Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

multumesc pt sfaturi. pentru 3-4 drumuri pe an in afara Bucurestiului (concediu) nu cred ca merita ACC la fel ca si Intelligent Light Assistant, iar FA prin oras...  

Ce alternative ar fi pentru smartgate (93 euro)? iar despre smartlink am observat ca numai sygic gps este compatibil care este free doar 7 zile. waze si IGO inca nu sunt acceptate :(

Modificat de cipteo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cei 20 de euro, cat costa Sygic, chiar sunt un capat de lume? Tocmai dai peste 20.000 de euro pe o masina, chiar nu mai gasesti un 0,1% pentru o aplicatie pe care o sa o folosesti ani de zile de acum incolo?

Eu zic ca e chiar ieftin fata de cei 300 cat costa Amundsen pentru utilitatea de a avea navigatie in bord, nu prinsa in parbriz sau altele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca Amundsen isi merita banii avand in vedere ca are si informatii despre trafic si in caz de stau`uri iti da imediat variante ocolitoare. depinde si cat circuli cu masina in afara tarii, pentru ca in romania aceasta functie este degeaba. eu unu sunt foarte multumit de harti si de cum face rutarea traseelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 @cipriantinu

 

Si eu am fost placut impresionat de rerutarile dinamice la concediul avut. Da, in Romania nu o folosesti, insa te bucuri in concediu cand te plimbi si nu stai bara-in-bara

 

Fiecare cu nevoile lui ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta face si Sygic-ul, la muuuult mai putini bani. 

Si parca suna mai bine sa dai 20 de euro decat sa dai aproape 1.000 de euro ( 777 euro in configurator Amundsen + Pachet GSm ceva 130 euro + volan ). Si aia 20 de euro poti sa-i iei cu tine si in alta masina. Eu nu inteleg retinerea asta a romanilor de a da bani pe softuri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa renunti la banda cromata de la geamuri. Citeste si tu pe aici ce am patit noi...nu o schimba nimeni pe garantie.

Modificat de barqqsanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e problema de bani renunta la banda cromata, duze încălzite ca si asa ai parbrizul încălzit. Sygic merita 20 E. In fine fiecare cu proprietatile lui.. eu la banii aia mi-as configura altfel masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara sa fiu rau, arata a taxi:) Stiu ca e practica solutia dar nu suport taxi look... Nu o lua ca o ofensa, e doar parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin deplasata comparatia cu taxi, Dan. Pana la urma taximetristii folosesc asa ceva tocmai datorita faptului ca este foarte practic sub aspectul raportului calitate/pret. ;) Sa nu uitam ca acum ceva timp erau la moda PNA-urile si nimeni nu-si mai punea problema ca arata masina a taxi. La fel cand "au intrat in uz" si statiile CB.

 

Daca ar fi sa gasesc cusur solutiei propuse de Florin, ar fi unul singur: Apple. Si asta doar pentru ca impresia pe care mi-a lasat-o din posturi sau conversatiile avute a fost una foarte OK. Dar ma rog, cu totii avem defecte... :P

 

Revenind la partea cu sfaturile si la MMU-uri, intotdeauna voi recomanda folosirea solutiilor "low cost" cand vine vorba de ce ofera fabricantu'. Si asta pentru ca un telefon (sau tableta - depinde de preferinte) cuplat cu un ELM 327 BT + Dash Command (sau similar) si un soft de navigatie cu licenta (si cele "free" sunt OK doar ca lasa de dorit dpdv al graficii) vor fi cu mult peste orice MMU + SmartGate + SmartLink al momentului. Si asta la sfert/jumatate de pret (depinde de MMU/telefon/tableta). Sa nu mai vorbim de ergonomie, navigarea cu ochii in Bolero fiind o adevarata "placere". ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bZ1: nu ma supar si eu am avut aceasta impresie la inceput, dar m-am obisnuit. Oricum, o aplic pe bord doar cand am nevoie de ea, asa ca 90% din timp dispare aspectul de taxi.

 

@kthor: sa inteleg ca esti fan Android?  :) Ei bine eu nu m-am hotarat daca sunt in barca Android sau Apple (am device-uri cu ambele soft-uri) avand in vedere ca am gasit plusuri si minusuri la ambele sisteme. Insa pentru simplitate si rapiditate, am ales iOS in masina.

 

LE - era sa uit: iGO cu licenta nu este disponibil pentru Android.

Modificat de Frnm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, nu sunt fan. Am fost o vreme, prin tinerete, fan Nokia. :)

Apoi am invatat sa pun la indoiala tot ce apare in piata (vorbe, produse, zvonuri, etc.) asa ca de mai bine de 17 ani nu tin partea nimanui. Ii apreciez doar pe cei care reusesc sa minta cat mai putin. ;)

 

Revenind la navigatii "smart platform" nu este deloc penurie: CoPilot, MapFactor (functie de hartile folosite este "free" sau "paid"), Sygic, TomTom, Route 66. Asta ca sa citez dintre "clasici". :D Dar sa nu uitam si Navigator, Waze, Michelin, Wisepilot si here. Sau "excentricele" Maverick si Polaris. Maps, MapQuest si restul "live map-urilor" raman in afara listei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deoarece topicul cu intrebari tehnice este inchis - am tot citit aici ca puntea spate independenta ar fi doar pe motoare peste 150 cp, de la reprezentanta mi-au zis ca este inclusiv pe 150 cp (TSI, TDI).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mai scris pe aici sa nu credeti tot ce indruga agentii de vanzari ca sa va determine sa cumparati de la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica ? Motorizarile de 150 cp tsi si tdi au sau nu punte spate independenta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am crezut ca ai dedus ca te-a mintit :)

Motorizarile de 150 cp si mai mici nu au punte spate independenta, nici macar in cazul cutiilor automate.

Modificat de Norman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

voi reverifica fiindca am vorbit cu cei din service, nu cu vanzarile :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu ne spui si noua care service are asa meseriasi profesionisti ? :D

Eu unul chiar sunt curios, pentru ca la un moment dat o sa trebuiasca sa apelez la un service.

Despre puntea spate independenta, daca nu ma insel, dar intreaba, este la motorizarile sub 150 c.p. doar daca sunt 4x4 / tractiune integrala

Modificat de Norman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avia Pantelimon iti recomand, am gasit oameni cu bun simt - mare lucru

Adevarul e ca am vorbit cam pe fuga cu ei diverse, dar asa am retinut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorizarile de 150 CP, sau mai mici, au suspensie spate independenta doar la tractiunile 4x4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Pe 15.07 am achitat avansul pentru o Octavia 3 1.2 TSI. Din pacate, am citit prea tarziu despre faptul ca priza de 220V intarzie cu o ~2 saptamani livrarea. Termenul de livrare dat de catre dealer (Brady) este saptamana 43. Am inteles eu bine si fabrica a intrat in concediu?

 

Multumesc,

 

O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot sunt in perioada de asteptare, am hotarat sa mai adaug cateva optionale pe Octavia Smart, fata de ce aveam prevazut initial si anume:

 

Bluetooth

Bolero

Smartlink.

 

De la fabrica s-a primit aprobarea, acum trebuie sa refac hartiile la dealer, dar eu zic ca merita :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dieggo: normal era sa te informeze vanzatorul asupra optionalelor care cresc timpul de livrare, pe langa intarzierea datorita concediului. Priza se poate monta si in service, dar la un pret mai mare.

@_ophaeliu: nu uita de comanda vocala, costa doar 16 euro in plus

Modificat de Norman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi.

Nu o sa meargă să vorbesc la telefon prin Bluetooth dacă nu am opțiunea de comanda vocală?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa poti vorbi dar e mai frumos sa zici 'cal beibi'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Sfaturi achiziție Octavia 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!