Jump to content

proiectoare clare..


chaos
 Share

Postare recomandată

banuiesc ca releul este pt ca blocul de lumini pe care l-am avut avea acelasi nr de fire si aceleasi culori la fire(l-am luat cu tot cu mufa de la dezmembrari)si gindesc ca atat farurile ,stopurile si luminile de ceata merg la acelasi releu asadar cred ca si instalatia pt proiectoare din blocul de lumini tot perin acel releu trece.mersi mult baieti o sa ma apuc de traba

Modificat de v@sy
Nu mai da quote la postul anterior.Foloseste fastreply sau addreply
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • pac2bang

    11

  • v@sy

    10

  • barzone

    7

  • zipp

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Deci, cei care au legat proiectoarele de la mufa rotunda(firul gri/galben) si care nu au bloc de lumini cu comanda proiectoare , nu au mai pus nici un releu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barzone eu in locul releului am avut un fel de clema pt a face punte de contact numai pt ceata spate, am scos clema respectiva si am pus un releu corespunzator pt ceata, l-am luat de la dezmembrari si a costat cam 5 lei.Ca sa-ti fie mai usor locatia releului e nr 10.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea am inteles ce ai vrut sa spui,ai bloc lumini cu comanda pentru proiectoare sau doar pentru ceata spate?Oricum, le-am legat si eu pe firul galben/gri( multumesc celor care au dat ideea) si pe comanda ceata fata-spate, dar vroiam sa stiu daca tine fara releu la folosire indelungata( daca nu se incalzeste ceva pe traseu sau nu se arde siguranta).Ma gandesc ca siguranta si releul(daca exista) au fost calibrate pentru un singur bec de ceata si noi bagam ditamai proiectoarele.Astept pe cineva sa ma lumineze si pe mine. Multumesc

PASTE FERICIT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune un releu pt siguranta, ai o protectie mai buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea am inteles ce ai vrut sa spui,ai bloc lumini cu comanda pentru proiectoare sau doar pentru ceata spate?Oricum, le-am legat si eu pe firul galben/gri( multumesc celor care au dat ideea) si pe comanda ceata fata-spate, dar vroiam sa stiu daca tine fara releu la folosire indelungata( daca nu se incalzeste ceva pe traseu sau nu se arde siguranta).Ma gandesc ca siguranta si releul(daca exista) au fost calibrate pentru un singur bec de ceata si noi bagam ditamai proiectoarele.Astept pe cineva sa ma lumineze si pe mine. Multumesc

PASTE FERICIT

salutare. sa inteleg ca tu ai bloc de lumini cu proiector doar pe spate... si ai legat proiectoarele fata pe comanda celor din spate... perfect pentru tine noaptea, dar la cel din spatele tau te gandesti ? cunosc pe cineva care si-a facut modificarea in sensul ca avea bloc de lumini cu proiector spate. a folosit comanda pentru proiectoare fata iar pentru spate a folosit un buton sub volan pentru a fi aprins separat. sper sa nu fiu luat in nume de rau dar muuult mai importanta este siguranta in trafic. Paste Fericit! pentru toti mebrii. :)

Modificat de electrobeat85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, normal ca nu ramane asa, l-am legat provizoriu, ma gandeam sa ii pun un buton separat ca sa se aprinda doar proiectoarele singure. Oricum, astept inca un raspuns la intrebarea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomandarea mea. eu unul asa am facut. am lasat ceata spate asa cum este ea din fabrica iar pentru proiectoare fata am folosit firu gri galben din fata pe post de "semnal " pentru instalatia proiectoarelor. practic am facut instalatia: 10 papuci auto, un cleste de sertizat si ceva termoretractabil, fir de 1.5 mm si o siguranta de la baterie de 20 A. nu sunt electrician auto de meserie, doar cateva cunostinte de electronica medie, un electrician batranel mi-a recomandat sa fac instalatie separata sa nu am surprize de fire incinse sau in cel mai rau caz aprinderea lor. instalatia electrica a masinii a fost facuta pentru ceea ce este pe masina cand iese din fabrica, orice modificare adusa ulterior trebuie gandita calculata si mai ales sa fie sigura. recomand sa faci o noua instalatie asta pentru tine sa poti merge linistit cu ele in functie 24 din 24 fara sa ai grija ca se incalzeste. sper ca am fost destul de explicit. :) :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu in blocul de lumini am doar pt ceata spate dar am legat si cele din fata tot pe bloc pt ca toata instalatia era deja facuta si nu ar avea ce sa se arda sau sa faca un scurt si am de ceva vreme de cand e facuta instalatia.Cand e ceata afara aprind din blocul de lumini spate fata in acel timp iar daca vreau sa se aprinda numai fata am un alt buton separat.Pt buton separat legi firele direct din blocul de lumini. Ca sa nu apara surprize am pus si releu de protectie luat de la dezmembrari cu codul aferent din ETKA sa fiu sigur ca nu am probleme.

Butonul pt proiectoare fata :

http://img231.imageshack.us/i/butonz.jpg/

Pt butonul separat te intepi in pinul nr. 4 si nr. 13 :

http://img43.imageshack.us/i/firegy.jpg/

Pozitia relelului si sigurantzei

http://img406.imageshack.us/i/releu.jpg/

Cod releu

http://img410.imageshack.us/img410/2935/relecod.jpg

Modificat de zipp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A, iar releul il pun la nr 10 ;)

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barzone sus am dat un edit si am mai adaugat pozitia releului si a sigurantei plus codul releului daca vrei neparat codul original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Releul il am deja, urmeaza sa il pun. Multumesc si paste fericit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tuturor pentru sfaturi, am legat si eu proiectoarele pe firul galben/gri din mufa rotunda, am pus un releu(normal, de faruri) in pozitia nr 10 si l-am lasat pe butonul de ceata deoarece am de gand sa le folosesc doar pe timp de ceata.Cred ca o sa achizitionez un bloc lumini cu pozitie proiectoare, deoarece nu sunt adeptul cablajelor inutile.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Deci un mic rezumat la tot ce am priceput dupa ce am citit toate posturile in ceea ce priveste pe cei care au bloc de lumini prevazut doar cu pozitie pt stopuri ceata

1-Iei firul gri-gablen din acea mufa din compartimentul motor, prelungesti respectivul fir cu unul cel putin la fel de gros pana la cele 2 proiectoare

2-Legi masa proiectoarelor unde vrei tu (caroserie sau borna - ; nu are nicio inportanta unde)

3-In caz ca nu exista releul din pozitia 10 se pune unul care are terminalele 85,86,87,30,87a si sa suporte 30 A

4-daca toate astea sunt facute corect, cand aprinzi stopurile de ceata se aprin si proiectoarele.

Acuma ceea ce nu am priceput:

Care este firul din blocul de lumini care duce la stopurile de ceata, in cazul in care este gablen- gri ca cel din compartimentul motor, de altfel cum ar fi si normal cum pot sa pun separat stopurile de ceata si sa las proiectoarele pe butonul din blocul de lumini, si daca este de ajuns releul 10 pt toate 3 becuri care se aprind pe timp de ceata si daca masinile care au doar stop de ceata au neaparat si releu, cineva spunea ca are doar şunt in locul releului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai buna solutie ar fi un bloc de lumini cu camanda separata a proiectoarelor fata de lumini ceata, eu l-am gasit pe un Vento GT. Releul este suficient

post-68751-1284444333_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa imi pun si eu proiectoare, nu am gasit blocul de comanda la SH cu functia pt proiectoare si am cumparat un buton de degivrare care are 4 pini si nu stiu exact unde ce fir trbuie legat.Ma poate ajuta cineva?firul alb gri vreau sa il trag de la blocul de comanda dar in rest ce fire trebuie pusa ca sa se aprinda si beculetul .

Ms anticipat :Driver: :icon_thumright: :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat si eu problema in 30 de minute dupa explicatile de pe forum.sa va zic si eu cum am facut:

1 am tras firul gri galben de la mufa de la radiator catre proiectoare, si am tras un fir (maro) de la - de la baterie

2 nu am bloc de comanda cu functia proiectoare si am tras firul galben gri si albastru gri (daca nu ma insel pinul 4) la un buton de degivrare si un fir de pe caroserie (am ars 3 sigurante pana miam dat seama care fir unde se leaga la buton dar m-am descurcat)

3 am pus un relei pe nr 10 si am schimbat siguranta cu una de 30

3 instalatia functioneaza :blink:

Mersi mult tuturor si bafta la montat proiectoare

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bobo_mihaita: banuiesc ca ai schimbat siguranta nr. 10 , aia de 15 A.

Dar aia nu te protejeaza pe partea de proiectoare in forma care ai legat.

M-am uitat pe schema electrica si cred ca mai corect era daca legai asa la comanda (buton):

gri-galben

galben-negru

Poate ma insel dar ia incearca sa scoti siguranta nr. 10 si sa vezi daca iti merg proiectoarele. Daca iti merg atunci varianta ta nu e chiar cea mai buna solutie( adica siguranta aia de 30 pe care ai pus-o serveste doar lampa de ceata spate ).

Modificat de dorur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai din moment ce am ars 3 sigurante de pe pozitia 10 pana sa imi dau seama cum trebuie sa leg firele banuiesc ca acela e circuitul.

o sa incerc sa scot siguranta sa vad ce efect are.

O sa pun si niste poze zilele acestea sa vedeti cum am facut

(firul gri negru la ce serveste?ca nu imi dau seama )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit sa fac si eu o poza cu proiectoarele mele , m-am cam chinuit sa le montez desi cei de la care le-am cumparat ar fi bagat mana in foc ca se monteaza perfect in 10 minute mie mi-au trebuit cam o ora jumate pt ca a mai trebit sa decyupez ceva bucatele din masca(din interior) pt a se monta dar sunt f multumit de ele. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zipp mersi mult pentru instructiuni, a mers lux cu o mica exceptie, a fost pinul 3 cu 13 pentru buton. Ca releu am cumparat releu far de 30A cu 7lei care desi avea un pin auxiliar pe mijloc care se leaga de 87 l-am rupt cu un spitz uspr prin indoiri repetate. Merge foarte bine e ca releul original care nu lam gasit la dezm iar nou costa 150ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Confirm ca trebuie un releu care sa suporte 30 A si sa aibe terminalele 85,86,87,30. Daca nu gasiti unul cu 4 pini la dezmembrari sau in comert puteti achizitiona unul cu 5 pini la care rupeti terminalul 87a. Releul original are "110" scris pe el. Pe VWVortex am gasit 2 posturi in care diversi useri au folosit releul numarul "53" de la pozitia 11 in pozitia 10. Releul "53" este pentru claxon si are terminalele necesare; singura diferenta este ca are 40A. Exista repercursiuni daca se foloseste un releu de 40A in locul unuia de 30A?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, chiar nici una.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca aveti cumparat blocul de lumini cu functia proiectoare e mult mai simplu, in sensul ca instalatia electrica e facuta de la bloc pana la mufa de deasupra radiatorului de racire din fata masinii.

In al doilea rand e foarte posibil sa nu aveti nevoie de nici un releu pentru ca inginerii de la vw au renuntat la el la un moment dat si in locul lui aveti un bridge pe placa de relee si sigurante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!