiune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

D@ny  nu vreau sa induc in eroare pe nimeni insa atunci cand am facut operatiunea(acum 1 an) am primit 20 % reducere la manopera iar motivatia consilierului a fost ca masina e mai veche de 5 ani.cel mai probabil preturile le-au mai crescut  inainte ca sa nu iasa ei in minus(cum se face aproape in orice domeniu la noi).pe atunci erau in vigoare si pachetele economice care acum nu le mai gasesc pe site.acum nu am mai ajuns un service sa vad cat mai costa una si alta dar distributia m-a ajuns la aproape 1800 de lei cu tot ce trebuie.

@mapo13 cred ca fiecare reprezentanta ofera discounturi si oferte .eu deobicei sun la reprezentanta,le spun ce am nevoie si le cer un deviz.manopera chiar daca e scumpa prefer sa o fac la ei(poti sa vii si cu piesele tale dar nu iti mai ofera garantie) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pa si ... nu te-am contrazis!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant ca in Barlad la voi inca se mai accepta reparatii/revizii cu piese personale. La inceputul saptamanii am stat de vorba cu un cosilier de la PBV1 si mi-a spus clar ca nu se mai fac revizii cu piesele clientului.

Eu i-am spus ca daca imi voi cumpara alt VW, desi prefer sa fac reviziile in reteaua lor, in nici-un caz nu voi folosi uleiul pe are il baga ei fiindca nu imi place cum merge pe motoare, oricate autorizatii de la VW are. El a dat din umeri si a spus ca asta este.

Cum isi taie unii craca de sub picioare, de unii singuri. Si asa era destul de pustiu prin parcare.

Modificat de mars01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in Barlad nu avem decat reprezentanta dacia si hyundai.vorbeam de reprezentanta VW din Focsani unde accepta si piese aduse de client.eu am folosit atat castrol luat din reprezentanta cat si luat de mine de la magazin si nu am remarcat diferente.filtrele le iau de la ei dar uleiul il aduc eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu cateva detalii in plus:

 

Kit distributie INA  500 lei

pompa apa graf   150 lei

 

La spusele vanzatorului acestea sunt cele originale. Asa o fi?

Mi-ar da garantie 2 ani si km cat scrie in cartea tehnica...adica oricum in 2 ani nu ajunge cam nimeni la acei km.

 

Ca filtre recomandati Mahle sau Mann?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina mea, din semnatura, am acum 187km.

Conform istoricului masinii, la 149k, a fost schimbata cureaua de distributie (operatiune efectuata in Belgia de unde am adus masina).

 

Spre surprinderea mea si a celor din reprezentanta, doar atat a fost schimbat referitor la kitul de distributie.

 

Prin urmare, va rog sa ma sfatuiti daca e cazul sa mai schimb si altceva (role, pompa apa, si ce curele mai sunt, etc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce-mi place asta, spre "surprinderea celor din reprezentanta". Dar domniile lor nu citesc recomandarile VW din manuale, sa vada ca doar cureaua se schimba la primul interval. Ce teatru joaca...

Volfied, poti s-o lasi asa, eu asa as face in locul tau, insa trebuie sa intelegi ca totul este pe riscul tau. Eu sunt convins ca nimic rau nu se va intampla pana la urmatorul interval, insa daca se intampla, eu nu recunosc nimic, esti bun de plata. :)



Ca filtre recomandati Mahle sau Mann?

Eu folosesc Mahle, dar n-am nimic impotriva celor de la Mann.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Valentin ... Tocmai de aia am cerut sfat, ca citisem in tabelul postat de tine despre acest interval, insa mi se pare putin cam exagerat. :) cred ca pe la 250k le schim atunci :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi-a raspuns nimeni despre marca originala a distributiei pentru passat variant 140cp bkp. Este Continental sau alta?

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut,am 117000 km la b6/07.2005,unii vad au schimbat distributia la 120000 km altii nu stiu ce sa faca,eu am cautat cateva oferte:

-`autoclub`  timisoara reprezentanta vw ma costa 2800 ron piese+manopera(am ramas fara aer)

-`procar` resita reprezentant skoda kit distributie gates 720 ron+pompa apa hepu 240,manopera 390 ron,dar reprezentantul `procar` mi-a spus ca daca vreau poate sa-mi faca un card (am completat frmularul si astept sa-mi vina) cu care beneficiez de o reducere de 5 %  la manopera,la orice interventie in sevice, pt fiecare an vechime al masinii,deci pt masina mea=30-35% reducere la maoper

cost total: kit distributie 720 + 240 pompa apa + 270 manopera

Eu in proportie de 80% m-am decis sa nu ma ating de role si pompa de apa,o sa schimb doar curelele.Vineri pe 29.03 o sa merg cu masina sa-mi schimbe injectoarele si o sa vorbesc cu un consilier de la vw sa vad ce zice si el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si eu la revizie acum aproape o luna. Ulei, filtre (mai putin ala de polen, pe care-l schimb eu de 2 ori pe an), manopera, total 500 lei. Service autorizat, oameni de treaba, dar m-au pus pe ganduri: "Ar trebui sa faceti distributia la anul." Zic "De ce? Masina are doar 74.000km" Raspunsul: "Chiar daca e posibil sa aiba atatia, e din 2008, are deja 5 ani, curelele imbatranesc si daca se rupe cureaua de distributie dati dupa aia mai multi bani pe reparatii."

 

N-am gasit nicaieri referire la numarul de ani cu privire la schimbarea distributiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au dreptate cu imbatranirea dar nici eu nu am gasit intervat la curele si in timp.Eventual te poti uita la curele si vezi cum se prezinta, daca au crapaturi sau alte semne de uzura.La masina mea a fost scimbata distributia si lichidul de frana de fostul proprietar in Germania la 3 ani cu totul ca erau 130.000km si la motorul meu se schimba la 180.000km, deci probabil este un 3 ani.Lichidul de frana am gasit si eu in manualul de service ca se schimba la 3 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

``EWS`` - masina mea e din 07/2005,anu asta in iulie face 8 anisori,am 117000 km,nu m-am atins de nicio curea sau altceva legat de ditributie.saptamana viitoare o sa schimb doar cureaua dintata,nu ma ating de role sau pompa de apa,sau poti sa desfaci capacul te uiti la curea vezi cuma arata,apoi mergi in magazin si le spui sa-ti arate una noua si faci o comparatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

no offence dar o inspectie vizuala asupra unei curele nu inseamna ca se poate verifica proprietatile tehnice pentru care e proiectata.

 

asa sa ai o idee daca are vreo ciupitura/crapatura/sant/vreo mustata iesita, da, dar daca are vreunul din semnele astea insemna clar ca trebuie schimbata ca e la capatul vietii dar daca nu are nici unui din toate astea nu inseamna ca e in firea ei si poate fi considerata ca noua. fiind un reper supus uzurii cu fiecare rotatie a motorului, lasand la o parte anii care s-au asternut peste ea sau temperaturile de lucru sau mai grav diferentele de temperatura.

 

ca o comparatie as supune studiul de caz: se ia o anvelopa de 15 ani vechime dar care nu e uzata deloc. adica arata "ca noua" cum ar zice multi. eu sa ma astept sa o pun pe masina si sa se comporte la fel ca una care are 2-3 ani vechime (adica in perioada vietii anvelopei)?

 

e doar o parere si trebuie tratata ca atare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm. Nu stiu ce sa zic. Uite ce spune VW:

 


Fisurile de pe spatele curelei nu au relevanta pentru durata de viata a curelei si nu pot fi folosite pentru garantie.

 

In rest s-a mai discutat de foarte multe ori: VW nu are recomandari cu privire la schimbarea distributiei in functie de timpul scurs de la schimbarea precedenta.

 

V.ro-RO.K00590214.pdf0

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut

Am schimbat de curand distributia la masina din semnatura la AUTEC Skoda Craiova, pret total 1450 lei.

S-au schimbat urmatoarele: kit distributie (curea, role, pompa de apa, antigel), cureaua de accesorii si intinzatorul de la cureaua de accesorii.

Timp de lucru 3 ore.

Garantia este de 2 ani sau 120.000 km.

In pret a fost inclusa si verificarea pe tester.

Super multumit de felul cu s-a lucrat la masina.

Ce am observat este faptul ca masina nu mai are acel tremur la relanti, motorul "toarce" constant si parca are mai mult "zvac".

Avansul injectiei (torsion value) inainte de schimbul distributiei era de -0,5, acum este 0,0.

Va doresc o zi buna!

Alin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!