Jump to content

Canyon Red MKIV


guppster

Postare recomandată

Cum nu e chiar aceeaşi formă, chiar dacă e prins bine în şurub partea de jos stă puţin depărtată şi îl simt şubred când calc pe el, destul de deranjant, altă soluţie în afară de înlocuire cu unul de beetle nu văd.

Sunt perfect de acord că pentru un track day, o alergătură de plăcere sau alte chestii de acest gen e indicat un volan cu cât mai puţine spiţe, puternic profilat etc, pentru viaţa de zi cu zi - NU.

Link către comentariu

Haoleu da ce ai facut cu bordul?:) weekend-ul trecut mai aveam si eu putin si arata ca al tau.

Volanul nu pare a fi de acolo.dar daca tu zici fie.

Legat de scaun,recent am descoperit ca repara cineva probleme de genul cu 60-80 lei pe cj.(da,burete-material-remontat.etc)

de la cum arata bara din fata la gti o fi ceva :) si eu am acel pitic pe creier.hai vedem care il ia primul :D

Legat de vopsit.nu ai putea salva cu un polish?in spate parca e dus doar lacul.

Link către comentariu

Acum ca nu mai am bora ca masina de frecus de zi cu zi mi-as permite sa ii pun o suspensie sport

dar din cand in cand mai vad cate un golf cu prelungirea facuta praf cum ai si tu - si ma razgandesc... :)

Link către comentariu

 

volanul de g5 nu are ce cauta acolo (mai ales ca e si modelul urat, cu multe spite). cauta unul cu 3 spite de pe golf/bora passat din generatia masinii, nu mai da bani sa imbraci pe asta in piele.

Vali te rog frumos să nu mai generalizezi, dacă TU crezi că ceva este urât nu înseamnă că altă persoană crede acelaşi lucru. Volanul e din alt film, filmul în care sunt producător, scenarist regizor şi actor principal aşa că recuzita va fi pentru acest film şi atât.

pai eu scriu ce EU cred.

normal ca in final TU esti multumit si sper nu suparat ca altul are o parere diferita.

si eu am fixatii despre masini (gura de alimentare pe dreapta, comenzile pe volan pt radio pe stanga, switch lumini ca la vw, nu ca la Logan, etc)

 

cxr2test, polish-ul se face pe lac. daca lac nu e...

Link către comentariu

Alex maşina a fost vopsită înainte să ajungă la mine, revopsită PROST, nu neaprat vopsirea în sine care nu arăta chiar rău, nu era cursă sau coajă de portocală dar pregătirea dacă a existat a fost făcută superficial, aşa ca pentru vânzare...

Capota este toată valuri, cu lacul/vopseaua sărită pe alocuri, nu merită să fie reparată, oricum şi-ar dubla greutatea de la chit.

Vreau trapă aşa că se schimbă tot "capacul" maşinii.

Aripa stânga spate am atins-o eu in 2010, a fost revopsită "asemănător" cu restul elementelor şi în mai puţin de un an a început să sară lacul.

Aripa dreapta spate are început de rugină pe arcadă.

Spoilerul faţă e rupt, trebuie schimbat.

Aripa dreapta faţă e luată din dezmembrări, acelaşi cod de culoare doar că nu are luciu, se vede diferenţa de nuanţa si e toată zgâriată de la transport.

Pe aripa stânga faţă mi-a lăsat un "autograf" o domisoară binevoitoare.

Uşa şoferului are un punct cu vopseaua sărită până la tabla, lumea ştie să deschidă uşile doar la maxim sau până când se izbeşte de maşina vecină.

Uşile dreapta au ceva valuri, probabil cândva au fost şi ele reparate de un meseriaş cu privire prezidenţială.

Spoilerul spate e ciupit în câteva locuri încă nu m-am hotarât dacă-l schimb sau îl repar.

Pragurile sunt indoite-ruginite+se decojeşte vopseaua, vreau să le înlocuiesc cu totul cu praguri noi, AM. Legat de pragurile AM pentru protecţie nu ştiu cum e mai bine, să le galvanizez sau să le vopsesc electrostatic... Tuning nu tehnic!

Kitul 25j va fi vopsit asemănător cu maşina, nu identic, pragurile şi fustele îmi dorec să fie făcute o idee mai închise la culoare decât restul elementelor, la fel şi bandourile de pe uşi/spoilere, eleronul va fi în culoarea haionului.

Oglinzile şi grila dintre faruri sunt vopsite de mine cu şprei, nu arată rău dar totuşi aş vrea să fie făcute profesional cu un negru perlat care să se potrivească cu restul elementelor.

La lunetă, în principal pentru că a fost schimbată folia, nu funcţionează corespunzător dezaburirea (mai puţin de jumătate din dunguliţe sunt active) nu ştiu cum e mai rentabil financiar, să schimb tot haionul cu luneta din dezmembrări sau să schimb doar luneta cu una nouă.

Polish se va face până aproape de tablă înainte de revopsire :). Vopseaua mea fiind "perlată" e destul de greu spre imposibil să se retuşeze fără să fie evidentă lucrarea...

Astea fiind enumerate... rămân vreo... 2 elemenrte exterioare care nu necesită neapărat vopsire, nu vreau ca maşina să ia culoarea acelor elemente, vreau să fie Canyon Red pearl (LC3K) aşa cum a plecat acum aproape 17 ani din Bratislava + elementele enumerate într-o nuanţă discret mai închisă a aceleiaşi culori.

60-80 lei + un drum de cluj/transport dus-întors vs 12 lei şi satisfacţia că ai reparat ceva cu mâna ta... no contest :P

 

Vali - obiectul e urât - e o lemă, la nivel general, - eu cred/consider ca obiectul e urăt - reprezintă o părere personală. Nu mă supără/deranjează părerile nimănui în schimb mă deranjează generalizarea sau folosirea inadecvată a limbii române. Atitudinea de OEM-police care o ai chiar nu are ce căuta în discuţie. just my 2 cents.

 

Trecând peste toate "planurile" astea care urmează spre sfârşitul verii poate chiar în toamnă - în funcţie de buget, în 3 săptămâni îmi expiră inspecţia tehnică periodică şi am câteva "bube" care trebuie remediate păna atunci:

1. trebuie să schimb suspensia, actuala fiind terminată - am comandat o reglabilă FK, nu e cea mai performantă soluţie dar momentan nu-mi permit ceva nou şi mai bun.

2. Trebuie schimbat senzorul de temperatură antigel şi termostatul (e blocat pe deschis chiar nu-mi doresc să-i dea 4000 rpm cu motorul la 60o)

3. Suporţii motor sunt destul de obosiţi, mai ales cel din partea şoferului (suportul superior al cutiei) - nu ştiu dacă asta influenţează cumva ITP-ul dar nu vreau surprize şi nici reveniri.

Angel eyes de la faruri vor fi anulaţi când merg la itp, să pun bec normal pe poziţie sau pot lăsa led-ul?

 

Până la sfârşitul lunii sper să fie vopsit şi kitul de frâna 312 pe faţă, voi revenii cu poze.

Modificat de guppster
Link către comentariu

gup.nu stiam toata istoria.dar stai linistit ca aproape fiecare golf ce are aceeasi varta cu a ta sau a mea are cate o buda de rugina zgarietura sau alte probleme tipice-comune de mk4.

e interesanta ideea cu kitul si bandouri.etc o tenta mai inchisa.

kit-ul de unde planuiesti sa il cumperi?

Link către comentariu

Nu vei fi dezamagit de suspensia FK iti spun sigur.

Angel eyes am avut si eu pe masina si am facut ITP cu ele functionale...nu au fost probleme.

Sa ai spor la tot ce ti-ai propus !

Link către comentariu

Mulţumesc Laur.

Acum 2 ani au "sărit în ochii" celor de la RAR şi mi-au blocat maşina pe stand, am pierdut două ore în plus la verificare...

Am studiat destul de mult, înainte să le comand ,problema suspensiilor şi sper să fie pe măsura aşteptărilor. Deşi îmi doream ceva reglabil şi pe duritate... acum doar astea intra în buget de noi.

Având în vedere ca trebuie să iau şi suspensiile nu încape în buget tot kitul 25j... iau deocamdată doar fusta faţă, urmând ca pe viitor să iau un kit complet...

Link către comentariu

Naspa, atunci anuleazale si pune bec normal...e simplu :)

 

Pentru drumurile noastre este numai buna FK ai sa vezi, are un prieten si merg cu masina lui mai mereu...acum o are coborata destul de mult ( abea intra 1 deget intre aripa si roata ) si nu scutura asa tare, e chiar OK pt o reglabila...cand a montat-o prima data a fost mai sus si era putin cam tare, dar fiind noua s-a explicat de ce, dupa s-a lasat si a fost ok...cat de curand o va lasa si mai jos si cred ca atunci o sa fie cam dura...dar tu nu o poti lasa asa mult ca o sa iti atinga in planetara...asa ca iti spun sigur ca ai facut o alegere buna.

Link către comentariu

Am reuşit azi să umplu golul din spoiler (15 lei not OEM)

post-106635-0-31485500-1427891199_thumb.

A ajuns prelungirea pentru faţă ~300 lei, o voi monta dupămasă deşi momentan maşina e destul de joasă pentru mofturi dinastea... o să văd daca e prea aproape de glia patriei o dau jos până ajunge suspensia (mâine sau poimâine).

post-106635-0-61589600-1427891186_thumb.

Împreună cu prelungirea au mai venit ceva chiţibuşuri :)

post-106635-0-92170900-1427891192_thumb.

 

PS: Am editat preţul prelungirii după ce am fost intrebat, nu vă luaţi de tr03ssr :)

Modificat de guppster
Link către comentariu

Salutare, golfuţu e în continuă transformare, an în sfârşit şi cheie de rezervă (în urmă cu un an am pierdut o cheie).

Am cumpărat cu 30 de lei o carcasă nouă a la china care arată foarte bine şi se simte bine şi la mână. Cu 15 la un atelier specializat am copiat lama şi cu 30 de lei am luao o cheie folosită din dezmembrări, pentru partea de tecomandă şi cip. Cheia din dezmembrări a fost lipită cu super glue care a juns şi la cip... am fost un chin să-l scot fără să-l sparg dar până la urmă am reuşit şi operaţiunea asta.

post-106635-0-34762100-1428494052_thumb.post-106635-0-97633000-1428494056_thumb.post-106635-0-83017800-1428493958_thumb.post-106635-0-09812900-1428493964_thumb.post-106635-0-03085800-1428494034_thumb.

Dacă tot a sosit prelungirea aniversară şi cea veche era bucăţi şi bucăţele, m-am apucat de demontat spoilerul faţă şi am zi să-l fac de ruşine aşa că am imortalizat starea jalnică în care e:

post-106635-0-53817900-1428493968_thumb.post-106635-0-61816800-1428493973_thumb.post-106635-0-65333600-1428493978_thumb.post-106635-0-54896300-1428493983_thumb.post-106635-0-34226500-1428493989_thumb.post-106635-0-00710500-1428494000_thumb.post-106635-0-96650400-1428494007_thumb.post-106635-0-58166600-1428494016_thumb.

Vreau să menţionez că aşa am primit spoilerul, am luat mai demult o aripă şi spoilerul spate la culoare şi spoilerul faţă l-am luat să nu se chiar arunce, a fost binevenit, originala maşinii a devenit inutilizabilă.

După cateva ore de meşterit şi o căruţă de înjurături a ajuns cam aşa:

post-106635-0-03143200-1428494040_thumb.post-106635-0-67893500-1428494046_thumb.post-106635-0-19614000-1428494970_thumb.

Sâmbătă a ajus şi suspensia KW, pe mâine cel târziu vineri sper să fie sus pe maşină.

post-106635-0-89745200-1428494022_thumb.post-106635-0-57871300-1428494027_thumb.

Altceva... am luat un termostat behr (66 lei) OE era 137... am mai luat şi un senzor de temperatură lichid răcire Hella la 111 lei. Mâine (sau azi?) vine un kit de distribuţie pe conti şi pompa de apă Hepu (~800 lei cu totul). Distracţia mă va costa ~600 lei în ceea ce priveşte manopera: distribuţie, suspensie, termostat, senzor.

În conluzia unei săptămâni cu adevărat mari pe vineri... 

post-106635-0-81955400-1428495488_thumb.

Link către comentariu

Arata bine prelungirea aniversara, sper sa nu "ii faci felul" prea curand.

Spoilerul ... speechless ... l-ai facut de rusine cum scrie la carte =))

 

In privinta interiorului albastru, ce pot sa zic, urât !   :biggrin:  eu abia astept sa-l văd!  :icon_bounce:

Modificat de Bogdamn
Link către comentariu

Eu abia aştept să-l văd la tine în maşină!

La mine pe gri dacă am fost destul de "ardelean" încât să-l ratez pe cel roşu...

Spoilerul arată surprinzător de ok-ish montat pe maşină şi cu fustă, ţin maşina jegoasă şi văd că e varză doar eu/cei care vin să inspecteze atent, în trafic sau doar în trecere nu face notă discordantă cu maşina :)

 

L.E. în dulcele-ţi stil clasic, parcă mă văd cu recaro gri montat înainte să ai tu albastru! :))

Modificat de guppster
Link către comentariu

Interiorul ala e naspa. Nu da bine pe masina ta - ar da mult mai bine pe una albastra, ca a mea, asa... :)

Link către comentariu

Sau bleumarin ca a lui Bogdamn, care stă cu scaunele recaro 2 cu mijlocul gri în casă! :)

Link către comentariu

Arata bine cu spoilerul.sper sa te tina pana vopsesti masina.

Scaunele alea is bestiale dar nu pe albastru.ori negre totale ori alta nuanta.

Sunt curios cum o sa dea restul kit-ului la tine.eu mai am de asteptat pana luna viitoare :(

Link către comentariu

Eu radeam de culoare - pentru ca (,) chiar caut recaro 1 sau 2 pe albastru si numai gri gasesc. Ca mie chiar albastre mi-ar trebui :(

recaro 1 nici nu cred ca exista decat pe gri...

Link către comentariu

maxresdefault.jpg

sunt de toate pe toate culorile, mai putin recaro 2 textil gri (integral ma refer) din cate stiu eu...

 

Doar maine o sa le am "in mana" sa vad exact in ce stare sunt. Dupa o spalare si eventualele reparatii husele albastre vor fi montate pe o masina indigo si pe a mea voi pune huse cu "centrul" gri.

Ma tentau  rosii... dar parca nu merge asa ok rosul pe tractorul meu... ramane de vazut.

Link către comentariu

Si cu incalzirea in scaune cum ramane ? :icon_rendeer:

Modificat de drazzy
Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
  • Rave a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!