Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

La 1.8 TSI vine standard cu acel eleron (daca imi aduc aminte mine).

Referitor la parbriz incalzit, asa cum spuneau colegii mai sus, sa nu faci eroarea sa il ratezi. Iarna este incredibil de util, iar vizibilitatea "firisoarelor" nu te afecteaza in absolut niciun moment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Style 1.4 nu are eleron

Modificat de Norman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Deci o sa fie deja montat la livrare... Merci de informatii!

Am intrebat la dealer daca au masina pe stoc cu parbriz incalzit dar inca n-am primit un raspuns pana acum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor !

 

Vreau sa multumesc tuturor celor care au oferit sfaturi pentru achizitie, chiar si off-topic :D . Ca urmare a celor citite pe acest forum, am comandat urmatoarele:

 

- Octavia Style 1.4 TSI 110KW, M6, 4 usi
- Culoare Albastru Race
- Tapiterie stofa neagra Onyx
- Jante 6.5Jx16 Velorum
- Pachet CleverPack Style (Bi-Xenon, AFS, control dinamic unghi de iluminare, instalatie spalare faruri, DayLight LED, scaune fata incalzite)
- Afisaj Maxi-DOT color
- Airbag-uri laterale spate
- Crew Protect Assist
- Detectare oboseala sofer
- Driving Mode Selection
- Duze stropitoare parbriz incalzite
- Elemente suplimentare protectie sasiu
- Front Assistant
- Hill Hold Control
- Iluminare spatiu pentru picioare
- Parbriz incalzit
- Pregatire telefon cu Bluetooth (conexiune wireless cu antena exterioara, PhoneBox in consola mediana fatza)
- Priza 230V
- Proiectoare ceata fumurii
- Radio MP3-player Bolero MIB2
- Scaun pasager rabatabil
- Senzori parcare fata-spate
- Set plase in compartiment portbagaj
- SimplyClever pentru PhoneBox
- Smartgate
- Smartlink
- Unibag - sac ski-uri detasabil
- Volan multifunctional imbracat in piele (comenzi radio si telefon)

 

Din pacate, termenul de livrare este 14-16 saptamani :dry: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-o stapanesti sanatos

nu stiu daca mai trebuia sa iei stropitoare incalzite daca ti-ai luat parbriz incalzit

daca nu ma insel termenul mare de livrare e din cauza senzorilor de parcare fata :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-o stapanesti sanatos

nu stiu daca mai trebuia sa iei stropitoare incalzite daca ti-ai luat parbriz incalzit

daca nu ma insel termenul mare de livrare e din cauza senzorilor de parcare fata :lol:

Multumesc ... pentru moment stapanesc doar factura proforma :dry: .

 

Un dealer mi-a explicat asa: rolul parbrizului incalzit este sa grabeasca topirea ghetzii in perioada de iarna, iar rolul stropitoarelor incalzite este sa elimine gheata formata pe ... stropitoare, mai ales ca sunt pozitionate intr-o zona in care zapada "stationeaza"; stropitoarele incalzite nu elimina necesitatea folosirii unui lichid de parbriz potrivit anotimpului.

 

Tot de la dealer am aflat ca termenul de livrare este asa de mare pentru ca ... jante :dry: ... ceea ce mi s-a parut si mie ciudat pentru ca nu sunt ceva deosebit, avand valoare 0 EUR in configurator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e de la jante, desi n-as fi crezut, alege alt model, poate scurtezi termenul.

 

Ai si comenzi vocale ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am optat pentru comenzi vocale pentru ca am citit (chiar si pe acest forum, daca tin bine minte) ca nu sunt fiabile - adica trebuie stocate numerele in agenda fara diacritice, trebuie folosit accent englezesc atunci cand se enunta comenzile etc. - poate ne ofera cei care au asa ceva mai multe detalii despre experienta lor cu comenzile vocale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, asa este in ce priveste apelarea vocala a numelor din agenda.  Insa eu cum folosesc preponderent cateva numere (este drept, se pot pune la favorite si apela prin apasari pe ecran) le-am modificat numele in ceva foarte simplu si clar, astfel ca le "nimereste" foarte bine.

 

Dar beneficul major este la muzica, atunci cand asculti de pe un stick de vreo 31 de GB (respectiv cateva mii de piese) si vrei o anumita melodie, pe care altfel nu ai cum s-o gasesti.

 

Si in definitiv, mai conteza 15 euro cand dai 20.000 ?

Modificat de Norman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am fost azi la dealer sa dau avansul pentru O3 1.8TSI in configuratia initiala pentru ca nu m-am convins de necesitatea si mai ales fiabilitatea unui parbriz incalzit in cazul meu. Acum astept primavara si programul Rabla 2016!

@katacomb: felicitari pentru configuratie! Observ ca se cauta mai mult benzinare pe acest inceput de an... Apropos, ce discount ai obtinut in final?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sosire grabnica si asteptare usoara. La atatea optionale cat te costat cu totul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, asa este in ce priveste apelarea vocala a numelor din agenda.  Insa eu cum folosesc preponderent cateva numere (este drept, se pot pune la favorite si apela prin apasari pe ecran) le-am modificat numele in ceva foarte simplu si clar, astfel ca le "nimereste" foarte bine.

 

Dar beneficul major este la muzica, atunci cand asculti de pe un stick de vreo 31 de GB (respectiv cateva mii de piese) si vrei o anumita melodie, pe care altfel nu ai cum s-o gasesti.

 

Si in definitiv, mai conteza 15 euro cand dai 20.000 ?

Hmmm ... nu am stiut ca se poate folosi si pentru asa ceva :tuktuk: . O sa contactez dealer-ul sa vad daca se poate schimba comanda. Multumesc pentru sfat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu multa placere, am mai scris asta pe aici  :D

 

In primele 2-3 zile dupa lansarea comenzii, se mai pot face modificari, mai ales ca in cazul de fata nu este ceva complicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am fost azi la dealer sa dau avansul pentru O3 1.8TSI in configuratia initiala pentru ca nu m-am convins de necesitatea si mai ales fiabilitatea unui parbriz incalzit in cazul meu. Acum astept primavara si programul Rabla 2016!

@katacomb: felicitari pentru configuratie! Observ ca se cauta mai mult benzinare pe acest inceput de an... Apropos, ce discount ai obtinut in final?

Si eu astept Rabla 2016 !

 

Am ales benzina pentru ca parcurg aprox. 10-12000 km/an ... ca un sofer de week-end :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Optionale am pus multe, dar ... ieftine :) ... foarte tentant a fost Clever Pack care este cotat la 1150 EUR la care se aplica o reducere de 950 EUR - adica cu 200 EUR am pus BiXenon, Adaptive Frontlight System, control dinamic al unghiului de iluminare, instalatie spalare faruri, LED DayLight si scaune fatza incalzite.

 

Discount-ul a fost de aprox. 21% din pretul de lista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti ceva de rabla cand incepe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discount de 21 % ??? Din "pret vehicul de baza" ?

 

Spune te rog frumos cum l-ai calculat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am calculat considerand si reducerea oferita prin Rabla :bom: .

Fara Rabla, reducerea este de fix 8%.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Katacomb ti-au spus ceva, cand intra rabla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am calculat considerand si reducerea oferita prin Rabla :bom: .

Fara Rabla, reducerea este de fix 8%.

 

Asa da, mi-a venit inima la loc   :D

 

M-as fi acoperit de toata rusinea daca cineva avea discount aproape dublu fata de cat am obtinut eu  :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Competitia este buna :beer: .

 

Pe langa aceasta reducere am mai primit si un an de garantie in plus ... adica 5 in total. Sper sa nu profit de el :)) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa speram ca nu o sa trebuiasca sa beneficiezi de extra garantie, dar e bine sa stii ca "e acolo".  Este un atu si in cazul in care vrei s-o vinzi pana atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La modelele mai rare tot atat or da discount?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8% este superdiscount pt. O3. Eu am obtinut dupa multe discutii si cautari la diversi dealeri 6.5% pt Octavia 3 si 8.7% pt Leon FR ST (ambele fara rabla). Cum inca nu sunt hotarat ce voi lua, nici nu am supralicitat mai mult. Cu bani jos, posibil ca discounturile finale obtinute sa ajunga la 7.5 si 10.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Sfaturi achiziție Octavia 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!