Jump to content

2014 Seat Leon FR 2.0TDI


saibot

Postare recomandată

Am trecut la setup-ul de vara, nu de alta dar trebuie sa fortam putin schimbarea vremii.

Am schimbat cauciucurile Bridgestone din echiparea de fabrica, care nu prea se aliniau cu stilul meu de condus (parca v-am spus ca am buton d'ala de scandal ca BMW-urile), cu Hankook S1 EVO 2 225 45 17 94Y XL.

Desi am parcurs doar 50km am sesizat ca sunt silentioase, amortizeaza f bine denivelarile si gropile si am incredere ca vor sta exemplar curbe. Nu am apucat decat sa ma iau la tranta cu un sens giratoriu de pe centura si aproape ca am vrut sa ma intorc  si sa intru mai tare in el :P desi afara erau 8 grade. Janta Sparco 17" 8J+Hankook 225/45= 19KG

Sunt fabricate in Ungaria....dc si Hankook din Korea face cauciucuri in Ungaria astept ca Nankang din China sa inceapa sa le faca in Germania :))

 

Spor la halogene!!!

post-47479-0-02865900-1426099826_thumb.j

post-47479-0-35918900-1426099843_thumb.j

post-47479-0-73813800-1426099941_thumb.j

Link către comentariu

Toni, da! Clar da.

@Saibot: Stai linistit ca Nexenurile mele sunt peste asteptari..ca sa nu vorbesc ca nu am reusit sa le patinez pana acum pe uscat. :)))

Spor la...giratorii!:d

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Posibil, eu in ultimi 5-6 ani pentru vara am luat numai XL. Pentru stabilitate pe curbe asa ceva trebuie. Totusi fata de ce am avut inainte pe fosta masina am facut un pas in spate :)), compromis facut pentru confort si aderenta pe ploaie sporita


Nexen sunt tot coreene, ale tale unde sunt facute ?

post-47479-0-28497200-1426100810_thumb.j

Link către comentariu

Coreea, China..naiba stie...nu dau decat coordonatele gps pe flancul cauciucului ( probabil pozitia in ziua respectiva a vaporului) :))

 

Sincer, desi am mers pe ceva marci "de renume" in ultimii ani, pana acum nu simt ca am facut un pas inapoi. Totul se prezinta in parametrii. astept un drum de Valcea sau Brasov sau...orice alt drum extra virajat sa imi fac o impresie mai corecta. :D

Link către comentariu

Sunt destule marci bune care nu sunt promovate in Europa, in teste mai ales, care au un aport fantastic la vanzarea produsului, pentru ca sunt si alte interese la mijloc.

Vezi  si TopGear unde indiferent ce masini participa la testele lor castiga Ford (chiar si cand nu participa :))  )

Link către comentariu

384  x4 = 1536 RON cheltuiti cu folos (zic eu)

 

Spor la xenoane/consum :)) !!

Link către comentariu

E excelent pretul, mai ales daca zici ca-s asa performante. Sa ne tii la curent.

 

Sa fie! :)

Link către comentariu

Pretul e comparativ cu restul(diferenta de 20 30 ron/buc).Le am prins la oferta - am vazut ca aveau pret bun si la restul. E cam devreme de etichetat referitor la performante, mai ales in regim sustinut insa sunt optimist. Nu am fost dezamagit de marca asta, de fapt sunt chiar fan "chinezarii" - Hankook, Kumho, Toyo, Yokohama. Am vazut ca lumea cam se fereste de ele...mie imi place sa experimentez.Am vazut ca 90% merg pe Goodyear si Continental, nu zic ca nu sunt bune dar nu mai exista termen de comparatie, e un efect de turma. Dupa ce se uzeaza astea, indiferent cat sunt de bune imi iau alt model :) dar tot de la producatorii de mai sus.

Link către comentariu

Am avut si eu Hankook de vara si am fost multumit iar pentru iarna acum am Yokohama si sunt la fel de multumit.

In schimb Continental de iarna ma dezamageste constant, pierd aderenta in draci si nu am vreo racheta de masina.

Modificat de cogdao
Link către comentariu

Off: cum pierzi tu aderenta cogdao? explica-te ca zice lumea ca faci burnout:))).Iarna,dar cu zapada sau fara? in ce viteze?presupun ca vit 1 maxim,2 mediu si 3 mai rar.Imi pierdea mie aderenta iarna fara zapada cu 140cp,e logic ca la 1.4 tsi 170cp pierd si mai rau,acum cu resoftarea la 170cp la fel si mai rau:D,numai pot sa-i dau tare 1-2,ca in a 2-a pierd 1-2 secunde ca patineaza.

Link către comentariu

Ploiesti - Bucuresti - Ploiesti (invartit juma' de ora prin Victoriei dupa loc de parcare+ coada aferenta de la intrare/iesire) si a rezultat consumul din poze (foarte mare de altfel - blestem ziua in care mi-am luat diesel :))))  ) mai e si lesinat ca vad ca eu nu pierd aderenta in nicio viteza :P

 

Cauciucurile se comporta bine  - rulare/impresie artistica :))

 

Spor la halogene/aderenta!

 

post-47479-0-44480300-1426166719_thumb.j

post-47479-0-34775800-1426166735_thumb.j

post-47479-0-06451500-1426166755_thumb.j

post-47479-0-36702600-1426166828_thumb.j

Modificat de saibot
Link către comentariu

Auzi, asta are buton Eco? :)))

Ce i drept...eu si daca ma chiunui sa scot asa consum pe traseul dat nu cred ca mi iese.

Spor la giratorii!

Link către comentariu

Saibot - te cam apuca dorul de tfsi:)) la masina asta vad ca cea mai mare bucurie e consumul:)))

Link către comentariu

Acum as da-o pt Cupra

 

Ma plictiseste teribil :))))))

 

Cristi - are si Eco dar il folosesc doar la parcari :P

Modificat de saibot
Link către comentariu

Hai cu capra :D Numai pt Led-uri merita :-))

Modificat de Bebeee
Link către comentariu

Tu cred că ești un caz special și chiar și când faci București - Ploiești, tot la vale mergi...

Asta ori ne reprofilăm toți pe cauciucuri asiatice. :P

Link către comentariu

Ieftina rau Cupra aia...pacat ca nu au 2 sa iau pereche :)) cu ocazia asta am si 4 usi  si 10 scaune (sper sa nu fie dalea de birou) :))

 

Acum serios vb, mi se potriveste masina asta. Desi nu exceleaza la niciun capitol (se apropie de excelenta la suspensie) acopera cu succes toate capitolele.

Nu am intalnit inca in trafic o situatie in care sa zic ca aveam nevoie de mai multa putere. Consumul este decent, mixtul pe 13.000 de km este 6.2%(stiu, altii au consumul asta cu benzinare - dar eu am un stil de condus "custom" :)) ) si asa a fost de noua- nu am simtit nicio variatie pe masura ce se adunau km.

 

Ar trebui sa se simta cu noile jante si cauciucuri putin, si eu m-am mirat de consumul de azi, de obicei aveam 5.5-6 dar pana nu se verifica si la pompa ramane de vazut, le-a cam nimerit CB-ul pana acum. Totusi e plauzibila scaderea avand in vedere ca este diferenta de 2kg /buc iarna-vara.

 

Am verificat azi meniul de service si nu mi-au resetat intervalul - in 2000km o sa ma atentioneze pt schimbul de ulei :D . Si nivelul la ulei e putin peste maxim la cald...

nu mai zic nimic.

Toate astea fiind spuse  - nu as schimba masina asta cu alt model, fie el Cupra. Singurul lucru pe care il cam regret e ca n-am pus DSG.

 

Spor la cauciucuri asiatice :D

Modificat de saibot
Link către comentariu

Masina e noua...conteaza anii la consum zic eu,anii si km:D si soferul in principal ,dar si alea:D.Atat iti mananca,sunt sigur ca nu greseste CB poate cu 0.2-0.3 maxim.De ulei iti recomand sa mai scoti putin din el ,nu lasa deloc peste maxim...putin sub maxim e ok.Despre DSG,nu stiu cum e in ploiesti,daca ai drumuri multe prin bucuresti da...chiar e necesara o automata,dar de altfel mi-am dat seama ca gradul de confort creste extraordinar de mult cu o automata,mai am o parere si anume ca o automata iti distribuie mai mult atentia la trafic,evitari accidente si chestii din astea,nu din cauza ca te uiti la maneta cand schimbi lol:)))),dar pur si simplu nu stiu.

 

Dar lasa ca si DSG ala are bubele lui,mai ales ca un FR e o placere sa-l conduci cu manuala.

Link către comentariu

Ii dai sfaturi despre cat ulei sa tina in motor si cum sa trateze masina dpdv tehnic lui @saibot?

Esti foarte nou p-aici, nu? :)

Link către comentariu

Probabil si in ale sofatului. Cel putin din remarca cu uitatul la maneta.

 

Revenind on, @saibot, ziceai ca au trecut pe chargecooler pe tdi 184. E tot asa integrat in galeria de admisie?

Mi se pare un downgrade tocmai in viata de zi cu zi, mai ales mers alert vara unde poate fi mai ineficient decat un intercooler. Nu mai spun de complexitatea sistemului.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!