Jump to content

Vine un miros urat in masina


Ice_2k
 Share

Postare recomandată

Daca mai dai jos torpedoul poate pui si niste poze - un DIY. La mine miros ambele masini urat. Am vazut poze pe interent cu vaporizatoare murdare si cred ca fara sa cureti praful si jegul de acolo nu prea razbesti.

Sprayul probabil omoara doar ce este la suprafata. Restul raman.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in nici un caz nu arata asa la mine,cel putin.Indicat,intr'adevar ar fi sa dai cu ceva cu presiune sa se dizloce mizeria dintre lamele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mai dai jos torpedoul poate pui si niste poze - un DIY. La mine miros ambele masini urat. Am vazut poze pe interent cu vaporizatoare murdare si cred ca fara sa cureti praful si jegul de acolo nu prea razbesti.

Sprayul probabil omoara doar ce este la suprafata. Restul raman.

radiatoarele alea sunt o bataie de joc....poate sa mergi ani intregi cu masina fara filtru deloc,si apoi sa o abandonezi 10-15 ani sa arate asa.

Garantez ca nimeni de pe forum nu are radiatorul nici marcar aproape de starea aia,alea oricum nu sunt masini VAG si nu stim cum e proiectat sistemul de climatizare

Masina mea are 10 ani si inainte de curatare clima mirosea groaznic,dar radiatorul arata curat fara niciun pic de praf sa nu mai vb de noroi sau frunze.

Exemplul tau e extrem si ridicol,si nu se aplica in cadrul masinilor VAG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu ma gandeam ca nu poate arata asa. Mai mult ca sigur sunt masini vechi fara filtru de polen. Eu am vazut printre palele de la ventilator la BMW cel putin si un pic de praf si negreala se vedea la 180.000 km si 7 ani.

La Seat e mult mai curat (~74.000) si 5 ani vechime.

Eu prefer sa curat praful si mucegaiul ala direct la sursa daca am acces acolo.

La BMW trebuie sa desfac jumatate de masina - deci pica din start (Am vazut un DIY)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mai dai jos torpedoul poate pui si niste poze - un DIY. La mine miros ambele masini urat. Am vazut poze pe interent cu vaporizatoare murdare si cred ca fara sa cureti praful si jegul de acolo nu prea razbesti.

Sprayul probabil omoara doar ce este la suprafata. Restul raman.

La mine nu era nici pe departe cum se vede in filmulet. Cel putin partea pe care am vazut-o si pe care am dat cu spray era curata.

Pentru DIY s-au gandit altii inainte ta/mea sa faca :icon_thumright:

Este destul de usor, n-am intampinat dificultati, totul este sa ai torx-urile necesare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filmuletul merge pana la dat jos torpedoul (pare foarte simplu pana acolo). Dupa asta ce ar mai fi de facut sa ajung la vaporizator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se desfac cele 2 suruburi care tin aeroterma si se afla in partea de jos. Apoi aeroterma va culisa in jos. Mai ramane doar un senzor cred ca este, de culoare rosie undeva in stanga sus, asta ca sa poti pulveriza peste tot.

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare din pura curiozitate: ce va indeamna sa va bateti capul in halul asta cand exista solutii verificate , mult mai simple si care evident nu dau dureri de cap? interb pentru ca nu reusesc sa imi explic inclinatia asta nativa a noastra spre complicatii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si care sint solutiile alea verificate?

Simple, ieftine si fara batai de cap...

Varianta cu sprayul(oricare fel ar fi, vapori sau spuma) nu e decit partial ok...se exclude din lista...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cred ca voia sa intrebe : "De ce nu veniti la mine ?"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al dreacu daca nu m-as duce la un "specializat"...dar pina la Bucuresti e cale lunga :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1mil sa iti dea cu un fas in clima....suuper!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Baieti acuma fara mijto dar eu am facut tratamentul la packard si eu eram reticent ca nu o sa fie bun de nimic dar uite ca sunt cam 3 luni de atunci si nu am nici un miros.

Inainte nici nu apasam butonul de ECON, acum merg pe ECON de fiecare data cand temperatura exterioara permite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea e ca e prea devreme sa te pronunti.In urma cu ceva posturi ziceam ca am fost incantat de efectul unui spray cu care am dat in august 2010.Uite ca vara asta mirosul reaparuse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Pai si nu esti multumit daca te-a tinut 1 an 1 spray de 25 ron?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Varianta cu 25 RON e ok...nu e de bani ci de ceva munca si mizerie facuta...

Curios ca in 3 ani la fosta masina nu am avut probleme din astea...si aveam AC :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua. Am si eu o problema cu mirosul urat din masina, care acum apare doar cand apas butonul de ECON. Am zis acum deoarece de vreo 2 luni nu mai puteam sa folosesc deloc clima. Cum a aparut mirosul am schimbat filtrul cu unul cu carbon activ, am folosit 2 spray-uri, unul fiind CRC AIRCO CLEANER, celalat nu mai stiu cum se numeste, ambele fiind ineficiente. Am fost apoi la service, care aveau un aparat care scotea un fel de fum, care trebuia sa elimine toate bacteriile.Acesta a fost util numai in cazul A/C-ului, deoarece daca apas butonul de ECON imediat incepe sa miroasa. Chiar nu mai stiu ce sa fac. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apeleaza la o firma care face igienizari de clima,e cel mai bine in cazul tau...

te costa cam 1meleon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

"Buna ziua. Am si eu o problema cu mirosul urat din masina, care acum apare doar cand apas butonul de ECON. Am zis acum deoarece de vreo 2 luni nu mai puteam sa folosesc deloc clima. Cum a aparut mirosul am schimbat filtrul cu unul cu carbon activ, am folosit 2 spray-uri, unul fiind CRC AIRCO CLEANER, celalat nu mai stiu cum se numeste, ambele fiind ineficiente. Am fost apoi la service, care aveau un aparat care scotea un fel de fum, care trebuia sa elimine toate bacteriile.Acesta a fost util numai in cazul A/C-ului, deoarece daca apas butonul de ECON imediat incepe sa miroasa. Chiar nu mai stiu ce sa fac."

Si eu am aceeasi problema si se pare ca va trebui demontat tot sistemul de climatizare pt. a putea fi curatat pe indelete cu apa+detergent si nu cu glumele alea de odorizante (ca altceva nu sunt) din comert.

"apeleaza la o firma care face igienizari de clima,e cel mai bine in cazul tau...

te costa cam 1meleon"

Aparatul ala care "scoate fum" exact asta face - igienizare ( cam ineficienta ce-i drept).

Modificat de Aurelian 6n2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Este ineficienta daca sunt probleme majore. Pentru mentenanta este foarte buna solutia Wynn's. Eu fac operatiunea anual si nu mai am probleme desi in 2009 nu prea puteam sa stau in masina de miros. Am facut cateva igienizari la colegul Packard - el se deplaseaza si in tara - iar cea mai recenta am facut-o la colegul Coexist. Deci sunt variante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin Iasi cam putine...eu m-am descurcat cu bagat spuma pe sus pe la filtru...pe linga bagatu' pe la gurile de ventilatie...

Se pare ca a mers...de la miros de varza murata&gaini plouate&Co am ajuns la miros de patrunjel vested si se pare ca dupa vreo saptamina s-a terminat si asta :)

Eu am mers cu K2 Pro...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuza-ma, sunt de fel mai old-school. Ce e acest K2 Pro ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut! Eu am problema mirosului urat la incalzire. Obisnuit pun climatronicul la 24 grade. Dupa ce motorul se incalzeste intra un miros de ars (cam cum pute cand vecinii isi uita mancarea pe aragaz, dar nu mirosul de mancare arsa, ci cel persistent care se simte dupa ce n-a mai ramas nika in oala, care parca intra si in peretii blocului). Dupa apx. 30 km nu se mai simte nimic. Ce ar putea fi?

*Nu folosesc masina zilnic, ci doar doua-trei zile pe saptamana, la drumuri mai lungi. De obicei schimb filtrul o data pe an, primavara la revizie. Anul acesta am facut insa vreo trei mii km in plus, in august, pana in italia si drumurile de pe acolo (cu clima utilizata la greu).

Modificat de Zebeleizis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Am cumparat si eu un spray pentru igienizare aer conditionat, si ca mod de utilizare este pulverizare prin partea dreapta(la pasager) prin fanta de unde trage aer ventilatia pe recirculare.M-am uitat pe unde ar trebui sa fie, si sunt de fapt vreo 4 gauri, care nu stiu exact unde duc.Are cineva idee pe unde exact trebuie pulverizat, unde e acea aspiratie(ca alta modalitate ar fi demontarea filtrului de polen,dar pare mai incomoda solutia)?Va multumesc!

Este vorba de masina din semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!