Jump to content

Prima mea masina: Volkswagen Golf IV 1.4 Benzina (2003)


bobbyrock

Postare recomandată

bogdanpiatra, ştiu, scris cu y doi de b si k îmi cer scuze aşa ştiu eu că e mai bine.

 

Dacă îţi spune unu' ignoră-l, dacă iţi spun doi, gândeşte-te, daca îţi spun mai multi, crede şi nu cerceta, oricum n-ai înţelege.

 

Înţeleg că tu eşti băiat finuţ, nu asculţi manele, eşti un om matur cu pregatire şi cu gusturi rafinate. Înţelege şi tu că aici nu te încadrezi, aici suntem doar ăştia care purtăm uniforme, suntem imaturi, nu ştim ce e aia design.

Încearcă şi tu să te exprimi corect când mai postezi, măcar spune-ne că urmeaza poze cu artă de mare valoare care noi ignoranţii nu avem cum să o înţelegem ca noi nu facem pagini web pentru clienţi şi mai rafinaţi.

Văd cum te chinuie talentele şi sincer dăcă aş da doi bani m-ar durea sufletul şi mi s-ar face tare milă... dar... chiar mă lasă rece. Ce nu mă lasă rece e faptul că ai tupeul te justifici în infinita-ţi creativitate prin jigniri şi afirmaţii aberante.

Stai liniştit, nu te invidiază nimeni, dar da, sunt ofticat cum iti place să spui, că ţi-ai bătut joc de o maşină frumoasă. Înţeleg că îţi doreşti să moară dujmanii de ciudă când îţi vede bolidu' mutilat dar aici... ai slabe şanse spre deloc să se întâmple asta...

 

Eleronu' ăla de care eşti aşa de mândru nu-l înţelege nimeni dar l-am fi acceptat toţi dacă l-ai fi prezentat ca atare, dar batman-ul din tine a ţinut să explice că e făcut profesional cu beculeţe fără număr care e dă valoare şi asta il face de neînlocuit.

 

De când am văzut ultimele poze nu mai spun "ca nuca-n perete" spun "ca siglele orijinale pe maşina lu' designăru' ". Cu puţin noroc ppate găseşti neşte sigle originale "W12" şi dacă tot e originala de ce nu 4motion? înlocuieşte "GOLF" cu "PHAETON" că e mai frumos. Căpăcelele OEM de pe monstrul de sub capotă cu crom sau alte metale preţioase nu le înţeleg şi nu le-am înţeles niciodată, pe 1.4 - le tău se potrivesc ca GTI-ul din grilaj. Ai pe haion "GTI style" cam aşa:

"GTIstyleputea să scrie orice sub GTI, crom să fie!

Chiciul e chici că e făcut de un român, un rrom (a se citi ţigan) sau un orice altă naţie, dacă din maşina ta răsună doar Bach si Beethoven nu o face mai puţin chicoasă.

 

Ai dat exemplu' bun! maşinile cu bandourile şi prelungirile barelor nevopsite, ai perfectă dreptate proşti ăia de nemţi habar n-au cum stă treaba la maşinile astea tunate, trebuie vopsite! în minim 2 culori preferabil necomplementare! Prelungirile tale, pragururile şi eleronul sunt OEM deci sunt perfecte, doar că... NU!

 

Ţi cârligul pe maşină ca să te lovească în spate bucureştenii ăia de nu ştiu conduce? 80% din "şoferii" mioritici din provincie n-ar face faţă nici jumate de oră în traficul din bucureşti pentru că n-au văzut decât în filme un semafor şi dungile alea de pe drum sunt făcute doar pentru proştii care merg pe o singură bandă. Ai primit în topic un sfat ideal pentru tine: pune-i bull-bar! se integrează perfect!

 

Nu m-am legat de grila neagră pentru că nu ai vopsite bandourile ci pentru că nu văd rostul să o fi vopsit. Nu consider că trebuie să faci bandourile în culoarea maşinii, dar măcar haurite trebuie să fie să moare dujmanu!

 

Bogdamn a fost foarte elgant când ţi-a spus că maşina dă în manelism... deşi au devenit sinonime, maşina da inspira prost gust! Era o vorbă "la ţigan să nu-i spui cioară! Că se supără şi zboară" cam aşa nu-ti place ţie să ţi se spună despre capodopere. Gusturile nu se discută... dar totul are o limită care a fost depaşită din păcate.

 

În ultimul timp mi-am făcut un obicei în a-ţi critica "munca" îmi pare rău ca m-am obosit să mă explic de fiecare dată, ai demonstrat pentru ultima dată că nu avem cum să ne ridicăm la valoarea ta.

 

P.S. Am spus-o şi o mai spun îmi pare sincer rău că ai golf 4, puteai găsi altă maşină de care să-ti baţi joc :(

Link către comentariu

Pai nu ne fierbe sângele, pur și simplu mie mi-e mila de masina pentru felul in care a ajuns si ce e mai ciudat sunt explicatiile care le dai, care sunt de fiecare data in contradictoriu cu ceea ce ai facut la masina.

 Nu am fost singurul care si-a exprimat parerea catalogând drept "MANELISM" felul in care arata masina, deci nu poti sa zici ca a fost doar un singur "prost" (cum iti place sa afirmi) si mai ai tupeu sa zici ca te-am jignit cand am zis ca e manelism si tu zici ca dam dovada de prostie, sau ca nu avem experienta, sau de oftica .... chiar nu se pune problema  :)

Când iti spune unu' ca esti beat ...…îl trimiţi la culcare. Când îţi spun doi, te duci tu să te culci. Este un proverb nu l-am inventat eu.

 

"Siglele" cum iti place tie sa le numesti, nu ma incanta cu nimic ca sunt originale, atata timp cat sunt in plus si in numar foarte mare pe toate partile si nu inseamna nimic. Daca era sigla "manele edition" ar fi fost cu mult mai justificate in cazul de fata si atunci probabil ca m-as fi abtinut de la comentarii inutile sau explicatii de dat chiar la definitia ta de ce reprezinta manelismul pentru tine. Cum zice si colegul Guppster, atunci pune si sigle cu Phaeton, Scirocco sau chiar Ferrari daca gasesti "original"  a.k.a. OEM, bull-bar-ul nu trebuie sa lipsească, să fie treaba treabă! 

 

 

 

Modificat de Bogdamn
Link către comentariu

Exact ce spuneam. Acrii sunt strugurii. Te ataci degeaba. Multumesc pentru "manelista-ti" critica. Se potriveste perfect cu masina ta, si clar felul tau de a fi. Again, ce nu ai, critica la altul.

 

Cat despre interpretatul vorbelor mele, nu esti singur. Baga mare, spatiul virtual. Unde m-oi fi lăudat eu, greu îmi e a intelege. Mă opresc in schimb a încerca sa inteleg. Eminta ta ma copleseste, iar sensul care l-ai dat la adresa mea e de mare maestru. Sa stiu si tu ca si un tigan poate fi om, de multe ori e mai om decât cei ca tine.

 

Cat despre faptul ca iti pare rau ca am eu Golf 4 si nu l-am încadrat in "valorile" comune ale voastre referitor la tuning, stai relax, VW nu e firma ta. Iar masina ta arata intr-un mare stil, deci nu are de ce sa te supere un kitsch ca al meu. Valoarea Golf 4 sta in masini ca a ta.

Modificat de bobbyrock
Link către comentariu

Fără număr!

sărbători fericite să ai şi să fi liniştit, tu o să ajungi în rai!

 

“Fericiti cei saraci cu duhul, ca a lor este imparatia cerurilor”

Link către comentariu

WP_20150410_14_01_59_Pro.jpgSpecial pt guppster.

Băiat dă Bucuresti, sofer adevărat si expert Auto. Da, adevărul e ca e greu sa intelegi "adevarata valoare" a soferilor din Bucuresti. Mai mult decât atât, daca nu esti Bucurestean, mancața-aș, esti mioritic, taran de provincie.

Modificat de bobbyrock
Link către comentariu

Baga mare…cu cat mai multe cu atat mai bine ! Siglele astea sunt ca si cocoseii de aur…apelezi la ei cand iti este mai greu, ca-s originale :))))))

Link către comentariu

Da da, baiețașu cu Seat, asa este fratili meu. Daca nu ai habar de-o gluma, e clar cat de mult gandesti.

Link către comentariu

Gandesc suficient cat sa te cred in stare :) eu spre deosebire nu ma atac aiurea…nu prea vad ce ai putea spune de masina mea, dar is tare curios, asa ca incearca !

Link către comentariu

Jantele tale se potrivesc perfect cu poza ce ai postat-o Bogdan. Cat despre telefonul meu, nu, nu e limited edition, e GTI.


Haha, nu ma atac deloc, chiar nu am de ce. Cat despre masina ta, nu îmi place catusi de putin Seatul si deci nu am ce comenta. Am comentat la ce am văzut aiurea in trecut. Curiozitatea ta ma lasa rece, ca sa citez un coleg de forum.

Modificat de bobbyrock
Link către comentariu

Cica sticker cu vwforum e kitch, dar ce ai tu pe masina nu e? Asta a fost maxima.

 

Nu stiu ce e mai kitch, vwforum ce am eu pe masina sau GTI-u tau :))

post-104622-0-14488000-1428666586_thumb.

Link către comentariu

@MRC, adevarul este ca la fel ca aceea arata si a mea. Te-ai aliniat, felicitari!

 

@xDaniel: Sincer, dupa parerea mea, da, cu siguranta cel cu vwforum, mai ales in acel format IMENS, este kitsch, dar inca odata, este parerea mea. Nu arata incredibil de rau, insa mi se pare mult mai mult "manelism" decat o sigla originala GTI --- care are relevanta atata timp cat body kit-ul e de GTI. Daca acel sticker al tau ar fi ceva mai micut, si probabil pus in alt loc, ar da mai bine.

 

O rugaminte totusi, ati putea sa-mi raspundeti la urmatoarea chestiune? Deci dupa voi, majoritatea, masina asta ar arata bine daca:

1) Grila fata (jos) ar fi neagra

2) Bandourile ar fi in culoarea masinii si nu negru

3) Daca as da la o parte toate "stickerele"/siglele de pe masina

4) As inlocui eleronul cu unul de R32 sau GTI

 

Corect?

Modificat de bobbyrock
Link către comentariu

Mai bine iti recitesti topicul si gasesti raspunsurile pe bune la toate intrebarile tale ironice ;)

Link către comentariu

Da MRC, adevarul este ca la fel ca aceea arata si a mea. Te-ai aliniat, felicitari!

 

O rugaminte totusi, ati putea sa-mi raspundeti la urmatoarea chestiune? Deci dupa voi, majoritatea, masina asta ar arata bine daca:

1) Grila fata (jos) ar fi neagra DA

2) Bandourile ar fi in culoarea masinii si nu negru Nu neaparat.

3) Daca as da la o parte toate "stickerele"/siglele de pe masina CLAR!

4) As inlocui eleronul cu unul de R32 sau GTI Nu neaparat inlocuit, doar eliminat cel de pe masina.

 

Corect?

 

Se pare ca n-ai inteles sensul acelui filmulet.

Modificat de MRC
Link către comentariu

@MRC: Am inteles. Multumesc

Modificat de bobbyrock
Link către comentariu

Perfect de acord cu MRC !  

 

Ce mai conteaza ce lampa stop este, cand "eleronul" (daca se poate numi asa) ala e atat de hidos? chiar nu are nicio importanta ca e de Ferrari sau Mini-Cooper ...

O mica completare, prin "sticker" a se intelege si "chestia" reflectorizanta din sigla.

Link către comentariu

@bgd_b92: Te rog frumos, si respectuos sa nu mai postezi pe acest Thread. Nu mi-o lua in nume de rau, insa Administratorii forumului au mai sters de 2 ori post-uri din cauza ta pe acest Thread. Nu faci altceva decat sa comenezi pe langa subiecte, sa te iei de oameni (nu sunt singurul). E clar ca esti cam "singurel" tu asa de felul tau. Asa ca te rog, pentru o ultima oara, nu mai posta pe acest Thread, si mai ales cu precadere off-topic sau flamming. Urmatoarea data te voi reclama la administratori. Esti primul si singurul care a facut tambalau pe acest Thread, deci please, avoid it!

 

@MRC & @Bogdamn: Multumesc pentru raspunsuri. Caci oricum asa hotarasem de o buna perioada de vreme, "stickerele" cu GTI din bandourile laterale au disparut (vezi gluma facuta lui guppster); au fost puse acolo pentru un anume test mai degraba, nicidecum sa ramana acolo; iar grila din bara fata se va vopsi in negru. O sa ma gandesc si analizez celelalte pareri in viitor.

Modificat de bobbyrock
Link către comentariu

Uite un raspuns pe care sincer de multa vreme il asteptam (eu), adica macar ca analizezi situatia ceea ce pana acum nici nu se punea in discutie.

Sper totusi sa renunti si la restul siglelor nu doar la cele de pe bandouri, cat si la "eleron" in primul rand!

Sper ca asta nu e o faza de genul celor din urma, cand ai cerut pareri si ai facut tot cum ai vrut tu, contrar parerilor colegilor .... Altfel nu inteleg de ce mai ceri sfaturi.

Modificat de Bogdamn
Link către comentariu

Domnilor...cred ca ar fi cazu sa va calmati si sa cititi un paragraf din regulament...

 

4. a) Nu jigni, nu declansa scandaluri (asa-zisele "flame-uri"). Faptul ca esti nervos, chiar daca ai dreptate, nu îti scuza comportamentul. Nu vor fi tolerati cei care se ascund în spatele anonimatului pentru a aduce jigniri, injurii, amenintari de orice fel sau prejudicii altor utilizatori sau unor institutii. Aceste fapte vor fi sanctionate cu warning sau ban, dupa caz.
Chiar daca sunt folosite stelute, "beep"-uri în loc de cuvintele explicite, acest lucru nu ajuta cu nimic pentru ca aici intentia conteaza.

 

Sincer nu am avut rabdare sa citesc ultimele pagini dar printre randuri si in urma reportului primit tind sa cred ca s-au cam incins spiritele aici...

Trebuie sa intelegeti ca aici fiecare isi prezinta masina personala...cu bune si rele...

Aici nu este un concurs gen "Cea mai misto masina ''  unde restul userilor sunt juriul...Fiecare isi face masina cum vrea si cum ii place...

Faptul ca altuia nu ii place nu inseamna ca trebuie sa il convinga pe respectivul ca nu e bine...fiecare percepe binele in felul lui...

Nu ma intelegeti gresit...nu spun ca imi place masina sau ca imi place atitudinea proprietarului...doar incerc sa calmez spiritele...

Incercati fiecare sa va tineti sfaturile si ideile pentru masinaile personale...

NU sunteti obligati sa postati pe un topic...nu se contorizeaza posturile...iar daca nu va place ce vedeti...incercati sa treceti peste...fara a ataca proprietarul...

In momentul in care va vedea ca este singurul care posteaza isi va da singur seama ca ceva nu este in ordine...

Sa ne intelegem...se accepta replicile contra...dar nu ajungeti la discutii interminabile de convingere cum v-ar placea voua...

PS. Gusturile nu se discuta si nu sunteti obligati sa vizitati/postati intr-un topic unde nu va place ce vedeti...

Nu duce decat la declansarea de scandaluri...atac la persoana...etc...si conform regulamentului vor fi sanctionate

Multumesc si tot ce am scris este valabil in toata aria Masina mea...nu doar aici

Sarbator fericite 

Link către comentariu

Well, multumesc Laurentiu, eu voi incerca sa fiu mult mai atent cu aruncatul vorbelor. O rugaminte as avea, daca s-ar putea: poza aceea postata de "Bogdamn", se poate scoate? Sincer, nu ca mi se pare dezgustator, dar este si de prost-gust: si gestul, si poza, si momentul si contextul in care a fost pusa, insa nu doresc sa apara chiar si chestiuni rasiste pe acest Thread. Daca nu este posibil, si e mai importanta o asa poza decat prezentarea in sine a acestei masini (scopul sectiuni), va rog, stergeti sau inchideti acest Thread.

 

Sarbatori Fericite Tuturor!

Modificat de bobbyrock
Link către comentariu

Am urmarit umpic "cearta" si le dau dreptate in mare parte colegilor care au criticat aspectul masinii doar ca nu trebuia sa se ajunga asa departe.

 

Din punctul meu de vedere eleronul ala e aiurea rau, in rest mai poti trece cu vederea la unele chestii dar ala iti sare in ochii, cat despre interior este foarte foarte frumos ii mai lipseste frana de mana imbracata in piele.

 

Sarbatori fericite !

Link către comentariu

Salut. Multumesc frumos pentru păreri si sugestii. Vor mai interveni schimbari la masina in timp. Cat despre frana de mana, este îmbrăcată in piele gri (perforata), culoare/material similar cu ce este pe cotiera si fetele de usi.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Salutare. O intrebare/recomandare, daca se poate: nu imi place foarte multe cotiera originala de Golf 4 (fata). Are cineva idee daca pot pune alt tip de cotiera care sa se aseze perfect (fara adaptari, sau suruburi vizibile, etc)? Gen Leon, G4, etc. Multumesc!

Link către comentariu

Este o versiune de cotiera OEM G4 ce a venit pe modelele cu telefon OEM.

ceva de genul: 1J0061123B41.jpg

cred ca 1J0061123B41 este una de vanzare pe OLX zice el in stare buna doar ca nu are capac.

Daca nu ma insel merge capacul de la golf 3.

Alte soluti fara topor... nu prea stiu decat AM-uri "universale"

Link către comentariu

@guppster: Multumesc mult! O sa incerc sa gasesc aceasta cotiera!

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!