Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

Doua intrebari legate de achizitia unei O3 1.8 TSI:

 

1) Exista vreun dealer in Bucuresti sau la o distanta acceptabila care are acest model pt drive-test?

 

2) La configuratia aceasta:
Octavia Style 1.8 TSI
Tractiune Fata, Benzina / 1.8l / 132kW/ 180CP, Manuala, 6 trepte, 4 Usi,
Pret cu TVA     
Negru Magic     
Tapiterie: Stofa     
***CleverPack Elegance***     
Actiune CleverPack     
Afisaj Maxi-DOT color     
Airbag-uri laterale spate     
Duze stropitoare parbriz incalzite     
Iluminare spatiu pentru picioare     
Jante aliaj usor Ilias 6.5J x 16"     
Parbriz incalzit     
Pregatire GSM Confort cu Bluetooth     
Proiectoare de ceata fumurii     
Protectie podea portbagaj cu fata dubla     
Radio-MP3-player Bolero, MIB2     
Scaun pasager rabatabil     
Scrumiera spate     
Senzori parcare spate     
Stergator luneta     
SunSet     
Volan multifunctional imbracat in piele     
Total:     23.188,-

 

Am vreo sansa sa aduc pretul final (dupa rabla si reduceri) spre 20000 (pragul psihologic :D) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai deja rabla(si nu o cumperi), eu zic ca il duci lejer la configuratia ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa zic si eu, o reducere de 8,5% la suma asta mi se pare corecta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Este foarte greu sa obții 8,5%, în niciun caz bătând din palme... Cu atât mai puțin pe persoana fizica (fără nu-mai-stiu-ce bonusuri financiare de la leasing)

Încearcă mai multi distribuitori din zona ta (nu vad exact de unde, sunt pe telefon), poate-poate te apropii de 20000 (adică undeva pe la 7,5%) însă 8,5 e mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbesc de persoana fizica: 3% discount primesti cand le dai buna ziua si le spui ca vrei sa cumperi. Mai departe este negociere, asa cum am mai spus pe aici.

 

La 23.188 E pretul masinii lui @StefanSC, @doggy a zis de rabla, asta inseamna minus 6.500 de lei, adica minus vreo  1.454 de euro, mai raman 1.734 E pana la 20.000 E, adica 8,67 %. Sigur ca nu o sa-i dea nici un dealer din prima sau poate nu or sa-i dea chiar atat, dar unii au obtinut discountul asta.

 

Mai trebuie luat in calcul si faptul ca se mai pierde la schimbul valutar, si inca destul de important, daca ai banii in euro cam 2 %, daca ai banii in lei - minim 1%, maxim - Dumnezeu cu mila. Am in vedere plata cash, nu rate sau leasing.

 

Putin off topic: nici la cumpararea masinii de noua, nu trebuie cheltuit tot bugetul, pentru ca schimbul valutar, inmatricularea, RCA (la care se pierd eventuale bonusuri anterioare), rovinieta, neprevazute / un fond de rezerva al masinii, mai inseamna cel putin 500 de euro, iar CASCO inca vreo 6 - 700 de euro.  

 

@StefanSC: in loc de "Protectie podea portbagaj cu fata dubla" poti pune "simply clever" si pentru aproape 9 euro in plus ai recipientul de resturi si cutia de telefon (sau depozitare) in consola mediana, asta daca te intereseaza.

Ar mai fi comanda vocala, dar spunea cineva ca nu recomanda, peste cateva zile o sa pot sa-mi spun si eu parerea.

 

Daca vrei sa te cantonezi de plafonul de 20.000 E, vezi daca chiar ai nevoie de scaunul pasager ca sa fie rabatabil, e doar o sugestie. Sau poate si mai bine, renunta la sunset, eventual poti pune folie ulterior daca o sa ai nevoie.

 

Dar inainte de toate negociaza, ceea ce ti-ai propus este realizabil.

 

Bafta multa si sa ne tii la curent :)

Modificat de Norman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

omul a zis spre 20000E, nu sub 20000E sau exact. Acum daca or fi 20300E nu cred ca o sa se apuce sa scoata din optiuni. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa completam putin imaginea, masina am de gand sa o tin cel putin 7 ani (ca pe actuala Octavie :D), si inca oscilez intre Focus, Ceed GT si Octavia (datele problemei generale sunt: benzinara, 150+CP, suspensie independenta :) ).

 

Plafonul de 20000 e pus din doua motive:

1) Cand am luat Octavia actuala am plecat de la "sa iau o masina de 11000" si am ajuns la o configuratie de 15000 :D.

2) Masina va fi luata in rate si as dori ca, cu avansul de care dispun, sa nu ajung la un grad de indatorare de mai mult de 25%.

Acum, ca vor fi 20300 de euro nu e un capat de tara...

 

Cateva intrebari despre optiuni:

Cat de intunecate sunt geamurile cu optiunea SunSet?

Radio Bolero MIB2 vine cu optiunea de MirrorLink din fabrica sau trebuia pusa si optiunea de SmartLink pentru aceasta?

Poate fi folosit MirrorLink-ul cu Google Maps?

 

Si mai ales, e vreun dealer in Bucuresti care sa aiba 1.8TSI pentru test-drive? (cum spatiul pentru bagaje ma intereseaza mai putin, prioritare la decizia finala sunt test-drive-ul, calitatea interioara si oferta financiara).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@StefanSC, MirrorLink e opțiune separată. În jut de 140 de euro. Din ce am văzut pe net, suportă și GMaps (uite filmuleț mai jos).

Eu tot am vrut să economisesc pe SunSet și să pun folie după aia, dar o folie bună ajunge cam cât un SunSet. Am hotărât că e mai bine un geam ionizat decât o folie care poate fi zgâriată și poate avea o durată de viață mai mică.

 

Modificat de grigorievs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MirrorLink - este echivalentul lui SmartLink ?

Am comnadat masina cu acest sistem + SmartGate .

Sper sa funtioneze  si la  mine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gbrl, SmartLink e denumirea modulului dată de Skoda. Acest SmartLink suportă MirrorLink pentru Android și Apple Car Play pentru iOS.

Apropo, de unde ai comandat mașina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MirrorLink - este echivalentul lui SmartLink ?

Am comnadat masina cu acest sistem + SmartGate .

Sper sa funtioneze  si la  mine. 

 

SmartLink-ul merge doar cu anumite modele de telefon. ceva HTC nou si ceva Sony nou. Intreaba dealerul despre detalii, o sa-ti zica exact care sunt telefoanele compatibile momentan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Grigorievs.

Avia Pantelimon

Modificat de gbrl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gbrl, credeam că ai luat tot din Suceava.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei din suceava nu au putut sa imi dea reducere de 2430 eur cat am primit la avia Pantelimon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gbrl, foarte frumos. Eu am rămas la Suceava până la urmă. Asta e. Bine măcar că mi-au dau direct cu numere roșii și nu trebuie să le plătesc pentru asta. Cică mai dau și un set de covorașe de cauciuc. 

Când vine a ta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gbrl: suma asta o ai in dreptul rubricii "reducere dealer" sau ai adunat si actiunea ? Daca nu ai inclus si discountul importatorului, inseamna ca probabil ai o masina la vreo 30.000 de euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mașină a costat 23.930  preț contract 21.470 .

Livrare Saptamana 30  sper pe la sfârșitul lunii iulie sa intru in posesia ei .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gbrl, spor la așteptat. Poate ne vedem când ajung mașinile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gbrl: deci este inclusa  "actiunea", iar reducerea dealerului este in jur de 8,5 %, asta pentru ca era o discutie ieri 

 

@grigorievs: poate apar si eu, am o casa prin zona, dar ajung mai rar, ca e departe 

Modificat de Norman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Note:

Restriction for Android 4.3 and higher: Mobile Data are not available when using the SmartGate feature. Up to 4 different devices with same application may be connected, as well as 1 user with four applications running.  Buna treaba Skoda! :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andreutzu, nu cred că e Skoda de vină. Mirrorlink-ul e tehnologie făcută de altcineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, deci lasam Mirror-link si smart-link pentru masina viitoare dat fiind ca

 

1) Nu poti folosi maps din mers.

2) Merge cu viteza de dial-up din video-ul de pe pagina anterioara.

 

Boon, continuam rafinarea configuratiei si incercam sa vedem ce putem test-drive-ui.

 

App, am mers vreo 2 ore prin Bucuresti cu un O3 1.4TSI Elegance si sunt un pic... underwhelmed.

 

Adica, o gramada de tehnologie si bling bling dar parca nu mai are aceeasi consistenta ca O Tour-ul meu din 2008. Parca usile sunt mai usoare, plasticele lasa impresia de gol sub ele... hmmm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca usile sunt mai usoare,

eu am alta impresie: ca cele de pe O2 sunt usoare ca fulgul, la O3 simti ca impingi o usa grea.

 1.4TSI Elegance 

pai, venind dupa in 1.9tdi, nu ai alta scapare decat 2.0... nu inteleg atatea mofturi. vreti rachete, dar sa fie 5 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu vin tot de pe o Octavia Tour 1 2008, am facut test drive cu un 1.6 tdi pe O3 si mi s-a parut chiar mai fasnet motorul. Teoretic 1.4 TSI ar trebui sa dea senzatii mai puternice nu?

 

@Stefan - cum ai compara 1.4 O3 cu actualul 1.9 TDI O1 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Sfaturi achiziție Octavia 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!