Jump to content

2014 Seat Leon FR 2.0TDI


saibot

Postare recomandată

Pentru ogoarele patriei, trăiască tractoarele!

Link către comentariu

Hahahahahahaha! Eat that gasoline powered cars!

Insaaaaaa....am experimentat altceva: jetta(4adulti) cu ceva caluti pe sub capota si passat b7 variant( tot 4 adulti) cu 150 de manji dar cu dsg. Rezultatul a fost ca....a trebuit sa muncesc sa ma pot tine de el( tren, coada sau cum vreti voi sa i spunem) si la destinatie eu eram transpirat iar soferul din b7...linistit si relaxat. Dsg rules!!!

Le: cred ca daca era motorul de 177 sau asta nou de 184 de cai...ma lasam pagubas. Cu tot cu soft turbina axe si alte prostii ce mai am eu. Pai pana gaseam eu treapta potrivita, sa fiu in boost samd...omu efectuase deja depasirea.

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Bun venit in lumea fanilor diesel :))

N-auzi domle' ca imi place benzina :))

 

Cristi, nu stiu daca era numai DSG-ul care facea diferenta. Si mie de multe ori mi se pare ca nu trage....desi daca ma uit la vitezometru cum urca imi cam schimb parerea. CR-ul livreaza puterea si cuplul liniar, constant si pe o plaja marisoara si asta il face eficient si plictisitor in acelasi timp

 

Gruppster - pacura rullz :))

Link către comentariu

De portofel da, de suflet....mai pune 2 pistoane, daca se poate in linie, da afara turbo si ....enjoy :))

Link către comentariu

Preferabil ar fi 2.0 TSi DSG, ideal nu stiu inca, si pentru suflet probabil ceva aspirat cu ture multe :)) un B16B de ex

 

Revenind la "pacura power"...mi-am luat o ladita mai mare(mai inalta) ca nu imi mai incapeau chestiile legate de intretinerea ei in fosta (aspirator/compresor, solutii de spalat interior, insecte, gainati de pe masina, lavete,bureti, aparat de verificat presiunea rotilor, solutie de parbiz, silicon pt chedere, etc..)

Link către comentariu
  • 2 months later...

Am ajuns la aproape 20.000km si toate sunt bune si la locul lor.

Consum mixt 6.2%. In regim de autostrada consuma 5.5-7% , pe DN-uri 4-6%, in oras cat vrea ea intre 6 si 14% :))

N-a mancat "gram" de ulei, antigel am completat in iarna si de atunci nu a mai scazut deloc. Cu alte cuvinte - nimic deosebit, acesta fiind si motivul pentru ca n-am mai scris de ceva vreme.

 

O poza :)

post-47479-0-25232700-1438763741_thumb.j

Modificat de saibot
Link către comentariu

Frumos frumos la Cheile Gradistei. Nu ai indraznit sa urci pana sus? sa stii ca e foarte ok drumul.

Link către comentariu

Am urcat de multe ori sus, e f bun drumul( e privat) si din fericire de anul trecut au facut si drumul din Bran pana la Moieciu. Dc l-ar face si pe cel din Rasnov pana la Bran....

Link către comentariu

Daca daca daca...Asta e drumul meu preferat (Bran-Clung)...ps: cred ca e stricata masina, consuma cam mult :blah:

Link către comentariu

Sunt dereglate din fabrica sa nu faca concurenta clasei superioare :P.

 

La 7% pe autostrada mi-ar da politia amenda numai dc s-ar uita la media de viteza de CB :))

Modificat de saibot
Link către comentariu

Uite ca am gasit si pozele de sus (Fundata), in ipostaze diferite :)

 

post-47479-0-82689400-1438842196_thumb.j

post-47479-0-15896800-1438842206_thumb.j

Link către comentariu

O masina alba, un weekend, 600km parcursi si 5.5% consum.

 

Sa aveti o saptamana linistitia si spor la halogene!

 

PS. Nu cred ca mai e nevoie sa va spun unde am fost :)

post-47479-0-28888400-1439185753_thumb.j

post-47479-0-49149200-1439185776_thumb.j

Link către comentariu

Acu cativa ani inca puteai sa respiri pe traseuri de genul, acuma doar off-season mai merita urcat, parerea mea...

 

Am tras 800km in weekend, bifat pe retur cheile bicazului si lacul rosu...never again vara :(

 

+1@cristi511: ne place masina :)

Link către comentariu

Mama plin e in mijlocul verii. Dar macar era racoare?

 

Iti recomand un DeutscheAlpenStrasse si un GrossglocknerHochAlpenStrasse, acolo te simti altfel

Link către comentariu

Traseul a fost Ploiesti-Sibiu-Ploiesti, prin Brasov la dus si ca sa evit coloana de Valea Prahovei am zis sa modific traseul la intoarcere...si m-am decis fix in sensul giratoriu catre Cartisoara :))

 

Ma asteptam sa fie aglomerat insa a fost ceva mai mult decat speram. Am stat 2.5h in coloana(pe urcare) si asta in ideea in care am ajuns destul de devreme..pe urma a fost mult mai rau.

Lucrul ingrijorator nu este aglomeratia ci mizeria generata de "oameni" . In zonele in care sunt locuri de oprit e jaleeeeeeeee, tone de deseuri....

 

Racoare e tot ce a mai ramas din Transfagarasan...18grade sus la Balea

Modificat de saibot
Link către comentariu

Mda, treaba asta cu gunoiul este o problema pt ca inca nu exista o educatie in sensul acesta...insa dobitocii astia de administreaza...chiar e greu sa iti dai seama ca atunci cand sunt +35 de grade afara timp de o luna lumea va migra catre frig si racoare? 

 

E greu cu managementul asta public....

 

In fine, sper sa ajung si eu pe la jumatatea lui septembrie.

Link către comentariu

Așa este peste tot în țară. La a doua sau la a treia oprire pe rahatul ăla de autostradă pe la Orăștie am găsit mai mult gunoi decât în toată Europa colindată de mine. Am avut un șoc absolut. Presupun că și restul arată cât de cât la fel. Ținând cont că nu este nici măcar prima să zici că opresc acolo toți "străinii" repatriați care atuncă ce n-au putut pe la alții.

Link către comentariu

Acum m-am intors de pe TF cu traseu, Rm. VL->C. de Arges->Sibiu(intrat)->VL. E chiar ok in timpul saptamanii destul de liber.

Eu am avut asa: Vit medie 50kph, 5.4L/100km, 6h de condus, 300km. Consumul tau e de invidiat datorita puterii suplimentare gratis in materie de consum!

 

PS. In Valcea e o problema cu gunoiul, mai nou exista concurenta pt firma de salubritate :)) ... +primaria la mijlocul conflictului => o sa ne ingropam in gunoi :))

Si pe drum, atata educatie avem, mananci sanvisul... si servetelul pe jos direct, fiind o tragedie sa il pui in buzunarul de la usa pana la primul gunoi.

Modificat de florinrmn
Link către comentariu

Ideal e in cursul saptamanii, numai ca nu prea e posibil. Ai avut un consum f bun cu benzinara :)

E complicat tare cu educatia, gasim gramezi de gunoi si in Delta, unde se poate ajunge doar cu barca, de locurile aglomerate ce sa mai vb. Niste nesimtiti au aruncat o caserola direct din masina intr o parcare desi cosul era la 2m de ei, sincer, nu cred ca o sa apucam o schimbare in bine a mentalitatii. Asta e natia, majoritatea se scalda in mediocritate si e o reactie in lant care pleaca de la individ si se termina la institutie. Se va termina procesul defectuos cand educarea prin exemplul pozitiv o sa depaseasca "educarea" prin exemplu negativ.Pana atunci ne vom plimba printre gunoaie, calca pe coji de seminte si respira fum de tigara in spatiile publice.

Modificat de saibot
Link către comentariu

Traseul a fost Ploiesti-Sibiu-Ploiesti, prin Brasov la dus si ca sa evit coloana de Valea Prahovei am zis sa modific traseul la intoarcere...si m-am decis fix in sensul giratoriu catre Cartisoara :))

 

 

Te-am vazut vineri dimineata, pe la 9 prin Busteni :), eu mergeam pe sensul spre Buc

 

Frumoase jantele, prind bine masina.

 

Salutari de la BV :)

Link către comentariu

Salutari si de la Ploiesti colegul :)

 

In apropiere de Sibiu mi-am vazut si fosta masina (Skoda alba), tot la fel - venea din sens invers.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am bifat 6000km intr-o saptamana pe traseul Ploiesti- Arad-Budepesta-Ljublijana - Venetia- Nisa - Cannes - Saint Tropez -Bordeaux si retur.

Masina s-a comportat exemplar in aceasta calatorie.

Sunt extrem de multumit de comportamentul gumelor Hankook pe ploaie. Cum la dus am parcurs Ungaria si Slovenia pe ploaie (torentiala in anumite locuri) am avut timp suficient sa ma lamuresc de ele...la 130-150 pe ploaie puternica au feedback 100%, masina sta pe drum fara sa dea emotii, aproape la fel ca si pe uscat. Este adevarat ca o pondere importanta la feedback este data si de starea autostrazilor vecinilor insa gumele sunt mega bune pe ploaie.

Consum  - 4 persoane, portbagaj ultra plin (am lasat si polita din spate acasa sa pot incarca pana mai sus)

La dus 5.8% cu Vmed-107km/h

La intors 5.7 cu Vmed 99km/h (am prins Romania pe zi), ca idee la intrarea in RO aveam 5.6% dar cu Vmed 119km/h

Consumul din poza este pe traseul Venetia-Ploiesti

Sunt foarte multumit de consum avand in vedere ca afara am mers tare si foarte tare avand in vedere km multi de parcurs si starea drumurilor.

Am luat o amenda de 73Eur in vama la jegosii de unguri pentru o sticla de 750ml palinca. Pentru ca nu avea timbru pe dop s-a considerat trafic de alcool :)) !!! Cu acesta ocazie am pierdut si 3 ore in vama si au scos tot din masina(asta dupa ce facusem lego cu bagajele sa incapa tot in ea )

La fel se considera si sunca, branza sau alt gen de alcool sau aliment fara bon de casa. Aceasta regula este valabila doar la intrarea in Ungaria. Nenorocita rasa...

 

Una peste alta, doua peste mine am ajuns la 25.000km :)

 

Am avut spor la halogene :)) - Lumineaza Xtream Vison la marea arta

post-47479-0-14192700-1440439235_thumb.j

post-47479-0-10507700-1440439246_thumb.j

post-47479-0-89787100-1440439260_thumb.j

post-47479-0-06028100-1440439279_thumb.j

post-47479-0-56065100-1440439291_thumb.j

post-47479-0-17745500-1440439302_thumb.j

Modificat de saibot
Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!