Jump to content

Roți - zgomote, bătăi, echilibrare


Michi
 Share

Postare recomandată

Mai demult am dat foarte tare într-o groapă cu roata dreapta față și mi-am îndoit destul de tare janta din aliaj, dar dar am repetat-o. De atunci am rămas cu o mică bătaie care se manifestă la 100 km/h, deși nu mai e janta respectivă pe dreapta față. Am fost la mai multe service-uri, au verificat și rasverificat, dar nu au găsit hiba. În disperare de cauză am echilibrat roțile de nu mai știu câte ori.

Ce mai putea să se îndoaie pe acolo fără să fie vizibil la ochi? Se poate manifesta bătaia în altă parte și să dea impresia de roată?

Deja mi-a scos peri albi.

Modificat de Michi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil bieleta antiruliu...pivot...flansa de amortizor...la denivelari ai vreun zgomot,troncanit,bataie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa schimbi anvelopa cu alta de pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gctinvalentin

Bieleta am schimbat-o recent, probabil tot datorită problemei principalele.

Nu se manifestă la denivelări sau în curbe sesizabil diferit.

@calin.g

Am spus că am schimbat roțile între ele și le-am echilibrat de mai multe ori. Singura problema ar putea fi ceea ce spune mecanicul, adică să nu fiu sigur de la care roată vine bătaia, deși pare a fi dreapta față, cea cu care care am lovit groapa.

Modificat de Michi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate janta avariata (impreuna cu anvelopa) din ecuatie si vezi cum se manifesta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelopa am aruncat-o deja. Mai ramăne janta, pe care am mutat-o și pe dreapta spate, după care am pus-o iarăși pe față.

Manifestările nu s-au schimbat. Bătaia se simte numai între 100-105 km/oră.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, daca nu este din janta/caciuc/echilibrare, raman alte posibile cauze..tija amortizor stramba, flansa/rulment, sau mai rau caseta, care a prins un pic de joc si  cerne....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parcă se aude un mic huruit de rulment, dar pe stânga față. Nu am dat mare importanță deoarece mecanicul a zis că mai merge așa pentru că abia se aude.

Să fie asta cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Problema: am roata de rezerva umflată la presiunea dorită; ce se întâmplă cu presiunea la montarea roții pe mașină, crește sau rămâne același?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presiunea se modifica in functie de pozitionarea rotii, fata sau spate, stanga sau dreapta si se mai modifica in functie de anotimpul in care se face mutarea:iarna, vara, toamna sau primavara.

<<scz, nu m-am putut abtine>>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. am achizitionat recent un Passat b6 si am o problema cu el.cand trec peste 100 km/h se simte o vibratie stranie.am echilibrat de vreo 3 ori rotile dar nimic aceeasi vibratie,am duso la reprezentanta vw si au zis ca rotile nu au nimic,si au zis ca nu sunt siguri 100% dar sar putea sa fie nus ce rulment de la cutia de viteze desi cutie merge blana.este posibil asa ceva?.multumesc

Modificat de raducuBG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Dacă e adevărat cu rulmentul de la cutie, înseamnă că și eu am aceeași problemă. Eu am cutie automată.
La mine se aude și un huruit ca de rulment (neuniform, gen vau-vau-vau, funcție de turația roții) la orice viteză, dar vibrația apare ca și la tine doar în jurul vitezei de 100 km/oră.
La sugestia unui mecanic, am cumpărat un rulment de roată, dar încă nu l-am montat. După montare o să spun dacă s-a rezolvat problema sau nu.
Până atunci sper să primim indicații de la colegii mai experimentați sau care au avut aceeași problemă.

Modificat de Michi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acelasi sunet se aude si la mine dar mi se pare ca se aude in spate.dar nu stiu sigur ori ami face vreo roata asa ori se aude de la cutie.si simt si o bataie usoara in podea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare acelas zgomot am si eu la masina mea. Am verificat toti rulmentii sunt ok,dar la roata dreapta fata vine un zomot cand invart cu mana, undeva mai din spate cum ar fi din cutie .

Masina a stat in garaj cam 5 saptamani,eu fiind plecat.Cand am lasat-o in garaj nu avea nici un zgomot.

Mecanicul meu m-a sfatuit sa schimb uleiul in cutie. Mai agata cand bag in marsarier.

Mai simt o usoara vibratie in podeaua masinii.

Va mai tin la curent cu ce am mai facut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Legat de cele pe care le-am scris mai sus, am ridicat mașina pe elevator, am decupat ABS-ul și am turat peste 100 km/oră, iar mecanicul asculta zgomotele sub mașină. Așa am ajuns la rulment față stânga. L-am schimbat și acum totul e ok. Parcă e altă mașină nu cea care mi-a scos peri albi. Încă n-am ieșit din oraș ca să văd cum se comportă la viteză, dar vă țin la curent...

LE: După schimbarea rulmentului trebuie refăcut unghiul de fugă? Mecanicul mi-a spus că nu...?

Modificat de Michi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am schimbat recent rulmentul fata si nu am refacut geometria, daca trebuia sigur ma taxa reprezentanta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare colegi! Am schimbat uleiul in cutie,nimic . Acelas zgomot. Am revenit la mecanic si s-a uitat si ascultat (la fel ca si mecanicul colegului Michi) si a fost depistat rulmentul dreapta.Dar trebuie sa avem grija ca zgomotul se transmite pana la cutie si nu se stie problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, înainte de a face ridicarea pe elevator am ieșit pentru diagnosticare în trafic, cu mecanicul pe locul pasagerului, iar el spunea că i se pare că se aude huruit la roțile din spate. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am schimbat prima data rulmentul m-am obisnuit cu huruitul specific si-l recunosc dintr-o mie. Faza nasoala este ca prima data masina facea urat de tot (trebuia sa pui muzica in masina) si la o anume reprezentanta i-a facut drive test si a zis ca nu are nimic (nu era in garantie).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna baeti!! Eu am rezolvat problema cu zgomotul.Am schimbat rulmentul si este ok!! Am facut un drum destul de lung si nu am probleme.

Sfatul meu este sa gasiti un mecanic BUN si se rezolva fara probleme !!

 

Cand vor mai fi probleme cu alte zgomote voi posta cu mare placere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

salut baieti! am si eu urmatoarea problema: am pus si eu rotile de vara ca tot omu iar pe spate se aude un huruit puternic de ma scoate din masina cu cat creste viteza cu atat se aude mai tare si are anumite viteze in care se diminueaza putin gen la 100 la ora. am schimbat cauciucurile am crezut ca ele sunt de vina ca erau cam tocite,,,la fel...niciun rezultat. mentionez ca rotile sunt 215/55 r 16 iar cele de iarna 205/55 r 16 si la cele de iarna se auzea un zgomot pot sa zic normal ca oricum cele de iarna sunt mai zgomotase. poate fi de la unghiul de cadere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! Masina mea incepe sa tremure cand ajung pe la 140-150 km/h. Cauciucurile sunt aproape ok, dar in afara de cauciucuri...ce ar mai putea cauza asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovidio2_materassi

Sal. Inainte de toate vezi daca nu cumva ti-au sarit greutatile de echilibrare (plumburile) de pe jante iar dupa trebuie ridicata masina si controlat jocurile la roata. Pot fi multe cauze ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovidio2_materassi

Problema (la masina din semnatura) : cand virez stanga sau dreapta maxim, de obicei in diferite manevre, se aude o scartaiala, scrasneala ... cam urata. Asta cam de un an si ink n-am reusit sa rezolv problema. Personal suspectez flansele cu rulmenti la amortizatoare, dar nu sunt sigur. Ce parere aveti?  Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!