Jump to content

Vine un miros urat in masina


Ice_2k
 Share

Postare recomandată

Au trecut deja 2 zile. Nu am mai simtit mirosul acela neplacut.

P.S. Eu m-am pregatit inainte de "uscare": am deschis toate geamurile si am orientat aeratoarele astfel incit sa nu vina aerul spre mine; cu exceptia celor de la picioare, picioare care la sfirsitul operatiunii, repet parca le-as fi tinut in foc.

Modificat de Tom
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu chestia cu "uscarea " dar tot mai miroase .Mi-am parlit piciorele degeaba .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avea rom

Modificat de Rosi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am inlocuit filtrul de aer habitaclu dar un vag miros "greu" inca persista, chiar daca am ales cel mai scump filtru cu carbon...bradutul pe care il aveam atarnat la oglinda , mi-a dat ideea...am scos filtrul de polen si l-am imbibat cu parfum, realizand astfel un "bradut" mai mare...acum miroase in Toledo ca atunci cand l-am adus din Germania...chiar asa , ce amaru lor fac nemtii astia de miroase asa frumos in masinile lor pe care le cumparam noi :( ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate spune si mie cineva unde este localizat orificiul/supapa/furtunasul de scurgere a condensului din A/C la Golf V ???

Daca da, as vrea niste detalii exacte sau chiar un desen schematic daca exista asa ceva...

Vreau sa vad daca nu e infundat si daca da sa vad cum sa il desfund.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai el a venit cu solutia!! Dar inainte de asta ne-a explicat si cauzele incercarilor noastre nereusite. Cine a avut ochi sa citeasca si cap sa inteleaga, a inteles ce a vrut sa spuna colegul nostru! Ia mai citeste o data postul la care ai dat quote si ai sa gasesti doua propozitii care incep "O solutie ar fi ... :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit si am inteles ca o solutie ar fi un tratament chimic care sa intarzie realizarea conditiilor de mediu propice....pai care este acel tratament chimic sa dea exemplum .

asta stim toti ca trebuie un tratament chic ,dar in ce consta acel tratament.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu pana la urma cred ca e spray-ul ala cu spuma care se sufla prin toate orificiile, de care s-a mai vorbit, si de care nu gasesc sub nici o forma :banghead: Nu am inca mirosuri dar ma pregatesc pentru la iarna, cand sigur vor aparea, in momentul in care nu voi mai folosi compresorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am cumparat un spray de acest gen la Carrefour (Brasov), 19lei. Inca n-am incercat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu trebuie sa fac un tratament cu spray-ul respectiv; consider ca este singura solutie aplicabila la coltul blocului, urmata de inlocurea filtrului de polen. Pentru cei care vor alte variante puteti cauta lampi UV sau generatoare de ozon (am vazut in spalatorii auto din strainatate); ambele sunt solutii foarte eficiente pentru indepartarea microorganismelor, dar sunt dificil de aplicat in masina

Sanatate si mirosuri placute :icon_idea:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt cei din Buc , exista la Expert D. in mai multe puncte din Buc un tratament cu o anumita solutie , nu costa mult si elimina complet miorsurile neplacute din instalatia de climatizare ! :icon_idea:

Tratament cu Wynn's Airco-Clean se numeste costa in jur de 150 RON, dar merita, eu nu am incercat cu dat drumul pe cald si lasat mai mult, si sincer nu cred ca aceasta actiune ajuta cu ceva, ptca impuritatile raman pe galeriile climatizarii, in schimb cu tratamentul asta scapati definitiv de mirosuri.

Succes

Modificat de gtigabi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

La Golf V, am facut aseara dezinfectia cu spay WURTH.Ce vreau sa atrag atentia: furtunul sprayului este lung-vreo 80 cm. Cand veti incerca sa il introduceti prin furtunul de evacuare al climei(situat undeva sub mocheta pasagerului dreapta, pe peretele consolei centrale, cam in dreptul scrumierei), nu va intra decat cam jumatate. NU este indeajuns. Ca sprayul sa poata actiona unde trebuie, furtunelul lui trebuie sa fie introdus tot. Dar puteti incerca sa-l bagati de tot pana va vine rau, el nu va intra fiindca furtunul de evacuare are un cot la 90 de grade. Acest cot nu ii va permite furtunelului cu duza in cap sa treaca pe acolo. De accea, bagati mana pipaind furtunul pana cand ajungeti la acest cot. Trageti usor de furtunul de evacuare pana cand iese de acolo. Trageti apoi furtunelul sprayului prin acest cot, iar apoi introduceti furtunul de evacuare al apei la loc in lacasul lui. Dupa aceasta operatiune, se impinge usor furtunelul sprayului pana cand butonul de declansare al sprayului ajunge in gura furtunului de evacuare. Acum este timpul sa pulverizati. Eventual ridicati furtunul de evacuare al apei impreuna cu sprayul cat mai sus, pentru ca acel lichid sa ramana cat mai mult pe tavita de colectare a apei. Eu va recomand sa aveti ceva pentru colectarea lichidului respectiv...este mult si daca intra un buretele mechetei, se usuca f greu.

Cred ca solutia a ajuns unde trebuie - pe vaporizator sau cum se numeste, fiindca am dat drumul un moment la ventilator si in loc de aerul greu de caldura si umezeala se simtea miros de solutie Wurth. Am dat apoi un pic si prin toate gurile de evacuare a aerului, introducand tot furtunul si apoi tragand cu sprayul apasat. Apoi am lasat masina asa, Azi ma duc sa vad rezultatele. Va tin la curent. Si apropo, ca sa puteti umbla la furtunul de evacuare, trebuie sa desfaceti bucata de plastic din stanga scaunului pasagerului dreapta, cea prinsa pe consola centrala. Are un surub cam in dreptul scrumierei, mascat. Apoi se trage usor de ea in jos pana cand iese din prinderi. Rolul ei este de a masca marginea mochetei pe consola centrala. Pentru cine nu a inteles,cand spun consola centrala ma refer la tunelul dintre scaune. Pentru alte intrebari, va stau la dispozitie.

Si am uitat sa va spun ca am schimbat filtrul de polen si nu este nici o diferenta. L-am luat de pe o masina noua, unde nu exista eceste mirosuri, deci nu stiu cata influenta are. Oricum, sper ca sprayul sa isi faca treaba.

Modificat de 63kry
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@63kry a dat pana la urma rezultatul asteptat ?au disparut mirosurile neplacute ?mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Da, au disparut in proportie de 95%. Si cred ca restul de 5% nu le-am obtinut fiindca nu am tinut apasat 30 sec asa cum scrie pe spray. AM pulverizat cam cate 10 sec, dar probabil trebuie sa se "umple " camera respectiva cu lichid din asta WURTH. Oricum acum miroase a alcool etilic cand dai drumul la ventilator. Eu mai simt un usor iz din vechiul miros, dar din punctul meu de vedere, operatia a reusit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt curios dupa ce dispare mirosul de alcool etilic ce se va mai simti

tine-ne la curent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Cand veti incerca sa il introduceti prin furtunul de evacuare al climei

cam ce vrea sa fie furtunul asta? ca nu prea inteleg. poate te referi la furtunul prin care se elimina condensul format in urma procerului de racire al aerului in vaporizator si daca te referi la asta tin sa te anunt in primul rand ca asta e scos in afara masinii pe undeva pe sub motor (ca sa nu iti inunde masina) si in al doilea rand ca ce circula pe acolo nu are contact cu aerul care este bagat in masina.

lamureste-ma te rog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dat cu sprayul asta wurth si dupa o luna sa zic a aparut din nou mirosul, singura solutie din cate am vazut este scula aia cu ultrasonice :Airco-Clean

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am cerut sa mi se schimbe filtrul de polen la prima revizie a masinii..., si acum miroase urat :blah: eu nu merg decat pe auto(evident iarna cu econ). Azi am luat un spray din selgros(am mai facut o tratare cu acesta si la aerul din casa si la masina inante sa schimb filtrul) si am fost multumit... Cred ca o sa dau filtrul jos si sa las sprayul sa "bata" in locul filtrului pe recirculare, dupa ce in prealabil o sa-l "Tratez" bine si pe acesta.

Latraul acela de la service mi-a montat filtru fara carbon activ, care miroase mai rau ca cel original dupa 3/4 an. imi vine sa-l suflu de praf pe cel vechi si sa-l pun la loc !! :censur: :blah: ;)

Pretul sprayului a fost ~25 ron. nu imi amintesc cum se numeste, dar e ceva cu air cleaner sau ceva de genul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam ce vrea sa fie furtunul asta? ca nu prea inteleg. poate te referi la furtunul prin care se elimina condensul format in urma procerului de racire al aerului in vaporizator si daca te referi la asta tin sa te anunt in primul rand ca asta e scos in afara masinii pe undeva pe sub motor (ca sa nu iti inunde masina) si in al doilea rand ca ce circula pe acolo nu are contact cu aerul care este bagat in masina.

lamureste-ma te rog

Salut.

Da, la acel furtun ma refer. Si tin sa te anunt ca intr-adevar el este scos in afara masinii, pe undeva pe sub motor. Dar...el iese din vaporizator pe sub consola de bord si este prins in caroserie pe latura stanga a consolei centrale(tunelul acela de tabla , parte din caroserie ), in dreptul picioarelor pasagerului dreapta. Daca dai covorul la o parte, ai sa-l vezi. Nu o sa-l gasesti niciodata pe sub masina, fiindca nu este ceva care atarna , este un furtun care se termina in momentul in care a iesit din habitaclu, apa scurgandu-se efectiv pe tabla de sub masina. Sunt 95% sigur ca asta e furtunul, fiindca in momentul cand dai drumul la clima curge apa pe el.

In legatura cu problema 2, eu stiu(poate nu stiu bine) ca exista o tavita de colectare a apei care provine din condens. Ce se strange pe tavita asta curge pe furtunul in discutie. Faptul ca pe tavita asta sta tot timpul apa, ea este un mediu propice de dezvoltare a bacteriilor. Iar aerul care intra in masina trece prin camera unde se afla aceasta tavita. Cam asta e ce stiu eu. Daca are altcineva alte detalii, le ascultam...

Modificat de 63kry
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dat cu sprayul asta wurth si dupa o luna sa zic a aparut din nou mirosul, singura solutie din cate am vazut este scula aia cu ultrasonice :Airco-Clean
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie imi venea un miros urit in masina atunci cind treceam de pe clima pe economic, eu avind climatronioc. Mirosul nu era extraordinar de puternic dar totusi nu-mi placea. Am folosit acum 3 saptamini un spray Clima expert luat din Cora la promotie si pina acum nu mi-a mai aparut mirosul. Este adevarat ca intre timp am aplicat si metoda de mai sus aceea cu caldura la maxim timp de 15 minute.

Iata o poza cu flaconul respectiv.

post-17663-1224502094_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Cand mirosul era foarte puternic, sprayul din imagine nu mi-a folosit deloc. Probabil ca problema nu e foarte grava la tine. Dar, surprinzator, chestia cu 15 minute a functionat si la mine. Deocamdata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu la Skoda Octavia 1 nu am folosit nici un spray, de toamna s-au strans o groaza de frunze la admisia din dreapta fata(sub parbriz) care au fost scoase de abia in iunie anul urmator la revizie odata cu schimbarea tuturor filtrelor. Dupa asta am mai avut acelasi miros doar o saptamana dupa care nu am mai avut nici un miros in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!