Jump to content

2014 Seat Leon FR 2.0TDI


saibot

Postare recomandată

La noile modele au mai renuntat la filtrele capsulate cu regulator de presiune, care erau pe tur si au doar filtru "sorb" direct pe tragerea pompei de joasa presiune.

O sa cer sa schimbe toate filtrele oricum.

 

Mai e putin si trecem la rotile de vara :)

Link către comentariu

Grea alegere am avut de facut in acesta dimineata :)))

Nici drumul catre munca nu mai e ce era :P

post-47479-0-29975500-1424415776_thumb.j

post-47479-0-60712100-1424415792_thumb.j

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am facut prima rezivie azi - 12500km.

Am adus uleiul meu(Motul) si am cerut sa schimbe si restul de filtre, mai putin cel de motorina. La km astia planul de service zice ulei+filtru ulei

 

Toate bune si la locul lor in rest.

 

La anul se schimba lichidul de frana conform planului de service....ajungem sa schimbam mai des lichidul de frana decat uleiul :))

Modificat de saibot
Link către comentariu

Sa-i fie de bine! :)

 

De unde stii ca trebuie schimbat lichidul de frana? Ai gasit pe undeva scris sau ti-au zis ei?

Link către comentariu

Am intrebat, la O2RS la fel era dar ma gandeam ca s-au mai schimbat intervalele

Am mai aflat ca avem IC Water Cooled spre deosebire de modelele trecute. Prin urmare cam greu de modificat pe viitor pentru marirea performantelor. Avatajul este ca performantele sunt constante indiferent de temperatura de afara

Modificat de saibot
Link către comentariu

Pai da, asa e cam pe la toti acum cu lichidul de frana. Eram insa curios de sursa informatiei, pentru ca in noile carti nu mai scrie nimic in legatura cu operatiunile periodice de intretinere.

Modificat de cris.g
Link către comentariu

Asa este, nu mai apare mai nimic pe planul de intretinere.

Acum iti da la revizie un formular pe care scrie operatiunile facute conform nr de km parcursi.

La urmatoarea revizie se schimba obligatoriu toate filtrele +lichid de frana.

Partea buna e ca accepta sa te duci cu piesele tale. Eu am adus doar uleiul dar merge adus tot.

Modificat de saibot
Link către comentariu

Pai eu acum discut cu serviceul pt a 2 a revizie... 22k km. La fel duc motul eu, dar a ramas ca schimb decat ulei + toate filtrele + inspectie.

Eu cand schimb lichidul de frana?

Link către comentariu

Salut ! In primul rând felicitări pentru Masina - performanța si consum de invidiat in același timp. Toată lumea vorbește de Motul este mai bun decât ce recomanda producatorul ? Ma gândesc sa il schimb si eu pentru cc'ul meu care are ceva kilometrii la bord si nu il menajez deloc :) mersi

Link către comentariu

La O2 FL conform planului de service lichidul de frana se schimba prima data la 3 ani si apoi din 2 in 2.

Au revenit acum la situatia anterioara si se schima iarasi prima oara la 2 ani?

Link către comentariu

Asa mi-a spus mecanicul...nu pot spune cu certitudine. Omul tocmai ce venise de la specializare pentru noile motoare/modele si parea sigur pe el...acum ce sa zic pana la proba contrarie ramane la 2 ani :)

O sa va spun sigur la a doua revizie :)) . Acum au lista pe calculator cu ce se schimba la fiecare revizie si iti dau si tie un exemplar.

Florin, sa intrebi de lichid de frana dc te duci la revizia de 2 ani.

 

Eu folosesc Motul de multa vreme si am fost multumit mereu, cel putin pe bidon scrie Made in France si nu CE.

Modificat de saibot
Link către comentariu

La mk7 1.4tsi la revizia de 2 ani am avut suplimentar doar reglajul farurilor xenon, recomandat de calculator(ELSA?). Nu au pomenit de lichidul de frana.

Modificat de Silviu_7
Link către comentariu

Multumesc pentru info. Nu cred sa conteze motorizarea. Ar trebui sa fie la fel la tot ce are MQB.Interesant la cei cu interval flexibil care fac la 2 ani. In cazul asta vor face la 4 ani sau revin la 3 pt lichid de frana :)) Mie mi au verificat farurile acum(halogene - cu spor :)) )

Modificat de saibot
Link către comentariu

Le au exclus din start.Nu accepta retrofituri decat cu echipament OEM nou. Am uitat sa te sun.

Link către comentariu

O tampenie cu lichidul de frana...eu l-am schimbat( la skoda) cand testerul pentru lichid a confirmat ca e necesara schimbarea ~5 ani.

poate ne vedem intr-o zi ca sa vad si eu cum trag >180 caluti :D 

 

P.S. Spor la halogene!

Link către comentariu

184, te rog frumos :)) cifre concrete ca nu suntem contabili :P

Cand vrei tu Iri, dai un semn si se rezolva.

Modificat de saibot
Link către comentariu

Din ceea ce am inteles uleiul este flexibil pana la maxim 2 ani/30k, dar inspectia de service este prima data dupa 2 ani si dupa anual.

Nu garantez informatia asta dar asa mi-a fost mie resetat CB-ul.

Link către comentariu

Reviziile la flexibil se fac cam la 20k, atunci cere masina dar pentru cineva care face 10k pe an inseamna la 2 ani. Pe urma nu stiu - eu am interval fix (asa am vrut eu)

 

Ideea e ca nu mai exista aceeasi transparenta cu operatiunile de service ca inainte, cand te uitai pe carte si vedeai ce trebuie facut. Acum aflam la revizie ce se schimba.

 

In fine, sa revenim la fiarele noastre cu halogene :)

Link către comentariu

Exista vreun eleron pentru modelul asta? Cred ca ar da tare bine.

Link către comentariu

Vine vara :))

Pfff, am crezut ca vedem poze cu jantele alea smechere, si cand colo... tu te tii de glume! :lol:

Link către comentariu

Poza e facuta azi, eu sunt serios  - vremea se tine de glume :))

 

Cogdao, ii lipsesc mai multe: folie neagra pe rama cromata, bara, buza fata, vopsea etrieri, eleron. Cateva se vor rezolva pe viitor sau cine stie, poate chiar toate

Modificat de saibot
Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!