Jump to content

2014 Seat Leon FR 2.0TDI


saibot

Postare recomandată

masina are o prezenta foarte mare pe strada. am avut ocazia sa ma intersectez prin oras cu un cu jante mari si pachet complet led ( faruri stopuri samd ) .... wow .. arata bine tare si venind din fata cat si departandu-se in oglinda retrovizoare :)

o alegere bine facuta.

Link către comentariu

Ne-am intersectat la marginea Aradului lunea trecuta. Se vedea ca era incarcata masina :D.

La vama de pe autostrada ai avut asa probleme?

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Am trecut prin vama "veche" la dus

 

Shadowzz, a mea are prezenta doar din spate :)) pt ca halogene :P

Modificat de saibot
Link către comentariu

Am trecut prin vama "veche" la dus

 

Shadowzz, a mea are prezenta doar din spate :)) pt ca halogene :P

 

Tot cufundat in halogene ai ramas. Ideea era alta, dar nu are rost sa iti mai explic pentru ca 'nu circuli noaptea si n-ai nevoie de csenoane'  :RO flag:  :))

Link către comentariu

Halogenele le-am platit, masina am luat-o gratis :P

Da, am trisat si la faruri si la jante....si trisez constant la consum :D

Link către comentariu

E tot un fel de firma de tuning, numai ca in loc sa faca, caii sa apara, face banii sa dispara :))

Modificat de saibot
Link către comentariu

Ce e ciudat in pozele de mai jos ? :))  in afara ca fac concurenta colegilor care posteaza in mare parte in topicurile de consum ;)

 

 

post-47479-0-17343500-1441639141_thumb.j

post-47479-0-89302900-1441639148_thumb.j

Link către comentariu

Viteza medie mare la consum destul de mic. Din pacate nu e meritul soferului si nici al masinii.

Ma uitam pe topicurile de consum si vedeam cifre  ce faceau si posesorii de electrice sa fie invidiosi :P

Cum ma plictiseam azi pe drum am "masluit" niste consumuri, ca tot zicea un coleg ca doar consumul mi-a mai ramas :))

Metoda e simpla, pe un drum lung  (autostrada sau DN) se ajunge la o viteza convenabila (140 pe autostrada in cazul meu), se selecteaza in meniu consumul mediu si se da reset. La iesire de pe sectorul de drum se face poza si se posteaza pe topicul dedicat sa se mire colegii ce sofer desavarsit sunt si ce masina smechera(cu 2 de sm) am eu :D

 

In realitate nu sunt diferente mari la consum dar viteza medie e mult mai mica :)

 

Consumul real:

 

 

 

post-47479-0-66840800-1441648310_thumb.j

Link către comentariu

E stricata...trebuie neaparat sa mergi la REPREZENTANTA pentru o investigatie...

Hahaha...de acord cu bebeee ( arata a +150-160 cu topuri de 200).

Edit: ai apucat sa raspunzi...tot stricata e:))).

Modificat de cristi511
Link către comentariu

In RO e aproape imposibil sa scoti viteza aia medie, nu mai zic de consum. Poti sa mergi peste 200...dc ai stat in trafic 3 minute s a dus media in jos instant. Pe autostrada eu merg cum ziceai tu mai sus si cea mai buna medie a fost 119 si nu obtinuta in RO.
Am pus consumurile respective pentru ca erau cateva asemanatoare(raport Vmed/consum) pe topicurile dedicate :)) mai mult ca sigur obtinute astfel :)

Si nu e stricata...doar plictisitoare pe alocuri :P, mai ales dupa ce conduc Cupra.

Modificat de saibot
Link către comentariu

Ca tot vorbeam mai inainte de viteze medii ridicate - azi am verificat uleiul si a scazut spre jumatatea zonei hasurate(in jur de 400ml consumati estimez eu)
Are 14.000km de la ultimul schimb si 90% sunt facuti in regim de autostrada, adica ore bune in intervalul 150-240km/h(in zonele unde era legal asta evident)
 

Acum eu stiu ca majoritatea masinilor  de aici nu consuma "gram" de ulei, iau 4% si sunt "tancuri" dar eu v-am spus de la inceput ca a mea e stricata :))

 

Am comandat ulei si saptamana viitoare intra la a doua revizie.

 

Spor la halogene!! ;)
 

Link către comentariu

S-a mea cre' ca-i defecta ca si eu completez vreo 500 ml la 10k-12k km intre schimburi. La consum insa e ok, peste 4% n-am vazut, hai 4,5% maxim cand o alerg. :P

Link către comentariu

Consumul asta de ulei a fost generat in mare parte de cei 6000km facuti in aprox 60 ore de mers tare si cu masina plina.

 

In conditii normale nu consuma deloc. La primul schimb (12.000km) nu a consumat mai nimic

 

Chiar si asa 400ml la schimb e parfum :))

 

Cum zice si Golfix - La fostele masini la un drum dasta trebuia sa iau cel putin 5l de ulei la mine :))

 

Cris, 4.5% ca 4.5% dar e tanc? ca dc nu e tanc.....degeaba consuma putin :P

Link către comentariu

Pai si la mine e din cauza ca merg des la VL... si asta-i tot ce pot spune fara sa incalc legea. ;)

Nu stiu exact ce inseamna "tanc" in cazul de fata, dar da, normal ca e tanc, cum altfel?! :))

Link către comentariu

Sunt pe interval fix, 15000km sau 1 an desi pe computerul masinii service ul e setat la 30.000 :)

Link către comentariu

Ma gandeam eu :)

 

Inca ceva: cum ti se pare ca rezista vopseaua pe bara fata/aripi ? Ai protejat-o cu ceva, gen folie, etc ?

Link către comentariu

Eu am vopsea nemetalizata si sunt multumit de cum a rezistat. Am cateva urme pe bara fata de la pietre dar se faceau indiferent de vopsea. In rest nici o problema in 30.000km

Link către comentariu

Vezi, de ce iti place sa induci lumea in eroare?

Cum adica nici o problema? Pai masina parca era stricata...consuma mai mult de 2.1% cu vmed +100. Remember? :))))

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!