Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

În cazul în care aveți dubii cu privire la siguranța mașinii, pot confirma că la impact lateral la aproximativ 60km/h, cu un Volkswagen Crafter încărcat cu marfă, m-am ales doar cu câteva zgârieturi, iar pasagerul din dreapta e în stare perfectă.

 

Cum ai reusit? 

Ce s-a intamplat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am luat si eu mașina de la dealer. Dupa puținul timp avut la dispoziție pot sa va spun ca îmi place cum se mișca. Am sa revin in rubrica Mașina mea cu impresii după primele zile.

Modificat de DanNiculescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am primit serie sașiu .

Sper ca in trei săptămâni sa fie  la mine ...

Modificat de gbrl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gbrl ai cumva iPhone? Skoda are o aplicație unde pui VIN-ul si vezi data de producție si manualul mașinii.

uite că este și pe android https://play.google....a.service&hl=en. Acolo la select car alegi să pui vin. Vezi ce dată de producție îți spune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am instalat aplicația. Data fabricației 25.06.2015.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine e 20.06. Sper sa ajungă săptămana aceasta. La tine cred ca ajunge in 1-2 sapt maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luati-i vin-ul pe PM si verificati voi pt cei carora nu le merge...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am instalat aplicatia si pot verifica daca doreste cineva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi la dealer. Mașina e ajunsă de vineri. Mâine sper să o iau.

Comanda a fost lansată pe 26 mai, mașina a ajuns pe 27 iunie. Estimarea inițială era pe 13-17 iulie. Deci mașina a venit în aprox. 4 săptămâni, cu 2-3 săptămâni mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care sufera de curiozitate: nu au disparut posturi, au fost ascunse din motive care tin de "off topic". Iar autorii lor nu au fost sanctionati... inca. ;)

Nu ar fi rau sa recitim titlu' topicului si sa nu uitam ca felicitarile, masa si dansu' au topic dedicat iar asistenta tehnica se acorda prin PM sau topic dedicat. Pana si partea cu termenele de livrare e cam deplasata insa momentan am decis s-o las cu scop statistic. Desi putin inutil. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iei din configurator senzorii de parcare fata si spate cu ce te alegi? Costa destul de mult si ma gandesc ca poate primesti un sistem mai avansat care ii exploateaza in mai multe sensuri, nu doar la parcare.

Acum am doar pe spate.

Dar pe fata ce fac? Sunt activi la orice viteza, mereu? sau doar cand faci manevre de parcare? ma gandesc ca ar putea fi utili si in oras sa piuie cand esti neatent si nu franezi, Are cineva? care ar fi principiul de functionare?

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar când faci manevra de parcare încep sa piuie în rest nu fac nimic.sau la viteza foarte mica gen când ești la semafor si incepo sa te misti incet și apeși butonul de parking încep sa piuie și Îți arat distanta fata de ăla din fata în rest nu fac nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WOW, Tony multumesc tare mult, asta cautam. Presupun ca la un DSG in 7 trepte la 140km/h ar trebui sa ai undeva in 2.000-2.200 de ture ceea ce este mai mult decat ideal :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu DSG7 ai 3.750 rpm la 140 km/h pentru 1.6 TDI in viteza a 5-a. Nu stiu daca scade atat de mult in a 7-a.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3750rpm, sigur? Mi se pare enorm pentru 140kmh, chiar si daca e in treapta a 5a. Poate 2750 desi nici atat.

 

2.0TDI in treapta a 6a are 2400rpm la 150, asadar cam 2200rpm la 140kmh.

1.6TDI de pe Passat (CV 6 rapoarte) are tot 2200rpm la 140kmh.

1.6TDI + CV 5 rapoarte am vazut ca are 2200rpm la 120kmh, asa ca un 2400-2500 maxim la 140kmh. Am observat pe un Golf 7.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3750rpm, sigur? Mi se pare enorm pentru 140kmh, chiar si daca e in treapta a 5a. Poate 2750 desi nici atat.

 

www.youtube.com/watch?v=lYpF6E9eii8&feature=youtu.be&t=232

Modificat de iou.paul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum nu pot posta link direct catre clip (desi sunt convins ca e usor de gasit) pot atasa o captura care se mentine in "limite legale". :)

Iar din cate stiu, la 1.8 parca erau 3.000 rpm in viteza a 6-a.

post-127470-0-79595600-1435769647_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine ar merge cu DSG 7 in treapta a 5a la 140kmh daca nu depaseste? 

Este in S5 si accelerare asa ca nu e relevant pentru mersul pe tempomat la aceasta viteza. 

 

Eu credeam ca era vorba de treapta a 5a la cutia de viteze manuala.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era specificat DSG7 in post. ;)

Nu conteaza ca era in depasire, la viteza respectiva aia este turatia in viteza a 5-a. Indiferent ca e ACC, tempomat sau "picior". :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la 1.4 cu dsg 7, la 3500 rotatii am 200 km/h... Probat si filmat ;) prima oara mi s)a parut super tare, acum este normal...✈

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Eu fiind pe postul de a comanda o Octavia RS 230, am citit tot jurnalul lui TudorM dar as avea nevoie de parerile voastre posesori de RS, Cupra si nu numai.

 

Oarecum oscilez intre Octavia RS230 si Seat Leon ST Cupra 280

 

Sunt casatorit proaspat de 1 an...si ma gandesc la familie, un bebe pe viitor...iar Focusul meu Hatch....pare cam mic deja.

 

Fiind tanar si dornic de aventura... ma cam bate gandul la Leon... pe de alta parte lumea se plange de finisajele interioare, nu am avut ocazia sa le vad/pipai, doar interiorul de pe octavia, care m-a multumit...mai putin fetele usilor... pe de alta parte ma gandesc si la familie si mi se pare ca Leonul Cupra sa nu fie "prea mult" si ma tot intorc la Octavia, nu stiu de ce...dar mereu parca am o retinere si tot la ea ma intorc desi Cupra e mai performanta.

 

Acum tehnic ce ar avea  Cupra...inafara de 50 de ponei, care se pot obtine din soft pe Octavia, ar fi suspensia adaptiva...care se poate rezolva si la octavia aftermarket, dar costa 2800 Euro de la KW si ce-mi mai place la Cupra ar fi farurile full LED pentru coolness effect. Insa navigatia de pe Cupra mi se pare de toata jena...din filmulete chiar si cea updatata...tot greu pare ca se misca si de rezolutie... nu mai zic :(

 

Eu stau in Piatra Neamt si nu fac mai mult de 10-15.000 de km pe an dintre care 2-4000 sunt pe afara in concedii/excursii si aici din nou am o problema cu manula, care imi place, si DSG care nu pot sa zic ca-mi displace dar parca nu sunt eu in control...si nu cred ca ma pot juca cu masina chiar cum vreau eu, in plus nu am de mers in coloana foarte mult. Si totodata ACC care pe manuala nu-i prea vad rostul dar daca iau DSG zici eu ca ar fi un must...chiar daca nu are auto hold :(

 

O alta nedumerire ar fi hatch vs combi ... inclinand spre hatch...care "doar pare" mai mica...mai sportiva, stiu ca lungimea e aceeasi.

 

Si inca o nedumerire ar fi daca sa iau scaunele full piele electrice si cu memorie sau sa raman pe cele din piele plus textil... cum rezista in timp cele partial piele?

 

Stiu cam am scris o gramada si sper ca nu e deranjant, dar as avea nevoie de sfatul vostru si a trebuit sa expun oarecum un background cat si ceea ce cred eu.

 

In principiu ca si rezumat, daca ar fi sa alegeti din postura mea (Piatra Neamt, max 11.000 pe an in tara fara aglomeratie etc... si undeva la 2-4000 in afara)

 

1. Octavia RS 230 sau Cupra ST 280

2. Manuala fara ACC sau DSG + ACC

3. Hatch sau Combi la Octavia

4. Scaune full piele sau cele standard la Octavia RS - partial piele

5. Ce optionale nu ar fi asa importante? eu mi-am configurat masina cam cu toata electronica posibila mai putin ACC pe Manuala, am pus pana si incalzirea stationara care mi se pare super faina pe timp de iarna.

6. Canton merita vreun an pana ce am sa investesc cam 3000 de euro intr-un sistem sound quality?

7. Ce parere aveti de Gri Quartz inclin intre ea si negru desi mie imi place si pe Alb dar nu-i place sotiei... :D

 

Zi frumoasa si drumuri bune tuturor,

Ionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca bebele intra in planurile de viitor, eu iti recomand Combi, de cand a aparut bebele meu, cel mai mare regret legat de masina este ca am luat Hatch si nu Combi.

As mai opta pentru incalzire stationara, scaune full piele as lua doar ventilate...

 

Bafta,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Ai atasat un PDF (consider ca daca iti doresti o "sportiva" atunci trebuie sa renunti la conceptul de "masina de familie" si oricum nici Octavia RS si nici Cupra ST nu se califica pentru "sportive" - cu mentiunea ca Leon are motorizare pe masura, pierde la restu')

2. DSG6 + ACC (poti conduce foarte usor in modul M/S cand este nevoie - 70% din cazuri din experienta mea cu "automatele", insa pentru cei 30% merita toti banii :D)

3. Daca te impaci cu ideea de break/combi/variant/etc. nu vad cum sa ai Octavia peste Leon (Skoda < Seat < VW) ;)

4. "Zice" in PDF

5. Faruri "full LED", incalzire stationara, Canton, navigatie, trapa (poti sa adaugi oricare dintre ele, mai ales daca aveai un buget generos - nu te complica totusi cu navigatia, unitatile multimedia sunt adevarate petarde la pret de tehnologie moderna si chiar este pacat sa arunci banii acolo)

6. Nu cred, mai bine foloseste bugetul pentru o insonorizare "ca lumea" a usilor intr-o prima faza. Ca nota suplimentara, sistem audio de 3k pentru Seat pare cam exagerat. Inteleg ca esti "audiofil" da' nu mai bine adaugi la insonorizarea aia un sistem de boxe mai rasarit (Focal are ceva "bunatati" in zona 1.000 lei/perechea [component] - mai mult decat OK tinand cont de unitatea multimedia) si ramai cu buget si pentru lucruri utile? :P

7. Partea asta zau daca o poti "rezolva" pe forum (nu stiu daca sunt singurul care este de parere ca alegerea "partii cromatice" are un puternic caracter subiectiv :D). Experienta ma face sa fiu de acord cu sotia ta, lucru pe care-l vei face si tu in curand. ;)

Configurator - Leon ST XP.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DanNiculescu

1. Octavia RS 230 sau Cupra ST 280

2. Manuala fara ACC sau DSG + ACC
3. Hatch sau Combi la Octavia
4. Scaune full piele sau cele standard la Octavia RS - partial piele
5. Ce optionale nu ar fi asa importante? eu mi-am configurat masina cam cu toata electronica posibila mai putin ACC pe Manuala, am pus pana si incalzirea stationara care mi se pare super faina pe timp de iarna.
6. Canton merita vreun an pana ce am sa investesc cam 3000 de euro intr-un sistem sound quality?
7. Ce parere aveti de Gri Quartz inclin intre ea si negru desi mie imi place si pe Alb dar nu-i place sotiei... :D
 

 

 

Parerea mea este urmatoarea:

1. Octavia RS ;)

2. DSG neaparat, ACC doar daca mergi mult pe autostrada, asltfel nu ii vad utilitatea

3. Aici depinde de preferinte - gusturi, nu cred ca diferenta de spatiu este prea mare intre cele 2 modele

4. Scaune full piele, daca iti permite bugetul

5. La optionale eu continui sa recomand KESSY. 

6. Canton da, daca esti pasionat de muzica si ai urechea fina, mie mi se pare ca se aude ok in boxele standard

7. Gri Quartz sau Negru vor fi un cosmar daca vrei sa ai masina curata. Orice fir de praf se vede imediat. 

 

Succes la alegeri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Sfaturi achiziție Octavia 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!