Jump to content

Telescoape fata Passat 3C5 cu suspensie drumuri grele


dorin_sb
 Share

Postare recomandată

Imi curge un telescop fata, telescopul original de pe masina este Sachs, codul OEM VW scris pe telescop este 3C0413031 AB, codul Sachs este 824904002055.

Intrebarea este daca merge schimbat cu telescop pentru suspensie standard.

Masina la care fac referire este cea din semnatura.

 

VIN:  WvWZZZ3CZ7E202100

km aprox. 200tkm

post-102635-0-60916800-1395567034_thumb.

Modificat de dorin_sb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si de ce nu pui acelasi Sachs, care nou costa 250 lei, sau kayaba 230 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si neaparat pereche ST. + DR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As pune, st/dr bineinteles, dar nu gasesc, sunt disponibile Sachs acelasi cod dar cu alta terminatie ( pt. suspensie standard ) cele cu terminatia AB sun pentru suspensie drumuri grele si nu le gasesc nicaieri.

Modificat de dorin_sb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia vezi ce zice catalogul Sachs

post-17228-0-38027400-1395606767_thumb.j

 

iar codul 313472 il gasesti la orice magazin, cu pretul ce l-am mentionat deja

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As pune, st/dr bineinteles, dar nu gasesc, sunt disponibile Sachs acelasi cod dar cu alta terminatie ( pt. suspensie standard ) cele cu terminatia AB sun pentru suspensie drumuri grele si nu le gasesc nicaieri.

Pai stai oleaca .

Tu acum ai amortizoare cu terminatia AB pe masina adica 3C0 413 031 AB nu ?

Si tu vrei sa pui dupa 7 ani amortizoare cu aceeasi terminatie ?

Pai codul de care zici tu in ETKA e dat ca cod de Skoda Superb 2008 si costa 465 Ron / buc.

Esti sigur ca terminatia este AB si nu BA ?

Ca in programul de piese ETKA la marca VW pentru Passat ai urmatoarele coduri pentru amortizoare suspensie de drumuri grele ?

3C0 413 031 BA / AN care vine pentru masini cu tractiune fata si urmatoarele coduri de motoare BSE / BSF / BLF / BLY / BLR / AXX / BVZ / BVY / BWA / BPY / BLV / tu ce cod motor ai ?

Iar codul 3C0 413 031 AN a fost inlocuit 01.11.2008 cu 3C0 413 031 BB care vine pe masini cu tractiune fata si urmatoarele coduri de motoare BKC / BLS / BVE / BMA / BKP / BVD / BMP / BMR / BUZ / BXE / BWV .

Acum tu poti pune amortizoarele in functie de ce cod motor ai ca pretrul este 800 Ron / Amortizor OEM indiferent ca el are terminatia BA sau AN si inlocuit cu BB .

Tu esti sigur ca ai suspensie de drumuri grele ?

Pentru ca acel cod specificat de tine 3C0 413 031 AB este pentru Skoda Superb 2008 cu suspensie NORMALA , NU cea SPORT sau cea DE DRUMURI GRELE !!!!!!

O zi buna .

 

L. E.

SI ca sa te convingi ca nu exista acest cod de amortizor pe nici una din versiunile de suspensie a-ti atasez ceva print screen-uri cu TOATE CODURILE DE AMORTIZOARE gasite in ETKA pentru masina ta Passat 2007 (te rog sa descarci pozele in calculator pentru al le putea face zoom si sa vezi mai bine) . 

post-20331-0-82906800-1395648855_thumb.jpost-20331-0-53399000-1395648868_thumb.j

Tractiune 4MOTION :

post-20331-0-89375900-1395648897_thumb.jpost-20331-0-30650700-1395648908_thumb.j

Si uite si codul tau care este dat ca piesa de Skoda Superb 2008 :

post-20331-0-90996600-1395649208_thumb.j

Ca sa nu mai zic ca amortizorul cu terminatia AB data de tine este la jumatate de pret 465 Ron, fata de orice amortizor pentru suspensia de drumuri grele BA / AN sau BB, care costa 800 Ron

O zi buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca daca poza e de pe masina lui, are suspensie normala... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru raspunsuri.

Eu stiu ca masina are suspensii drumuri grele, nu mai gasesc oferta cu specificatiile masinii de la achizitie, in alte documente am gasit ceva referitor la suspensia fata ( G15 Front shock absorption ) dar nu stiu ce este.

Posibil sa fie optiune '' pachet drumuri grele'' ?! si eu sa fi retinut ca am suspensie drumuri grele.

Cel mai bine m-a lamurit catalogul Sachs unde se metioneaza cu s-a inlocuit articolul cu terminatia AB.

Poza e cu telescopul de pe masina in cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci ai suspensie normala.

 

Pachetul de drumuri grele includea si alte amortizoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
liviu_din_codru

Salut. De cand mi-am luat Passat-ul am cautat sa vad daca exista pachet de drumuri grele pentru 3C Variant.

Tocmai mi-am spart baia de ulei dupa un varf de panta. La aterizare am dat cu burta de asfalt.

 

Vreau sa ridic garda la sol, si nu prin schimbarea jantelor/ cauciucurilor sau prin inaltatoare.

 

Caut un kit de inaltare telescop + arc sau doar telescop. Ma poate ajuta cineva in acest sens ?

 

Masina are 208 k la bord, posibil ca suspensiile sa fie pur si simplu obosite ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspunsul meu este da!

Dar poti face un test de amortizoare sa vezi eficienta lor.

Nu ma intreba pe mine unde ca nici eu nu stiu unde si caut un astfel de tester dar din experienta mea cu alta masina prin schimbarea pachetului arc+amortizor castigi niste cm ca si garda la sol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am făcut testul la reprezentanță (Robot Baia Mare). Sunt foarte bine dotați. Am rămas surprins să aflu că telescoapele spate sunt mai obosite decât cele de față.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

liviu_din_codru

Azi imi schimba baia de ulei, probabil ca maine dupa ce se usuca masticul imi baga ulei si o pun pe tester.

Am dus-o la 38 Materna in Sibiu, (reprezentanta Citroen & Toyota), imi sunt la indemana si sunt seriosi.

 

Revin cu diagnosticul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
liviu_din_codru

Am revenit cu diagnosticul. Testul de suspensii e ok. Explicatia ar fi ca asa este configurata masina si ca e normal sa patesc ce am patit daca abordez varfuri de panta cu viteze mari.

 

Deocamdata o las asa. Daca aveti idei despre cum pot sa o fac mai rigida si mai inalta pe puntea fata, va rog sa-mi spuneti.

 

Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Buna ziua! Tocmai am observat la masina din semnatura ca telescopul de pe dreapta curge. Este necesar sa schimb si arcurile? Mentionez ca masina are 210000 de km reali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

Tot zdrelesc scuturile din plastic pe dedesubt la 3C5-ul meu(B6 variant) asa ca a inceput sa ma tenteze sa o ridic vreo cativa cm. Dotarea este "sport", ceea ce, probabil inseamna ca am cea mai joasa varianta de suspensie. Din cate vad, ar fi vreo 2 variante, poate chiar 3:

1. Suspensie heavy duty(e mai inalta? merita?)

2. Distantiere poliamida 10-20-30cm(or fi bune de ceva, sau imi pica rotile?)

3. Merge suspensia de B7 alltrack pe B6?

PS. Inainte am avut un Subaru Forester, cu 21cm de la sol..nu vreau sa fac passeratiul de offroad, dar e joasa rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!