Jump to content

Performanta 1.6 MK3 Ajutor


Rumppel
 Share

Postare recomandată

Va salut pe toti si va rog respectuos sa nu tratati intrebarea in ras.

Detin un mk3 din 95,motor de 1.6 55kw 75 cp,pe care nu vreau sa il schimb sub nici o forma.

Cum pot creste performantele lui si sa fie simtite vizibil?

Evacuare noua sport?Filtre Sport?orice idee fratilor.modific orice la el dar nu il schimb.

Stima baietilor indragostiti de VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cresterea puterii unui motor aspirat fara modificari drastice (multi,multi bani) e imposibila .Cu banii bagati pentru a ajunge la 90-100cp iti mai iei cel putin inca o masina la fel .Cea mai simpla si ieftina solutie e un swap cu un motor cu o putere la placerea ta ,dar si acolo e mult de munca .Nu arunca banii pe evacuari ,filtre si alte prostii .Parerea mea ,cauta un 1.8-2.0 ,8v-16v cu tot cu instalatia electrica ,de pe un G2 sau G3  si ai asigurati 100-150cp si nu ai batai de cap ...decat cu RAR-ul  :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand depinde foarte mult starea motorului pentru ca deja are o uzura.

De putut se pot face multe, dar costa foarte mult si nu merita deoarece suma intrece valoarea masinii. In plus vei avea probleme cu RAR-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singurul lucru care imi vine in minte este chiptuning (daca permite) dar nici acolo nu vei castiga multi cai putere, maxim 10, ai putea sa refaci motorul, segmentare, garnituri si ce mai trebuie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Studiază şi varianta chiptuning+axa came sport. Numai că axa cu came sport are un preţ în jur de 400 E.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vazusem pe aici pe undeva un mk3 gti ! Vreo 2500 euro, tot original ! Mai bine te gandesti sa.ti iei asa ceva daca dsti inebunit dupa mk3 si vrei putere mai multa! Nu merita banii investiti .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri baieti.Cred ca am sa optez pana la urma urmei cu un swap de 1.8 sau 2.0 ceva,numai ca imi este frica de ceea ce pot achizitiona.Dar presupun ca nu emcanic relativ "bun" ca la noi in romania o sa am parte de ceva bun.Stima tuturor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o luam intrebarea in ras, dar foloseste functia search inainte de a posta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!