Jump to content

2014 Seat Leon FR 2.0TDI


saibot

Postare recomandată

Am vorbit la PEX si mi-au spus sa vin pentru completare si daca se mai inregistreaza pierderi atunci intra la verificari.

 

 

Din ce am mai vorbit cu proprietarii de masini noi, benzina si diesel cu diverse motorizari, nimeni nu a scapat fara completare pana in 15.000km

 

Si pentru ca vroaim de mult sa-mi iau aspirator la 12v pentru masina azi am fost si am rezolvat problema :)

 

Am gasit aspirator/compresor si sunt multumit de cum aspira. Compresorul nu l-am incercat dar nu cred ca e vreo scula deosebita :) 

Cel mai bun compresor la 12v ce l-am avut a fost de la Lidl  ...la ani lumina fata de altele

Am mai luat si servetele curatare/intretinere piele auto - nu le-am incercat inca

Modificat de saibot
Link către comentariu

Eu am tot completat la 1p, deci nu e o problema de platforma, asa cum scade nivelul uleiului, la fel scade si nivelul lichidului de racire. Tocmai am completat sambata cu 300 ml apa, lichidul de racire din motor avand temperatura de inghet la -37 grade.

Link către comentariu

Daca tot consuma putin combustibil...trebuie sa consume si ea ceva :)

Golful e de drumuri grele, deci e nevoie de roate multe :)) 

Spor la halogene si la antigel!

Link către comentariu

E un combo aspirator/compresor pt umflat diverse - mai mult de outdoor (mingi, saltele). L-am luat de la Carrefour si a costat 100RON.

Aspiratorul trage f bine(75w parca) si are cateva ustensile pentru ajuns in locuri mai putin accesibile asta fiind si motivul pt care l-am luat.

Copilul mai manaca in masina...ar insemna sa ma duc la spalatorie dupa fiecare drum :)

 

Daca masina se mai murdareste pe afara nu ma deranjeaza f mult dar inauntru sunt maniac...am in masina solutie de spalat tapiserie, sprey odorizant, servetele si solutii pt intretinere piele,geamuri,bord, microfibre...etc  desi probabil nu le voi folosi prea curand :))

Modificat de saibot
Link către comentariu

Am facut vreo 300km in oras si exterior si pot trage o concluzie despre consumul in setup-ul de iarna. A scazut infiorator de mult :)) in exterior  si anume:

 

Ploiesti - Sinaia (35min) mers destul de tare consum 5.2%

Sinaia - Comarnic (1h.20min) stat pe loc mai mult(SS oprit) - consum 8.8%

Comarnic-Ploiesti mers "spirited" : ))  - 3.7% !!!

 

Este adevarat ca nu am folosit clima insa tot e putin, estimez cel putin 1L mai putin fata de 225/45/17 si roti de vara.

 

Va spuneam ca DPF-ul are o minte a lui si asa e - si-a inceput regenerarea dupa aprox 900km parcursi, chiar cand am intrat in oras.

Din pacate am uitat de el si am oprit motorul cand am ajuns acasa si nu stiu daca se terminase procesul....asta e, data viitoare :))

Link către comentariu

DPF-ul chiar ca zici ca are o minte proprie..si la mine mai face ciudatenii..spre exemplu renegerare de 2 ori in 100km...S-a regenarat 1 data cand am plecat din Bucuresti (si l-am lasat sa-si faca ciclul) si s-a mai regenerat inca 1 data cand am ajuns acasa al aproape 100km diferenta. In mod normal se regenereaza la cateva sute de km. Totusi parca de cand a venit sezonul rece se regenereaza mai des. Scriai pe pagina precedenta si de nivelul scazul la antigel. La fel si la mine..am completat dupa 15.000km. Iar "sora" masinii mele care apartine unui coleg aceeiasi poveste;.la el se aprinsese si martorul. Raspunsul service-ului a fost similar: "completati si urmariti daca mai scade"

Link către comentariu

De data asta chiar ii cred ca  "asa face toate" :))

 

La mine e invers cu DPF in sezonul rece - isi face mai rar :)) de obicei facea la 300-400km acum face la 900-1000km...

O posibila explicatie ar fi regimul de mers mai putin alert, in ultima vreme chiar am mers anormal de potolit :P...zic si eu

 

Oricum atata vreme cat nu aprinde nimic in bord e totul in parametrii asa ca "Drumuri bune sa avem !" :)

Modificat de saibot
Link către comentariu

Pai eu zic ca fiind mai putin combustibil ars => mai putin fum/cenusa de procesat...parerea mea, hac :))

Link către comentariu

Insa la regenerare sta mai turata decat de obicei. Riscul de infundare al dpf-ului e tocmai cand se merge mult in oras, turatii joase. 

Temperatura mare ajuta regenerarea.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

In oras e consumul mai mare deci se verifica ce spun iar la regenerare nu numai turatia e crescuta...se modifica timpii de injectie, AFR-ul...e cu totul altceva.

 

Nu pretid ca detin adevarul absolut :)) am doar o banuiala ca la mers in exterior linistit (nu subturat) regenerarea intervine mai rar pentru ca se genereaza mai putine noxe

 

Rationamentul este urmatorul - regenererarea reprezinta efectul unui cumul de factori (particule care infunda filltrul si nr de km parcursi de la ultima regenerare (asta tine de soft) ) Cauza o reprezinta noxele (particulele) care apar in urma arderilor de combustibil.

 

Daca nu exista cauza (sau este diminuata) atunci nu se produce efectul sau este intarziat :)

Modificat de saibot
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Azi am trecut de 10.000 de km :) si cu ocazia asta i-am aratat zapada :P.

Consumul cu ultimul plin: 5.9% conform CB si 5.72% la pompa (metoda plin) - alimentat cu Rompetrol Efix 51 la aceeasi statie/pompa cu pistolul pe automat la prima pozitie si pana la prima declansare :D mai precis de atat nu stiu cum sa fac :)) , mers 70-30 afara/oras.

Consum mixt de la 0 km - 6.2%.

 

M-am decis in principiu la jantele pentru vara si anume Sparco Asseto Gara 18" si cred ca o sa bag la vanzare setul de table16" pentru ca nu vreau sa renunt la aliajele OEM pe 17 (care vor devein de iarna)

Daca  intereseaza pe cineva un set nou jante OEM 16"+cauciucuri de iarna aproape noi trimiteti un PM.

 

Spor la halogene!

post-47479-0-20113500-1416767551_thumb.j

post-47479-0-16288700-1416767569_thumb.j

Link către comentariu

Nu le dau pe cele din echiparea de serie :) . Si cele pe 18 o sa le iau cand/daca o sa vand tablele pe 16".

Am timp pana la vara...doar am luat iarna prin surprindere :))

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am dat o fuga in weekend pana la Brasov si m-am enervat maxim ca am prins nus' ce festivitate de aprins becuri si m-am invartit 1.5h sa gasesc un loc de parcare :)

Cu toate astea consumul mediu tur-retur a fost doar 4.6%.

 

Sunt benzinar si asa o sa raman - nu-mi place sunetul de diesel si nici etajarea cutiei la mersul in oras, mirosul specific de motorina cand e frig afara....dar pacurara tine cu casa :))

 

Ma apropii vertiginos de 11.000km si pot spune ca am facut alegerea corecta din punct de vedere rational. Exceptand problema cu pompa masina nu a facut probleme, nu a dezvoltat zgomote suspecte(la rece - sub 0 grade prefer sa nu ascult :)) - acolo se aude mai tare si motorul si volant si orice e sub capota) sau consumuri exagerate de fluide...din ce mai citit ma pot considera norocos ca nu am completat antigel pana acum (sunt in continuare in zona superioara marcata la cald, ulei nu a mancat deloc.

 

Ce sa zic - e reusita per total fraiera, as schimba-o instant pe Cupra :)))

 

O poza cu "Ibiza" mea in frig  :))

 

post-47479-0-87682300-1418024618_thumb.j

Link către comentariu

Azi am avut timp si m-am dus la reprezentanta si s-a completat nivelul de antigel - cam 150ml sa zic...atat cat sa ajunga la nivelul la care era de noua :)

 

 

Shadowzz :Asta? :D

 

 

 

post-47479-0-59539400-1418039009_thumb.j

Link către comentariu

Acum o sa vina o intrebare mai delicata..... Ai sarit cumva cu el de pe un dig in drum spre/de la o legala ?? :)

Link către comentariu

A fost o masina extreme de distractiva si la fiabilitate dadea clasa la VW, din pacate dimensiunile nu mai corespundeau cu nevoile si am vandut-o in 2012 unui prieten

 

Nu am sarit de nicaieri cu ea :) Singura dauna la masina asta a fost o piatra in parbriz

 

 Acum gata cu off-ul ca ne urecheaza moderatorii :)

Modificat de saibot
Link către comentariu

:)) Masinuta diabolica! O fi fost ea fiabila, insa era urata rau in interior...Incomparabila cu pacurara!

In ritmul asta tu consumi mai mult antigel decat combustibil :))

Link către comentariu

Eu completez antigel mai rar decat schimbi tu EGR-ul :))

 

In plus..se completeaza moca la reprezentanta...de ce naiba n-or face si plinul cu motorina nu stiu :P

Link către comentariu

Daca nu le-ai spus ca se consuma si de acolo cateodata :))

EGR-ul meu e schimbat, update facut deci doar 4motion si ..

Spor la halogene!

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!