Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor,

 

Nu stiu daca exista un topic dedicat si pentru ca in cateva zile o sa preiau masina de la dealer (persoana fizica, achitata integral),  as vrea sa va rog sa ma ajutati cu urmatoarele informatii:

 

-        Daca a folosit cineva din Bucuresti serviciile unei societati pe care o poate recomanda ca sa se ocupe cu toate formalitatile inregistrarii autovehiculului si cam cat costa toata operatiunea.

 

-        Ce acte trebuie sa primesc ? Cum se procedeaza cu RCA ?

 

-        La ce trebuie sa fiu atent cand ridic masina ? Ceva sfaturi ar fi binevenite.

 

Va multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cand te duci sa ridici masina trebuie sa ai rca la tine. Intri pe net cauti un site unde faci rca sau poti sa mergi intr-un supermarket si gasesti insulita din alea cu rca si iti faci rca in vederea inmatriculari.

Eu unul nu am apelat la firma dar te poti ocupa si u. Nu pierzi mult timp. Prima data te duci si platesti timbrul de mediu dupa care trebuie sa astepti 2-3 zile sa intra plata in sistem dupa care mergi la politie sa o inmatriculezi. Dureaza cateva ore pana iti da numerele ai talonul

Iar referitor la ce sa te uiti nu stiu ce sa iti zic eu am stat si am analizat-o din toate punctele m-am jucat cu toate butonasele sa vad daca merg

Iar ca si acte trebuie sa-ti dea cartea masinii dar la mn a durat cateva zile pana am primit-o si bineinteles nr rosii si dovada/chitanta de la nr rosii. Pana o inmatriculezi nu poti iesi cu ea in tara dar nici rovinieta nu iti trebuie. Pe aia o faci dupa ce ai nr definitive

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina lui Norman e Euro 6 si e scutita de plata timbrului de mediu.

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci sare peste etapa aia. Am uitat. Scuze :)

Si am uitat un pas pana sa mergi la politie trebuie sa treci pe la taxe si impoZite si sa o declari dupa care mergi la politie.

Si dupa ce ai terminat cu totul eu iti zic sa-i faci casco si la o firma super ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si foarte important...daca nu ai o benzinarie aproape de dealer ia la tine 2l de carburant :). Eu am facut pana prostului in curtea dealerului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar ca ai mare dreptate barqqsanu. Mi-e mi-au dat si mai aveam de facut 5 km sau ceva de genul. Noroc ca aveam omv aproape :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu benzina e tare  :D dar nu m-ar surprinde

 

RCA - stiu ca trebuie sa-l fac, probabil pe 30 de zile ca sa fie valabil si la inmatriculare, numai ca in baza a ce ? Numar de circulatie nu am, iar cartea masinii probabil ca o voi primi odata cu masina. Imi spune dealerul nr. sasiu, ceva ?

 

Deocamdata mi-a zis ca trebuie sa platesc doar numerele rosii - vreo 150-160 de lei. Referitor la RAR, mi-a zis ca fiind model nou, s-ar putea sa fie nevoie de omologare individuala.

 

In ce priveste timbrul de mediu, am inteles ca, desi sunt in situatia in care nu voi plati nimic, tot trebuie sa merg la fisc, ca sa-mi dea hartia.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai trebuia sa-ti dea seria de sasiu. Iar rca-ul se face pe 6 luni sau 12 luni. Ca tocmai de aia si scrie ca e in vederea inmatricularii. Si e valabil si dupa ce o inmatriculezi pana iti expira

Nu ai u treaba cu omologarea ,de aia ar trebui sa se ocupe dealerul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina   de le dealer o ridici cu numere rosii valabile 30 zile   si asigurare pe o luna pe care trebuie sa o achiti .

acte ce trebuie sa primesti :

 

- carte de identitate a masinii

- certificat de înmatriculare

- asigurare pe o luna 

- factura .

 

La masina uitate peste tot motor, exterior, interior, clima, geamuri ...... Cam la TOT.

 

O zi buna . Eu  mai am pana  pe la sfarsitul lunii iulie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, o sa incerc sa probez cat mai multe dintre echipamente, sper sa nu ma zoreasca. Banuiesc ca ar trebui sa se intocmeasca si un proces-verbal de predare-primire, in care sa se treaca eventuale neconformitati - cum este de exemplu cand inchiriezi o masina.

 

Referitor la numerele rosii, cine trebuie sa le plateasca ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu  mai tin minte ... in 2008 am luat masina..

Asigurarea pe o luna sigur tu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica nivelul uleiului, asa la misto zi-le sa ridice joja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,

După o așteptare destul de lungă (în contractul inițial 10-12 săptămâni, cu așteptare program RABLA 2015 - în final după 14 săptămâni), am ridicat și eu mașina azi.

Dealerul mi-a făcut o ofertă de RCA și CASCO pe care am acceptat-o. (RCA și CASCO la Allianz Țiriac). 

De la dealer am primit următoarele acte:

- actele ce au fost întocmite pentru programul Rabla 2015

- asigurarea RCA pe un an de zile (pe RCA apare VIN-ul mașinii)

- asigurarea CASCO pe un an de zile (pe baza VIN mașină)

- proces verbal de predare primire

- factura fiscală pentru servicii înmatriculare (numere roșii) - 124lei

- certificatul de garanție

- autorizația de circulație provizorie pe o lună de zile

Mapa Skoda:

- manualul de utilizare Skoda Octavia

- manualul de utilizare Infotainment Radio Bolero

- lista cu Rețeaua Service Skoda

- un pliant cu Serviciul de Asigurare a Mobilității

- Declarația de conformitate

- O carticică - Help on the road (conține numere de telefon service, poliție, salvare etc. pentru majoritatea țărilor)

- Planul de service

- Completare a manualului de utilizare SmartGate

- o mică mapa cu informații despre asistența oferită de rețeaua de centre Skoda în caz de accidente

Cartea de identitate a mașinii și factura fiscală urmează să le primesc.

La preluarea mașinii am verificat să fie toate extraopțiunile comandate.

Am verificat vizual exterior, interior, roată de rezervă cu tot ce trebuie să conțină acel compartiment.

Am verificat funcționarea Radio, trapă electrică, lumini, funcționare climatronic.

Dealerul mi-a spus că are 5 litri de benzină în rezervor. Pentru siguranță am avut la mine un bidon cu 5 litri de benzină.

Sper că nu am uitat nimic.

Sunt foarte încântat de cum merge mașina (nu am condus până acum cu schimbator automat este super confortabil).

Voi reveni cu poze și impresii.

P.S. Scuze pentru lungimea postării, dar cred că poate este util pentru cineva.

P.P.S. Dacă sunt offtopic, rog un moderator să șteargă postarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Display _ ul de la unitatea Bolero  ce dimensiune are 5 sau de 6.5" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,

După o așteptare destul de lungă (în contractul inițial 10-12 săptămâni, cu așteptare program RABLA 2015 - în final după 14 săptămâni), am ridicat și eu mașina azi.

.

Felicitări si mulți kilometri fără evenimente

Bolero are MIB 1 sau 2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bolero cu display 5,8", mașina s-a fabricat în săptămâna 21.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine, dealerul mi-a spus ca masina se va livra (nu se va fabrica) dupa saptamana 22 si prin urmare va fi Euro 6, iar eu am concluzionat ca si MIB 2

Modificat de Norman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine de stiut: Curtea de Justitie europeana a dat recent o hotarare care ce poate fi de folos celor care cumpara masini noi, in cazul nostru, si a decis ca orice neconformitate aparuta in termen de 6 luni de la livrarea unui bun si sesizaa vanzatorului se considera ca a existat la momentul livrarii. Detalii gasiti aici: http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_40749/CJUE-Defectele-depistate-in-sase-luni-de-la-livrarea-unui-bun-se-considera-ca-au-existat-si-la-momentul-livrarii-Ce-trebuie-sa-probeze-consumatorul-pentru-a-beneficia-de-prevedere.html. Ideea e ca sarcina consumatorului de a proba existenta unor defectiuni/neconformitati este mult usurata. Deciziile CJUE sunt obligatorii pentru statele membre.

PS Daca moderatorul considera ca nu e locul potrivit aici poate sa mute postul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, 

 

Mi-am dat și eu comandă de O3. Ar trebui să ajungă în jur de 13-17 iulie.

Octavia Style 1.4 TSI 150CP, DSG

Culoare: Gri Quartz

 

Opțiuni:

- Clever Pack: Xenon și scaune încălzite

- Maxi-Dot Color

- Cârlig remorcare detașabil - am suport pentru bicilete pe cârlig

- Jante 17 Teron - pentru aspect și stabilitate

- Prabriz încălzit - am la mașina curentă și-l găsesc foarte util

- Bolero MIB 2

- Senzori parcare față/spate - cam scumpi dar sunt utili prin zone înguste și noaptea

- Smart link - pentru Apple CarPlay

- Sound System Canton - sunt meloman :D

- SunSet

 

Am obținut o reducere de 3%. Poate obțineam mai mare în altă parte dar cea mai apropiată reprezentanță Skoda e la vreo 200km și nu mai avea rost să umblu pentru încă 1-2%. Dealer-ul zice că-mi face cadou covorașe cauciuc și îmi rezolvă el mașina cu numere roșii.

 

Cum ajunge, revin cu impresii. S-ar putea să ajungă mai repede fiindcă intră fabrica în revizie pe vreo 3 săptămâni la mijlocul lui Iulie.

Modificat de grigorievs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesanta configuratia. Asteptam poze si feedback pentru Bolero MIB 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt curios cum e Bolero cu 6.5inch. Pentru mine curiozitatea este mai mare pentru motor. Mașina curenta este un diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am renuntat la combi, dar nu stiu ce sa fac cu motorizarea?

Familie tanara cu un prunc (deocamdata :D), drumuri sa zicem 50% in oras, maxim 10 000-12 000 km pe an (eu folosesc masina de servici).

Cu discountul primit imi iese style 1.2 tsi cu ceva optionale la 17635 fata de 19500 1.4 tsi style cu aceleasi optionale. Rezulta o diferenta de 1865 euro la aceleasi dotari sau 2025 euro daca adaug si parbrizul incalzit.

Oare sa merite aceasta diferenta? Voi cei care aveti 1.2 tsi, regretati alegerea facuta in cazul motorizarii?

Multumesc.

 

 

 

Configurator - 1.4.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa un test drive si te lămurești singur.

Vezi ce am scris zi eu o pagina mai in urmă, poate te ajuta la ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia doi prieteni cu tine si trage o tura de centura de Apahida si retur prin Turda si apoi revino pe autostrada, si vezi cum se comporta, cel putin motorul de 1.2, sa vezi cum se misca.

 

Eu subiectiv vorbind -nu detin benzina- insa optiunea de parbriz incalzit, este un confort frumos de avut diminetile de iarna ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parbrizul încălzit merită toți banii. De 3 ani îl folosec. Foarte comod dimineața să apeși doar un buton în loc să stai să rașchetezi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Sfaturi achiziție Octavia 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!