Jump to content

Costuri Si Service-uri Revizie Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

Ulei tip long life (LL) care teoretic se schimba la 30.000 KM. Depinde cu ce interval de service este prevazuta masina ta. Verifica notatiile pe stalpul de la usa sau pe stikerul din portbagaj. Daca apare Q1 atunci ai long life , daca este Q0 sau Q2 atunci ai interval fix de schimbare. In functie de ce ai asa trebuie ales si uleiul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtre MANN sau KNECHT? Azi am schimbat bujiile si baietii mi-au laudat filtrele de la KNECHT.Ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu daca as fi in dilema si trebuie sa aleg intre filtrele MANN si KNECHT as alege filtrele originale, OEM :D .

Mai ales cel de motorina si cel de ulei. Nu de alta dar mi se par mult mai scumpe injectoarele, pompa de inalta presiune sau axele cu came sau ... decat cele cateva zeci de lei in plus pierdute la cele 1 sau 2 revizii intr-un an.

Modificat de mars01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Care e problema cu filtrele MANN? Eu din astea am pus la revizie anul trecut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar filtrele OEM de ce provenienta sunt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de generatie, depinde de felul filtrului. De regula, MANN sau Mahle

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mariusmotorist

Salut

A schimbat cineva de curant placule de frana , daca da imi spuneti is mie niste preturi si un service?

Nu vreau sa aud de reprezentante si de preturile lor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am schimbat inca dar m-am interesat de preturi acum 3 saptamani. Am gasit placute ATE la 160 RON perechea atat pe fata cat si pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat eu: ate fata cam 180 setul, spate cam tot atat. O sa caut factura exact.

Le: am verificat factura. Cele fata 190 ron, cele spate 168 ron deci media este la 180 ron daca iti cumperi ambele seturi. Cele pe fata trebuie sa aiba si senzor. Cel mai sigur verifica grosimile inainte de a le cumpara sa nu patesti ca mine. Eu am luat set fata si spate si pe spate nu le-am schimbat ca sunt la jumatate.

Numai bine!

Modificat de DonzDonz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la service sa fac revizia si au zis ca in scurt timp trebuie sa schimb si placutele pe fata iar pretul lor este de 380 ron ( montaj + piese) , mi se pare un pic cam mult si asta este motivul pentru care am intrebat aici.

Voi la ce service le-ati montat? Placutele le-ati cumparat voi sau direct la service?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu personal le-am luat de pe un site si m-am dus cu ele la service si ei le-au schimbat si am platit manopera (nu f mult). Deci poti cauta pe siteuri de piese chiar la colegi de forum si vei gasi si preturi atractive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut revizia la un passat TDI BLUEMOTIO 1,6 , 2010= 420 ron filte + ulei cu manopera gratis dar nu la sediu vw in iasi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ciprianpaun81, ce filtre si ce ulei s-au pus ? si poate imi spui si mie (eventual pe pm) la ce service ai fost.

eu am fost astazi cu masina - passat 2008, 2.0 tdi, CBAB - pentru revizia la 15.000km la un service mai mic si ma costa cca.520 lei uleiul liqui moly, filtrele bosch și manopera aferenta.

citind cele mai sus exprimate de alti colegi stau si ma intreb daca sa cer alte filtre sau nu, pentru ca m-am obisnuit sa-mi inlocuiesc singur filtrul de aer de la motor si cel din habitaclu la aprox.7500km si cred ca au putea face asta si cu cel de la carburant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am schimbat la mine la un service si discurile fata+spate si placutele fata +spate chiar daca spatele era uzat cam 50% am schimbat toata smecheria , inca mai am discurile si placutele spate daca le vrea cineva la pret de nimic sa imi dea pm :)

cat despre ulei .. eu am bagat numai mobil 1, asa scria pe etichetele de pe masina ca asta a fost bagat .. si asa am bagat si eu

Ps. cu multumiri lui Pronet pentru indrumari :D stie el

Modificat de Valy31
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offtopic: Oricand cu placere Valy. Just ask or call ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat ulei si filtre pentru revizie (filtrul de motorina l-am ales pe cel de la Knecht), total 356 lei. Urmeaza sa vad cat ma taxeaza pentru manopera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizia de 90 000 facuta ieri la reprezentanta (Delcar) in BV: 865 Ron (tva inclus)

180Ron manopera si 685 Ron piese: ulei Mobil 1 (5w30 norma 507 pt DPF) 5L + filtru ulei + filtru aer + filtru polen + filtru motorina. + diagnoza completa

Ca de obicei, am stat langa masina, am verificat tot ce am vrut :)

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dublu la reprezentata fata de service-urile de "cartier" , la reprezentanta porche mi-au cerut 820ron, dar am facut revizia cu tot ce ai specificat in postul anterior cu 430ron la un service non name. Oare merita sa facem aceste lucrari la reprezentanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Vrei sa spui ca la Porsche manopera e 60Ron + TVA? Ma indoiesc profund. 820 e revizia la Porsche fara filtru motorina.

2. Am platit manopera 180Ron. Cat e la service-urile de cartier ? 100 Ron ? Daca ma uit la 80Ron la revizie, atunci nu trebuia sa-mi iau Passat, ci Logan

3. Fiecare isi intretine masina cum considera si permite unora si altora sa le umble la masina pe riscul sau. Vezi pataniile lui Cosmin prin diverse service-uri. Daca tu permiti unora si altora sa invete mecanica de VW pe masina ta, o faci tot pe buzunarul tau.

4. Masina mea are carte service la zi, 100% in reteaua VW Romania si am de gand sa o continui. La revanzare, clientii care vor targeta masina mea - clar peste pretul samsarilor - sunt suficient de pretentiosi incat sa aprecieze o masina tipla si cu carte service.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate pretul era fara filtrul de motorina!

Eu personal consider ca revizia este o procedura ce nu necesita foare multa cunoastere si de aceea pentru astfel de operatii nu consider ca este important sa merg la reprezentanta.

Nu vreau sub nici o forma sa creez o polemica din asa ceva, era doar o simpla intrebare: reprezentanta vs service cartier .

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius, in principiu sunt de acord cu tine dar sunt de acord si cu 75nor din doua motive.

2 cunoscuti cu masini ff bune, km buni, ingrijite exemplar, le-a scazut pretul de revanzare din cauza ca nu sunt/au fost facute reviziile in reteaua service-urilor agreeate de ei. Ba mai mult una din masini a pierdut garantia data de german din cauza asta.

Acum fiecare ce tel are? Sa revanda masina in timp mediu si sa iasa bine la pret sau sa o tina pe termen lung si sa nu conteze f mult revanzarea (tinand cont ca "si-a scos banii" pe termen lung).

Drive safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot am inceput discutia asta ( inca o data vreau sa nu se interpreteze polemica sau mai stiu eu ce .. doar parerea mea personala) inainte de masina din semnatura am avut un opel astra luat de nou 14400euro l-am vandut in vara asta ( avea 4 ani) cu 5200 euro , reviziile le-am facut la reprezentanta si nu au contat la nimic.

In alta ordine de idei daca la masina actuala sa o vand dupa 4 ani , unde eu fac in jur de 2 revizii pe an , rezulta o economie de minim 800euro doar la revizii fara sa mai zic si alte piese - discuri , placute....

In concluzie habar nu am cum este mai bine , am intalnit mecanici foarte nepriceputi si la reprezentante ( citroen) si am dat banii absolut degeaba dar am gasit si mesteri buni la reprezentante si de asemeni mesteri buni si mai putin buni la service-uri fara renume.

In concluzie probabil fiecare cu norocul lui.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!