Jump to content

2014 Seat Leon FR 2.0TDI


saibot

Postare recomandată

Sunt preturi foarte bune in perioada asta, vor creste cand se apropie sezonul. Oricum trebuie sa dau ER300 inainte ca nu vreau sa fac colectie de cauciucuri :P

Link către comentariu

Doar pentru cunoscatori! :))

 

Gata, am incetat cu offtopicul.

 

Drumuri bune. :icon_thumleft:

Link către comentariu

Au un profil f misto cele puse de Cristi. Sunt totusi un pic cam circumspect de comportamentul pe o ploaie mai sanatoasa...

Link către comentariu

Sunt decente pe ploaie XS-urile, problema la ele este atunci cand scade temperatura sub 10 grade.

Link către comentariu

Federal-urile au un raport uzura/performanta/pret imbatabil.

Sun acolo cu r888 dau la un pret mai mic si o rata de uzura mult mai mica.

Nu le recomand pentru daily driver pentru ca sunt oarecum zgomotoase si au ranforsari in peretii laterali ( pentru circuit ) iar daca ploua ...e chiar trist.

Link către comentariu

Stiu, tocmai daia nu le iau in calcul....am mes cu R888 pe ploaie si sunt criminale, la propriu :))

Link către comentariu

Incearca Nankang NS-2R e un semi slick care se comporta foarte bine atat pe uscat cat si pe ploaie.Il gasesti chiar si in 2 compozitii medium sau soft.Ca performante pe uscat e peste Federal RSR , se aproprie de R888, dar ca si zgomot ii la fel de zgomotos ca R888(doar e un semi slick).Preturile sunt foarte ok pt el , mai ales daca dai comanda din Anglia sau Germania.

 

Vreo 2 siteuri cu preturi bune, la noi e mai scump :

 

http://www.goodtires.de/Sommerreifen/S2254517WNA635803/Nankang-NS-2R-XL-225-45-R17-94W.html

 

 

http://www.demon-tweeks.co.uk/motorsport/competition-tyres/nankang-sportnex-ns-2r-tyre

Modificat de armandot55
Link către comentariu

Dupa/daca vand Bridgeston-urile  OEM o sa ma orientez catre ceva. Sunt destule optiuni din fericire.

post-47479-0-47626500-1422264924_thumb.j

post-47479-0-98814500-1422264938_thumb.j

post-47479-0-47480700-1422265280_thumb.j

Link către comentariu

Sunt apropiate la halogene atunci! :) si cam pe acolo e pretul!

 

Eu as ramane cu Bridgeston-urile.(strict parerea mea) 

Modificat de Gyfonu
Link către comentariu

Am inteles acum, mi-a explicat colegul BazavanFlo cum sta treaba....si anume o parere bine argumentata de ce aia si nu cealalta.

 

Va multumesc amandurora pentru ca m-ati scos din bezna informationala in care eram scufundat...acum e limpede :)

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

12500km si 5.6% cu ultimul plin

Ma pregatesc de prima revizie, trebuie sa ma uit in carte sa vad ce norma de ulei trebuie ca vreau sa-l aduc eu(507.00 cred). O sa merg tot pe Motul ca si la celelalte masini. Sper sa nu faca figuri cei de la reprezentanta, pot sa accept si solutia in care aduc ei Motul...

Am verificat si antigelul si nu a mai scazut deloc, uleiul e tot in baie deci trag concluzia ca e de bine :)

 

In rest toate bune si la locul lor...e bun Golful saracului :)) asta am auzit-o la "Bufnici" ala

Modificat de saibot
Link către comentariu

E atat de "p-afarist" personajul incat eu as lua in oglinda tot ce zice... :)

 

La reprezentanta n-ar trebui sa comenteze atat timp cat respecti normele. Dar nu stii niciodata.

 

Spor la halogene!

Link către comentariu

O sa studiez cartea tehnica azi sa vad ce indicative trebuie si ce cantitate, dupa care sun la reprezentanta si intreb.

 

Trebuie sa arunc un ochi si pe planul de service sa vad la ce interval se schimba filtrul de motorina.

 

La TFSI era la 30k de km...

Link către comentariu

As face revizia la 10k, chiar daca iti spune sa faci la 15, 30k ... sunt cifre pt.DE nu pt romanica( la noi totul e mai prost)...

 

Acum depinde de fiecare, eu I-am facut agregatului meu revizia de fiecare data la sub 10k.

 

Succes!

Link către comentariu

Eu nu am planul de service flexibil, am la 15k sau 1 an.  Consider ca 20.000+ km sunt multi pt ulei si filtre...eu o sa fac revizia acum la 12500km si pe urma la maxim 15000km.

Avand in vedere ca nu circul foarte mult in oras consider ca 15.000km e rezonabil pentru consumabile

Modificat de saibot
Link către comentariu

15.000 km pt revizii e intervalul optim...Din pacate eu n-am avut de ales si sunt pe interval de 30.000. Acum 29.800; luni ma duc la prima revizie..Este pt prima data cand merg atatia km cu un ulei. Vad ca n-a marait pana acum...ce-i drept uleiul e negru negru..Pana pe la 15.000 avea o culoare auriu-maronie..acum e negru complet. In cei 30.000km am completat cu fix 1l de ulei. La 15.000 i-am schimbat eu filtrul de aer si pe cel de polen si ambele erau deja binisor murdare...Eu merg 90% extraurban. 

Link către comentariu

Masina mea a venit "setata" pe planul fix, asta fiind recomandarea reprezentantei de unde a fost achizitionata, insa mi-au spus ca pot trece si la interval flexibil dc vreau.

Ideea e ca si mie imi convine cel fix, consider suficienti 15000km dar o sa incerc sa nu sar de 12-13k

Link către comentariu

Reprezentanta aia ti-a facut o recomandare foarte buna :) Azi i-am facut si eu revizia de 30.000...Dupa ce am schimbat filtrele si uleiul parca am alta masina...Are cu totul alta vlaga in ea. Nu e combinatie buna cu revizie la 30.000 la noi in tara...Filtrul de motorina era negru negru desi motorina a vazut numai din aceea aditivata...

Link către comentariu

Ce sa mai zic ca eu am simtit o diferenta, de sunet al motorului - si parca urca mai frumos in ture, cand am schimbat doar ulei si filtru la 8k km...

Despre filtru de combustibil, pacat ca la cei cu TSI nu se poate schimba.

Link către comentariu

cum adica nu se poate schimba ? eu schimb la fiecare revizie si filtrul de benzina la tsi-ul meu. e ceva diferit la tsi-urile noi ?

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!