Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

cred ca mai degraba colegul ar vrea sa stie ce sa aleaga intre 1.2 si 1.4 (bineinteles trebuie sa faca un test-drive cu amundoua si apoi sa decida el ce cumpara in functie de ce isi doreste), nu sa ii spuneti ca parbrizil incalzit e bestial(ceea ce e adevarat, am avut la vechea masina), deci in cazul asta trebuie sa ia 1.4 ca sa aibe parbriz incalzit :D .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@grigorievs: inteleg ca la tine nu prea conteaza banii   :icon_thumleft: desi cel putin 1.000 de euro nu sunt chiar de lepadat ... "De umblat" nu trebuie decat un drum, cand o ridici, pentru restul exista internet  :D Sper macar ca ai bagat "rabla".  

 

Oricum, cel mai important este sa fii tu multumit si iti doresc sa o conduci sanatos si sa te bucuri de ea  :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@doggy, Mă dau și eu cu părerea unde știu :). Eu am făcut test-drive cu 1.2. Am comandat 1.4. După ce vine, o să pot da cu părerea și-n zona aceasta.

 

@Norman, ba da, contează. Și așa am depășit bugetul. Am renunțat la mai multe în favoarea motorului. Am în plan să o țin cel puțin 7 ani. Probabil în așa timp merită investiția.

Modificat de grigorievs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@grigorievs: postul meu de mai sus se refera la comanda ta  :D

 

Intr-o saptamana ridic masina, ar trebui sa aiba Bolero 2 si o sa pun poze :)

Modificat de Norman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Norman, am editat. Îi răspunsesem și lui @doggy. Referitor la rabla, da, am obținut tichet. Mi-a găsit dealer-ul tichet la un preț bun (zic eu) fără să mai umblu eu cu acte and stuff.

 

P.S. Mersi pentru urări. Să fie.

Modificat de grigorievs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu dacă aș avea de ales din nou, aș alege 1.4. Sunt foarte mulțumit de 1.2 din punct de vedere al performanței + consum, dar uneori simt că mi-ar plăcea mai multă putere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca nu ai luat un discount mai mare la aia se referea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la discount și internet. Vorbisem prin mail-uri cu Skoda din Iași și când am întrebat dacă-mi oferă discount de 5% nici nu au mai răspuns. Ei mă chemau la ei să vorbim. Nici timp să pierd o zi nu prea am :( De aia am renunțat la idee să mai caut pentru un încă 1-2% în plus. Ăsta e aici pe loc, nu am de făcut drumuri. Băieții sunt foarte ok. 

 

Aici la noi la "țară" nu prea se dau discount-uri. :D

Modificat de grigorievs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@grigorievs: sunt colegi pe aici care au obtinut 7 - 8 % discount, si chiar peste. La configurarea ta, asta inseamna cel putin 1.000 de euro in plus peste cei 3 %. Noi nu trebuie sa ne luam dupa ce zice dealer-ul, pentru ca niciodata nu o sa vrea binele nostru, ci pe al lor. Ca altfel isi deschideau casa de binefaceri, nu societate comerciala sa faca profit. Negocierea, semnarea contractului si certificatul fiscal pentru dosarul rabla se pot face / transmite pe internet. Desi dealerul meu este la doar vreo 20 de minute de condus, eu am fost la ei cu treaba doar la semnarea contractului, cand am platit si un avans cu cardul. Am mers pentru ca aveam timp si era in perioada cand se schimba configuratorul cu motorizarile Euro 6 si era o mare balmajeala in sistemele lor. Restul platilor pana la valoarea totala le-am platit tot pe internet.

 

Dar inca o data, important este sa fii tu multumit si sa te bucuri de masina.

Modificat de Norman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e. Erau toate pe capul meu. Mă lăsase si mașina. Vroiam mai repede sa iau ceva nou sa scap. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vlad: interior bej cu (cel putin) un prunc ?

 

La bluetooth, mai pune cativa euro si adauga comanda vocala.

 

Eu ti-as sugera 1.4, pentru ca: familie, schiuri, drumuri in Romania in care trebuie sa depasesti destul de des, dealuri, munti, etc. Si nu as regreta parbrizul incalzit. In ultimele 2 ierni au fost prea  putine cazurile in care m-am gandit la el in cele cateva minute de asteptare pana s-a dezghetat parbrizul.

 

Dar, desigur, suveran este drive test-ul. Ar trebui sa fi aparut la dealeri motorizarile Euro 6, pentru ca un coleg semnalase de saptamana trecuta ca sunt deja si pe stoc. La 1.2 si 1.4 mai au niste caluti in plus fata de Euro 5. Neaparat fa un drive test cu parbrizul incalzit, la lumina zilei dar si noaptea, ca sa vezi daca te deranjeaza acele "firisoare" din parbriz. Si bineinteles, negociaza, negociaza, negociaza, mai ales daca ai masina de la servici si nu te grabesti cu achizitia. Daca mai poti astepta, lanseaza comanda prin octombrie-noiembrie, ca sa ai livrarea dupa 1 ianuarie, cand este anuntata scaderea TVA-ului, adica sa mai castigi 4 %, daca asta conteaza pentru tine. 

 

Iti doresc mult succes si inspiratie in alegeri !

Modificat de Norman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Întrebarea ce sa iei între 1.2 si 1.4 este ciudata, pt ca oricine ar alege 1.4. Dar dacă ai buget limitat ce faci: iei active 1.4 sau style 1.2 +optionale? Este evidentă diferența de performanța între 1.2 si 1.4, dar personal dacă ar fi sa aleg din nou si as avea buget puțin mai mare decât anul trecut când am luat-o, as mai pune dotări, nu as renunța la ele ca sa trec la 1.4 fără optionale. Si asta o spun după 10 000 km rulați 80% in oraș. Dacă ai posibilitate de 1.4 +dotări, nu te mai gândești la 1.2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu reusesc de loc sa ma impac cu comanda vocala.Mi se pare o aiureala.Nu recunoaste deloc ceea ce spun, indiferent de pronuntie, tonalitate,viteza.

Reuseste cineva sa o foloseasca ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Întrebarea ce sa iei între 1.2 si 1.4 este ciudata, pt ca oricine ar alege 1.4. Dar dacă ai buget limitat ce faci: iei active 1.4 sau style 1.2 +optionale? Este evidentă diferența de performanța între 1.2 si 1.4, dar personal dacă ar fi sa aleg din nou si as avea buget puțin mai mare decât anul trecut când am luat-o, as mai pune dotări, nu as renunța la ele ca sa trec la 1.4 fără optionale. Si asta o spun după 10 000 km rulați 80% in oraș. Dacă ai posibilitate de 1.4 +dotări, nu te mai gândești la 1.2.

și eu am mers pe 1.2 + opționale, dar acum, dacă aș fi pus din nou să aleg, aș face un efort suplimentar pentru 1.4 + aceleași opționale. Totuși, nici acum n-aș alege 1.4 Active, dacă n-aș putea suplimenta bugetul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca toata lumea ar alege motorizari superioare daca s-ar putea face un efort suplimentar. Dar eu nu as lua 1.4 Active numai sa zic ca am Octavia.

Nu ai nici climatronic.. nu ai nici o dotare defapt (exagerez) similar cu 1.2 Style.

Eu as incerca sa merg pe calea de mijloc adica o Octavia SMART 1.4 TSI .

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrat in posesia elementelor de identificare:

 

Capacitate 1.398 cm3  (plus 3 cmfata de Euro 5)

 

Maxa maxima = 1.805 kg (a scazut cu mai mult de 30 de kg fata de Euro 5) 

 

Seria de sasiu / VIN = al zecelea caracter este litera G - ceea ce inseamna anul de fabricatie 2016  :icon_thumleft:

 

Acum caut sa vad unde fac asigurarile, ca primele simulari nu sunt prietenoase  :ceuameni:  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Norman, la cât timp după comandă ți-a venit VIN-ul? Sau cât timp mai ai până-ți vine conform estimării?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comanda a fost lansata pe 16 aprilie, exact in zilele cand s-a facut modificarea configuratorului pentru trecerea la Euro 6. La acel moment, in configurator, nici nu erau disponibile optiunile Bolero 2, Smartlink, Smartgate sau omologare autoutilitara. VIN-ul nu stiu daca era mai demult, eu azi l-am cerut si l-am primit. Masina a plecat din Curtici, in cateva zile o voi prelua. Se respecta termenul de livrare contractual de 8-10 saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Norman, nice! Să o stăpânești sănătos și fără peripeții. Mie mi-au dat termen de 6 săptămâni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos! Termenul depinde de motorizare si dotari. Iti doresc asteptare usoara, cred ca doar daca luai de pe stoc aveai termen mai scurt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Norman, mersi! Pe stoc nu erau euro 6 și nici smartlink nu aveau. Cârligul de remorcare la fel este o chestie necesară pentru mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca diferenta intre 1.2 si 1.4 tsi, in afara de suspensia independent spate, mai este ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta se regaseste doar la 1.8 TSI

Modificat de Norman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca e sa citim de pe hârtie ar cam fi ceva diferente :) cuplu, cai mai multi, consum mai mare :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Sfaturi achiziție Octavia 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!