Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

1. discutabil, as inclina spre nu

 

2. dupa cum ai spus, must have :D  chiar si la berlina. 

 

3. as zice nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma cine suntem noi sa iti spunem daca merita sau nu?

Daca iti place, ai nevoie sau iti produce un minim de confort, iei tot. Daca nu, nu.

 

In maxim 24h or sa vina 10 persoane care iti vor spune ca stergatorul nu este util sau nu este estetic si alte 10 persoane care iti vor spune ca este un must.

 

Daca eram in locul tau:

 

PDG

scenariu: merg 5% pe drumuri nasoale (chiar le merg?!) - intrebare: merita sa am optiunea asta? - raspuns: cred ca nu.

 

Stergator luneta

scenariu: sunt fan stergator luneta, ii simt utilitatea si nu ma deranjeaza estetic - intrebare: merita optiunea asta? - raspuns: il stiam deja, da.

 

Driving mode selection

Asta cred ca este singura optiune pentru care merita sa ceri un sfat, daca nu ai vazut cum merge si care sunt diferentele.

 

Si in legatura cu DMS, eu cred ca merita banii si chiar se vad diferentele in reprizele motorului (eu am DSG) si usor chiar si in directie. In plus nu este scumpa optiunea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cele 3, stergatorul luneta il consider un must have, iar zilele trecute mi-au confirmat utilitatea pt. a nu stiu cata oara (asa inestetic cum o fi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ati convins, si pt luneta berninei este necesar stergatorul. Pentru DMS cu manuala si PD la 4x4, mai citesc parerile voastre viitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PDG-a fost un criteriu determinant pt. mine in alegerea masinii, asa ca si cea personala si cea de serviciu au PDG. Am cautat o masina care sa poate fi inaltat din fabrica. Aici este o parere 100% subiectiva. Totusi masina 4x4 ar trebui sa aiba din start PDG, altfel ce ar explica alegerea tractiunii integrale? De ex. daca este zapada mai mare si masina ramane suspendata, tractiunea 4x4 nu isi mai face simtita prezenta cum ar trebui. Evident, sunt situatii extreme care nu se intalnesc prea des...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4x4 nu cere obligatoriu PDG dar, atât timp cât nu te interesează latura ușor sportivă a mașinii, îl poți pune fără remușcări. Ștergătorul de lunetă este OK doar la combi (altfel este pe cât de hidos, pe atât de inutil). Da, sunt de acord cu Frnm, nu trebuie să cerem aici păreri chiar despre orice ;). Plus că despre toate astea s-a mai discutat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul folosesc stergatorul cu pricina si nu mi se pare hidos, mai ales ca am o vorba pentru toti prietenii care suna cam asa; motor ca al tau am la stergatorul din spate. Daca am timp o sa fac o poza la masina actuala unde am si textul care este mai mult for fun :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimic nu-i nou sub soare..... Eu am ales 4x4 secundar pt zapada si principal pentru a nu fugii spatele la plecarea in forta, marirea sigurantei abordarii curbelor stranse la viteze mari, urcusuri pronuntate, pt ca vine cu suspensie independenta spate (indisponibila altfel sub 180 cp) si altele, care cer transferarea cuplului motor catre anumite roati (functie de incarcarea si descarcarea acestora).

Pana la urma DMS ul va reduce consumul de combustibil mai bine decat un sofer experimentat (care functie de ce doreste de la masina se va comporta in consecinta: performante maxime, confort deosebit si obinerea consumul irealist din cartea tehnica), sau este doar un alt gadget care ne aglomereaza bordul cu butoane inutile si costisitoare si care in situatii limita fac mai mult rau decat bine?

Modificat de Uomuom
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"PDG" și "siguranța în curbe la viteze mari" nu au ce căuta în aceeași propoziție. ;)

Cât despre 4x4, la Octavia este mai mult o glumă, nu te baza pe el chiar atât de serios.

DMS nu reduce consumul de combustibil decât în modul Eco (cel puțin la mine nu se vede diferență). Dar în modul Eco nu o folosesc decât atunci când vreau s-o fac de râs. :D

Poți s-o bifezi fără probleme, arată mai bine cu un buton în plus și nici nu costă mult. Iar între Eco și Sport chiar este diferență (nesemnificativă totuși dpdv al consumului).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am DMS și nici ștergător luneta. Trăiesc bine fără. Masina este o placere iarna. Cat despre DMS, utilizez piciorul ECO, ca modul sport îl am pe DSG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PDG ul era logic ca micsoreaza dinamicitatea auto, dar vroiam sa aud parerea voastra. Insa am auzit ceva care era deja batut in cuie 4x4. Pai daca 4x4 este mai mult o gluma, atunci de ce as da 1.400 E in plus pe ea, lunadu-i din suflul motorului si marindu-i consumul cu aproape 1 litru, datorita frecarilor suplimentare si a celor +200Kg?

Cum nu vreo sa imi fac de ras prima mea octavia, nu-i voi pune nici DMS.

Aveti idee de ce golanii de la skoda nu pun si pe variantele normale 1.84 tdi M6 ci doar pe RS? Poate ca atunci nu ar mai lua nimeni RS ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kthor

 

 

Ștergătorul de lunetă este OK doar la combi (altfel este pe cât de hidos, pe atât de inutil).

 

Stiu ca este subiectivitate, si din partea ta,cat si din partea mea. Insa tot personal, pe ninsoare il ador. Pe ploaie torentiala il ador. Personal: este util.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord că pentru tine este util, Toni. Asta nu schimbă cu nimic faptul că eu nu-i văd utilitatea căci nu i-am simțit niciodată lipsa (am si mașini cu adevărat "hatch" iar acolo nu neg că ar fi util). La "hatch-ul de Octavia" aș fi fost în stare să plătesc ca să-l scoată dacă ar fi existat ca echipament standard. :)

Oricum, răspunsul meu a fost dat în principal pentru a sprijini afirmația lui Frnm cu privire la inutilitatea unor întrebări. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde cat de des se uita fiecare in oglina retrovizoare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 kthor: stiu ca se poate renunta la el, am fost de curiozitate anul trecut sa configurez o masina si parca m-a intrebat consilierul daca vreu CU sau FARA. Raspuns: FARA :)) eu unul nu-i vad utilitatea la o berlina, bine nici la un variant/combi - dar depinde de fiecare acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La kombi stergatorul luneta este deosebit de util cand carosabilul este umed, asta daca nu vrei sa folosesti doar oglizile laterale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ștergătorul de lunetă este OK doar la combi (altfel este pe cât de hidos, pe atât de inutil). 

Astfel de pareri te rugam sa le tii acasa. 

 

La Octavia3 limuzina apa de pe plafon se SCURGE DIRECT pe luneta spate, TOATA! 

 

 

Ah, cine conduce doar cu ochii in fata, fara sa foloseasca ogl retrovizoare, as sugera sa o dea si p-aia jos, ca e greutate in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa si daca se scurge direct pe luneta care e pb??? Nu ai si oglinzi laterale, sau acelea te incurca. Ca ai apa pe ea, ok, nu ai vizibilitate maxima dar asta nu inseamna ca daca nu ai stergator nu poti conduce acea masina. Si la passat se scurge pe luneta si...nu are stergator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si politia nu considera importanta oglinda retrovizoare din interior, de aia te lasa sa-ti pui folie intunecata pe luneta,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si politia nu considera importanta oglinda retrovizoare din interior, de aia te lasa sa-ti pui folie intunecata pe luneta,

 

Asa si daca se scurge direct pe luneta care e pb??? Nu ai si oglinzi laterale, sau acelea te incurca. Ca ai apa pe ea, ok, nu ai vizibilitate maxima dar asta nu inseamna ca daca nu ai stergator nu poti conduce acea masina. Si la passat se scurge pe luneta si...nu are stergator.

Sfaturi d-astea de achizitie condus nu le vede moderatorul? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Ah, cine conduce doar cu ochii in fata, fara sa foloseasca ogl retrovizoare, as sugera sa o dea si p-aia jos, ca e greutate in plus.

 

Afirmatia ta este insa OK???

Chiar nu iti inteleg deranjul? Poti configura sedan-ul si fara acel stergator. Din ce afirmi tu daca nu am stergator de spate nu pot sa conduc in siguranta???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@warlock:

Ce sfaturi privitoare la condus ar trebui să vadă moderatorul?! Că poți conduce o mașină și fără un amărât de ștergător de lunetă?! Ai mai și raportat postul lui pronet, ca să ne convingi pe toți din echipa administrativă să ne montăm repede câte un astfel de ștergător pentru ca nu cumva să picăm ITP-ul. De curiozitate, dacă îți fură vitalul element (puțin probabil să-l considere vr'un hoț util, da' să presupunem că are un tip de mașină la care chiar contează așa ceva ;)) te duci cu mașina pe platformă până la reprezentanță ca să-ți montezi altul?

N-aș vrea să observ (așa cum pronet bine a punctat) pontul tău despre reducerea greutății. ;)

Iar cu privire la sfatul tău de mai sus ("Astfel de pareri te rugam sa le tii acasa"): mă ierți că am dormit în timpul ceremoniei prin care ai fost numit în funcția de stăpân al adevărului absolut. Astfel de persoane, "axiomatici" care mai și debordează de bun simț, au constituit întotdeauna un model de inspirație... pentru pamfletari. ;)

N-ar fi rău să urmărești replica lui ToniM la același post care ți-a frizat logica (și al cărui autor sunt, recunosc) pentru a vedea cum încă mai există ideea de aceptare chiar și pentru părerile contrare, cum asta nu te obligă să aderi la alte opinii, cum e mult mai util să vezi subiectivismul ca pe o realitate și nu ca pe un adversar, cum atunci când vrei să combați o idee trebuie să ai grijă să nu lovești în persoane... mă rog, o parte dintre chestiile care ar trebui să ne susțină poziția de făpturi dotate și cu inteligență.

Iar pentru cei care încă se întreabă dacă se poate trăi fără ștergător de lunetă la Octavia "limuzină": se poate, nu apar probleme la condus pe timp de ploaie sau ninsoare, te poți uita liniștit în oglinda retrovizoare centrală (în timp ce cel din fața ta frânează brusc ;)), etc. Dacă pentru voi însă pare util, atunci bifați optiunea și gata bâlciul.

Vă rog să închidem subiectele fierbinți iar atunci când nu putem accepta și părerile celorlați sau nu putem să le fundamentăm pe ale noastre, să ne abținem de la a mai posta. :)
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am afirmat ca nu poti conduce fara stergator spate, nu am afirmat ca masina e urata/frumoasa cu acel stergator, nu am dat sfaturi cum sa conducem si unde ne uitam. Nu am impus nimanui unde trebuie sa se uite si cat...

 

Eu chiar accept și părerile celorlați, nu emit ca parerea sau convingerile mele sunt supreme.

Eu am terminat discutia pe acest topic. Chiar am rugamintea, sa mi se sterga aberatiile mele, pastram locul curat. Multumesc.

Modificat de warlock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa depasim momentul, cred ca pe subiectul Octavia III, trebuie intersiza prin regulament intrebarea este sau nu util stergatorul de luneta. :)

De departe aceasta intrebare nu isi are rostul, iar raspunsul intotodeauna este subiectiv, asa cum bine am anticipat inca de ieri. Si eu m-am numarat printre sustinatorii stergatorului de luneta pe forum, dar dupa o alta discutie care a degenerat, m-am abtinut sa mai dau sfaturi cu privire la acesta. 

Modificat de Frnm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Sfaturi achiziție Octavia 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!