Jump to content

Senzor geometrie variabila Passat 2.5TDI AKN


diag-auto.tk
 Share

Postare recomandată

Buna dimineata!

De cateva saptamani ma tot sacaie masina, dupa ce se incalzeste si sta la relanti.

Avea mici trepidatii si intreruperi, care in prima faza am crezut ca provin de la vreun injector trosnit.

 

Dupa ce m-am uitat mai atent, am vazut ca tija de la geometria variabila nu sta nicidecum sus, unde ar trebui sa fie, ci oscileaza cam 1.5-2cm sus-jos.

Am incercat 3 electrovalve de comanda diferite si cu toate face la fel. Presiune constanta face.

 

Imi imaginez ca poate fi doar din senzorul care ii dicteaza electrovalvei cat sa deschida.

Intrebarea mea este: Unde este acest senzor la 2.5 TDI si cum se numeste, sa stiu sa-l caut?

Stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ECU da comanda, in functie de info primite de la senzori - printre care si MAP-ul.

 

linia de vacuum e ok ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Florin,

 

Linia de Vacuum ma gandesc ca e ok, pentru ca daca pun cap in cap cele doua furtunase subtiri, imi ridica tija pana sus, iar motorul nu mai are niciun fel de intrerupere.

 

Eventual, o sa inlocuiesc toata linia vacuum cu furtune noi, si sa vedem diferenta dupa.

 

Mentionez ca masina este resoftata profi, cu fila facuta de un tuner renumit din Germania, in urma cu ceva ani.
Problema a aparut treptat, din ce in ce mai des.
Nu cred sa fie din soft, insa poate are vreo importanta.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!