Jump to content

proiectoare clare..


chaos
 Share

Postare recomandată

ma intereseaza ce tip de releu trebuie pentru proiectoare after,cu 3 sau 5 pini ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • pac2bang

    11

  • v@sy

    10

  • barzone

    7

  • zipp

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cu 4 sau cu 5 pini. Sa aibe 85, 86, 30, 87. Cel cu 5 pini are si 87a dar nu il folosesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si sa fie de 30A cu o siguranta legata in serie de 15A dar siguranta asa fie legata imediat dupa alimentarea de la "+"-ul baterie pentru o mai buna protectie. asa am si eu de anu trecut din vara fara probleme. recomand cu incredere ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna

ati putea pune o poza cu un astfel de relu cine are, ca si pe mine m-ar interesa sa iau , ca am ars un bloc de lumini cu proiectoare , deoarece "electricianul" mi le-a legat direct pe faza scurta si a zis ca merge fara releu si siguranta. eventual v-as ruga un cod ceva , ca sa stiu ce sa cer la magazin cand il iau.

mii de multumiri!

Radu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa incerc eu sa fac o poza in curand pentru proiectoare Fk aftermarket

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am discutat azi cu un electrician auto despre acest subiect si din spusele lui singurele modificari care trebuie facute pentru a atasa proiectoare sunt urmatoarele,in primul rand trebuie un panou de comanda cu pozitia proiectoare pe el,apoi in fata,la motor,deasupra de radiator,este acea mufa,destul de mare rotunda,printre acel manunchi de fire este unul gri/galben daca nu ma insel,acela este + proiectoarelor si individual fiecarui proiector se va lua - de pe caroserie,cica cablajul este facut deja,fie vento fie golf 3,deci cine incearca sa posteze si aici sa vedem,maine am sa incerc si eu cu un proiector de pe alta masina sa vad daca cu adevarat este asa,salutare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am reusit sa fac poze deoarece am ramas fara baterie la tel,dar,astazi am avut ocazia sa desfac la un golf 3 cu proiectoare din fabricatie,si este exact cum v-am zis,din mufa rotunda,deasupra radiatorului este un fir gri/galben,vine partea ce vine din panoul de comanda....si dupa mufa are o continuare,continuarea aia nu are mufa,la aceeia aveti si firul galben/gri si maro care sunt taiate,voi numai trebuie sa pune-ti continuarea pana la proiectoarele voastre si un panou de comanda care sa aiba optiunea proiectoare,asta ii varianta cea mai usoara,si sigura,fara butoane separate prin masina,ceva frumos si sigur,chiar la vreo 3 golfuri m-am uitat si toate au aceleasi sitem,pt orice informatie P.M.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Intradevar pac2bang are dreptate in leg cu cablajul pt proiectoare, e deja facut numai trebuie ca sa pui 2 proiectoare, un releu in caz de nu are(la mine avea doar o lamea in blocul de relelee care facea o simpla punte pt becurile de ceata pt spate) si un alt buton pt lumini in caz de gasiti pe la dezmembrari pt fata si spate separat.As dori o schema cu pini de la butonul de lumini pt ca nu vreau sa mai cumpar un alt buton care sa aiba separat aprinderea pt ceta spate fata ci doar sa pun eu un alt buton separat pt fata.Am gasit care sunt firele pt fata spate dar nu sunt sigur ca am gasit acel plus care se intrerupe la oprirea motorului.Cei care au mai facut chestia asta i-as ruga sa-mi dea un sfat.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate acum sunt in bucuresti si nu am acces la nici un panou d comanda,dar in mintea mea imi vine k plusul d la contact este firul rosu/negru,repet,nu sunt sigur k nu am acum acces la asa ceva,in 1 sapt ajung la masina mea si voi scrie...sal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Proiectoarele se aprind doar cu faza scurta sau merg si pe pozitie?

Asta in configuratia originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in configuratia originala merg si pe pozitie si pe faza scurta, cum doresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cazul in care as vrea sa pun proiectoare la o masina care nu este prevazuta cu asa ceva(am gasit la dezmembrari proiectoare+bloc de lumini+cablurile electrice=200ron)

stiu ca in fata se monteaza proiectoarele in bara dar cu pozitia de ceata pe spate ce tre sa fac(se duc fire si acolo se schimba triple pe spate????)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai dc sa te complici. scoti blocul de lumini cu proiectoare spate si pui unul cu proiectoare si fataza. dc sa mai dai bani pe o instyalatie veche

mai bine cumperi un cablu de 2 X 1.5 mm patrati. si faci u legaturile cu un releu si 6 papuci maxim. ceata de pe spate nu are treaba cu cea din fata. daca tragi de buton prima data se aprinde ceata in fata si pe urma in spate. comanda + ptr releu adica la pinul 85 este data de blocul de lumini de la pinul 13(gri-galben).eu asa am facut fara probleme tin sa precizez instalatia de proiectoare este protejata cu siguranta de 15 Aimediat dupa ce am luat curent de la baterie pentru plusul permanent. sper sa itzi fie de folos. numa bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cazul in care as vrea sa pun proiectoare la o masina care nu este prevazuta cu asa ceva(am gasit la dezmembrari proiectoare+bloc de lumini+cablurile electrice=200ron)

stiu ca in fata se monteaza proiectoarele in bara dar cu pozitia de ceata pe spate ce tre sa fac(se duc fire si acolo se schimba triple pe spate????)

Normal ar trebui sa aiba instalatia facuta deja pt spate cel putin...si ca sa vezi daca ai sau nu instalatia trebuie sa te uiti in blocul de lumini daca ai un fir griu cu negru iar in spate la tripla becul de pozitie are filament dublu..asa e la mine la variant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au instalatie originala pentru proiectoare doar cele ce au venit din fabrica asa. Dar ca sa nu faci tiganie ia-ti instalatia de pe cea care iei proiectoarele, se monteaza in 5 minute,in afara de mufe are un minus negru la borna minus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

varusase nu vreau sa mi-o iei in nume de rau,dar tin sa te contrazic putin,eu am montat proiectoare si dupa cum am vazut,au facut si alti de pe urma sfaturilor mele,te contrazic la ideea ta ca instalatia electrica nu este facuta,ba da este facuta pana intr-un anumit punct,pana la mufa rotunda de conexiune de deasupra radiatorului,adica.....o explicatie rapida ii,un panou de comanda pentru faruri cu optiunea proiectoare,si de la mufa aceea rotunda de care ziceam,trebuie doar prelungit firul gri/galben,adica plusul,la amandoua proiectoare,dupa aceea doar trebuie tras cate un fir,adica minusul, de pe caroserie la celalante fire ramase libere de la proiectoare,bagi cheia in contact,dai cheie,dai de butonul de la faruri dreapta,tragi 2 trepe si treaba va fi vizibila,repet,nu am te-am contrazis in nume de rau,ci aici suntem sa dam indicatii pentru a face fiecare o treaba cat mai calumea,mai ieftina....si mai fiabila,ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare si la multi ani!!! am un releu BOSCH, cod: 0 332 019 150 cu 5 pini asi dori sa stiu daca il pot folosi pentru instalatia pt proiectoare

post-29620-1262348028_thumb.png

post-29620-1262348036_thumb.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fkt_cristian eu zic ca nu-ti trebuie acel releu,daca citesti mai sus ai sa vezi care ii treaba cu instalatia pt proiectare,iti trebuie doar un panou de comanda cu functia proiectoare,proiectoarele si 2 m de cablu rosu si 1 m de cablu maro sau negru care vine legat pe caroseri pe post de nul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vreti sa faceti un lucru ca lumea si sa nu aveti probleme folositi releul si veti usura sarcina instalatiei pentru proiectoare. daca este de 30 A este bun releul.

cand am legat proiectoarele am folosit si eu releul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am buton cu functie speciala pt lumini ceata fata, uitandu ma pe un site am vazut ca se pot monta folosindu se butonul din dotare + releul, stiu unde trebuie sa le leg, instalatia e facuta pana deasupra radiatorului. acu sper sa mearga, indiferent ca se aprinde fata si spatele odata, exact ca pe situl postat mai sus. releul este de 30A, il am de cand am luata masina, era aruncat prin portbagaj:)

Modificat de fkt_cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu lega pe lampa ceata spate. cel mai elegant cumpara un buton de dezaburire sau recirculare aer de la dezmembrari si leaga-l pe ala :biggrin:

Modificat de tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian,este bun releul,foloseste schema de la postul 39 si un alt buton pentru degivrare luneta.Asa am folosit si eu cand am montat proiectoarele modelul din poza,dar din pacate cel din stanga l-am spart de curand,cel din dreapta este disponibil pentru cine il vrea !

post-14167-1262369881_thumb.jpg

Modificat de FANEX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!