Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

... si doar daca masina respectiva corespunde normelor de poluare in vigoare daca este noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este euro 5 din cate am văzut, și cei de la reprezentanta spun că nu pot da acel certificat COC...

,,

Legislatia Rep. Moldova nu prevede un astfel de certificat si in mod normal uzina nu le emite pentru noi.

Din aceste motive Dvs nu veti putea inmatricula in Romania automobilul procurat din Rep. Moldova.'' asta este răspunsul de la reprezentanta lor.

Și nici dacă o cumpără cineva din Moldova și o inmatriculeaza acolo iar apoi o vinde omului, nici așa nu merge? 

Persoana respectiva ar da și acei 1000 euro pt înmatriculare aici în tara că îi convine, dar oare merge daca este euro 5? 

Modificat de rkn_alex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Cred ca trebuie sa faceti un topic nou ca aici sunt multe discutii generale fara legatura neaparata cu Octavia 3.  Mai trebuie oare taxe vamale platite? R. Moldova nu este in UE dar totusi are acord de taxe vamale.  Mai trebuie platit TVA 19 %?

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avem arie de Legislatie inclusiv inmatriculari, unde se discuta fix acest gen de subiecte. Bineinteles ca nu au legatura cu Octavia 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/8/2019 at 3:50 PM, sergiu_titus said:

BeciAcustic am sunat si dealerul a zis ca e posibil sa vina in saptamana 11 din anul 2019 adica  saptamana 11-17 martie dar e posibil sa se schimbe data. Dar nu a precizat cum va fi, in minus sau plus cu ceva saptamani. 

Tu nu ai sunat ?

Azi am sunat. In sistem apare ca termen de livrare saptamana 13/2019 adica final de martie dar poate suferi modificari +/- 1-2 saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari!

Vreau sa achizitionez o O3 din 2013 cu motor 1.2 TSI de 110 CP. Ce puteti sa imi spuneti despre aceasta motorizare? Ce probleme au aparut la ea de a lungul anilor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre motorul respectiv se discuta aici:

In rest, spor la citit ca nu sta nimeni sa faca rezumate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva Octavia 3 cu noul motor 2.0 tsi 190 cp DSG? Daca da ,cum se comporta si ce consum scoate?

Modificat de vdragos
Limbaj de chat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/13/2019 at 10:56 AM, BeciAcustic said:

Azi am sunat. In sistem apare ca termen de livrare saptamana 13/2019 adica final de martie dar poate suferi modificari +/- 1-2 saptamani.

La mine livrarea s-a schimbat pentru saptamana 14 din 2019, dar nici aceasta data nu e batuta in cuie. Cineva de aici spunea ca a facut comanda prin iulie anul trecut si i-a venit in decembrie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce se întâmplă mai nou la Skoda, dar eu am facut comanda la inceputul lui mai 2017 si la sfârșitul lui iunie 2017 a venit deja masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comanda data in fabrica pe 07.03.2017, modificata pe 14.03.2017(am adaugat cateva optionale), masina a ajuns in Curtici pe la inceputul lui mai; am asteptat Rabla cam 2 saptamani si pe 27.05.2017 am facut cunostinta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/22/2019 at 6:36 PM, sergiu_titus said:

La mine livrarea s-a schimbat pentru saptamana 14 din 2019, dar nici aceasta data nu e batuta in cuie. Cineva de aici spunea ca a facut comanda prin iulie anul trecut si i-a venit in decembrie. 

Azi am fost sunat si masina a fost fabricata ieri, 25.02.2019 si asteapta transport spre tara(comandata pe 17.12.2018). TImpul estimativ pana la Curtici este de 2 saptamani. Sper sa inceapa si programul rabla pentru ca momentan nu se stie nimic. Apropo, are cineva informatii despre inceperea programului rabla 2019?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimeni nu stie inca nimic clar despre rabla,doar speculatii .In mod normal in martie,inceput de aprilie trebuie sa inceapa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/26/2019 at 12:21 AM, razvan.ac said:

Comanda data in fabrica pe 07.03.2017, modificata pe 14.03.2017(am adaugat cateva optionale), masina a ajuns in Curtici pe la inceputul lui mai; am asteptat Rabla cam 2 saptamani si pe 27.05.2017 am facut cunostinta.

DIn moment ce masina a ajuns la reprezentanta de unde ai comandat te-au lasat sa astepti 2 sapamani pana sa inceapa programul rabla? Pe contract scrie achiarea integrala in 2 zile. Ai cerut tu specific ca vrei sa astepti rabla? Detalii te rog pentru ca o sa am aceasi problema, vine masina si nu este inceput programul rabla. MS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi cum ai stabilit cu dealerul. Astepti sa înceapă rabla sau plătești si iei masina mai repede fara rabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutia cu el a fost sa comandam masina ca sigur incepe programul(se banuia in martie) si adaugam un vaoucher pe comanda pana ajunge masina(se astepta sa ajunga in aprilie). Doar ca s-au inversat datele problemei, masina vine la jumatatea lui martie si de program nu se aude nimic. Momentan a zis sa asteptam, poate mai aflam detalii de aceea vroiam sfaturi de la cei trecuti prin aceasta situatie. Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbeste cu dealerul; noi am agreat atunci sa asteptam programul Rabla pentru a plati mai putin, dar daca te grabesti, o achiti fara reducere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rabla sta pentru ca Romania nu are inca buget. Nu e locul aici de discutat, urmariti subiectul pe agenda publica si veti sti cind se da drumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu as vrea sa dublez mesajul, poate doar sa fiu mai specific (asa mi-e felul :)) - incearca sa astepti pana pe 6 martie cand se va discuta la Curtea Constitutionala sesizarea pe buget. Daca se va transa atunci sunt sanse sa inceapa Rabla probabil prin aprilie. (adica sa discuti cu dealerul dupa 6 martie - @BeciAcustic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma mananca sa schimb mașina cu o octavia 2.0 tsi dsg însă nu sunt hotarat daca sa iau cu sau fara 4x4.

Merg aprox 20.000km pe an, 40% in Bucuresti si 60% in afară. Nu circul pe drumuri de țară însă mașina o folosesc destul de mult si iarnă atât în oraș cat si in afară.

De asemenea si consumul contează, daca consuma un 12-13 in oras ar fi ok dar daca consuma 15-16 nu este ok. Am tot cautat mai multe informații despre această configuratie si nu am găsit...

Ca si dotări am ales:

 

  1. Adaptive Cruise Control + Front Assistant
  2. Airbag-uri laterale spate
  3. Blocuri optice spate TOP LED
  4. Conexiune USB pentru locurile din spate
  5. Driving Mode Selection
  6. Duze stropitoare parbriz incalzite
  7. Elemente suplimentare protectie sasiu
  8. Faruri cu tehnologie LED
  9. KESSY
  10. Oglinzi exterioare pliabile electric cu efect antiorbire
  11. Parbriz incalzit
  12. Pregatire telefon cu Bluetooth
  13. Priza 230 V
  14. Scaune fata / spate incalzite
  15. Senzori parcare fata/spate
  16. Sistem de navigatie Amundsen MIB2
  17. Spatare scaune fata
  18. Stergator luneta
  19. Virtual Cockpit
  20. Volan incalzit multifunctional cu padele DSG

 

Daca iau ACC de 160 km/h + Front Assistant voi putea activa ulterior Lane Assistant sau Intelligent Light Assistant?

Pe aceasta motorizarea voi ati merge pe jante de 17 sau 18?

 

Multumesc.

Modificat de tetea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti cu bugetul mai strans, eu zic sa renunti la navigatie, oricum ii pui Android Auto si poti folosi Waze sau google maps pe MIB2.
Cu banii economisiti de mai sus :) adaugi Lane Assist si ILA.
Pentru confortul tau si al pasagerilor, eu as merge pe roti de 16" sau 17".
Si nu renunta la 4x4, cu siguranta o sa-ti placa.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Doc pentru configuratie, :) cu culoare m-ai nimerit si probabil jantele.

Banda decorativa crom in ce stare este la tine?

Amundsen l-am ales ca sa se poata vedea harta pe Virtual Cockpit, nu stiu exact cum va fi sau cat de mult o sa folosesc, diferenta intre Amundsen si Bolero+smartlink fiind de 445 euro.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cromul este in stare perfecta dupa 2 ani si spalari la 2 saptamani si chiar mai des. Virtual cockpit si navigatia o poti sari cu success, Android Auto si Car Play sunt tot ce poti avea nevoie. Jantele pe 17 sunt cele mai echilibrate pentru vara. Nu sari optionalele de siguranta si nu subestima ParkAssist care include si asistenta la garare.

Bine, eu clar as astepta Octavia 4, nu vad rostul trecerii de la O3 FL la O3 FL, chiar si pentru motor. Skoda a anuntat foarte clar ca O4 va fi urcata putin in gama, cu mai multe optionale si facilitati disponibile.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as astepta Octavia 4. :)

Pentru ILA iti trebuie o camera, nu se poate activa daca ai doar FA+ACC.

9FF9DA4C-E5AE-4185-A27B-8CA8717B6A0B.jpeg.fd520bf96241fbdf36e9c7c7038d38ff.jpeg

Pentru Lane Assist iti trebuie alta camera, mai mare, si poti activa apoi TSR.

AB08FDBE-0813-49C8-AD9A-7FCA981E6116.jpeg.06d1add0f6c97eb323b14f3fb9cd5269.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!