Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

Seat Leon Cupra ST 280 parca pare din nou o optiune, pare sa fie un "pachet" mai bun ca si Octavia RS overall, mai putin interiorul, cel putin din poze, trebuie sa fac cumva sa vad una live.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristiansen077

Poate sunt off topic dar ati citit ce scrie pe asa zisul blog/site nuskoda.ro ? Referirile sunt strict despre noua octavia, este cineva de pe forum, il cunoastem?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este de pe forum, s-a mai facut referire la acel site, foloseste search.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In urma cu niste saptamani am intrebat despre achizitionarea unei Octavia 3 1.8TSI.

 

Intre timp am batut putin cam prea multe reprezentante, si am pipait si condus destule dintre masinile din clasa compacta ~ 20000 de euro . Daca nu va e cu suparare, inainte sa dau unsubscribe la topic, va voi impartasi concluziile mele, dar va rog sa tineti cont ca exista un grad de subiectivism implicat (ca in orice alegere a unei masini).

 

Deci, here we go:

 

Daca esti in piata pentru o masina ~20000 euro si te uiti la Octavia, principala problema pe care ti-o pui este cat de des ai nevoie sa plimbi 5 oameni si bagajele lor pentru o saptamana intreaga. Apoi, daca raspunsul este destul de des, atunci trebuie sa te intrebi daca iti plac sau nu masinile de tip break/Station Wagon.

 

Cu alte cuvinte, fie trebuie sa iti placa foarte mult modelul, fie sa ai nevoie de spatiul extrem de mare mereu si sa ai alergie la SW-uri.

 

Altfel, din ce este pe piata, Ford Focus-ul si Seat Leon ofera pachete mult mai bune si un raport calitate/pret mai bun.

 

Ambele ofera interior mai bun dpdv al calitatii si ergonomiei decat Octavia.

Ford Focus-ul iese in fata ca fiind o masina foarte confortabila, foarte silentioasa si foarte matura dpdv al suspensiei.

Daca totusi motorizarile Focus-ului nu va incalzesc si doriti ceva de la VAG, Seat Leon-ul ofera access la aceste motorizari si acelasi spatiu pentru pasageri ca si in Octavia, dar reuseste sa iasa sensibil mai ieftin decat aceasta pe dotari similare (insa ii lipseste parbrizul incalzit, gaselnita foarte utila).

 

In concluzie, pe mine unul Octavia nu m-a convins. Spre deosebire de MK I, aceasta nu vine cu un argument suficient de forte pentru a isi justifica banii in plus fata de alternative.

 

P.S: Un om mergea pe un drum cu un sac. Din cand in cand se oprea si il mai agita. La un moment dat il vede cineva si il intreaba de ce scutura sacul, la care el raspunde:

"In sacul asta am sobolani si daca nu ma opresc si il scutur din cand in cand se organizeaza, rod sacul si scapa!".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi sunt de acord cu tine la prima parte, si fix spatiul in plus m-a convins sa nu cumpar Octavia, nu pot sa fiu de acord cu tine la a doua.

Leon-ul nu are interior mai bun, este fix la fel ca cel din Octavia, in ceea ce priveste calitatea materialelor; ca ergonomie il vad putin peste O3 si ca aspect tine prea mult de parerea personala ca sa se poata spune ceva, eu unul il prefer in detrimentul Octaviei desi aceasta din urma pare mai eleganta.

 

Si nici ca pret nu e mare diferenta, masinile costa cam tot pe acolo, dar la Seat inca poti obtine discounturi foarte bune. Cei de la Skoda au inceput sa o ia pe poteca VW: "Masina e prea buna ca sa putem oferi discounturi bun. Merita cumparata si la pretul asta!" si asta s-ar putea sa-i coste.

Focus-ul este o masina foarte buna si un pachet foarte ok, dar interiorul m-a tras inapoi spre Leon. Bine, si aspectul pentru ca Focus-ul e la cat, al 3-lea, 4-lea facelift???

 

Oricum, cert e ca cei care se uita la o Octavie si o cumpara doar pentru ca odata pe an pleaca la greci in concediu si atunci au nevoie sa care jumatate din casa cu ei; ar putea sa traiasca zi de zi linistiti cu un Leon. Si de diferenta de bani sa plece in concediul ala vreo 2 ani la rand, daca reusesc sa-si convinga sotia sa nu mai ia jumatate de sifonier pentru 5-6 zile. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spatiul pt. pasagerii din spate este jenant la Focus. Sa fim seriosi. Si la Megane la fel. La Leon nu m am uitat.

Octavia ofera cel mai mult spatiu interior si cel mai mare portbagaj.

 

Eu unul am luat masina pentru design. Mi a placut cum arata  (nu pentru spatiul oferit).

Legat de suspensie, probabil ca toate au suspensie mai buna (mai putin Leon-ul, unde probabil ca e identica).

Legat de motorizari, atat Focusul cat si Megane-ul sunt mult sub VW/Skoda/Seat.  Ramane de vazut la fiabilitate. Oricum nu are rost sa comparam, la nimic (nici consum, nici performanta) un motor turbo cu unul aspirat (vb de benzina). Am vazut 1.4TCe de la Megane, este ok, dar sub 1.4TSI.

Totodata, exista vorba ca alea aspirate ar fi mai fiabile decat cele turbo.

 

Este posibil ca la Seat sa obtii discount-uri mai bune. Skoda a mai marit preturile fata de 2013  (de ex, motorizarea 1.4 TSI Style este mai scumpa cu 1000E fata de 2013 - si ofera 10cai in plus)...

Modificat de Amyd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rave, ai copii? Presupun ca nu din ce ai scris. Lucrurile se schimba radical cand apar copiii, cand orice iesire presupune carucior/bicicleta/trotineta etc... in functie de varsta copilului plus bagaje suplimentare pentru el. Plus ca mama si copilul/copii vor fi pasagerii banchetei din spate pentru o lunga perioada de timp, pana la momentul cand 'cel mic' creste si poate sta singur. Si plecand de la premiza ca le vrei binele atunci ar fi o idee buna ca si confortul lor in spate sa fie cel putin la fel ca in fata. Daca iei masina doar pentru tine atunci merge si o decapotabila cu 2 locuri si sentimentul e de neegalat. Octavia este o masina care se adreseaza segmentului de familie, dar scumpa si nu pentru ca ar oferi calitate deosebita ci pentru ca cehii au reusit sa scoata in evidenta exact ce isi doresc cei aflati in categoria asta. Focusul se prezinta foarte bine, nu am condus, dar pe hartie are un pret bun pentru ce ofera. Insa eu cu un copil si poate un al doilea in viitor nu am cum sa iau Focus sau Leon sau Golf etc.. Consider ca nu trebuie comparate Ocatvia cu Leon deoarece se adreseaza segmentelor diferite. Cel mult comparati Octavia cu Toledo si C Max(?) poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am un baiat de 1 an si ceva.

Si tocmai m-am intors dintr-un concediu de o saptamana in care a fost insotit pe bancheta din spate de cainele nostru, care are 25 de Kg. Concediu in care am plecat cu portbagajul aproape plin, din cauza ca avem un carucior foarte, foarte mare.

Si cu toate astea, si cu ceva creativitate in organizarea bagajelor, au incaput toate in masina, asa ca vorbesc in cunostinta de cauza.

Pro Tip: spatiul pentru picioare din spate poate acomoda 2 jante de voiaj mici, sau o punga cu jucarii, si lucrul asta tine si greutatea aproape de centrul de greutate al masinii. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

portbagaj aproape plin, carucior foarte mare: nu nu ai carucior foarte mare, daca era unul mare, deja era plin. crede-ma.

 

Poti supravietui si cu un portbagaj mai mic, am fost cu fabia hatchback, 3 persoane adulte, 2 saptamani in Italia, printre bagaje 2 corturi si saci de dormit, sau la ski 4 persoane adulte, scaun copil si copil, 4 perechi de clapari si echipament aferent.....deci se poate.

Acum ca am si Octavia, nu mai sunt asa selectiv la bagaje: am pus expresor, robot pentru sucuri, aparat de gatit cu aburi cand am fost in Thassos cu copilul: deci se poate umple lejer Octavia.

 

Fiecare decide din prisma lui, fiecare isi extrage ce are nevoie din expunerile noastre. Personal, Leonul imi place, dar nici cu Octavia nu mi-e rusine. 

 

Daca pun si argumentul ca am dat 15.500 pe masina, zic ca e cea mai buna treaba, din punctul meu de vedere, pentru nevoile mele. As fi dorit motorizarea 1.4, puteam suporta inca 2mii euro, insa nu am fost discus sa fac asta. Oricum cu copilul in masina, motorul 1.2, asigura un mers decent chiar cu masina plina, cu depasiri in siguranta atunci cand e nevoie, cu un consum de bun simt.

 

Spor tuturor in alegere!

Modificat de warlock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia Style 1.6 TDI 110 CP/81 KW, 5 viteze, Cutie manuala

Pret de lista: 20.075,60 eur

 

Optionale:

CleverPack Elegance

Duze stropitoare parbriz incalzite

Iluminare spatiu pentru picioare

Jante aliaj usor Teron 7.0Jx17"

Parbriz incalzit

Pregatire telefon GSM cu Bluetooth

Proiectoare ceata fumurii

Radio MP 3 Player Bolera MIB 2

Roata rezerva uz temporar

Senzori parcare fata/spate

Volan multifunctional imbract piele (comenzi radio telefon)

 

Pret total optionale: 2.540,76

-----------------------------------

Culoare/tapiterie: 375,72

 

Pret brut vehicul: 22.992,08 eur

 

Reducere dealer: 2.190,13 eur (inclusiv reducerea din pachetul Cleverpack Elegance 744 eur)

 

Valoare contract: 20.801,95 eur

 

Toate preturile au inclusiv TVA-ul

 

Fata de oferta de ieri am pierdut:

1)Scaune incalzite in spate

2)Maxi dot color(care am inteles ca doar arata cu rosu usa deschisa , deci total inutil)


La egalite:

Pachet drumuri grele sau jante de 17" ,tre` sa ma hotarasc (sincer cred ca o sa iau totusi pachet drumuri grele)

 

Fata de oferta de ieri am castigat:

CleverPack Elegance

Radio Mp3 player Bolero Mib2 cu toate cele

 

Valoare contrat ieri inclusiv TVA 21.045,08

Valoare contrat  azi inclusiv TVA 20.801,95

 

"La semnarea contractului mai obtin 2%, adica inca 400 eur" asta din vorbe nu am nimic scris negru pe alb.

Eu in momentul asta am oprit cautarile, consider ca am obtinut tot ce mi-am dorit si sunt super multumit atat de oferta cat si de modul de cum am fost tratat azi si acum nu pot decat sa sper ca o sa primesc ok-ul sa ridic factura proforma.

 

Cel putin in cazul meu :

Din fata blocului pana la locul de munca si retur 50 km (Pantelimon-Obor-Pod Basarab-Iuliu Maniu-A2, retur[in unele zile, de sarbatori de regula, o mai tai pe Centura sa mai calc mata pe coada, dar rar, 99% din cazuri merg doar prin oras)

Pe an am 10 mii de km doar daca ma duc la munca

Din delegatii, o sa iau de referinta doar ultimii 5 ani, strang anual 20 de mii de km

Total 30 de mii plus minus foarte putin

In concedii nu plec cu masina iar in weekend RATB metrou sau taxi

 

Acum cu masina actuala, car in ea de la 200 kg pana la 600 kg inclusiv  pasagerii care si ei sunt de la 2 minim si maxim 4

Daca tinem cont de un minim de confort ce alta alegere as avea ?

Nu conduc sportiv

Nu depasesc viteza legala iar de regula pe autostrazi merg maxim 140 kmh

Eu unul solutii mai bune, din punct de vedere al confortului si al spatiului interior pentru pasageri cat si portbagaj, decat Octavia nu vad si da, pentru mine cel putin, economia la combustibil este importanta.

 

Alegerea numarul 1 pentru mine era:

Seat Toledo Style 1.6 Tdi My 2016 fara culoare metalizata si fara senzori de parcare 16.600 cu culoare metalizata 17.000 TVA inclusiv (cea mai buna ofeta obtinuta de mine)

Alegerea sportiva

Honda Civic Sedane 2015 1.8 IVtec LS 16120 eur TVA inclusiv (la livrare primeam senzori de parcare spate aftermarket, presuri fata/spate si tavita spate)

Alegerea economica

Ford Focus Sedan 1L Ecoboost Titanium Pachet Titanium , Pachet Xenon, Pachet iarna vopsea metalizata pret final 17800 TVA inclusiv

Ce iubeam:

Mazda 3 Challenge G120  fara nicio alta optiune  16.990 TVA inclusiv cadou culoare metalizata

Mazda 3 Attraction G120  fara nicio alta optiune  17.790 TVA inclusiv cadou culoare metalizata

 

Da pana la urma las` asa, prefer sa mai dau 3000 si sa iau o Skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pachet de drumuri grele vs jante 17, zic ca sunt in opozitie...mi-e greu sa cred ca oscilezi intre cele 2. Mai bine stai pe 16, fara bani de dat aiurea pe jante, zici ca nu conduci sportiv, mergi prin oras si centura Buc.

 

Decizia e a ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as renunta la jantele pe 17"  ...mai ales in Bucuresti si pe 1.6...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Amyd: 100% de acord, parca as fi scris eu :)  Suplimentar, mi se pare atat de urata plansa de bord la Focus, ca nu as sta cu ea in fata ochilor nici pentru un discount de 40 % :D

 

@Tank: ai vazut ca se poate ? ;)  Zi-le sa-ti mai puna comanda vocala (+ 16 euro) si poate chiar si covorase de cauciuc (+50 E). Esti sigur ca nu vrei roata de rezerva normala si nici stergator ?

 

Referitor la discount-ul suplimentar de 2 %, nu semnezi daca nu-l aplica. Intreaba si de Remat.

 

La pierderi - de scaune incalzite pe spate (adica bancheta ?) inca nu am auzit. 

 

Eu nu as pune jante pe 17, as renunta si la pachetul de drumuri grele si as alege doar elementele suplimentare de protectie sasiu, iar de diferenta ramasa - 110 E - as mai adauga Simply Clever, set plase si spatare scaune fata, chiar daca ar trebui sa mai suplimentez cu 10 euro :)

Modificat de Norman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Norman mersi pt idei, cred ca sunt ceva mai practice..

1)Set cov. cauciuc, cov. cauciuc portbagaj si set plase portbagaj 124 eur

2)Elemente suplimentare protectie sasiu, material plastic 40 eur

3)Pregatire GSM Confort cu Bluetooth, comanda vocala 16 eur

4)Simply Clever - protectie podea portbagaj cu fata dubla (cauciuc/textil), recipient resturi in capitonaj portiera, suport multimedia in consola mediana, despre acest pachet este vorba 50 eur?

Observatie:

Daca este vorba despre "Simply Clever pentru Phonebox - protectie podea portbagaj cu fata dubla (cauciuc/textil), recipient resturi in capitonaj portiera, suport multimedia in consola mediana" 50 eur, la acest pachet trebuie sa iau obligatoriu "Pregatire GSM Confort cu Bluetooth, conexiune wireless cu antena exterioara, PhoneBox in consola mediana fata" 332 eur.

 

Suport multimedia in consola mediana ce inseamna?

Nu sunt genul care sa folosesc comenzile vocale, pentru mine 0 utilitate.

 

Cred ca o sa raman cu pct 1 si pct 2, o sa adaug si Mitsumi(gratis), folosesc Iphone 4s/5s, sper sa-mi aduca Mos Craciun la anul 6, ar fi super sa pot pune Google Maps pe display iar pct 4 o sa pun cand o sa aflu ce inseamna suport multimedia in consola mediana si recipient resturi in capitonaj portiera (imi este frica sa nu apara greieri ...)

Daca nu ma lamuresc o sa inlocuiesc pct 4 cu  "Protectie podea portbagaj cu fata dubla (cauciuc/textil) (varianta normala)" 41 eur.

O sa iua si roata de rezerva acum ca o sa renunt la jantele de 17" si la pachetul de drumuri grele.(la jantele de 17" roata de rezerva era bonus)

Cat despre spatarul scaunelor din fata imbracate in piele artificiala pana nu vad nu pot sa ma pronunt...

Modificat de Tank
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tank,

 

 

suportul multimedia din consola centrala este ca un paharel unde se pune telefonul

 

http://www.superskoda.com/Skoda/OCTAVIA-III/Octavia-III-original-Skoda-GSM-phone-holder

 

iar cosul de gunoi din portiere este un mic recipient unde poti sa arunci chitante si cauciucuri eventual, cred ca asta este:

 

http://www.superskoda.com/Skoda/OCTAVIA-III/Octavia-III-original-Skoda-Autoas-door-ashtray

Modificat de the_andy16
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reiau:

 

1) covorasele de cauciuc (cele de picioare) incearca sa le scoti bonus cand te duci sa semnezi, de regula orice dealer le da (am confirmarea chiar acum de la un coleg din tara care ridica O 3 maine si stiu ca si la alte marci, nu doar din acest grup, procedeaza la fel), numai ca unora le place sa le reamintesti :)

1.1) covorase cauciuc portbagaj nu stiu cum sunt, le iei pe cele din pachetul Simply Clever

1.2) set plase portbagaj costa 48,36 si sunt foarte utile

 

2) corect, mai exact 39,68

 

3) chiar daca acum crezi ca nu te intereseaza comanda vocala si ea nu functioneaza cand meniul este setat pe limba romana, mai tarziu s-ar putea sa-ti schimbi parerea, de exemplu cand din 20 GB de muzica vrei o anumita melodie. Poate si cand vrei sa apelezi pe cineva la telefon cand nu il ai pus la favoriti, ca atunci poti sa-l suni prin touch screen. Nu te deranjeaza cu nimic, este doar un buton in plus. Cere sa ti-o adauge, costa numai 16,12 euro in plus (diferenta dintre  135,16 si 119,04)

 

4) da, exact asa am scris si eu, Simply Clever, nu am facut referire la iPhone. Pretul este identic 49,60

4.1) suport multimedia in consola centrala inseamna un recipient / suport cu un spatiu / fanta / gaura dreptunghiulara in care poate fi introdus un telefon, latimea este cam 60-65 mm, latimea vreo 13 mm si adancimea vreo 75 mm. Este rotund si la aceeasi dimensiune ca si celalalt recipient/scrumiera, are "baza"/lacasul standard pentru aceste spatii (cam un pahar de plastic). Eu nu-l folosesc, ca telefonul meu nu intra in latime (nu e iPhone). Nu te stresa inutil pentru atata lucru, poti lua dupa aceea alt suport.

 

Lasa pct. 4 asa, ia Simply Clever, daca nu-ti plac recipientele, le scoti foarte usor. Cel de gunoi e foarte practicabil si nu scoate nici un sunet :) Sub capacul de plastic (pe care-l vezi in poze)  este prinsa o punga/sac din plastic (ca cele de la cosul de gunoi) - pe care nu o vezi in poza - si pe care o inlocuiesti cand se umple. Simply Clever ;)

 

Vad ca au postat colegii, alea sunt

 

5) roata de rezerva, cel putin la jantele de 16 cum am comandat eu, vine "by default" normala, cu janta de tabla si pneu de 205. Daca vrei, trebuie sa optezi pentru "roata de rezerva de uz temporar", care nu costa nimic, dar eu unul nu-i vad utilitatea, poate doar ca e mai usoara 

 

6) spatarul scaunelor din fata imbracate cu piele au aceleeasi dimensiuni ca cele din stofa, doar ca sunt din piele, ceea ce le face mai usor de sters / spalat, in cazul pasagerilor neatenti sau a copiilor. Vezi poza din configurator si / sau din catalog

 

PS - lumineaza-ma te rog si pe mine, cum este cu scaunele spate incalzite de care pomeneai

Modificat de Norman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bancheta spate incalzita este la fel ca cele de pe fata. Au comanda separata, pe cotiera, si sunt incalzite cele doua scaune laterale de pe bancheta.

Este utila pentru cei are merg des cu pasageri si in spate. Pana la urma si lor le este frig iarna...

 

Oc_058_jpg.jpg

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se mai poate vedea in poza mea, 2 postari mai sus: incalzirea in scaune spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru poze si explicatii , referitor la pachetul scaune fata spate incalzite, este un pachet in configurator la 325 eur, dar daca selectezi  CleverPack Elegance care vine doar cu scaune fata incalzite, optiunile nu se pot dubla sau aduna...asa ca am renuntat la scaune spate incalzite.

 

Atat in poza pusa de warlock cat si in poza pusa de Rave se observa sub tunelul de AC cele 2 butoane aferente incalzirii spate....nimic special sau care sa regret...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, m-am lamurit cu incalzirea scaunelor spate, multumesc. Nu sunt sigur de ce nu stiam de ea, ori ca nu era in configurator in aprilie, ori ca nu m-a interesat deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Am preluat mașina si vreau sa va zic câteva mici chestii:

- canton merita banii. Sunetul nu e puternic dar e foarte calitativ. Net superior peste cel stock.

- Apple CarPlay (opțiunea smartlink) merge si pe România. Se mișca foarte bine.

- DSG-ul e minunat. Recomand.

Cu alte detalii fata de opțiuni revin pe parcurs.

Modificat de grigorievs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@grigorievs - sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea fara incidente. Ai Amundsen sau Columbus MIB2?

 

Ma uitam prin configurator si Columbus la optiune nu apare ca fiind MIB2 ci doar in pachetul Travel Assistant apare ca si MIB2, dar pe mine nu ma intereseaza lane assit si ce mai e acolo. Dealerul nu stie inca sa-mi spuna daca bifand la optiuni Columbus simplu si nu pachetul Travel Assistant va veni MIB2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi. Am Bolero. Nu am dat bani pe navigație. Voi folosi pe telefon.

Modificat de grigorievs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt in dubii cu Bolero vs Columbus, dar eu am pitici pe creier cu "look-ul", daca ar fi facut si Bolero de 8" fara navigatie clar luam mai ales avand CarPlay. Asa sunt in dubii nu stiu cat voi folosi navigatia masinii. Un al doilea lucru care ma face sa merg spre Columbus este suportul FLAC - intentionez sa mai bag vreo 3000 euro in audio dupa ce iau masina, bineinteles fara sa schimb HU si in cazul asta Columbus m-ar ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Sfaturi achiziție Octavia 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!