Jump to content

Costuri Si Service-uri Revizie Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

O sa vad in exploatare cat de ok e , dar sper sa fie bine . 

Am uitat mai devreme sa scriu si costul consumabilelor pentru revizie : trei filtre Mahle si 5 litri de ulei Liqui-Moly = 208 lei 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Passat B6 1.9 TDI ce ulei este indicat ? Castrol 5w30 sau 5w40 ? Are ceva daca se amesteca Castrol 5w30 cu Castrol 5w40 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@livyu_s

Dacă ai DPF se pune numai 5W30 .

Dacă NU ai DPF poți pune atât 5W30 cât și 5W40 .

Dar nu este recomandată amestecarea lor decât dacă mai ai să zicem 1000 km pană faci schimbul de ulei și te afli într-o situație mai delicată (ești în drum și trebuie neapărat completat cu ulei dar tu ai în motor 5W30 iar la Peco / magazin nu găsești decât 5w40, atunci poți pune 5W30 peste 5W40 sau invers) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de unde stiu daca are sau nu DPF ??? Motorul este tip BKC, euro 4. sasiu :WVWZZZ3CZ6P090089    motor:  3C AABKCX0

 Multumesc pt raspuns!

 

Modificat de livyu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Va salut! Spuneti-mi si mie va rog, ce marca de ulei sa pun si eu in motor? Imi trebuie 5w30, norma 507.00 pentru ca este cu DPF, dar ce marca? La vechiul Passat am mers numai pe Aral si se comporta foarte bine (mai bine decat cu Castrol), dar vad ca Aral nu are norma care imi trebuie mie.

Pe un site online am gasit Edge Titanium FST si putin mai scump Edge Professional Long Life III. Care ar fi mai OK? Primul ar costa 153 lei pentru 5 litri si al doilea, 177 lei. Deci diferenta nu este mare, dar poate imi spuneti si alta marca de ulei cu care s-ar impaca mai bine motorul (BMP) decat Castrol!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus ultima data OE VW si m-a costat 186 lei pentru 4 litiri ulei VW OE si filtru ulei OE. Tu pui ce vrei, orice mizerie facuta in Turcia si etichetata Castrol. E motorul tau...

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asta am si intrebat. La vechiul Passat, pe care inca il am, am folosit timp de 10 ani numai Aral, care a fost net superior Castrol-ului, pe care l-am folosit numai la primul schimb. La B6 acum este primul schimb, la mine si nu stiu ce marca sa folosesc.

Pe acelasi site, Wolkswagen Original LongLife III este 180 lei bidonul de 5 litri

Modificat de dori_x
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iti place Aral de ce nu folosesti Aral Super Tronic Long Life 3 5w30 507.00 ?

 

image.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am prea gasit prin magazine Aral care sa respecte norma 507.00. Cred ca o sa merg pe original VW. Cat de original o fi si asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca este original, eu l-am schimbat la 10000 km deoarece merg mai mult in oras si am mai mult drumuri scurte. Nici macar nu am facut 10000 intr-un an, tocmai de aceea am pus longlife. Era foarte ok uleiul cand l-am dat jos, nici macar nu era asa de negru pe cat ma asteptam. 

Cred ca cel mai bun este 0W30, dar e chiar scump.  NU am luat bidon de 5 litri ca nu completez deloc intre schimburi si stau degeaba cu un litru de ulei in bidon mai mult de un an.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aral si castrol este posibi sa fie cam acelasi lucru. Ambele apartin de BP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate, dar pe bidoanele de Aral scrie ca este produs in Germania. Pe cele de Castrol....nici nu mai stiu pe unde este fabricat/imbuteliat. Asta, daca este sa ne luam dupa ce scrie pe recipienti. Castrol-ului i s-a facut reclama foarte mult, a crescut cererea si de asta cred ca se produce/imbuteliaza in mai multe tari desi sunt convins ca sunt alte uleiuri mai bune decat Castrol si Aral

Modificat de dori_x
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Adrian Florin

Salutare!Doar ce am achiztionat un Passat B6 1.9 TDI/105 cp si urmeaza sa-i fac revizia.M-am hotarat in cazul filtrelor citind parerile dumnevoastra,insa in cazul uleiului inca nu sunt sigur.In cele din urma sa merg pe Castrol 5w40?Alte opinii?

Si daca tot am deschis subiectul,aveti idee costul motorasului franei de mana(autohold-ului)?

Multumesc!

filtre.png

 

Scuze...am uitat sa mentionez ca motorul este BXE 1.9 TDI.Din cate stiu nu are DPF ,deci pot sa aleg 5w30 in cazul uleiului?

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Daca masina NU ARE dpf se foloseste 5w40 . Daca masina ARE dpf se foloseste 5w30 . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cartea tehnică a mașinii indică respectarea normei Volkswagen:

- Passat B6 cu DPF - VW 507.00

- Passat B6 fără DPF - VW 505.01 sau VW 507.00

Aceasta este scrisă pe eticheta uleiurilor compatible. Dacă nu respecți s-ar putea să ai probleme cu injectoarele mai ales la motoarele PD, care oricum sunt cu probleme (sunt aici pe forum atâtea cazuri). 

Citește manualul mașinii tale. 

Modificat de Michi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut colegi,

Am si eu o nedumerire legata de uleiul care ar trebui folosit pentru un passat B6, 103 kw, 140hp, BKP (varianta fara DPF din fabrica). Pana acum am bagat doar 5w30, insa din ce am auzit mai indicat ar fi 5w40, insa ar fi problema de norma respectiva 5w40 ar fi doar cu norma 505.01, si ei recomanda norma 505.00 / 507.00. A bagat cineva 5w40 cu norma 505.01? Cum se comporta? Ati avut probleme din cauza asta?
Va multumesc!

Modificat de Manuel N.
Offtopic. Este topic dedicat.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/8/2017 at 1:35 PM, Cristian65 said:

Buna ziua  , 

va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat  , sfat generat de experienta dumneavoastra , experienta cu siguranta mult mai mare ca a mea .

Am un VW Passat B6/2.0/170/BMR/2007/150.000 absolut reali - masina cumparta de la Serpico -Craiova

Din cartea ei de service, reiese faptul ca in 2011/65.000 km , i-au fost schimbate : kit de distributie , pompa de apa, kit accesorii, antigel , etc. 

Acum masina are 149.000. Din ceea ce am citit in varii surse , distributia la acest tip de motor se schimba la 120.000 km.

Este corect ? 

Va multumesc anticipat pentru intelegere si ajutor.

 

Toate cele bune !

 

 

Ce motiv sa aiba, sa schimbe distributia la 65000??

Eu nu am auzit de Serpico-Craiova, e ceva necurat aici.... va zic

@Catalin.st

5w30 cu filtru de particule si 5w40 fara filtru de particule

Modificat de Manuel N.
Nu era nevoie de quote!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fi si un lucru normal.

I au schimbat distributia la nr. de ani nu la nr. de km.

Respectiv, 5 ani, sau pe acolo...

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 20.09.2018 at 10:58, Catalin.st a scris:

uleiul care ar trebui folosit pentru un passat B6, 103 kw, 140hp, BKP (varianta fara DPF din fabrica)

Uleiul de motor recomandat de VW pentru acest motor este obligatoriu să îndeplinească una din normele VW 505.01 sau VW 507.00. 

Pentru cele cu filtru de particule merge doar VW 507.00. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Motorul de pe Passat B6 1.9 TDI 3C BKC este de tip pompe duse . Adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, BKC este PD si fara DPF. :)

Modificat de Manuel N.
Nu mai folosi quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut

Un mecanic care stie si are timp pentru un Passat B6 CBAB la care sa apucat altul si a plecat din tara lasand nefinalizat, gasim in Timisoara?

Este vorba de celebra problema cu incalzirea. Totul este desfacut, nimic pus la punct... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

VW Passat 3C 4motion 2009 - cbab - ulei și filtre 311 lei (uleiul OEM a fost 170 lei de pe "autokarma").

IMG_20190129_124833-1190x1587.jpg

Modificat de english dog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!