Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

Tot ce ține de partea de achiziție (inclusiv configurare) se poate discuta și aici. După ce s-a discutat mai întâi la reprezentanță atunci când "problemele" depind exclusiv de ei. :)

 

Pentru restu' întrebărilor tale s-au cam dat răspunsuri... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat masina fara smartgate pentru ca nu aparea pe site aceasta optiune. Acum vreau sa stiu daca o comand dupa la un alt pret si daca merita.

Poti sa ma ajuti te rog cu un link pentru ca am cautat pe forum dar nu am gasit raspunsurile. Vorbesc serios, poate sunt eu orb :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat, dar vom verifica (în felul acesta facem și ceva "debug" dacă este cazul :D):

 - cauți aici după "smartgate" și ar trebui să vezi rezultatele din captura de ecran;

 - intri pe fiecare topic din cele returnate la căutare și repeți căutarea pentru a obține posturile.

 

Pentru alternative (le găsești menționate) există suficiente informații pe net pentru a te ghida către o decizie. Dacă la tine rezultatele diferă, te rog să-mi spui pentru a verifica o eventuală problemă software. ;)

post-127470-0-07613800-1449181862_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A venit vremea dupa multe cercetari sa dau comanda. Mai am azi un drive test cu o benzina si ma hotarasc.

 

Voiam sa va intreb despre urmatoarele optionale, daca merita, dar si ce inseamna de fapt:

- pachet drumuri grele - nu voi comanda

- simply clever - nu prea inteleg ce ofera

- smartgate - nu voi comanda. Voi pune in schimb smartlink (sa pot proiecta navigatia de pe telefon)

-Detectare oboseala sofer (35 euro) - e util la ceva? n-am prea inteles ce face ..

-Duze stropitoare parbriz incalzite ?

-Elemente suplimentare protectie sasiu - merita 39 euro ? a avut cineva nevoie de asa ceva? Inteleg ca este doar o fibra mai tare pe dedesupt, daca iei o piatra nu risti...

- priza 230 V - poti incarca un laptop?

- Protectie podea portbagaj cu fata dubla (40 euro) merita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@asdd: iti voi raspunde punctual, doar care le detin si eu

 

- simply clever - cred ca sunt acele plase din spate, eu personal le-am comandat ulterior, cred ca iesi mai ieftin

- duze incalzite - daca nu practice sporturi de iarna sau locuiesti intro zona unde ninge mult sa ai dimineata zapada adunata, si sa ai emotii la drum lung ulterior ca iti ingheata, nu vei avea nevoie

- elemente suplimentare protectie sasiu - again, daca nu ai nameti de zapada sau drumuri forestiere unde mai trebuie sa ataci ceva "unghiuri" - totusi hatchback nu offroad- poti decide singur , eu am preferat, nu mi s-a parut o suma mare pentru un "just in case" scenariu

- priza 230 V - incarca orice, de la laptop la lada frigorifica - personal inca nu am avut probleme cu ea

- protectia fata dubla - mi se pare decenta - nu cari nimica, ramane look de material, mai "elegant" si uniform, cari ceva care poate stropi sau pata sau taia materialul, intorci pe partea de cauciuc - ma ajutat la caratul unor cutii, scaune in spate, cat si m-am bucurat cand mi sau spart ceva sticle - era partea cu material, insa am putut sa scot protectia, si doar aceasta a ramas imbibata in vin, restul masinii a scapat de acel miros + se poate spala usor ;)

 

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- pachet drumuri grele - nu voi comanda (nu ma pot pronunta, eu as fi preferta , dar mi s-a spus ca suspensia va fi prea rigida, dar acum nu mai cred asa)


- simply clever - nu prea inteleg ce ofera (ofera ce scrie acolo...)


- smartgate - nu voi comanda. Voi pune in schimb smartlink (sa pot proiecta navigatia de pe telefon) ( eu nu am luat-o; daca iti e utila ia-o)


-Detectare oboseala sofer (35 euro) - e util la ceva? n-am prea inteles ce face .. (face plici, nu prea e mare branza, nu o am, o sa iti arata sa bei o cafea cand vede ca tragi aiurea de volan)


-Duze stropitoare parbriz incalzite ? (merita si nu prea... Pana cum te-ai descurat fara?)


-Elemente suplimentare protectie sasiu - merita 39 euro ? a avut cineva nevoie de asa ceva? Inteleg ca este doar o fibra mai tare pe dedesupt, daca iei o piatra nu risti... (E tot plastic, eu am luat. Merita pt suma asta)


- priza 230 V - poti incarca un laptop? (cred ca da, asta e scopul, dar de folosit in mers, ca altfel bye-bye baterie)


- Protectie podea portbagaj cu fata dubla (40 euro) merita? (am luat-o si e ok. O folosesc numai pe partea cauciucata. As recomanda-o.)


 


Pt mine ideal e Style + Bolero cu bluetooth, comenzi volan inclusiv telefon, stergator luneta, senzori paracare fata-spate, lumini picioare, geamuri fumurii spte, bandouri cromate si pachetul Elegance ce aducea farusi bixenon adaptive, lumini zi led, spalatoare, scaune incalzite...(parca asa se numea si venea cu un discount)-


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simply clever include protecția pentru podeaua portbagajului (f OK) pe lângă suport mobil telefon în consola centrală (eu l-am donat, total inutil) și coș de gunoi pentru portieră/buzunar spătar scaune față (f OK).

 

Priza 230 V are "sarcină" maximă 150 W așa că ai grijă să nu te ia valu' și să vrei să folosești aspiratoru' de casă. În rest e excepțională pentru laptop-uri/tablete.

 

Detectarea aia pentru oboseala șoferului cred că e doar pe hârtie. Eu am tot testat și "cafeluța" s-a ascuns de fiecare data. Păcăleală, n-aș mai lua deși costă puțin.

 

Smartgate nu era disponibil la mine, folosesc DashCommand. E mult peste ce oferă Skoda și la sfert de preț (plus că merge sa-l folosești pe orice mașină cu OBD2) însă te plictisești repede de "ținut scoruri". N-aș mai investi în așa ceva acu'.

 

Protecție șasiu + încălzire duze... le-am bifat pentru că erau ieftine și nu păreau să fie cauză de probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Detectare oboseala nu e doar pe hartie. Nici mie nu mi-a aparut timp de 1 an si ceva si chiar ma intrebam daca va aparea vreodata. S-a intamplat la un drum de 150km. Culmea, chiar nu eram obosit. Asa cum zice si Aditu, monitorizeaza miscarile volanului dar si alti parametrii. Din punctul meu de vedere e total inutil. Sa mai dai si 35euro pentru optiunea asta, chiar nu vad de ce ai face-o.

 

The driver Fatigue Detection system automatically analyses the driving characteristics and if they indicate possible fatigue, recommends that the driver takes a break. The system continually evaluates steering wheel movements along with other signals in the vehicle on motorways and others roads at speeds in excess of 65 km/h, and calculates a fatigue estimate. If fatigue is detected, the driver is warned by information in the Multi-function Display and an acoustic signal. The warning is repeated after 15 minutes if the driver has not taken a break. Fatigue Detection cannot replace the driver’s attentiveness. The driver is still legally responsible for the vehicle and therefore determining whether or not they are fit to drive. A driving time of 15 minutes is required in order to assess the driver correctly. The functionality of the system is restricted given a sporty driving style, winding roads and poor road surfaces.

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A venit vremea dupa multe cercetari sa dau comanda. Mai am azi un drive test cu o benzina si ma hotarasc.

 

Voiam sa va intreb despre urmatoarele optionale, daca merita, dar si ce inseamna de fapt:

- pachet drumuri grele - nu voi comanda

- simply clever - nu prea inteleg ce ofera

- smartgate - nu voi comanda. Voi pune in schimb smartlink (sa pot proiecta navigatia de pe telefon)

-Detectare oboseala sofer (35 euro) - e util la ceva? n-am prea inteles ce face ..

-Duze stropitoare parbriz incalzite ?

-Elemente suplimentare protectie sasiu - merita 39 euro ? a avut cineva nevoie de asa ceva? Inteleg ca este doar o fibra mai tare pe dedesupt, daca iei o piatra nu risti...

- priza 230 V - poti incarca un laptop?

- Protectie podea portbagaj cu fata dubla (40 euro) merita?

duze incalzite...prea ieftine sa nu le bifezi

pachet drumuri grele include elemente suplimentare protectie sasiu, la care se adauga arcuri mai tari si inaltatoare la amortizoare (1,5 cm). E o optiune subiectiva dar nu imi e clar ce asteptari ai de la o astfel de optiune. Scuturi offroad? o placa ne intrerupta sub masina? Sunt niste plastice asezate pe ici pe colo, unde sunt elemente mai expuse.

Priza 230 v - eu as lua, nu poti incarca o tableta de la bricheta.

Covor fata dubla- excelent. Nu cred ca se jeneaza cineva sa vada podeaua portbagajului neagra, dar curata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pachet drumuri grele nu poate fi bifat daca alegi jante pe 17".

Modificat de MeToo111
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate știam eu, pe lingă protecție, de plastic, pachetul de drumuri grele consta într-o șaibă pusa la suspensie care tensionează arcul și ridica mașina cu 1 cm, nu alte arcuri nu alte amortizoare.


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la O2 erau si alte arcuri pe langa inaltatoare, dar aceleasi amortizoare. Probabil ca si la O3 sa fie la fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Sorin te poți uita la culorile de pe arc si sa le comparam.

Eu nu am PDG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat in cele din urma masina. Am ales 1.2 TSI 110 CP dupa ce am testat 1.6 TDI, 1.2 TSI si 1.4 TSI.

 

Am dotat-o cu multe optionale:

 

***CleverPack Elegance***
- Faruri Bi-Xenon, Adaptive Frontlight
System, controlul dinamic al unghiului
de iluminare, instalatie spalare faruri,
Day Light cu tehnologie LED
- Scaune fata incalzite
Airbag-uri laterale spate
Duze stropitoare parbriz incalzite
Hill Hold Control
Iluminare spatiu pentru picioare
fata/spate
Jante aliaj usor Teron 7Jx17"
Pachet Design Elegance
Pachet sport Dinamic:
- scaune fata sport cu tapiterie
specifica,
- volan sport în 3 spite (fara comenzi
radio sau telefon),
- pachet sumar piele (volan, schimbãtor
viteze, manetã frânã de mânã),
interioare)
- ornamente praguri interioare
Pregatire telefon cu Bluetooth
Priza 230 V
in consola mediana spate (max. 150 W)
Proiectoare de ceata fumurii
Radio-MP3-player Bolero, MIB2
cu touch-screen color 6.5", AUX-IN, USB,
cititor card SD
Roata de rezerva de uz temporar
Set plase in compartiment portbagaj
Simply Clever
protectie podea portbagaj cu fata dubla
(cauciuc/textil), recipient resturi in
capitonaj portiera, suport multimedia in
consola mediana
Smartlink
Stergator luneta
SunSet (geamuri laterale spate si luneta in nuanta inchisa)
Volan sport multifunctional (comenzi audio si telefon) imbracat in piele, schimbator viteze & maneta frana de mana in piele

 

Culoare/ tapiterie:

culoare: Argintiu Briliant
tapiterie: Stofa - scaune sport, Rosu
culoare plansa de bord (superior/inferior): Negru - Negru

 

 

Cum vi se pare? Am uitat ceva? :)


probabil ca multi vor spune de ce 1.2 si nu 1.4 sau 1.6 diesel.

 

E simplu, din 2 motive:

- masina nu mi se pare lenesa, iar pt. 80% mers in Bucuresti mi se pare cel mai potrivit motor (performanta, consum, etc). Poate pe viitor daca se simte nevoia, mai spre sfarsitul garantiei ii mai adaugam niste cai cu un chip tuning :)

- diferenta de aproape 2500 euro pana la TDI am bagat-o in optionale


o sa mai imi iau niste jante + anvelope de iarna. Ma gandeam la otel, 15' sau 16'?

Ceva recomandari?

 

Roata de rezerva mica se poate inlocui cu una normala? Incape acolo?


si multumesc tuturor celor care m-au ajutat in luarea deciziei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai luat jante de 17. Daca vrei sa pui jante otel pentru iarna, mergi pe 16, e mare diferenta de la 17 la 15 si nu o sa-ti placa. Eu simt de la 16 la 15, dar nu ma deranjeaza, dimpotriva, e putin mai confortabila prin oras (unde ai obstacole la tot pasul).

Ce jante? ai de unde alege daca vrei altceva decat negre

Anvelope? Michelin, Conti ts850, Dunlop wr2... nu dai gres cu niciuna.

 

Optionale ai bifat cu tona, bravo tie! Daca iti surade, sun&pack, daca mai este disponibila. vezi la masina mea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sunset (geamuri inchise spate si luneta). De ce sa iau sun & pack?

 

Am luat jante 17'' ca am fost obligat de pachetul sport dinamic, eu voiam de 16. Pretul a fost bun, vreo 200 euro pt. jantele de 17. Cred ca-i ok.

 

Acum totusi ma gandesc daca sa le pastrez sau nu. Daca cineva vrea as le cumpere cand vine masina cu un oarecare discount sa-mi spuna. Ma mai gandesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sunset (geamuri inchise spate si luneta). De ce sa iau sun & pack?

 

Nu o argumentez de ce am ales EU - am si sunset. Doar am enuntat optiunea asta, tu stii daca vrei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorizarea este OK pentru 80 % Bucuresti, ai facut cea mai buna alegere, in opinia mea. Sunt totusi nelamurit de ce, cu atatea optionale, nu ai pus macar si comenzi audio pe volan, daca nu si bluetooth, dar desigur, este alegerea ta.

 

 Avand livrare dupa 1 ianuarie 2016, ai intrebat daca iti aplica o reducere rezultata din scaderea TVA ? Separat, ce discount ai obtinut ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pus si bluetooth (vezi inainte de priza 230V) si comenzi pe volan (vezi ultima optiune).

iau in leasing deci nu cash. am platit tva 24% pe avans, restul va fi cu 20%.

discount 8%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu am vazut eu dar era bine sa iei Front Assist, mai ales cu atatea optionale bifate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut.

 

Din informatiile mele, facelift-ul va aparea candva in vara 2016, ceea ce inseamna ca pe la noi va ajunge probabil prin toamna. Din cate am reusit sa aflu de la cineva care lucreaza la Skoda, zvonul acela cu "farurile duble" ca la vechiul E-Class e adevarat. S-ar putea sa existe un nou motor 1.8 TSI cu aprox 190 cp si cu ACT. Legat de acest motor, o sa stim sigur prin primavara cand apare faceliftul la Audi A3 si poate si la Golf si Leon in perioada imediat urmatoare.

 

Din acest motiv, eu am ales sa aman achizitia, mai ales ca intentionam sa o iau cu 1.8 TSI. Daca informatia de mai sus este corecta, poze spion are trebui sa apara cel mai probabil prin martie.

Modificat de Sali3ri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asa cica o sa arate faceliftul pentru Octavia 3 pt 2017 din ce am vazut pe net.

post-124150-0-20689300-1451473726_thumb.

post-124150-0-42109000-1451473726_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este rau dar cu siguranta nu va arata asa si nu cred ca in 2016 va avea loc un facelift ci mai degraba prin 2017 . Vanzarile momentan sunt bune si investitiile nu cred ca sunt prioritare acuma in cadrul grupului . De cand este Yeti pe piata ? In 2016 trebuia sa apara un nou model de suv s-a amant pe 2017 lansarea .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O3 cu 2 faruri mi se pare fix o masina americana din anii '80, chiar urata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Sfaturi achiziție Octavia 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!