Jump to content

Canyon Red MKIV


guppster

Postare recomandată

Sunt vopsite în câmp electrostatic la o firmă din Tîrgu Mureş pe care o recomand cu căldură.

Etrieri şi portetrieri sablat+vopsit 60 lei, apărătoare noroi sablat + vopsit 20 lei. Total 80 lei, spun eu, bine cheltuiţi!

Apărătoarele de noroi erau (sunt) destul de mâncate de rugină, stratul de vopsea electrostatică pare la fel de gros ca şi metalul, nu îmi mai fac griji pentru ele ani buni de acum înainte.

post-106635-0-79113100-1412753854_thumb.

Link către comentariu

Foarte frumos vopsite, deloc scump si cu siguranta bine cheltuiti cei 80 lei. Ai mai vopsit ceva la ei ?  am vazut la ei pe site poze cu jante sablate si vopsite, sunt curios ce preturi au la jante.

Nu stiam de aceasta firma, ai dus tu vopseaua sau cu vopseaua lor? Ma tenteaza si pe mine sa vopsesc etrierii, insa probabil in primavara. 

Link către comentariu

Am dus doar piesele jegoase şi urâte, le-am luat făcute!

Jantele (ambele seturi) doar la anu' le fac, tot la ei le voi face, am văzut lucrări frumoase acolo.

Anul ăsta după ce termin cu spatele voi mai duce un set de arcuri şi braţele faţă.

Cum se rezolvă una... apare alta... în căteva luni sper să aduc la linia de plutire bătrânica, am chinuit-o destul :)

Link către comentariu

cand ai vopsit etrierii de ce nu ai scos burdufele de la culise? cu vopsea pe ele o sa crape....

Modificat de lucyyy
Link către comentariu

La postul #93 se vede in poza 4 ca  si-a cumparat alte garnituri si burdufe si le schimba.

Plus ca s-ar fi pus vopsea pe culise si cred ca era mai rau.

Link către comentariu

Lucyyy - în nici o poză ataşată nu sunt budufele de cauciuc pe culise. Culisele le-am lăsat în portetrier să nu intre nisip la sablare/vopsea. La fel şi pistoanele le-am folosit pe post de dopuri.

Toate zonele atinse de vopsea se curăţă manual cu bormaşina şi o perie de sârmă.

post-106635-0-71325700-1412617090_thumb. - de astea vorbea bogdan :)

Link către comentariu

Foarte bun pretul...la noi sunt cam 300ron parca toti 4...acelasi procedeu...

Link către comentariu

la noi toate sunt mai scumpe.

bine ca stim, trimitem acolo prin curier :)

 

si eu ma gandeam sa vopsesc aparatoarele discurilor dar nu electrostatic. doar ca nu imi plac asa ruginite

Link către comentariu

Aparatorile de praf merita cel mai bine electrostatic si pt 20 de lei...

mai complicat cu demontatul/montatul la ele.

Eu as fi pus acum noi doar ca 200lei+ nu dau pe unul, astea pt frane de 256 nu prea gasesti decat pe original. Si noi, tot la vopseam culoarea etrierilor.

La operatiunea vopsirea vor intra arcurile si cam tot ce se poate de pe puntea fata.

Link către comentariu

Aparatoarele de noroi sunt prinse între punte şi fuzetă deci trebuie demontat... tot.

Trebuie scos şi senzorul de abs, în foarte multe cazuri ăsta se cam distruge la demontare, rulmenţii de pe spate dacă-i desprinzi de fuzetă nu se prea pun la loc. Cam atât ar fi din câte ştiu eu.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

După un an fără kilometraj sunt foarte fericit că în ultimele săptămâni maşina... se mişca!

post-106635-0-11816600-1414402813_thumb.post-106635-0-86534700-1414402821_thumb.

Link către comentariu

Putini km la bord fata de mine ..... apropo de asta, exista vreo posibilitate sa aflu daca ce imi arata sunt reali sau au fost si mai multi?

 

Offtopic: Senzatie majora cu 40 la ora! (mafia)  :lol:

Link către comentariu

Stai linistit real am ~320k. Încă nu am apucat să îi scriu.

Nu se prea pot vedea km reali.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

:mop:

Au venit şi piesele pentru faţă. Am luat cei mai ieftini rulmeţi de pe piaţă, in maxim 4 luni trec la 312 la frâne, nu merita să dau banii pe rulmenţi şi să-i folosesc doar atât. Tot ce inseamnă cauciucuri sunt lemfolder/OEM, 

post-106635-0-04450600-1416823381_thumb.

Am fost vineri şi sâmbătă în service, sâmbătă pe la ora 13 am reuşit să rupem o bucşă din jugul motor şi nu mai aveam de unde aduce alta aşa că astăzi după ora 17 continuăm operaţiunea.

post-106635-0-03976600-1416823387_thumb.

 

Sper ca pe mâine să am maşina funcţională, cu: jug motor, braţe basculă, pivoţi, toate bucşele, rulmenţi faţă, suport motor inferior, punte spate, bucşe spate, frâne spate, rulmenţi spate, supensie (reglabilă faţă+spate) SCHIMBATE!

Link către comentariu

pe astea?

post-106635-0-49246800-1416905128_thumb.

Jk, aia e la gunoi de aseară!

În pregătire pentru 1 decembrie mi-am făcut golfuţu patriot!

post-106635-0-99220800-1416905229_thumb.post-106635-0-57552900-1416905301_thumb.

Link către comentariu

Am pus un kit de suspensie reglabilă FK.

Roţi de iarnă... la iarnă!

Roţile de iarnă sunt depozitate într-un garaj la unchiu-mio, singura problemă e ca stă la ~40km de mine şi cum era maşina înainte să o bag în service... nu prea puteam să merg după ele.

La montarea frânelor pe spate (demontarea celor vechi mai exact) s-a rupt furtunul (partea metalică era sudată) aşa că aştept cuminte să ajungă noile furtune (doar mâine :().

Destul de aiurea fără frâne dar tot am făcut o tură, faţa e încă barcă, dar spatele e de vis! nu mai ţopăie, nu mai pleacă de sub mine, e rigid fără să fie deranjant. Bucşele fabia vRS+suspensie sport = love!

Abia aştept să fie gata... mă plimb cu un A8 din 2002, senzaţia de autobuz (mărimea) combinată cu cutia automată leneşă şi consumul de marfar... hate it! Singurul aspect pozitiv ce-l găsesc la A8 e incălzirea din scaune şi... cam atât. Vreau golfuţu meu!

Link către comentariu

Altă punte spate (neîndoită, bara stabilizatoare 21,7mm)

Bucşe spate (Fabia vRS OEM)- ON

Furtune frână spate noi (TRW) - ON

Cabluri noi frână mână - ON

Frâne spate 256 (disc OEM, placute ate ceramic)- ON

Rulmenti SKF spate - ON

Rulment sarcină suport arc spate (KYB) - ON

Jug motor + bucşe lemfolder (OEM - mai puţin lovit ca cel vechi, neîndoit) - ON

Bascule (OEM - neîndoite) - ON

Bară antiroliu 23mm OEM - ON

Bucşe basculă mari (audi TT, pline - Lemfolder) - ON

Bucşe basculă mici (Lemfolder) - ON

Buse bara stabilizatoare (Lemfolder) - ON

Bielete antiroliu (Lemfolder) - ON

Pivoti (TRW) - ON

Suport motor inferior (Lemfolder)  - ON

Rulmenti fata (ceva pana in primavara) - ON

Suspensie reglabilă pe înălţime (era relgabilă, sunt gripate toate, văd în primăvară daca rezolv sau o schimb cu totul - FK) - ON

Unghi de fugă reglat corect - ON

Şoşoni de iarnă - OFF - urmează diseară

 

post-106635-0-22830500-1417609641_thumb.post-106635-0-56032000-1417609646_thumb.

 

Şi cu astea... cam on hold până la anu'

Dacă tot -am obişnuit cu umblatu' în service, bagăm şi o distribuţie la vapor.

post-106635-0-59058100-1417609652_thumb.

Link către comentariu

O gramada de jucarii noi! 

Pacat de reglabila ca nu mai e reglabila, dar fiind iarna e OK garda la sol dupa cum se vede in poze. 

Mi-ai dat de gandit, mi-am cumparat si eu reglabila (second) si inca nu am montat-o, sper sa fie reglabila.

Modificat de Bogdamn
Link către comentariu

Fiindcă automobile şi need for speed am reuşit (again) să sparg baia de oloi.

Următoarea piesă adaugată pe maşină va fi un scut metalic! (după ce schimb băiţa desigur)

Şi şoşonii de iarnă:

post-106635-0-48100700-1418289947_thumb.post-106635-0-88104300-1418290071_thumb.

Link către comentariu

Cum naiba reusiti mai? Faceti offroad zilnic? Ca pe drumuri normale si oras mi-e greu sa inteleg cum poti sparge o baie de ulei, la o masina cu garda normala la sol...

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
  • Rave a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!