Jump to content

Roți - zgomote, bătăi, echilibrare


Michi
 Share

Postare recomandată

diabol, spune-mi te rog, ce mecanic bun ai gasit in Roman?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Sal domnilor. Revin si eu cu o alta curiozitate. De mai bine de un an am o huruiala urata infundata pe spate  de fiecare data cand fac o curba mai stramta la stanga sau dreapta in special  cand intru mai cu viteza. Mentionez k rulmentii ia controlat vreo 2 mecanici si cik n-au nici o treaba  Stie cineva ce poate sa fie? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

https://youtu.be/KULmu9b5gu0

Vă salut, 

De la ce credeți că provine acest zgomot? Bănuiesc că e ceva de la plăcuțele de frână. Am învârtit de roată cu motorul oprit și tot așa face plus că are tendința să se blocheze. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dat cumva roata jos si dupa ce ai pus-o a inceput sa se auda?

Modificat de IonutVal17
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Tibo78 este de la tebla de protectie. Impinge cu o surubelnita in ea, prin roata, ca sa nu mai trebuiasca sa dai roata jos si vezi daca mai face... incearca sa faci acest lucru cu masina pe cric...si sa impingi cat de cat simetric.

Bafta si sa ne spui daca s-a rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

57 minutes ago, IonutVal17 said:

Ai dat cumva roata jos si dupa ce ai pus-o a inceput sa se auda?

Da, au fost schimbate arcurile, am mai mers vreo 15 km, și a început huruiala. Crezi că are vreo vină mecanicul, sau e doar o coincidență? 

15 minutes ago, gmtiby2016 said:

@Tibo78 este de la tebla de protectie. Impinge cu o surubelnita in ea, prin roata, ca sa nu mai trebuiasca sa dai roata jos si vezi daca mai face... incearca sa faci acest lucru cu masina pe cric...si sa impingi cat de cat simetric.

Bafta si sa ne spui daca s-a rezolvat.

O să încerc. E posibil ca vreo plăcuță să fi scăpat de la locul ei sau să se fi rupt? 

Modificat de Tibo78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat ca s-a rupt, dar ori e tabla ori arcul care tine placutele...

Verifica atent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Până la urmă s-a dovedit a fi un șurub pierdut. Era între disc și tabla de protecție. Mulțumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutări la toată lumea. Am un Passat B6 din 2015 dar abia anul acesta am reușit să schimb roțile de pe 16 pe 17. Am găsit 4 jante Siena la nemți cu tot cu anvelope Hankook Ventus. Le-am echilibrat fără probleme însă când sunt pe mașină, în special la viteze mici, până în 80 simt o bătaie puternică, ritmică în funcție de cum se învârt roțile, și nu știu ce are. Am echilibrat roțile de 2 ori să fiu sigur iar pe stand nu sunt probleme. 

Bătaia se simte indiferent că e în viteză sau scoasă din viteză, în accelerare sau decelerare... Ar putea avea anvelopele sau jantele un defect care nu se poate constata la standul de echilibrare? Nici nu știu cu ce să încep. 

Simt bătaia și în volan pe măsură ce măresc viteza însă nu în mod grosolan... Ba chiar am impresia că se simte și pe pedala de frână când pun piciorul însă tot așa... fin. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rotile sunt deformate, probabil anvelopele. Mergi la o vulcanizare cu apa calda care poate masura bataia jantelor. Cel mai probabil rotile au fost pe o masina care a stationat mult si s-au stricat cauciucurile. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!