Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

Pentru cei care au primit deja masinuta cu 1.4 tsi 150 hp, cum vi se pare motorul? Cum se comporta, trage...

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare ca foarte bine (inainte am avut benzinar aspirat de 1.6 si 110 CP).

 

Cred ca puteti incerca sa faceti drive test cu motorizarile noi  :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

 

inclin sa cumpar o Octavia 3 prin luna octombrie. Inclin spre motorizarile diesel de 1.6 TDI DSG sau 2.0TDI DSG.

1.6 TDI pentru ca ar trebui sa aiba un consum foarte mic in oras, fac cca 1500km lunar in Bucuresti, cat si din perspectiva costurilor de RCA/CASCO/impozit, iar 2.0TDI din prisma preformantelor.

 

Ce as dori sa stiu:

* turatii motor la exterior pentru cele doua motoare la 140km/h

* viteza in toate treptele la 2000 de turatii

* puntea spate este simpla sau multilink? difera in functie de motorizare? nu gasesc informatiile acestea in mod oficial.

 

Multumesc!

Alex

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puntea spate e semirigida, exceptie la motorizari peste 150 cp (adica incepe cu 180) unde este multilink. Recomand DSG6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Alex,

 

Pana vei primi sfaturile tehnice de la colegi, te sfatuiesc sa ai in vedere ca daca vei cumpara masina dupa 1 ianuarie 2016, vei beneficia de preconizata reducere a TVA-ului si vei obtine astfel un discount suplimentar de 4-5 %, care eu zic ca nu este neglijabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Alex,

 

LA O3 2.0 TDI 150 CP, M6 :

 

- la 140 kmph ai 2200 rpm in treapta 6

- puntea spate este standard simpla la motoare sub 151 CP dar daca ai echipare 4x4 ai punte multilink la orice nivel de monorizare


Salut!

 

inclin sa cumpar o Octavia 3 prin luna octombrie. Inclin spre motorizarile diesel de 1.6 TDI DSG sau 2.0TDI DSG.

1.6 TDI pentru ca ar trebui sa aiba un consum foarte mic in oras, fac cca 1500km lunar in Bucuresti, cat si din perspectiva costurilor de RCA/CASCO/impozit, iar 2.0TDI din prisma preformantelor.

 

Ce as dori sa stiu:

* turatii motor la exterior pentru cele doua motoare la 140km/h

* viteza in toate treptele la 2000 de turatii

* puntea spate este simpla sau multilink? difera in functie de motorizare? nu gasesc informatiile acestea in mod oficial.

 

Multumesc!

Alex

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Alex,

Pana vei primi sfaturile tehnice de la colegi, te sfatuiesc sa ai in vedere ca daca vei cumpara masina dupa 1 ianuarie 2016, vei beneficia de preconizata reducere a TVA-ului si vei obtine astfel un discount suplimentar de 4-5 %, care eu zic ca nu este neglijabil.

Eu zic sa nu se bazeze nimeni pe scaderea T.V.A'ului:) a mai scazut si la alimente si surpriza :) preturile nu au scazut ;)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau indiferent de motorizare, 4x4 aduce punte spate independenta ;)

 

Viteza la 2ture cat si 140km iti pot da eu cel tarziu in weekend pentru motorizarea 1.6tdi daca nu afli pana atunci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cipriantinu: daca importatorul nu va creste preturile (si nu prea mai are motive, de abia a facut-o, iar Euro 7 sau alte imbunatatiri probabil nu or sa mai apara in urmatoarele 6 luni), este logic ca pretul platit de cumparator va scadea, daca si cota TVA se va micsora  ;)

Modificat de Norman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de sfat, insa nu cred in Puie Monta ca va face asa ceva..., sau daca face o sa platesc "reducerea" pe altceva...

 

Naspa treaba asta cu puntea multilynk. Acum am Mondeo din 2001 si are o astfel de punte, practic voi face un downgrade la stabiltiate, trebuia sa aiba masina ceva, era prea ieftina... Sunt foarte multumit de spatiu, dotari si ma lovesc de o chestie absolut normala mie pentru 2015 care este lipsa... pacat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gandeste-te ca VAG nu are interesul sa faca o masina spatioasa ca un Passat, la jumatate de pret si care sa se conduca la fel de bine. La anumite caracteristici tehnice Octavia este trasa in jos intentionat.

Modificat de bogdanmazilu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai lansat cineva dintre voi o comanda pt octavia 3  in luna aceasta?

 

 

eu am facut  comanda acum cateva zile si mi s-a dat termen intre 14 si 16 sapt.

 

sa dureze asa mult oare? cica e o indisponibilitate pt motoarele TSI, cererea fiind prea mare.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nush cum e cererea asa mare la TSI cand 82% din O3 vandute in RO anul asta sunt diesel. Nu se apropie vacanta fabricii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În cazul în care aveți dubii cu privire la siguranța mașinii, pot confirma că la impact lateral la aproximativ 60km/h, cu un Volkswagen Crafter încărcat cu marfă, m-am ales doar cu câteva zgârieturi, iar pasagerul din dreapta e în stare perfectă.

 

post-145181-0-58203300-1435150479_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Auch, bine ca ati iesit ok din el!

 

Cat despre masina....RIP , presupun ca iasa dauna totala :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu atatea airbaguri sarite clar dauna totala.

 

important e ca ati scapat cu bine, masina se schimba, e doar un fier.

Modificat de the_andy16
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit si eu cu un agent de vanzari si mi-a confirmat ca fabrica intra in pauza de o luna si se prelungesc termenele de livrare. Cred ca asta e motivul real.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalin, voi sa fiti intregi, ca fiare se mai pot comanda. Din ce spui ca s-a intamplat, eu zic la capitolul siguranta Octavia si-a facut datoria cu brio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cu scuzele de rigoare pentru off-topic, și agentul de la asigurări spunea că din experiențele de până acum, arată a daună totală... Nu pun fotografii cu zgârieturile mele, dar sunt datorate în proporție de 90% cioburilor care au trecut printre airbag-uri. :) Dacă e daună totală, următoarea e cu 1.4 TSI :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit si eu cu un agent de vanzari si mi-a confirmat ca fabrica intra in pauza de o luna si se prelungesc termenele de livrare. Cred ca asta e motivul real.

da, e posibil, sper macar sa fie 14 nu 16:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În cazul în care aveți dubii cu privire la siguranța mașinii, pot confirma că la impact lateral la aproximativ 60km/h, cu un Volkswagen Crafter încărcat cu marfă, m-am ales doar cu câteva zgârieturi, iar pasagerul din dreapta e în stare perfectă.

Chiar ai avut noroc... Si eu am fost lovit lateral, nu ca a ta, i, bara fata, dupa care m-a aruncat in parapeti in partea stanga... Surprinzator nu a sarit nici un airbag... Multa sanatate ca fiarele se mai cumpara...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ca n-ai patit nimic, cateva zgarieturi aproape ca nu conteaza.

Masina probabil ca va fi dauna totala, uite cum a aratat la mine lovitura si reparatia facea cam 15.500 de euro, a fost imediat incadrata la totala... se rupsesera suportii de motor si cutie si prinderile pentru faruri (xenon - ~1200 euro bucata), plus toata laterala, 5 airbag-uri sarite, si multe alte maruntisuri...

Mai bine asa decat reparata pe la noi. :)

post-121872-0-98625100-1435159092_thumb.

post-121872-0-33685800-1435159093_thumb.

Modificat de allex82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

urate evenimente, se pare ca ploaia/zapada sunt principalele cauze.

 

si deci dupa despagubire ai ramas la octavia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma doare sufletul cand vad pozele alea, nici macar nu pot sa-mi inchipui cum este...la mine va fi prima masina noua, sper sa ma tina macar 5 ani fara reparatii :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu, din cauza majorarilor de pret si a atitudinii sictirite a dealerului am trecut la Ford Mondeo, am scris si mai sus asta. Cel mai important a foat ca nimeni n-a patit nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Sfaturi achiziție Octavia 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!