Jump to content

AC/Climatronic - probleme


Andrew
 Share

Postare recomandată

Salutare

A schimbat cineva motorasul ce controleaza clapetele de aer?

Cat de greu se schimba? Aveti o schema..ceva..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAre din ele, ca penttru fiecare clapeta este un motoras si sunt vreo 5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 13 ore, Al Bundy a scris:

CAre din ele, ca penttru fiecare clapeta este un motoras si sunt vreo 5.

Problema este ca mie nu imi da aer la picioare deloc..

Daca se scaneaza cu VCDS se poate vedea exact care motoras este defect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ori vezi ce eroare ai, ori verifici in blocurile de masura si vezi care servomotor nu lucreaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am desfacut doar capacele motoraselor, am scos de la fiecare ce vedeți în poză, departat un pic dat cu spray contact, după care  le-am lăsat in alcool! La montaj le-am schimbat intre ele respectând poziția! Făcut teste, acum am căldură in mașină fără erori! Nu știu cat va ține, dar momentan e bine așa! 

20171016_125422.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 02.10.2017 at 19:12, IonutVal17 a scris:

Salut am un passat b6 iarna trecuta am schimbat caloriferul din bord pentru ca nu baga caldura pe dreapta (partea de jos a caloriferului era infundata) dupa ce l-am schimbat mergea totul ok acum de cand s-a racorit aceeasi problema cald pe stanga rece pe dreapta(dar cateodata baga si pe dreapta cald) nu cred ca ar mai fi caloriferul de vina. Am dat torpedoul jos iar cand opresc clima V159 (acesta cred ca este) se misca aiurea o sa pun si o filmare 

 

Problema rezolvata am schimbat iar caloriferul din bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

în urmă cu 6 ore, F l o r i n a scris:

ai spalat si instalatia ?

Da au spalat si instalatia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara. Am si eu o problema la un passat b5 din 2000 climatronic. De ceva vreme nu mai baga caldura. Am verificat motorasele care functioneaza ok, tevile care intra in calorifer tur si retur sunt fierbite. Ce ar putea fi problema? Ma poate ajuta si pe mine cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai verificat si servomotoarele lucreaza ok, atunci problema este caloriferul.

nu se poate sa fie totul ok, dar sa nu ai caldura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am doua seromotorase si lucreaza ok la toate comenzile. Dupa cate am vazut am numai doua servomotorase. Se poate sa fie infundata numai o parte a caloriferului? Fiindca tevile care intra sunt calde amandoua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am demontat radiatorul si pare a fi ok. Am observat ca de fapt am patru servomotorsse dar nu stiu cum sa le verific fiindca tot bordu este demontat. Daca ma poate cineva ajuta cum sa le verific inainte de a le monta la loc. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu  vcds in blocurile de masura se poate vedea cum lucreaza fiecare motoras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am desfacut un calorifer la un vw mai vechi si antigelul  isi facea circuitul prin canalele  capacului si foarte putin prin conducte.Intrare si iesire calde caldura ioc.Am desfacut capacul si parca otet am pus.Dupa am suflat aer in fiecare conducta cu o pompa.A iesit ceva ca mocirla.Dupa dadea caldura prea tare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mica intrebare referitoare la antigel. Fostul proprietar a folosit altfel de lichid, unul transparent, in loc sa foloseasca pe cel roz, la un passat b6 2008. Masina nu a dat nici un semn nasol pana acum insa avand in vedere ca vine iarna, ar trebui sa-mi iau ceva masuri de siguranta la modul sa-l scurg pe cel actual si sa pun unul adecvat marcii? Fostul proprietar este neamtul care mi-a vandut masina. Ma gandeam ca poate au ei in Germania ceva antigel care poate fi si de alta culoare decat cel roz al nostru :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 27.11.2014 at 1:14 PM, F l o r i n said:

 

da, jos topedoul si o sa vezi motorasul si parghia lui, pe partea stanga, pe housing-ul climatronicului, in spatele unei bride de metal....

 

comuti pe Hi/LOW.... si trebuie sa miste clapeta, sa vezi cum misca parghia.

 

PTC-ul, Z35... rezistenta auxiliara pt incalzire... sau cum ii mai zicem - este in spate, in cutia climei. Daca ai probleme cu ea sau cu siguranta, atunci ai eroare la scanare.

Salutare.vine iarna si am probleme cu Z35 si eu!!Imi da aceeasi eroare.Ma intereseaza un tutorial cum se da jos caloriferul sau cineva care l a dat jos sa imi dea cateva sfaturi.Ms mult!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista si alta culoare.

Oricum, daca nu esti sigur de el, mai bine il dai jos si asta este - nu costa foarte mult - dar stai linistit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

07DA22F5-4093-48CD-B774-A85C5E694969.jpeg.601e2301760f6848f5c3748fd7791a80.jpegProbleme cu caldura am si eu in partea dreapta. Am facut un scan dar nu stiu sa-l interpretez. Sa schimb caloriferu? Sunt ok valorile? Multumesc

CED83F4D-931B-4C45-87FF-8F51AE516341.thumb.jpeg.1d2993f128eedb1e9dfa53a5af59a349.jpeg

Modificat de Crystyy190
Poza incorecta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

51 minute în urmă, Crystyy190 a scris:

Probleme cu caldura am si eu in partea dreapta. Am facut un scan dar nu stiu sa-l interpretez. Sa schimb caloriferu? Sunt ok valorile? Multumesc

 

 

CED83F4D-931B-4C45-87FF-8F51AE516341.jpeg

Prima poza este gresita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema cu căldura lipsă pe partea pasagerului persista în continuare. Am pus mașina pe tester ieri, nici o eroare. La șofer baga cald, la pasager bagă rece. Cineva mi-a spus ca trebuie dat plansa de bord jos și luat prin eliminare. Eu apelez la experienta colegilor, poate cineva a mai pățit problema asta și poate ca exista și alți pași ce pot fi verificați înainte de a da tot bordul jos, sau poate sunt eu prea optimist. In prezent dacă setez pe High temperatura atât la șofer cat și la pasager, doar pe partea șoferului baga căldură. Știți vreun service care se ocupa cu asta sau vreun mecanic care a mai întâmpinat problema asta la vreun B6? Vine iarna și ma cam dispera mersul cu jacheta la pasageri :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica mașina are 2 calorifere stânga/dreapta? Sau mai bine zis, de ce pe stânga bagă și pe dreapta nu? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!