Jump to content

Faruri aburite


lores
 Share

Postare recomandată

la mine sunt toate prezente pe acolo prin spate

iar de batut lumina nu mai are intensitatea care o avea inainte...e mult mult mai slaba

baca: am sa incerc si cu becurile osram...cat ai dat pe unul?

Modificat de TreiD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    8

  • TreiD

    4

  • RobertG

    3

  • Executron

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Atunci e crapat ceva sigur, geamul sau plasticele prin spate

Nu mai stiu cat am dat pe becuri, cele mai bune oferte erau la augsb si aspad

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine sunt toate prezente pe acolo prin spate

iar de batut lumina nu mai are intensitatea care o avea inainte...e mult mult mai slaba

baca: am sa incerc si cu becurile osram...cat ai dat pe unul?

metro = 33ron/buc. am inlocuit becurile dupa care am trecut la reglajul farurilor dupa un topic de pe forum. acum e ok cu faza scurta ca inainte de asta ma gandeam la xenoane iar acum nu mai e nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit, e o diferenta, care pe moment ti se pare suficienta, cu timpul ai sa te obisnuiesti si ai sa iti doresti in continuare xenoane. Si mie la inceput, dupa ce am pus Philips Vision Plus pe scurta si ceva cu 30% mai multa lumina pe lunga am zis ca este mai mult decat suficient, dar cu timpul inca imi doresc mai multa lumina. In special pe ploaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

referitor la faza cu farul aburit(asa aveam eu un far la fiat punto),m-am dus la un baiat mecanic si a dat farul jos,iar in partea de jos unde sta asezat farul i-a dat o gaura mica mica cu un spiral fin ,l-a montat la loc si gata nu se mai aburea farul.

Nu stiu daca merge si la passat,bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sant toate la locul lor, ai o crapatura pe undeva, sau cauciucul de pe marginea sticlei, nu mai inchide. Farul il poti da jos, doar daca dai si bara jos, dupa stiinta mea. Ar trebui dat jos sa vezi ce se intampla pe-acolo. In mod sigur, ceva nu etanseaza bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

il voi da jos sa vad daca e spart pe undeva....

multam fain de raspunsuri si sfaturi!!!

bafta!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Ai verificat daca mai ai clopotul de cauciuc din spatele farului ? Eu asa am patit, dupa o revizie am constatat ca mi se aburesc farurile cand spalam masina sau la intemperii. Am vazut ca am "pierdut" aceste clopote de cauciuc. Dupa ce am pus altele, s-a rezolvat problema.

salut..si la mine se abureste si am observat ca la un far nu mai am acel cauciuc mare din spatele lui...tot am cautat dar nu am dat de el pe niciunde..sti cumva de unde pot face rost? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Abstrakt, incearca pe la vreun schrot. La tine problema e capacul ala de cauciuc. Ala e rolul lui, sa nu permita umezeala sa intre in far.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Si mie , unul din faruri dupa ce s-a aburit..a ramas patat de urmele de la apa , stiti careva cum se poate sterge(curata) sau daca nu se poate , cat costa unul nou (farul doar fara instalatie)... :)

Ai gresit topic-ul ! Cauta si tu mai atent data viitoare.

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Vin si eu cu o problema mai mult estetica..Mi s-a aburit un far (dreapta) cred ca in urma ploilor zilnice din zona Ploiestiului in ultima vreme..Stiti cumva ce pot sa fac sa il "usuc"? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cosmin poti sa imi spui de unde sa cumpar un far dreapta de la passatul din foto cel care are xenon OEM pentru ca cel care il am se umezeste sticla pe interior si nu cred ca mai am ce sa ii fac. Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ca cel care il am se umezeste sticla pe interior si nu cred ca mai am ce sa ii fac. Multumesc .

ai incercat sa il dai jos si sa ii dai cu silicon de jur imprejur intre sticla si carcasa si 90% ai sansa sa nu se mai abureasca, cel putin eu asa am facut la stop si de atunci nu am mai avut nici urma de abureala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sti daca merge cred ca este fisurat undeva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei sa vezi unde este fisurat il umpli cu apa si vezi pe unde curge, bineinteles asta presupune aceeasi munca sa il dai jos de pe masina.daca ai mai dat farul jos e bine ca iti ia 20 minute montat demontat, daca nu ai mai facut operatia asta umbla cu grije si iti va lua 1-2 ore. spor la treaba si mai bine incearga sa dai cu silicon cum tiam zis decat sa dai banii pe altul nou + ca daca iti iei altul nou se va vedea diferenta cu celalt care este mai zgariat si matuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un far de acest tip se gaseste doar OEM si e in jur de 300 eur/bucata.

Asa ca mai bine asculta sfatul lui dsf.

Da jos farul si-l studiezi cu atentie. Probabil e dezlipit undeva masticul ce tine geamul. Il rezolvi cu putin silicon transparent.

Pentru mai multa finete, pui silicon intr-o seringa si astfel il pui foarte subtire pe toata portiunea unde e lipit de fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

salut...am si eu o problema...tocmai mi-am schimbat farurile la masina si au inceput sa imi transpire si nu stiu din ce cauza...daca puteti sa ma ajutati v-as fi recunoscator...farurile pe care le-am pus sunt dayline...ms....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate capacul din spate de cauciuc iti lipseste sau nu este etans. Daca farurile sunt noi ai si garantie la ele, dute si intreaba de unde le-ai cumparat care e faza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Proaste din fabricatie. Verifica scurgerile laterale. Initial le poti usca cu un feon cu care sa bagi aer cald in ele prin spate. Dar daca nu iti lucreaza scurgeile, aerisitorile de fapt...se vor aburi continuu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai de aia zic sa le duca inapoi daca le-o luat de noi si sa ii le schimbe in garantie, eventual sa dea ceva diferenta si sa ii dea unele mai de calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De regula farurile care nu sunt OEM sunt prost facute... eu am avut niste stopuri la un moment dat de la FK comandate... si normal cum suntem in Romania... mi-au venit (dupa ce le-am dat seria de sasiu a masinii ca sa fiu sigur ca nu o dau in branza) stopuri pentru modelul B5... fara face-lift.. nu e mare diferenta.. doar ca aveau prinderea in 4 suruburi nu 5 ca a mea.. si diferea f sensibil distanta intre cele patru.. in asa fel incat trebuia fortat serios farul sa intre in locasul lui.. fapt ce bineinteles.. a dus la returnarea lor pe garantie si la inlocuire.. Inca un exemplu de incompetenta tipic romaneasca... In cele din urma au venit si niste stopuri care se potrivesc cu masina mea.. in cele din urma... care sunt OEM... sau cel putin asa arata.. problema e ca cel din stanga a inceput sa se abureasca intr-o veselie de vreo 2-3 sapt.. da n-am ce-i face.. pana nu se incalzeste vremea afara nu pot decat sa stau si sa ma uit la el... probabil ca voi aplica si eu solutia cu siliconul pe marginea lui... dar e nou.. (are ... 5-6 luni poate..). De-asta zic.. faruri-stopuri.. care nu sunt originale.. m-am lecuit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, am patit-o cu farurile mele DEPO. Ieftinaciuni de la orezari... Au inceput subit sa se abureasca, mai intai stangul si pe urma dreptul, dupa un an si jumatate de la montare. Le lasam fara capacele de cauciuc din spate vreo doua zile si se uscau dar de cand a venit iarna nici vorba sa se mai usuce, dimpotriva imi ingheta condesul pe geam. Asta pana pe 1 ianuarie, cand nu am mai rabdat si le-am scos pe amandoua de pe masina. Am bagat apa si detergent de vase cu ph neutru si bucatele cat unghia de burete fin, dar multe, aproape doua maini. Le-am agitat vreo 5 minute/bucata, le-am clatit cu apa "din abundenta" si apoi am bagat cate 2,5 litri de apa distilata/buc (cumparasem o sticla de 5 litri) cu care le-am clatit bine de tot. Imediat le-am uscat cu foen-ul pana cand nu a mai ramas nici picatura de apa in ele (cam 15min/buc) prin gaurile de le bec si apoi le-am etansat geamul de carcasa cu silicon pentru acvarii, transparent. De atunci nici gram de condens nu mai am in ele si a nins la greu...

De ce apa distilata? Pentru a nu lasa la uscare pete... Dar asta stiati cu totii, nu? Acum am farurile impecabile, de la faptul ca le lasam fara capacele de protectie din spate le umpluse praful pe interior iar lupele parca erau manjite cu grasime.

Cred ca un DIY nu se cere, am fost prea explicit pentru oricine iar farurile la B5 stie toata lumea cat de simplu se scot. Semnalul jos, trei suruburi torx afara si gata farul.

Modificat de Nea Vizanu'
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Ai idee la masina din semnatura se scoate relativ simplu farul stanga sau trebuie desfacuta ceva bara fata sau aripa? Am aceeasi problema dupa o spalare l-am gasit transpirat destul de serios.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie data jos bara. Intai scoti masca - are 2 suruburi, in partile laterale superioare, restul cleme. Desfaci tragaciul de la yala - vezi poza, dupa care bara. E usor. Uite, ti-am scos cateva scheme, sa iti fie mai usor.

post-30007-0-96900400-1312891746_thumb.p

post-30007-0-45528500-1312891753_thumb.p

post-30007-0-80385400-1312891762_thumb.p

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult, Florin.

Te-am sunat, speram ca ma poti ajuta cu operatiunea respectiva, decat sa ma apuc eu sa mai rup cine stie ce cleme pe acolo.

Modificat de cid2110
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!