Jump to content

2014 Seat Leon FR 2.0TDI


saibot

Postare recomandată

Multumesc.

Nu mai are OZ-urile alea. Urmeaza altele :)

Link către comentariu

Ce problema ? Cea cu senzorii de parcare?

 

Da. Schimbat soft si nimic, schimbata centrala pentru sistemul de parcare si nimic. Si a ramas asa, cica mai investigheaza fabrica (banuiesc ca le-au trimis centrala veche). :))

 

Iti urez rezolutii mai rapide si usoare ca la mine.

Link către comentariu

Multumesc Saibot  & TudorM pt ca ati ales sa discutati problemele pe care le intampinati cu masinile si nu ati facut cum fac multi dintre concetatenii nostrii care din diferite motive ( sa nu rada lumea de ei, sa nu scada nivelul de smecherie in ochii tovarasilor de seminte sau mai stiu eu ce alte tampenii) spun ca masina lor e "tanc domne".

 

Citind topicurile voastre m-am convins ca inca nu e momentul sa ma grabesc cu achizitia unei masini din generatia noua ( am fost cu banii de avans la dealer pt o skoda rs tdi), nu de alta dar am eu destule belele cu actuala masina ca imi permit sa ma pricopsesc la achizitie.

 

Scuze de offtopic si sper sa va rezolvati problemele cat mai repede si cat mai elegant. :icon_thumleft:

Link către comentariu

Am si eu un prieten cu o3 schimbat printr-o minune pompa. Zgomotul a aparut din nou dupa cateva sute de km. Deci probabil stiu si ei ca le schimba degeaba :(. De asta nu sunt de acord. Probabil e bine de facut o petitie ceva ca sa se stie la importator si mai departe sa soseasca o piesa buna care sa nu mai produca zgomote

Modificat de colin
Link către comentariu

As prefera sa incetati cu off-topicul. Scrie mare, cu rosu: in aria Masina Mea nu se discuta probeme tehnice. Daca discutia continua pe aceeasi tema, se aplica Regulamentul.

Multumesc pentru intelegere.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Am facut si o vacanta cu masina in care i-am aratat Delta si Marea.

1000 + km parcursi - consum mediu  5.6%  (5.2 pe DN si 5.9 pe Autostrada)  (2 adulti si un copil +portbagaj plin +clima) => super multumit de consum.

 

Sunt foarte multumit de becurile Philips X-tream vison - nu mai am treaba noaptea.

Am avut ocazia sa testez XDS-ul de cateva ori si pot sa spun ca este foarte eficient. Se simte foarte bine in curbe stranse abordate cu viteza sau in sensuri giratorii in care se intra la blana cu acceleratia si volanul :)) . Pe drumuri virajate unde liniile continue erau scurte am folosit modul Sport, unde raspunsul la pedala este mult mai promt decat in Normal.

L-as folosi mereu insa ma cam deranjeaza bazaiacul ala electric :)

 

 

 

post-47479-0-91055000-1404050761_thumb.j

post-47479-0-15927700-1404050846_thumb.j

Link către comentariu

Bun consumul si inca mai are sanse sa scada! Bazaitul acela nu se poate dezactiva din vcds? 

Link către comentariu

Nu cred sa mai scada consumul. Oricum este consumul aferent stilului meu de mers care numai economic nu e :))

In regim de autostrada la 140 pe tempomat consuma 5.6-5.7%, ce sa-i mai cer ... :D

Poate sub 5% daca exista rabdare dar...nu exista :))

 

Am intrebat azi la reprezentanta daca merge scos generatorul de sunet si au spus ca se intereseaza si ma anunta saptamana asta.

Link către comentariu

Foarte bun consumul, asemanator cu ce am eu pe O3.. Oricum e pacat de masini sa stam sa ne concetram pe consumuri sub 5 sau SF-uri sub 4 :)

Link către comentariu

Evident...daca scopul principal era consumul luam 1.6TDI.

Sub 4 asta nu scoate decat la vale si resetat computerul in varful pantei :)) 

Sper sa rezolv sapt asta si cu pompa.

Dupa asta urmeaza sa schimb duzele de la spalatorul de parbriz..si cam atat

Modificat de saibot
Link către comentariu

:)..da-mi te rog pe pm daca ai chef/timp..mersi

Modificat de bogdann81
Link către comentariu

Multumesc Tudor. N-am vazut RS-ul ca sigur imi sarea in ochi :)

Link către comentariu

Era ascuns bine printr-o parcare prin spate. In schimb m-a dibuit pe mine Bogdan la Popasul Pescarilor. :D

 

Am traversat strada si ti-am studiat masina un pic. Interiorul e clar un pas inainte fata de 1P si motorul banuiesc ca face toti banii.

Link către comentariu

Da da, a sarit in ochi instant :)...scz de off

Modificat de bogdann81
Link către comentariu

Azi s-a schimbat pompa pe garantie. Acum e liniste :)

 

Sunt foarte multumit de reprezentanta PEX din Ploiesti.  Au fost foarte receptivi si  s-au implicat in solutionarea problemei pe garantie desi nu am cumparat masina de la ei. Pe mine m-au castigat ca si client. Toata operatiunea de schimbare a pompei a durat 30 min :)

 

Numai bine!

Link către comentariu

Foarte bine! Luni ma duc si eu in service, sa vedem ce vor zice de data asta :)

Sunt curios daca vezi vreo schimbare la consum, din ce am mai citit, cam asta era efectul sasaitului, un consum mai mare..

Modificat de bogdann81
Link către comentariu

Eu sunt multumit de consum, nu pot spune ca a consumat mai mult decat ma asteptam

Link către comentariu

Avand in vedere de pe ce fel de masini vii tu, nici nu ma mir ca esti multumit de consum. :P

 

@Bogdan, poate ar trebui sa mergi si tu la aceeasi reprezentanta...

Link către comentariu

Daca va fi cazul cu siguranta o sa merg..

Link către comentariu

Ai alimentat cumva de la OMV Constanta iesire din Mamaia, duminica pe la 6? :)

Modificat de corad0
Link către comentariu

 Salut. Nu eram eu :) Toata saptamna trecuta a somat masina mea.

 

Ieri am dat o fuga la Sinaia (aprox 150km)  Vmed - 71km/h, Consum 5.3%

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!