Jump to content

Revizie La 15.000 Km


shimo
 Share

Postare recomandată

Cam la ce suma sa ma astept pt revizia de 15.000 km ????

Daca a mai facut careva revizia de 15.000 km , c-am cat la costat si ce au schimbat.

Eu ma stept sa imi schimbe doar uleiul. La revizia de 7500 mau taxat cu 2.8 mil lei . Merci :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal si la 15.000 tot numai schimb de ulei si filtru de ulei se face. Daca sunt corecti te intreaba daca vrei sa-ti schimbe si restul de filtre, sau ti le schimba din proprie initiativa ca sa mai "castige un ban" de pe urma ta.

Acum in functie de ce combustibil stii tu ca ai folosit si cam prin ce "prafuri" sau stoluri de muste ai condus, poti sa le ceri sa-ti schimbe si restul de filtre.

Eu nu le-am schimbat, in schimb a trebuit sa schimb filtrul de aer acum 500Km (la 22.500Km) pentru ca am avut curiozitatea sa-l desfac si am gasit o aripa de pasare (pe care stiu ca am lovit-o asta vara) si se cam desfacusera pliurile filtrului de pe adezivul care le tine departate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andi TDI : tu ce ulei folosesti ???? ce marca(astia au mobil1 la 440.000 lei / litru) . Am fost pe la ei si ziceau ca imi vor sufla toate filtrele. A da , nu stiti cumva un link unde gasesc piese auto si consumabile in RO. Am intrat la paneuro dar la stai trebuie sa fii distribuitor ca sa vezi preturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andi TDI : tu ce ulei folosesti ???? ce marca(astia au mobil1 la 440.000 lei / litru)

La prima revizie facuta la Porshe RO au pus ARAL tronic 431 5w40 (pentru mot6oare PD norma VW505.01) iar la revizia 2 (asta am facut-o in Timisoara) Castrol 505.01 5w40.

Pana la urma ce conteaza este ca uleiul sa corespunda normei VW505.01 sau in cazul service-ului long life VW506.01.

Filtrul de aer la Porsche RO a costat 16euro cu tot cu TVA iar restul reviziilor (ulei plus filtru) m-au costat in jur de 2.800.000 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Am ajuns si eu la 15000 de km. Masina are LongLife Service, insa nu inteleg exact ce presupune acest tip de service. Trebuie sa ma duc cu masina la revizie acum? Sa schimb uleiul acum sau sa astept sa ma "anunte" masina?

Ce ar trebui sa am in atentie la prima revizie?

Am nevoie de niste raspunsuri clare pt ca ma duc la service in Germania si nemtii incearca in general sa profite de pe urma strainilor; n-as vrea sa-mi umfle nota de plata cu cine stie ce bazaconii. Masina nu are probleme pe care sa le fi remarcat eu pana acum, in afara de farul stanga care vibreaza si o vibratie la ralenti atunci cand trag de volan (nu neaparat la limita maxima) si pe care Andi a descris-o ca pe o problema cunoscuta. As vrea sa stiu exact ce trebuie sa inlocuiesc ca sa-mi fac un calcul estimativ. Uleiul l-am cumparat deja, am luat un Castrol LongLife SLX II 0W30, d-ala recomandat de VW pt motoare cu LongLife Service (e bun, nu e bun?).

Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Potrivit estimaciunilor pe linie de intretinere ale TESS Bv (dealer local VW), ptr. un Passat 1.9 TDI 130CP, la 15.000 km se schimba uleiul si filtrul aferent (ei lucreaza cu Castrol). Pret aprox. 115 Euroi cu TVA inclus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar tot nu m-am lamurit ce reprezinta LongLife Service...Cu ce ma ajuta pe mine faptul ca am service variabil daca trebuie sa ma duc la 15000 de km la revizie?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar tot nu m-am lamurit ce reprezinta LongLife Service...Cu ce ma ajuta pe mine faptul ca am service variabil daca trebuie sa ma duc la 15000 de km la revizie?

Mersi

Corect ! :) In Romania asa se procedeaza .... :lol:

Totusi la tine ( DE ) cred ca politica la revizii este alta. Cred ca cel mai bine te interesezi la un dealer si verifici daca poti sa vii la revizie in clipa in care te anunta masina , asa cum este normal pentru Long Life Service .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Potrivit estimaciunilor pe linie de intretinere ale TESS Bv (dealer local VW), ptr. un Passat 1.9 TDI 130CP, la 15.000 km se schimba uleiul si filtrul aferent (ei lucreaza cu Castrol). Pret aprox. 115 Euroi cu TVA inclus.
E cam mult. In cluj am platit 60 de euro :salut: .
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!