Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

Cred ca da, eu am pe Octavia 2 FL, Fabia 2 si Seat Ibiza si modelul difera putin de la una la alta.

Cei mai multi km ii are O2 aproape de 90.000, presurile le-am luat din reprezentanta impreuna cu masina si pana acum nu am reusit sa le gauresc, deci eu ma declar multumit.

Nu miros si nici nu au mirosit vreodata.

Pentru ibiza am platit la avia anul trecut 160 lei, deci cum ziceam diferenta de vreo 40 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, asdd said:

Tocmai m-au sunat ca a venit masina. O voi lua in cateva zile.

Va spun ce parere am, care sunt primele impresii etc.

Vreau sa iau rapid niste covoroase de cauciuc. Am vazut ceva pe emag, dar nu stiu daca sunt bune. Se plangeau multi ca miros.

Imi puteti recomanda ceva?

Cate saptamani au trecut de la comanda ta si pana cand a venit..?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Petex, mi-au dat cei de la reprezentanta Seat la predare...(cel original care venea cu masina fiind tip mocheta) sunt alt model dar stiu precis ca sunt Petex. Nu miros deloc si sunt pentru model de masina tip tavita. deocamdata multumit de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe alea de origine le-ai vazut ? Eu zic ca merita diferenta de 50 de lei... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/24/2016 at 7:05 AM, chipsi said:

Cate saptamani au trecut de la comanda ta si pana cand a venit..?

Am avut livrare in 10-14 sapt. si a venit in 15 :(

1 hour ago, mariusd4 said:

Pe alea de origine le-ai vazut ? Eu zic ca merita diferenta de 50 de lei... 

Poti te rog sa-mi dai un link? Le ai tu?

Modificat de asdd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am link, in principiu le gasesti la orice dealer. Eu le-am luat de la Porsche Inter Auto dar am vazut si la Brady. Pica foarte frumos pe masina fata de unele AM si nici nu aluneca/ingheata, nu intra mizerie sub ele.

Astea sunt :

http://www.superskoda.com/Skoda/OCTAVIA-III/Octavia-III-floor-mats-RUBBER-heavy-duty-original-Skoda-Autoas-product-LHD

 

Modificat de mariusd4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele de la Petex si Rigum sunt identice cu cele originale la forma, nu miros si sunt durabile. Eu am avut pe Skoda, Hyundai si am acum pe ambele masini din semnatura. Iar pretul a fost la jumate fata de reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt identice ca forma dar nu se aseaza ca cele de origine. Atasez poza si cu asta am incheiat. E liber sa-si aleaga ce doreste.

Octavia.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ridicat masina si prima impresie este foarte buna.

Interiorul foarte spatios, portbagajul enorm, toate butoanele la indemana, iar cel mai important motorul nu mi se pare slab, sub-motorizat. Bineinteles ca trebuie pastrati niste parametri cu putem compara 1.2 tsi cu 1.8tsi sau altele...

O singura chestie, mi se pare consumul cam mare. De exemplu duminica in Bucuresti, drum 8-9 km, 8% pe computer de bord. Nu e cam mult fiind totusi lejer pe drum, fara climatronic? Ce e drept si eu am condus putin mai sportiv ca sa "vad" cum merge ....

Am pana acum vreo 50km deci prea mult nu pot spune. Revin.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o intrebare: are cineva manualul de utilizare  in format PDF?

ar fi mult mai usor de citit.

Prima revizie ati facut-o la 30k sau 2 ani cum recomanda producatorul sau mai repede? Ati mai verificat uleiul din cand in cand? Exista risc sa manance mai mult decat trebuie?

Am tot citit ca se intampla cand e motorul nou ...

LE: Am gasit manualul. Trebuia sa-l caut doar pe forum .. :)

 

Modificat de asdd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot pe forum vei găsi și răspunsurile la întrebările tale. S-a dezbătut destul de mult tot ce are legătură cu revizia și consumul de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei care postati primele impresii, zic eu ca ar fi util sa stim si ce masina ati avut anterior sau ce masini conduceti in paralel. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta pe google Play, au o aplicatie unde iti bagi VIN-ul masinii si iti da si niste date despre masina, si manuale in aplictie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva cu ce marca de pneuri vine Octavia din fabrica? Am facut comanda pentru o Octavia 1.8 TSI Style.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nexen, Hankook, Conti s.a.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea a venit echipata cu Michelin energy saver

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceea ce am vrut sa subliniez e ca nu exista o singura varianta in echiparea cu anvelope, ci multe, care nu respecta neaparat o logica. 

Pe scurt:

Motorizari entry > anvelope entry

Motorizari mid level > anvelope mid level

Motorizari de top > anvelope mai bune ca cele mid :))

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea cu Pirelli Cinturato P7 ... si sunt pe 1.6 TDI 105cp....daca nu ma insel...si @corsi pe al lui 2.0 TDI 4x4 DSG 184cp avea aceleasi pneuri....deci nu prea vad legatura de motorizari cel putin in cazurile noastre, insa poate ma insel si nu erau exact acelasi model :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand mi-am comandat masina anul trecut in septembrie...in showroom erau doua masini cu Dunlop Sportmax (toate FR 225/45 R17) si una cu Hankook. Eu numai speram sa primesc masina cu Dunlopuri...si uite a venit cu Pirelli Cinturato P7...si tata care a primit masina la 3 saptamani distanta la fel... eu cred ca depinde din luna in luna cu ce fabricanti au contracte Skoda, Seat sau chiar grupul VW...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Audi A3 facelift a facut trecerea de la 1.8 TFSI la un nou 2.0 TFSI cu 190 CP si 320 NM. Sunt curios daca acelasi lucru se va intampla si cu Octavia 3 FL avand in vedere ca 1.8-ul TFSI e facut de Audi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca marcile low cost ale grupului, alde Skoda si SEAT, vor vedea asa repede acest 2.0 de 190cp. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul de 2.0 TFSI de 220cp si 230cp se regaseste pe varianta RS.

Insa nu cred ca o trecere la audi se va oglindi la Skoda in asa scurt timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din comunicatul de presa se intelege ca este vorba despre alt motor 2.0 TFSI, nou nout. Celalalt 2.0 TFSI de pe S3 a mai primit 10 CP si 20 Nm in plus.

"A technical highlight is the completely new 2.0 TFSI with its innovative combustion process. From a displacement of 1,984 ccm it generates 140 kW (190 hp), delivering 320 Nm (236.0 lb-ft) of torque at 1,500 to 4,200 revolutions per minute."

Exista poze spion cu un prototip de Leon facelift dotat cu echipament pentru masuratori instalat pe roti care denota ca testau un motor nou, posibil acest 2.0 TFSI de pe A3 FL.

Oricum, o sa aflam in lunile urmatoare cand apare Leon FL.

2015-6102972016-seat-leon-spy-photo1.jpg

Modificat de Sali3ri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci nu ramane decat sa ne bucuram ca si rudele "sarace" primesc motorizarea asta, care pentru o masina compacta reprezinta, dpmdv, un compromis aproape ideal. 

Vom vedea, dar intrebarea este urmatoarea: dsg7 sau dsg6? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!