Jump to content

proiectoare clare..


chaos
 Share

Postare recomandată

:hainoroc: fiecare face cum doreste instalatia,dar conform specificatilo de mai sus si-au montat minim 2 colegi de forum proiectoare,fie tipul original fie cum are colegul FANEX,si ma enumar si eu printre acele persoane,sa vad,cand si daca o sa am timp am sa fac ceva exeplificat si prin poze,ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • pac2bang

    11

  • v@sy

    10

  • barzone

    7

  • zipp

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

:) fiecare face cum doreste instalatia,dar conform specificatilo de mai sus si-au montat minim 2 colegi de forum proiectoare,fie tipul original fie cum are colegul FANEX,si ma enumar si eu printre acele persoane,sa vad,cand si daca o sa am timp am sa fac ceva exeplificat si prin poze,ms

sal

ma bucur ca ai reusit sa dezlegi misterul instalatie gata facuta,pentru ca eu sunt un fan inrait al mk3 si nu suport sa vad fire aruncate prin masina decit cind nu exista alta varianta,

deci....

1 imi trebuie buton cu functie si pentru ceata fata deoarece pe spate am

2 trebuie sa prelungest firul gri/galben la ambele proiectoare....tre sa vad unde anume este

3 trebuie o pereche de proiectoare....originale,trec la dezmembrari

4 trag minus la fiecare p caroserie

destul de simplu pare.... :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deasupra de radiator ai o mufa destul de mare rodunda,de acolo se face repartitia mai multor funti,firul gri/galben iti vine din interior de la panoul de comanda si intra in aceea mufa.mufa se desface prin rotire,tu trebuie doar sa continui acel fir gri galben pana la ambele proiectoare pe post de + iar - il iei de pe caroserie la ambele proiectoare.cine nu crede aceasta instalatie partial facut de cei de la vw,sa consulte un electrician auto pentru lamuriri:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru postul #70, ai aici datele releului tau:

http://www.who-sells-it.com/cy/waytek-inc-...1-fullsize.html

eu cred ca se poate folosi doar comutatorul de la luminile rosii de ceata spate, dar doar pentru a comanda un releu.

Pentru a nu merge cu multe fire din interior la compartiment motor, se poate merge doar cu 1 fir, "comanda" releului. (+) si (-) se iau de la baterie, (+)-ul printr-o siguranta.

Siguranta si releul se calibreaza in functie de consumul perechii de proiectoare (A).

Daca proiectoarele au un consum exagerat, trebuie puse siguranta+releu pentru fiecare in parte, comanda fiind acelasi fir.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deasupra de radiator ai o mufa destul de mare rodunda,de acolo se face repartitia mai multor funti,firul gri/galben iti vine din interior de la panoul de comanda si intra in aceea mufa.mufa se desface prin rotire,tu trebuie doar sa continui acel fir gri galben pana la ambele proiectoare pe post de + iar - il iei de pe caroserie la ambele proiectoare.cine nu crede aceasta instalatie partial facut de cei de la vw,sa consulte un electrician auto pentru lamuriri:)

merci de ajutor,

dar nu stiu ce sa zic ,ca uitindu-ma dupa firul galben/gri sa-l vad la mufa rotunda respectiva am obs ca el si iese dim mufa,am cautat mai departe k sa obs ca in dreapta am o mufa cu doi pini in care intra acest fir...o vasusem mai demult ca atirna pe acolo dar credeam ca este de la claxon tot atunci m-am uitat si in stinga dar nu am gasit si cealalta mufa deci am crezut ca este de la altceva.....dar acum stiind ce culori are firul pentru proiectoare am reusit sa gasesc si mufa din stinga era prinsa undeva in dreptul farului pe linga radiator,,,,deci in concluzie eu am cred si instalatia facuta

dar de ce sa fie asa cind ai zis ca instalatia este facuta doar partial la care nu au proiectoare din fabrica

1 ori am bafta si este o versiune care are instalatia totala

2 ori masina a avut si proiectoare si s-a renuntat la ele *dar nu inteleg de ce nu am si butonul cu funtie si pentru fata*????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata, am montat proiectoarele, functioneaza, exact ca in explicatii am facut. multumesc pt ajutor. spor la montat proiectoare :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai avut proiectoare din fabrica dar persoana de la care ai cumparat masina,sa mai faca un ban pe langa,probabil a vandut proiectoarele si panoul de comanda.te duci la un shrot si il dai pe al tau la schimb si ceva diferenta si iti iei unu cu funtia de proiectoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Sal am luat niste proiectoare la 50 ron perechea :D facaturi :D vreau sa le bag sub bara in dreptul celor 2 grile ce trebuie sa fac?Sa imi pun buton separat de inchis/deschis sau il leg pe pozitii? :D Daca se poate sa imi ziceti si mie careva mai babeste ca la electrica sunt praf :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu le pui pe pe circuitul de la pozitii. Citeste pe topic si vezi ca s-a comentat si varianta conectarii la o mufa pe la motor. Practic nu conteaza ca sunt originale sau alta facatura si unde vrei sa le motezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vis-a-vis de proiectoare,sa va spun ce am constatat eu

instalatia era gata facuta pina la proiector....la cei fara proiectoare din fabrica instalatia este facuta pina deasupra de aeroterma in mufa aceea rotunda(firul galben/gri)

desi aveam instalatia facuta.....nu aveam proiectoare si nici blocul de lumini cu 2 pozitii pt proiectoare(spate-fata separat)

am cumparat proiectoare sh hella originale le-am montat si tipul de la care le-am luat m-a auzit ca vreau sa schimb blocul de lumini pt cel cu 2 pozitii...STUPOARE mi-a zis ca nu este nevoie ca in momentul in care comut p ceata pt spate se aprind si proiectoarele....eu unul nu stiam ca e deja facut sa functioneze asa....asa ca blocul cu 2 pozitii e doar un moft dupa mine

deci acum am proiectoare functionale si fara sa mai dau 40-50 lei p un alt bloc si blocul meu....

in rest toate bune si merita sa pui proiectoare :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

blocul de lumini cu 2 poziti este ca sa poti sa aprinzi proiectoarele fara sa aprinzi ceata spate,sa le poti actiona simultan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa-mi ajunga proiectoarele in cateva zile .Problema e ca eu nu am numai un simbol luminat pentru ceata,nu doua ca in poza.Asta inseamna ca nu pot activa ceata separat fata/spate ?

post-32190-1264670652_thumb.jpg

Modificat de mabial
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clar....nu poti sa le folosesti separat,decit daca schimbi blocul de lumini cu unul k cel din poza sau sa montezi p alt buton separat....dar cum am zis cind e ceata le folosesti pe ambele de ce trebuie sa fie separat cind le poti folosi asa ???

sa nu mai vb de cheltuiala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e ceata e bine sa le folosesti oricum pe amandoua (si fata si spatele); dar cum la noi merge lumea cu ele aprinse si cand nu e ceata...

In tarile civilizate nu ai voie sa le folosesti decat pe timp de ceata; dar la ei se numesc "fog lights" pe cand la noi se numesc "proiectoare".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa zic si io: tragi o data merg proiectoarele, mai tragi o data merg proiectoarele + stopul de ceata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus proiectoarele de pe fata sa mearga si in butonul din blocul de lumini si separat, cand e ceata merge concomitent cu cele de pe spate(la blocul de lumini am o singura pozitie pt ceata)si cand vreau sa le aprind numai cele de pe fata folosesc alt buton care e pus langa dezaburire luneta , fi simplu si eficient.

Modificat de zipp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare cine ma ajuta si pe mine sa imi spuna cum pot sa pun proiectoare ,am vazut pe aici sa legi de un releu nu stiu nu inteleg nimik is mai greu de cap multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai inteles din atatea posturi, mai bine nu te bagi. Posibil sa dai foc la masina.

Cel mai sigur te duci la un electrician.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok ms mai bine ma duk la un electrician vb ta decat sa iau foc :icon_cool: ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te pot ajuta eu dar week-end-ul celalalt

eu mi-am montat de curand; m-a ajutat fkt_cristian. astept pm daca vrei sa faci treaba. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai am vb cu cristian astept sa imi raspunda,pai nu stiu ce mai trebuie sa mai cumpar io am doar proiectoarele atata si nu am buton cu 2 pozitii si vreau sa o leg pe lampa de ceata nu stiu ce mai trb sa mai cumpar trb releu neaparat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa imi montez si eu proiectoarele pe g3,am instalatia pina la mufa din fata(firul galben-gri),am comanda din blocul de lumini prevazuta cu treapta pt proiectoare.acum am cateva intrebari: 1-mai am nevoie de releu? 2-de unde iau minusul de pe caroserie?de oriunde pot lega firul sau de undeva anume? 3-plec cu plusul din mufa la un proiector si apoi la celalalt sau plec cu firul din mufa si il despart in doua mergand cu ele la ambele proiectoare Imi cer scuze dar la partea electrica nu ma pricep si mai bine intreb decat sa fac vreo prostie.Astept sfatul vostru.Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ady333

1. Daca ai deja acel releu montat pe masina treaba e buna iar daca nu-l ai trebuie obligat sa ti-l pui;

2. Poti lega minusul de caroserie sau la baterie(aici cum crezi ca ai vrea..);

3. Poti pleca cu un singur fir exact cum ai zis dupa care le desparti si pleci spre fiecare proiector separat;

Tot ce mai trebuie e sa mai citesti topicurile postate de colegii nostrii in caz de nu intelegi ceva si te asigur ca vei reusi singur sa-ti duci la bun sfarsit montarea instalatiei fara nici o problema.Spor la munca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie releu,releul are rol de comanda sau de protectie,aici nu-minsi are rostul.minusul nu-l tragi de la baterie.il tragi de pe caroserie,undeva sa nu fie vopsea ca sa faca contact.plusul vine tras de la gri/galben si vine impartit la amandoua proiectoare.ady33 citeste bine pe topic ca ai explicatia foaste usor de realizat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!