Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

@katada bine ca ai iesit ok din accidentul asta si nu e ceva grav.

Sper sa iti dea dauna totala desi din poze mie imi pare a fi "reparabila".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi reparabila, dar valoarea reparației este mare datorită airbagurilor care au un cost foarte ridicat. Bine ca nu ați pățit nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vă multumesc tuturor pentru mesaje. Într-adevăr, e bine că suntem OK și că mașina s-a comportat impecabil. Rămâne de văzut dacă va fi daună totală sau nu. Vă tin la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultimul update. M-a sunat dealer-ul și mi-a zis că mașina a plecat din fabrică. A ajuns și VIN-ul. Comanda am făcut-o pe 26 mai. Am avut estimarea livrării în săptămâna 13-17 iulie. Cam într-o săptămână ar trebui să ajungă la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot pe data de 26 mai am dat si eu comanda.
La mine saptamana 30/ 20-24 iulie.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luati-va marja de siguranta la livrare, acum 2 ani am dat comanda la final de mai cu livrare la final de iulie si am prins vacanta fabricii, mi-a intarziat 2 saptamani din cauza asta... Anuntat cu cateva zile inainte de data promisa a livrarii... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@allex82, cică după 20 iulie intră fabrica în pauză. Oricum, a mea deja a plecat de la fabrică. Deci sigur ajunge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off-topic

@katada: ai idee ce s-a rupt la impact de a "căzut" mașina pe burta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Frnm: ma bucur ca suntem (din nou) pe aceeasi lungime de unda :)

 

Despre avantajul reducerii TVA de la 1 ianuarie 2016 am scris prima data in 14 mai, apoi in urma cu vreo 2 zile si acum promit ca este pentru ultima oara, ca sa nu fiu banuit ca fac politica.  

 

Aceasta masura economica, impreuna cu sfatul principal de a negocia cu adevarat achizitia (pe care l-am tot scris pe aici), reprezinta cea mai buna "politica" pentru bugetul cumparatorului.  

 

Dar sigur ca, pana la urma, fiecare face cum il taie capul, adica exact cum crede el ca e mai bine.

Modificat de Norman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

super bine la optionale : incalzirea stationara: excelenta alegere...nimeni nu a vorbit pana acum de ea--scoate perfect din ecuatie parbrizul incalzit si scaunele incalzite 

felicitari!


A mai lansat cineva dintre voi o comanda pt octavia 3  in luna aceasta?

 

 

eu am facut  comanda acum cateva zile si mi s-a dat termen intre 14 si 16 sapt.

 

sa dureze asa mult oare? cica e o indisponibilitate pt motoarele TSI, cererea fiind prea mare.

12 iunie comanda...confirmare livrare: 21-27 sept (sapt 39)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate TVA-ul urmeaza sa scada (sa nu ne tinem totusi respiratia cand vine vorba de politica si de toate "somitatile" care au timp de asa ceva ;)) abia din 2016 iar cine isi doreste acum o masina trebuie sa incerce sa scoata acei 4% in plus la reducere pe alte cai (pachete, negociere, etc.).

 

In ceea ce priveste negocierea achizitiei unui produs care "se vinde aproape singur", exista putine optiuni la nivelul cumparatorului deci nu-i putem acuza pe toti cei care obtin reduceri de 3-5% ca nu s-au straduit suficient. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca momentul 1 ianuarie 2016 este pentru cine poate astepta, asa cum de altfel am scris. Iar cei 4 % in plus sunt de fapt 5 %, adica diferenta intre 24 si 19  ;)

 

Cat despre discount, ca sa facem o mica extrapolare, si la cursele de maraton, unii alearga jumatate de traseu, altii pot parcurge trei sferturi, dar sunt si unii care ajung la linia de sosire.

 

Atata timp cat sunt colegi care au obtinut peste 8 % discount (pe persona fizica) la acelasi produs, inseamna ca chiar se poate. Finalmente, bineinteles, cat se straduieste fiecare, e strict problema lui. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BTW...in Ianuarie nu vor mai fi disponibile tichete Rabla asadar pentru cateva luni reducerea TVA nu se va simti. Trebuie asteptat pana cel putin in mai 2016 pentru a combina reducerea TVA, tichetul Rabla si discountul dealerului.

Modificat de bogdanmazilu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Norman:

Diferenta este de 5%... dar la TVA. La pretul final diferenta este de 4%. ;)

 

Cat despre "cine poate astepta" + reduceri bune la "persoana fizica" (unde se pune si Rabla): asa cum a remarcat si bogdanmazilu, mai este foarte mult de asteptat. Deci ramanem la maraton... in sensu' ca linia de sosire este mult prea departe. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare colegi! Confirm si eu termenele mari de livrare, pentru motorizarile pe benzina cel putin. Pentru O3 1.4TSI am obtinut un termen de livrare de aproximativ 16 saptamani (asta inseamna ca masina ar veni pe la inceputul lunii Octombrie).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

super bine la optionale : incalzirea stationara: excelenta alegere...nimeni nu a vorbit pana acum de ea--scoate perfect din ecuatie parbrizul incalzit si scaunele incalzite 

felicitari!

12 iunie comanda...confirmare livrare: 21-27 sept (sapt 39)

 

deci eu cu comanda pe 17 iunie ajung cu livarea pt sapt 40.

 

[editat de kthor: eliminat felicitari si mesaje de tip chat ;)]

Modificat de kthor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kthor: eu am calculat asa:

 

Daca pretul fara TVA este 20.000 de euro, la cota de TVA de 24 % inseamna in plus 4.800, adica pret final 24.800

 

Daca pretul fara TVA este tot 20.000, dar cota de TVA este 19 % (redusa cu 5 procente), inseamna in plus 3.800, adica pret final 23.800

 

Reiese o diferenta de 1.000 de euro la pretul final, pe care daca o impartim la 20.000 pretul fara TVA, este o reducere de 5 % :) Orice alt pret luam si facem calculele, da tot 5 %.

Cu toate acestea, poate ca ai totusi dreptate si imi scapa mie ceva, recunosc ca matematica nu mi-a placut niciodata :D

 

Daca aducem in calcul si Rabla (ca nu e obligatoriu), sigur ca ce spune @bogdanmazilu e foarte corect. Discutia era insa despre reducerea TVA si negocierea discountului, iar tichetul Rabla nu face parte din aceste 2 componente ale pretului final, el este separat.

 

Asa cum scrie si in contract (lit. C pct. 2), tichetul are o valoare fixa de 6500 de lei si se scade la final, din pretul total, care are bineinteles TVA inclus. La pretul total se ajunge dupa scaderea eventualului discount fix al importatorului (pe pachet gen "CleverPack Elegance" sau orice alta promotie standard valabila/impusa la toti dealer-ii) si dupa scaderea discount-ului personalizat al dealer-ului (negocierea). Ramane o suma de plata din care, daca doreste si daca este posibil (adica programul REMAT este in derulare si exista tichet), cumparatorul poate valorifica aceasta oportunitate. Respectiv i se mai scade suma de 6500 lei (cum a procurat tichetul este alt aspect).

 

Scuze pentru postare, sper insa ca aceste explicatii sa fie folositoare celor care doresc sa achizitioneze.

 

Toate cele bune !


@nepotu-ro: la mine a rezolvat dealer-ul

 

@the_andy16: nu este mai intai avansul (pe care-l platesti la semnarea contractului) si apoi tichetul ? Ca de asteptare nu scapa nimeni, decat daca ia de pe stoc :)

Modificat de Norman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine pasii au fost:

 

plata tichet 1500

 

dupa 3-4 zile  plata avans la confirmarea tichetului rabla si acum asteptarea.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Norman! Si la mine tot dealer-ul o sa rezolve cu tichetul rabla, doar ca o sa mai fie nevoie de cel putin un drum suplimentar ca sa semnez documentele. Comanda am dat-o deja si acum astept, ca altceva nu am ce face. Din pacate nu mai pot astepta pana in 2016 ca sa beneficiez de "eventuala" reducere de TVA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Norman:

Nu-i bai cu matematica, din pacate la mine este "defect profesional" si nu scap de ea. Greseala a fost ca ai considerat preturile nete cand te-ai raportat la ceva ce influenteaza preturile brute (indiferent de valoare cotei de TVA, preturile nete intre ajustari sunt identice). :)

Practic, ce costa acum 124 lei va costa 119 lei, o scadere de 5 lei care reprezinta 4,03% din pretul vechi de 124 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@the_andy16: asteptare usoara, ca merita ;)

 

@nepotu_ro: eu n-am facut nici un drum suplimentar, n-am semnat nimic, n-am vazut nimic, nu am nici un document (desi am intrebat) Doar am trimis pe mail certificatul fiscal pe care-l obtinusem de pe net (ca sa nu pierd vremea pe la cozi, si inclusiv timbrul fiscal de 2 lei l-am platit tot pe net), iar banii pentru tichet i-am trimis prin internet banking. Pana la urma, rezultatul final conteaza :)

 

@kthor: asa da, ai dreptate, Dar chiar in conditiile astea, cu elementele de acum, din reducerea de 4 % se cam poate achita, de exemplu, o eventuala asigurare Casco pe  1 an (fara fransize :D), care inseamna totusi ceva.

Modificat de Norman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a lămurit și pentru mine misterul legat de norma de poluare și tipul de volan după ce mașina a ajuns ieri la dealer. L-am întrebat de aceste 2 lucruri pentru că nu mai aveam răbdare până luni când iau mașina.

Așadar, deși am comandat mașina pe MY 2016, dealerul mi-a tot spus că mașina va fi EURO5. Ieri când a sosit s-a transformat brusc în EURO6, lucru normal de altfel, altfel nu se justifica creșterea de preț.

Legat de volan, aceasta e în 3 spițe, am confirmarea că nu se mai fabrică decât acest model.

Revin cu impresii la cald după ce iau mașina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dan, e o veste extraordinara ! Ma bucur foarte mult pentru tine, stiu ce suparat erai din cauza comenzii. Ca nu se mai fabrica volanul in 4 spite am scris de mult si iata o noua confirmare. Ca si despre dealeri, iarasi numai de bine, dar important este fim noi vigilenti si chiar mai informati ;)

 

Asadar, la tine AMR-ul se masoara in ore acum :)

Sa fie intr-un ceas bun !
 

Modificat de Norman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

 

inclin sa cumpar o Octavia 3 prin luna octombrie. Inclin spre motorizarile diesel de 1.6 TDI DSG sau 2.0TDI DSG.

1.6 TDI pentru ca ar trebui sa aiba un consum foarte mic in oras, fac cca 1500km lunar in Bucuresti, cat si din perspectiva costurilor de RCA/CASCO/impozit, iar 2.0TDI din prisma preformantelor.

 

Ce as dori sa stiu:

* turatii motor la exterior pentru cele doua motoare la 140km/h

* viteza in toate treptele la 2000 de turatii

* puntea spate este simpla sau multilink? difera in functie de motorizare? nu gasesc informatiile acestea in mod oficial.

 

Multumesc!

Alex

 

Buna Alex,

 

nu e DSG, nici motorul nou 1.6TDI de 110cp, ci M5 105cp, insa poate te ajuta ;)

 

 

Un video pur informativ, la urcare in mare parte, pneuri vara 17, condus preventiv pe carosabil liber desigur

Modificat de ToniM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Sfaturi achiziție Octavia 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!