Jump to content

Scut metalic pentru motor la Fabia


Not_used_calin
 Share

Postare recomandată

Hello,

Daca nu cumperi pachetul de drumuri grele, ai sau n-ai scut la motor (fie el chiar de fibra)?

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si apropo de "fie el si de fibra"... din cate stiu eu scutul din pachetul de drumuri grele e din fibra + e din doua bucati si nu "acopera" tot motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina a venit cu o "chestie" lata cat motorul si lunga cam de vreo 2 palme, deci nu acopera tot; intrebarea mea este daca in afara de acest asa-zis scut mai exista altul care sa acopere tot motorul (sau macar 80%) a.i. sa nu intre mizerii, pietricele s.a.m.d; daca da - din ce material si cat costa cu aproximatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

Si pe mine m-ar interesa ceva de genul acesta.

Tot ce stiu este ca un prieten si-a montat pe Fabia 1.2 HTP scut de Fabia 1.9 SDI. Daca a facut bine, nu mai stiu, ce probleme implica in racirea si ventilarea motorului. El sustine ca este foarte bun din doua motive: 1. nu-i mai stropeste motorul (fiind suprafata de acoperire foarte mare); 2. nu se mai aude chiar nimic de la motor afara (avand acel sistem de pernutze pe interior).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am inteles eu cand am intrebat la dealer, Fabia nu are scut metalic. Nici chiar daca se opteaza pentru pachet de drumuri grele, unde vine un scut tot din plastic, dar mai dur. Ei motivand prin faptul ca nu ar avea nevoie de scut metalic, ca nu ar fi cazul.

Poate sa existe ceva aftermarket.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai clar la Diesel, e mai "insonorizat" totul. Scutul asa este, are niste pernute, si acopera tot compartimentul motor. Schimbule de ulei, de ex necesitand demontarea scutului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK;deci voi spuneti ca nu ar fi o problema faptul ca nu e acoperita toata partea de jos a motorului. Totusi, ma intreb, in conditiile in care motorul este neprotejat de mizerii si se murdareste relativ des, corelat cu faptul ca o spalatura cu jet a motorului iti poate aduce numai belele pe parte de sisteme electronice, ce este de facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Masina mea venit cu pachetul de drumuri grele (PK 4 - 156 euro) si pot sa va spun cu certitudine ca scutul e facut tot din material plastic - n-as putea spune daca acopera sau nu o suprafata mai mare decit unul standard. In plus la amortizoare mai exista cite o piesa, gen bucsa probabil, care mai ridica garda la sol cu cca 4.5cm.

Cumnatul meu a optat pentu pachetul de drumri grele, ulterior, dupa ce ridicase masina (Octavia Tour) si l-au cam chelit de vreo 20 milioane.La Octavia, cel putin scutul din pachet, e de otel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am pus scut motor din tabla luat din odorhei, are pentru orice model de masina, se monteaza relativ usor si nu trebuie dat jos ca sa schimbi uleiul!!! E super ok, cei de la reprezentanta din mures au ramas surprinsi si chiar le-au placut, e facut din scut motor + scut cutie.

mai multe AICI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am cautat pe forum un subiect asemanator (cu search) si nu am gasit nimic .. de aceea postez eu un nou topic :Driver:. Din pacate, la comanda masinii nu am trecut "pachet drumuri grele" si acum parca imi pare un pic rau, date fiind conditiile drumurilor din bucuresti (si din tzara).

Domnul acela Volksman, mi-a zis ca scuturi metalice se pot aduce in 2,3 zile si costa 550 RON - o nimica toata in comparatie cu protectia sporita ce o ofera motorului si altora de sub capota (inca nu prea le am cu mecanica :scratch: ).

Cine e interesat de achizitie, sa vina cu idei .. si poate curand cumparam mai multi si le montam :D, pana atunci sa vedem ce are de spus fiecare ?!

Multumesc ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu pachetul "drumuri grele" la Fabia presupune si o inaltare a garzii la sol.

Scutul pe care il ai acum este din plastic si protejeaza f.bine impotriva pietrelor sarite in mers.

Cred ca s-a mai discutat undeva si parca se ajunsese la concluzia ca acest pachet dupa care iti pare rau ca nu l-ai comandat este tot dintr-un plastic dar mai dur.

Parerea mea este ca,daca nu m-am inselat in privinta informatiilor,protectia sporita a pachetului "drumuri grele" apare doar la drum f.accidentat,la munte eventual,unde,daca nu mergi cu atentie,o piatra mai mare luata intre roti iti poate perfora cu coltul baia de ulei de exemplu.

Dar daca mergi cu grija,si pe drumuri normale,cred ca face fata f.bine scutul pe care-l ai.

P.S.Chiar daca am presupune ca scutul din pachetul "drumuri grele" este din otel,gandeste-te si la ce greutate are,deci si un consum marit.

Modificat de adi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pachetul de drumuri grele de la Fabia presupune: niste inaltatoare si 2 bare sau un scut din plastic dur sub baia de ulei.

Deci sa nu regreti nici o sec. ca nu l-ai adaugat la configurare.

Parerea mea: Fabia este destul de inalta (garda la sol 14cm) nu este necesara inaltarea suplimentara, chiar contraindicata. Singurul lucru bun ar fi fost un scut metalic, dar cum acesta nu este oferit, pachetul de drumuri grele in cazul Fabiei este inutil. Mai mult incurca.

Recomand un scut metalic, bun. Daca gasim pe undeva si eu sunt interesat. As vrea sa fie dintr-un otel (aliaj de otel) mai dur, pt a nu fi prea gros si implicit mai greu.

Si inca un aspect : sa fie acceptat de reteaua de dealer-i pt a nu avea probleme cu garantia.

P.S.: la 550 Ron nu il consider tocmai o oferta nemaipomenita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Aer Curat .. mersi ptr post, m-am mai linistit in privinta pachetului drumuri grele .. dupa cele spuse de tine :P .. pai, eu auzisem nu stiu din ce discutii ca un scut la Passat ar ajunge pe la 1000 RON + montaj, si de aceea am facut o mica comparatie ochiometrica si am zis ca 550 RON nu e chiar mult. Despre detalii trebuie sa vorbim cu Volksman din topicul Volksparts, el mi-a spus ca se poate aduce un astfel de scut .. voi pune o intrebare despre cum sunt acestea si revin pe topic ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru cei interesati: scuturile metalice de la firma din Odorhei sunt aduse din Rusia (firma METALPRODUCTIA) si daca aveti pe cineva acolo cred ca v-ar costa f. ieftin.

Exista si un magazin in Ucraina, la Kiev.

V-am atasat si o poza cu referinta produsului.

Cristi_S

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Initial, nu vroiam sa aleg la optionale scutul. Dar m-am speriat cind am vazut gresia din show-room, pe linga motor. Acum am un pic de indoiala. Masina imi vine saptamina asta. Sper ca nu arata caraghios din cauza suprainaltarii. De pe forum n-am inteles foarte bine ce si cum la scutul pentru Fabia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pachetul de drumuri grele de la Fabia presupune: niste inaltatoare si 2 bare sau un scut din plastic dur sub baia de ulei.

Deci sa nu regreti nici o sec. ca nu l-ai adaugat la configurare.

Parerea mea: Fabia este destul de inalta (garda la sol 14cm) nu este necesara inaltarea suplimentara, chiar contraindicata. Singurul lucru bun ar fi fost un scut metalic, dar cum acesta nu este oferit, pachetul de drumuri grele in cazul Fabiei este inutil. Mai mult incurca.

Recomand un scut metalic, bun. Daca gasim pe undeva si eu sunt interesat. As vrea sa fie dintr-un otel (aliaj de otel) mai dur, pt a nu fi prea gros si implicit mai greu.

Si inca un aspect : sa fie acceptat de reteaua de dealer-i pt a nu avea probleme cu garantia.

P.S.: la 550 Ron nu il consider tocmai o oferta nemaipomenita.

Cine doreste pachet drum greu la Fabia sa-l comande odata cu masina, costa 41 euro + TVA (oferta din lista de vanzare la Fabia Junior - Avia Motors).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat astazi dealerul daca ar avea sens ca la comanda pentru Fabia Elite 1.2 HTP (64CP) sa trec acest pachet la optionale si mi-a spus ca nu-si merita banii in cazul acestei masini.Asa e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca gropile-cratere din Bacau nu te sperie, atunci recomandarea dealerului este OK. Si vorbesc de oras, dar stai sa vezi cum e pe drumurile judetene...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tocmai asta e,speriata de gropile-cratere de pe drumurile noastre nationale ma gandisem sa optez si pentru acest optional.Dar daca mi s-a sugerat sa renunt la acest pachet si daca oricum am plecat de la o Fabia de 55 CP,apoi am ajuns la 64 CP (Avantaj) si-am zis "hai,treaca si o Elite!" (decizie luata de capul meu,nu influentata de dealer),deja am depasit bugetul alocat,prin urmare hotarasem ca ar fi cazul sa cam termin cu optionalele,nu de alta dar in final as fi ajuns la o Octavia. :) Si nu pot spune ca nu mi-as dori ceva mai scump,cu maximum de dotari,etc...

Cica daca sofez cu grija (asa fac),pot renunta la pachet. :D

Asa sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat astazi dealerul daca ar avea sens ca la comanda pentru Fabia Elite 1.2 HTP (64CP) sa trec acest pachet la optionale si mi-a spus ca nu-si merita banii in cazul acestei masini.Asa e?

FABIA are oricum garda la sol mare (aproape 14cm), asa incat pachetul drum greu nu este absolut necesar (ajunge sa semene cu o barza).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistita, nu-ti trebuie. Am mers si pe drum european si pe "drumuri grele" pina acum cu Fabia mea si nu am avut nici o problema. Asta e...pe drum de tara o lasi si tu mai moale nu mergi cu 50-60 km/h :rolleyes: In plus, din cate am inteles e o greutate in plus la masina si deci vei obtine si o crestere la consumul de carburant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In acest caz, de ce-or fi pus cehii-nemtii aceasta optiune de "drumuri grele"? Ca nimeni nu merge cu 50-60 prin gropile patriei. Chiar e inutil? As prefera un raspuns de la cineva care are deja acest pachet. Eu astept masina azi-miine, de aceea sint foarte curios si intrigat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!