Jump to content

Prima mea masina: Volkswagen Golf IV 1.4 Benzina (2003)


bobbyrock

Postare recomandată

Va salut,

In sfarsit am achizitionat prima mea masina, si bineinteles, cum de mult eram fan Volkswagen, nu am putut sa-mi iau un Golf. Ca si in titlu, masina este:
VW Golf 4, 1.4 V16 Benzina (Hatchback - inca nu sunt 100% sigur ca asta-i denumirea caroseriei), 2003, 104.000 KM (rulati in Germania doar la o reprezentanta VW), Gri-Sobolan metalizat, foarte ingrijita. Va promit ca o sa vin cu poze si mai multe detalii despre dotari, etc in cel mai scurt timp. Avand onoarea sa postez pe acest Forum al iubitorilor de Volkswagen si nu numai, doresc sa va adresez cateva intrebari:

1. Care este cea mai buna solutie de curatat si intretinere a bordului? Aici ma refer in primul rand la elementele din plastic, apoi tapiterie (textil [scaune/fete usi/plafon/mocheta] si piele [volan/schimbator viteze]), etc. Interiorul arata foarte bine la aceasta masina, insa as dori sa stiu cum ii pot da un "fresh-look" acum ca am achizitionat-o, si cum pot pastra acest aspect si proteja in acelasi timp interiorul si pe viitor.

2. Care este cea mai buna solutie de intretinere a chederelor pe timpul verii cat si pe timpul iernii (in special). Din pacate nu detin deocamdata un garaj inchis, si deci as vrea sa protejez chederele pe vreme foarte calda sau foarte rece (locuiesc intr-o zona muntoasa).

3. Tinand cont de motorizare (1.4 Benzina), ce jante imi recomandati (15"/16"/17"), atat pentru vara cat si pentru iarna? In acest moment masina este echipata cu jante table + capace originale VW si cauciucuri de iarna de 15" (nu o sa merg cu ea pana nu o sa achizitionez jante+cauciucuri de vara), pe care probabil o sa le si pastrez la fel cel putin pentru iarna care urmeaza.

4. Cu ajutorul unui prieten, fan VW si coleg de Forum cu noi toti, am pus laolalta o lista principala de piese pe care doresc sa le schimb pana ce voi incepe sa merg cu masina. Imi puteti spune parerile voastre in legatura cu piesele, daca lista este completa, daca ceva anume nu este neaparat necesar de schimbat, daca am uitat/omis/nestiut sa adaug ceva la lista, daca firmele pe care impreuna cu prietenul meu le-am pus laolalta sunt bune sau exista altceva mai bun in raport calitate/pret:

APRINDERE
1. Bujii (BERU, BOSCH si/sau NGK)

CLIMA (se poate face la un atelier specializat cu aparat special vidare/umplere)
1. Freon
2. Ulei Freon

DISTRIBUTIE
1. Curea Distributie (DAYCO)
2. Curea Accesorii (DAYCO sau INA)
3. Rola Ghidaj (INA)
4. Rola Intinzator (INA - daca este cazul, nu stiu daca 1.4 16V necesita)
5. Pompa de Apa (HEPU)

FILTRE
1. Filtru Ulei
2. Filtru Benzina
3. Filtru Aer
4. Filtru Polen

ULEI
1. Ulei (LIQUI MOLY)

FRANARE
1. Lichid Frana (FEBI BILSTEIN)
2. Placute Frana (TEXTAR, ATE, FERODO si/sau BREMBO - daca este cazul in urma verificarii placutelor)

Daca puteti si aveti vointa/timp sa imi raspundeti la ce am postat mai sus, v-as fi tare recunoscator!

Multumesc tuturor si "drummm on!!!"

Modificat de bobbyrock
Link către comentariu

Te felicit pentru entuziasmul de care dai dovada, reflectat de grijile care ti le faci. Sunt sigur ca acaeasta masina va fi bine ingrijita in continuare.

Voi incerca sa dau o sugestie legata de intrebarea a 3-a, legata de roti:

Din punct de vedere functional iti sugerez sa ramai la dimensiunea de 15, deci cauciucuri 195/65 R15. E o dimensiune comuna, si nu in ultimul rand legala pt masina ta.

Nu as merge mai sus de 15 (roti de 16, 17) in locul tau.

Link către comentariu

Bine ai venit.

Pune si ceva poze...

 

Raspunsuri pt intrebarile 1 si 2 gasesti rasfoind topicul asta.

1. Pulimax si dressing PoorBoy's natural look . Dar sunt multe solutii, le alegi in fc de buget si asteptari (finisaj mat/lucios, durabilitate, disponibilitate).

2. Aici 

La intrebarea 3, raspunsul depinde si de cati bani ai. Cel mai economic iesi cu 15' (pretul anvelopelor,consum si rezistenta articulatiilor); Frumos se vede cu ceva mai mare :)

Link către comentariu

In sfarsit a venit la mine :) Maine urmeaza RAR-ul, poimaine inspectia tehnica completa si comandarea de piese de schimb in functie de ce am listat in primul post si altceva ce poate am omis.

 

Din cauza vremii rele si timpului, nu am putut face mai multe poze. Insa de inceput....proaspat coborata dupa platforma, echipata cu jantele de iarna originale VW, fara capace.

post-136372-0-16437600-1400093127_thumb.

post-136372-0-59965400-1400093127_thumb.

post-136372-0-93081800-1400093127_thumb.

post-136372-0-18369600-1400093161_thumb.

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Cristian_F, Muale: Multumesc!

 

faina culoarea :D ...sa ai noroc de ea 

 

Multumesc frumos! La fel! :)

Modificat de bobbyrock
Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos !

Cel mai bun compromis mi se pare pe 16..205 55 16..gasesti si multe jante OEM sh frumoase..si iarna..15'

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos !

Cel mai bun compromis mi se pare pe 16..205 55 16..gasesti si multe jante OEM sh frumoase..si iarna..15'

 

Multumesc la fel! Asta o sa fac. Deja am "arvunit" un set de jante VW originale pe 16'. Miercuri aplicarea de numere, schimbarea jentilor cu cele de vara/aliaj, iesirea din service si inceperea cosmetizarii!

 

Voi posta poza "before & after" odata ce masina iese din service si incep schimbarile majore. In prezent s-au schimbat urmatoarele:

 

Chit distributie CONTITECH (Role INA)

Pompa apa (HEPU)

Bujii (BOSCH)

Antigel (HEPU)

Curea accesorii (CONTITECH)

Intinzator (INA)

Flanse amortizoare (ATE)

Discuri franare fata (ATE)

Placute franare fata (ATE)

Discuri franare spate (ATE)

Placute franare spate (ATE)

Filtru aer (MAN)

Filtru combustibil (MAN)

Filtru polen (MAN)

Filtru ulei (MAN)

Ulei 5W 30 (CASTRON - original Germania)

 

.....

Link către comentariu

~3000 lei dintr-un foc, zic bine? Si 4000 cu tot cu manopera

Link către comentariu
Publicat (modificat)

~3000 lei dintr-un foc, zic bine? Si 4000 cu tot cu manopera

 

:D Nu chiar, 2670 RON + 500 RON manopera (ma cunosc bine cu mecanicul, pret special pentru prima masina, hehe). Se mai vopsesc insa etrierii, jantele de tabla de iarna (15') si carligul (pe care il voi tine pentru cei care nu stiu sa apese frana; din pacate, asta e in zona mea se practica 'impingerea' mai usoara sau mai bruta), deci cred ca o sa mai fie ceva in plus ;)

Modificat de bobbyrock
Link către comentariu

Am fost pe aproape :) oricum,e bine ca de banii aia nu ai ales un bmw din care sa cazi la prima curba si sa nu ai $ de intretinere...

Link către comentariu

Arata destul de bine, sa o stapanesti sanatos .

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Am fost pe aproape :) oricum,e bine ca de banii aia nu ai ales un bmw din care sa cazi la prima curba si sa nu ai $ de intretinere...

Da, oricum nu prea sunt fan BMW. E prima masina, insa am 29 si de ani, asa ca mi-au trecut eventualele "fumuri". O sa fie o masina bine intretinuta, curata, si eventual la un moment dat, de super bun simt "tunata". Basically, o sa ma axez pe comfort inside, bun-simt outside si fara compromis underneath. Toate bune! Revin cu poze/info soon. ;)

Arata destul de bine, sa o stapanesti sanatos .

 

Multumesc Dragos. La fel si tie! ;)

Modificat de bobbyrock
Link către comentariu
Publicat (modificat)

Din service, tehnic impecabila si inmatriculata. Bineinteles cu "sosete" si "cauciucuri" noi ;) Urmeaza spalare totala interior si exterior, dupa care upgrade-urile la interior. Voi posta poze "before & after" odata ce evolueaza lucrurile.

post-136372-0-64966700-1400792238_thumb.

post-136372-0-24319300-1400792318_thumb.

post-136372-0-82858800-1400792702_thumb.

Modificat de bobbyrock
Link către comentariu

bmw nu e o masina de fumuri ; personal imi place foarte mult aspectul, tinuta de drum, siguranta si confortul oferit, rafinamentul, tractiunea spate / integrala, si multe altele ; problema este ca ma depaseste la costurile de intretinere

E mare diferenta cu jantele de aliaj..arata a masima :)

Link către comentariu
  • 4 months later...

Transformation. No comment.

post-136372-0-90585500-1412546783_thumb.

post-136372-0-30177500-1412546803_thumb.

post-136372-0-54645100-1412546883_thumb.

post-136372-0-24770100-1412546944_thumb.

Modificat de bobbyrock
Link către comentariu

Nu stiu ce sa-ti spun, sa-ti multumesc sau altceva. Prefer sa-ti multumesc, daca tu consideri altceva decat un compliment poza pe care ai pus-o, problema ta :)

Link către comentariu

Frumoasa masina. Sa o stapanesti sanatos. Pune si niste poze cu interiorul (par interesante scaunele par Recaro 2, partial piele ? )

 

Un singur sfat din partea mea : vopseste bandourile in culoarea caroseriei.

Link către comentariu

Nice and clean masinuta, lampile de pe bandou si cele din oglinzi le legi us style?

Pune mai multe poze cu interiorul se vede ceva recaro acolo :D

Link către comentariu

Nu domne ceai...normal ca e frumoasa ! Textul mesajului a fost un compliment si poza de amuzament :)

Link către comentariu

Frumoasa masina. Sa o stapanesti sanatos. Pune si niste poze cu interiorul (par interesante scaunele par Recaro 2, partial piele ? )

 

Un singur sfat din partea mea : vopseste bandourile in culoarea caroseriei.

 

Multumesc frumos Vali. O sa pun poze cu interiorul zilele acestea. Scaunele sunt de Seat Cupra Recaro, modelul cu tapiterie impermeabila la mijloc. Bandourile o sa le las negre momentan, caci sunt in ton cu toata masina - deviza mea e paleta gri / negru / rosu. Probabil in viitor voi face si alte schimbari, insa pe moment in place mult cum vin elementele de protectie negre, cu gri-ul si pata de culoare rosie (etrieri, carlig, si altele care o sa vina in proportie mica).

Nu domne ceai...normal ca e frumoasa ! Textul mesajului a fost un compliment si poza de amuzament :)

 

:D Eh, gusturile nu se discuta, dar mi-ar fi parut rau sa aduca un iz de "homeless" hehe. Am inteles ideea, multumesc!

Nice and clean masinuta, lampile de pe bandou si cele din oglinzi le legi us style?

Pune mai multe poze cu interiorul se vede ceva recaro acolo :D

 

Thanks! De fapt o sunt legate ca si semnal, tinand cont de cat de chiori sunt unii, am zis sa fie un setup luminos mai intens. Cel putin deocamdata, o sa le pastrez asa. Poze cu interiorul o sa pun in curand!

Modificat de bobbyrock
Link către comentariu

Arata foarte bine golfuletul. Sa-l stapanesti sanatos si fara incidente! O sa-ti urmaresc topicul, sunt curios ce o sa iasa :D

Link către comentariu

Arata foarte bine golfuletul. Sa-l stapanesti sanatos si fara incidente! O sa-ti urmaresc topicul, sunt curios ce o sa iasa :D

 

Multumesc Stef, la fel! Eh, mai am cate ceva de facut pe anul acesta si pe urma o sa-l las sa se bucure de look o perioada. O sa postez poze mai multe in viitorul apropiat. Momentan lucrez la fuste si alte detalii exterioare, dupa care voi posta poze cu exterior/interior finished :)

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!