Jump to content

Prima mea masina: Volkswagen Golf IV 1.4 Benzina (2003)


bobbyrock

Postare recomandată

  • 10 months later...

Coming back. Investitii recente / schimbari de prima-vara etc:

- inlocuire amortizoare fata + spate (VW sport+comfort);

- inlocuire arcuri fata + spate (semi-sport - Eibach Prokit comercializat de VW);

- inlocuire bucse fata (pline R32) + spate, bielete, pivoti, cauciucuri stabilizatoare, burdufuri planetare, etc - VW;

- inlocuire discuri + placute franare (ATE PowerDisk si ATE Ceramics);

- inlocuire filtre: aer, polen, ulei, benzina, si fluide: franare, servo, cutie viteze, antigel, ulei - VW;

- inlocuire vas expansiune - VW;

- inlocuire macarale geamuri fata (sofer/pasager - modelul upgradat de la VW);

- inlocuire plastice inferioare plansei de bord (sofer + torpedu complet refrigerat) - gri, VW;

- inlocuire consola centrala (fata--schimbator + spate--frana de mana) - negre, VW;

- inlocuire imbracaminte frana de mana + manson schimbator (piele neagra perforate, cusaturi rosii - GTI) - VW;

- inlocuire cotiera centrala + capac superior piele, capace laterale - negre, VW;

- inlocuire scrumiera, suport pahare spate - negre, VW;

- inlocuire modul priza/scrumiera fata;

- instalare priza 12V in portbagaj + cooler/heater (kit original) VW;

- instalare modul lumini cu functia Auto (modul original VW Passat + modul auto-light cu functie welcome home custom);

- instalare modul media player cu USB / MP3 (ce actioneaza ca CD Changer pt MFD) - VW;

- instalare navigatie secundara Garmin Nuvi (LMT - Lifetime Maps & Traffic) cu incarcare prin USB in priza originala (instalata sub bord, intrerupator ON/OFF);

- instalare unitate anti-rozatoare in compartimentul motor (Pulsating Led, High-Voltage, Ultrasound) - Marten + buton OEM start/stop VW;

- reconditionare jante + cauciucuri noi vara Dunlop (205/55/R16);

Revin cu poze...

 

Ce urmeaza:

- Inspectie geometrie roti/directie/faruri;

- Inspectie instalatie climatronic si inlocuire/completare freon;

- Reparatie ciobitura parbriz (zona soferului);

- Aplicare folie legala laterale fata (Llumar - 28%); laterale spate + luneta (3M - 50%);

Iar in viitor:

- Inlocuire bara fata - SRS - Jubi 25 Years: http://srs-tec.de/cars/VW/Golf-IV/Front-bumper-Jubi-Style-VW-Golf-4::135.html

- Inlcouire bara spate - SRS - Jubi 25 Years: http://srs-tec.de/cars/VW/Golf-IV/Rear-bumper-Jubi-Style-VW-Golf-4::136.html

- Inlocuire eleron haion - SRS - Jubi 25 Years: http://srs-tec.de/cars/VW/Golf-IV/Roof-spoiler-Jubi-Style-VW-Golf-IV::265.html

- Instalare senzori originali VW bara spate;

- Instalare alarma originala VW si inlocuire plafon;

- Inlocuire miniDot cu maxiDot (R32) si activare functii;

- Vopsire profesionala integrala cod DV7

 

 

Modificat de bobbyrock
Link către comentariu

oho, ce lista lunga. zici ca o restaurezi :)

- instalare priza 12V in portbagaj + cooler/heater (kit original) VW; ce e asta, ai o poza?

- Inspectie geometrie roti/directie/faruri; geometria trebuia facuta imediat dupa schimbul pieselor pe puntea fata.

- Aplicare folie legala laterale fata (Llumar - 28%); din ce stiu, orice pui pe fata e ilegal.

Link către comentariu

@Muale

Da, cam asa ceva :) o sa fac poze. Priza, de 12V - e vorba de un kit original VW (atasat) care vine instalata sub lampa din portbagaj (pe cablajul original, deja existent [cablu alb/maro + mufa cu 3 pini]). Cat despre cooler, e vorba de un cooler/heater de la VW pe care l-am instalat in portbagaj pt cand plec in vacante (atasat).

Geometria nu am avut timp sa o fac, si oricum nu am mers decat cativa KM - trebuie sa ajung undeva la un service specializat sa fac treaba profi.

Cat despre folia pe fata, citisem aici: http://www.expertdetailing.ro/ro/88_32_index.php - in mod normal Llumar-ul se poate pune pe lateralele fata fara sa comenteze nimic RAR-ul (acel 28%, nu mai mult) - deci sper sa fie OK.

StcIj.jpg

kuelbox2.jpg

kuelbox1.jpg

Modificat de bobbyrock
Link către comentariu

de priza stiu, am si eu in portbagaj.

lada frigorifica! trebuia sa spui asa :)

legat de folie, stiu ca legea cere o anumita transparenta pe fata, transparenta ce e din fabrica.

aplicarea foliei peste ele, reduce transparenta lor.

parerile sunt impartite, legea se interpreteaza. doar sa nu ai probleme cu ele.

 

Link către comentariu

O sa arate foarte bine cu kit-ul complet anniversary :icon_thumleft: 

Nu te gandesti la un upgrade si la motor ? Un 1.8 T ? 

Link către comentariu

@Muale Da - lada frigorifica :) In legatura cu foliile, tinand cont de faptul ca am tint 20% deja la geamurile din fata, da, e posibil sa fie probleme. O sa vad la locul faptei cand voi merge sa le instalez. Sper sa se poata...caci daca trebuie ionizate e mai complicat.

@Cosmin ZKG Da, stiu, imi place f. mult anniversary si sper ca acele bare din intregul sa arate si mai bine decat cele originale (care nu sunt decat prelungiri). Ca material, bineinteles ca nu se compara cu cele originale, dar asta este. Despre motor...m-am gandit si nu odata sa schimb cu 1.8T, insa am facut destul de multe investitii in ceea ce reprezinta functionarea pe 1.4 ca acum sa schimb pe 1.8T. Trebuie multe piese, trebuie schimbata si cutie, si franarea, si multe altele...deocamdata raman pe 1.4 16V mai ales ca am doar 113.000 KM la el. Poate peste 2-3 ani voi face si modificarea de motor, cand voi gasi un GTI stock la 150 CP cu tot ce trebuie.

Modificat de bobbyrock
Link către comentariu

Salut,ai schimbat ceva la masina.In legatura cu barele fata spate (cele din poze)eu am vrut sa mi fac barele modelul de mai sus acum vreo luna ,dar m am razgandit (cumparasem 2 bare pentru probe ).In poza arata bine dar din laterale barele arata prea goale .Acum tu iti faci ce vrei la masina ta,dar eu chiar imi pare bine ca nu am dat bandourile jos.Eleronul actual care il ai pe masina nu prea da bine(nu stiu,e ciudat).

Link către comentariu

@vali0615 Vali, eu m-am documentat nitel si cred ca cele de la SRS vor da bine. Le voi face locase si pentru pozitii de US (bara fata), si pentru a instala spalatoare pentru farurile Xenon. In bara din spate voi monta senzori originali de VW si cred ca vor da chiar bine. Intra-adevar, nu vor mai exista bandourile pe barele fata/spate. Voi schimba si bandourile de pe usi, cu cele 'fine'/polished cu insertie de chrome, iar manerele de la usi la fel, fine cu insertie chrome (sunt niste editii mai limitate de bandouri/manere).

Cat despre eleron, da, s-a discutat mult pe thread. Mie sincer nu-mi displace nici in acest moment eleronul curent, chiar daca nu e OEM. Am vrut sa aibe un altfel de 'aer' - retro - la momentul cand l-am pus pe masina, si chiar cred ca mi-a reusit (in realitate, arata mult mai bine pe masina, decat in poze). Stiu, exista mania "OEM", pe care si eu o am :) Cel mai probabil dupa cum am spus voi schimba si eleronul cu cel de Anniversary (plus luneta noua caci a mea e cam zgariata, si dezinstalarea stergatorului, care oricum e cam useless si nu face altceva decat sa zgarie si in viitor noua luneta -- deh, praful de la noi).

4244301.jpg

4223088.jpg

Modificat de bobbyrock
Link către comentariu
  • 4 months later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!